Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Cand veti avea careva chef de bricolat, dupa o curatare temeinica incercati praful de grafit. 

Share this post


Link to post

Adica asa ceva.

O sa-l comand sa incerc.

Si cum se da, fiind un praf. Pun pe o carpa si dau pe lamele?

Share this post


Link to post

Ceva de genul asta. Cand eram mai tanar, pileam mina de creion si foloseam praful respectiv. Nu te astepta la minuni, dupa o perioada tratamentul trebuie repetat. Evident, perioada depinde de utilzare. Pentru maximizare, puneam stergatorul pe un calorifer si aplicam grafitul cand cauciucul lamelei era cald. 

Share this post


Link to post

Se gasesc stergatoare cu lamele grafit, ori doar lamele grafit. Inca nu am reusit a intra in posesia unor lamele aero pe sistem bosh dar daca tot m-am dat prin zona si sa nu vin cu mina goala am luat pentru astea clasice d'astea grafit originale 4cars "meid in ciaina" deja defecte ce nu se facu vizibila in ambalaj defectiunea fiind pe partea opusa si clar defect de fabricatie ambalajul nefiind deteriorat. Acuma, ca tacimul sa fie complect, rasfoind dupa ansambluripe port-lamela ... ia-le de unde nu-s, ca apoi sa-mi cada fisa ca le-am facut cadou, ba chiar cu mina mea le-am montat pe alta caleasca. Da' macar ma falesc cu doua lamele noi si defecte, ce mama naibii ... Iata ca in timp ce bat in taste de nebun (ca deh, cine se trezeste de dimineata ... n-are somn !) imi fata mintea unde le-as gasi intrebuintare : dupa ce spal caleasca  am prostul obicei de a indeparta apa ramasa pe barbriz, luneta, geamuri iar pentru asta folosesc un stergator mic de luneta (un ~30cm) asadar imediat o sa primeasca o guma noua.

 

IMG_20210109_050726.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...