Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

eu am bosch de la benzinaria omv de la Iancului...de vreo luna juma' si astazi regret ca le-am luat :wallbanger:

valy sa mi le arati si mie pe ale tale sa vedem de ce sunt in stare :D

Share this post


Link to post
eu am bosch de la benzinaria omv de la Iancului...de vreo luna juma' si astazi regret ca le-am luat :wallbanger:

valy sa mi le arati si mie pe ale tale sa vedem de ce sunt in stare :D

 

 

 

oooo prietenul meu vechi si bun VLAd :D :thumbl: ...ce faci?.....de ce vii joi de ce reusesc sa mi le iau o sa le vezi... :)

Share this post


Link to post

Bosch sunt super tzeapa...scumpe si fac ca toti dracii...

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat cu 140 de mii/bucata Champion (mi s-a rupt unu) si par ok deocamdata.

Share this post


Link to post

Nene Valy vezi ca aici unde ai intrat este un club, adica la intrare te stergi pe covorash, scoti basca, spui buna-ziua, completezi datele personale si apoi citesti regulamentul. Dupa ce te-ai lamurit ce se face aici te apuci sa postezi frumos, romaneste, incat lumea sa astepte nerabdatoare alte postari. Daca insa vrei chat-uiala, atunci vezi ca gasesti alaturi.

Share this post


Link to post

Nu mai stiu cum le cheama, scrie insa destul de mare pe ele ca sunt grafitate. Le gasiti usor (tot Selgros Pantelimon) ca au carapacea rosie. 1 bucata per cutie.

Share this post


Link to post
nu vad de ce va agitati ata ca nu folosesc PM...subiectul nu va interesat sa va dati cu parerea sau cu un sfat dar de comentat si de tras atentia suntyeti buni...

Cu toate astea, subiectul poate intereseaza pe vreunul care intra si el peste vreo doua zile. Si cind cauta "stergatoare de vitan" o sa gaseasca detaliile intalniriilor tale cu vecinu' de dupa blocurile gri. Foarte interesant, ce sa zic.

Teai prins?

Share this post


Link to post

Tin minte ca acu vreo 2-3 ani prin metro se gaseau niste stergatoare universale pe diferite lungimi si care aveau lamelele de diferite culori: galbene, rosii, verzi.

Aveau si un fel de spoiler incadrat in rama pt o mai mare apasare pe parbriz.

Am avut pe cielo si am fost impresionat de faptul ca stergeau uniform tot parbrizul.

Share this post


Link to post

dupa ploaia de astazi tocmai am vazut ca mi s-au bulit stergatoarele.

 

cam ce firma recomandati? ca am auzit pareri si pro, dar si contra pentru bosch-uri...

 

PS: ma intereseaza pentru un Tico, normal ;)

Share this post


Link to post

Champion de la Heba, rocks. Dau si la bucata, nu stiu daca e cazul la Tico, dar anyway.

Pt. comparatie: 51cm - 400k, celelalte de matiz la ~200k (41 si 36 daca nu ma insel).

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea, cele originale sint cele mai bune. Sint destul de rezistente, cauciucul este maleabil si curata impecabil parbrizul.

Costa numai 130.000 lei bucata (cele poloneze sint app 100.000 dar au cauciucul foarte rigid si la o picatura de smoala intilnita pe parbriz, lasa dire foarte neplacute si suparatoare).

Share this post


Link to post

stergatoare...eu le-am schimbat la un drum prin tara pe alea originale ca nu mai faceau fata la o ploaie torentiala cu unele "valeo" la 550.000 lei setul. pana acum sunt multumit de astea noi.

Share this post


Link to post

si eu am valeo c 45 si sterg foarte bine, dar cel din dreapta mi se pare ca nu intotdeuna acopera extremitatea superioara si nu stiu de ce pentru ca am schimbat tot angrenajul de stergatoare... in fine, daca aveti de ales luati un valeo pt sofer si unu original pt drepta ca poate o avea o alta forma...

Share this post


Link to post

Dar am si eu o intrebare, se pot monta si stergatoare din alea duble, cu 2 lamele cum am vazut la alte tipuri de masini? Ca au cred ca sterg mult mai bine decat cele simple. Daca si-a montat cineva din astea duble il rog sa imi spuna si mie ceva detalii (marca, pret, magazin).

Share this post


Link to post

cele originale au fost excelente.

restul ... aproape varza.

doar bosch au mers citeva luni bine...dar nu prea mult.

nicu barbu fa si tu un magazin in bucuresti...sa luam si noi piese originale

Share this post


Link to post

Eu am Alca , nemtesti , grafitate la 100.000lei/buc in Galati . Le folosesc din toamna si merg foarte bine . ;)

Share this post


Link to post

Eu am originalele! Au doi ani si citeva luni si se tin bine.

E drept ca iarna le bag noaptea in masina iar vara cind sunt caniculele alea mari (si oricum nu ploua cu saptamanile), le tin tot inauntru. Ca sa protejez parbrizul , am niste bucatele de furtun pe care le bag pe bratzele ramase goale.

Share this post


Link to post

Io nu le mosesc precum NFS :D si asta se vede :) )

Cele originale si-au dat obstescul sfirsit (nu mai stergeau bine si zgomoteau) dupa ~ 1 an; Championul de pe stinga (ca de pe dreapta mi l-au furat) a mers bine chiar mai putin, ~6 luni, apoi a luat-o razna.

Concluzie personala: pentru Matiz, cele mai bune sint cele originale, costa suficient de putin incit sa imi pot permite sa le schimbi anual, in conditii de utilizare dura.

Share this post


Link to post

Eu nu stiu ce cauciuc au unii la stergatoare ca-i tin o viatza, eu orice am pus mai mult de 1 an n-au tinut. Gresesc, ala original m-ar fi tinut ceva mai mult, dar "unul s-a furat si celalalt s-a pierdut".

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca viata lamelor de stergator depinde de:

- calitatea cauciucului - 40%, dar calitate nu inseamna neaparat sa fie scumpe sau de marca (ex. lamele originale de la Oltcitul de pe vremuri m-au tinut cam 6 ani, pana le-au furat, dar alea erau facute probabil dintr-un cauciuc cercetat de prima doamna)

- modul de exploatare - 60%, asta insemnand atat conditiile in care sunt utilizate, cat si modul de pastrare; foarte daunatoare sunt: coacerea la soare (sunt negre), inghetarea, utilizarea pe parbrizul inghetat.

Evident procentele sunt discutabile, dar nu are rost sa o facem ca nu suntem de la comisia de evaluare. Ideea e ca degeaba dam banii pe lame noi si, ma rog, bune, daca nu le acordam respectul cuvenit. Atat cat se poate.

Share this post


Link to post

Are taica-miu unele din silicon albastru(mdea stiu, naspa, mai ales ca masina lui e visinie). Nu au sters niciodata foarte bine dar sterg ca in prima zi si au mai bine de 2 ani. Au fost tinute non stop pe parbriz.

Share this post


Link to post

pai daca-mi pun sa nu stearga foatre bine atunci...nu le mai schiumb

Share this post


Link to post

Pai nu am zis ca sterg prost, dar nu au sters niciodata super-mega-fenomenal: ala din dreapta lasa o mica dunga de cand se stie, dar atat.

Share this post


Link to post

La mine ala din dreapta lasa 2 sau 3 urme(nu sterge toata apa) da bine sunt facute la uamt :D si nu au decat 2 luni juma :mda: .

Share this post


Link to post

Si ale mele si-au dat obstescul sfarsit, in sensul ca le-am facut un control dupa ce am venit de acasa pe ploaie si mi-au cam dat de gandit si le-am gasit franjuri (erau crapate si rupte in capete, cum naiba de nu le-am vazut), bine ca nici eu nu le-am menajat, de multe ori am testat cat de buna e gheata de pe parbriz cu ele, eu juma de an nu am stiut cum se dau jos.

Asa ca am facut o investitie de 2X30k lei si mi-am luat 2 lamele (aka doar partea de cauciuc, ca nu prea eram in fonduri) de 510 mm (crek merg si la IVECO :dizzy: ) de la mag din Mall (ca la celalalt nu auzise nimeni), le-am scurtat la cutter dupa modelul lamelelor vechi, am fortat cu o surubelnita clestii de prindere de pe partea metalica (astea-s putin mai groase) si le-am montat. surpriza a venit la cel din dreapta cand am vazut ca cele 2 rame metalice de la capat ies in afara cu vreo 7 mm :mda: din cauza punctului de agatare al lamelor diferit. Asta e, voi lua alta lamela cu prima ocazie, nu deranjeaza decat estetic. Ma batea si pe mine gandul sa-mi iau ceva mai calumea, dar la cum le folosesc eu intensiv si cum la mine parbrizul e destul de zgariat (iar eu nu mai ajung acasa sa am timp de casco) nu m-ar deranja sa lase dungi, da oricum nu lasa. La 30 ca lei bucata daca ma tin 6 luni eu sunt multumit. Numa sa nu mi le fure vreun orb (ca altul n-ar face greseala asta), ca ma costa mai mult :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...