Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Eu folosesc la Cielo de mai bine de un an si sunt super. Trebuie doar sa ai grija cand le cumperi la dimensiunea care iti trebuie tie.

Bafta !

Share this post


Link to post

Datimi si mie o idee va rog!Ce stergatoare as putea pune la Tico?Ceva asemanator cu alea dupa Seat,Ww,Audi???

Share this post


Link to post
Intrebare AERO TWIN de la BOSCH A pus cineva pe aveo?

... pe aveo nu, am pus pe kalos... bosch aerotwin A552S... idem si la matiz(unul are 55cm celalalt are 40cm)... sunt ok...

Share this post


Link to post

Am achizitionat ieri 2 stergatoare MaxVision Frameless ( http://www.vadcris.ro/max-vision-stregator-flex-18-45cm.html ) cu aprox 14 lei bucata. La prima impresie sunt silentioase si sterg bine. Mai vedem in timp cum se comporta.

Pe Cielo potrivesc fara a fi nevoie sa utilizati adaptorul din cutie. Ah...si au lungime de 45 cm, in caz ca va intrebati.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Eu am de o luna si ceva Valeo Silencio (astea). F incantat de ele, sterg mult mai bine decat bosch-urile vechi (alea au sters cam prost de noi).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Mi-am inlocuit si eu champion-urile cu niste chestii ca Bosh (fara fiare) de la un peco MOL 30 15 RON bucata si pana acum depasesc asteptarile avand in vedere pretul. Nu stiu ce firma sunt (pe vapor probabil) dar avantajul este ca nu se blocheaza fiarele din cauza zapezii (ghetii) si sterg neasteptat de bine. Si au fost si mai ieftine decat championurile vechi. Sincer decat sa-mi iau BOSH aero draci mai bine imi iau vre-o 5 seturi de de-astea.

Share this post


Link to post

Din Februarie 2004 si pina in prezent am avut doar 2 seturi de stergatoare, ambele Valeo, nu stiu tipul, insa ambele cutii difera de ce a pus andreib, erau ceva cu verde-galbui, fara albastru. Al doilea set l-am pus anul trecut prin August, practic e nou. La o durata de utilizare de aproape 3 ani si jumatate si functionare ireprosabila pe parcurs indiferent de conditii, am fost si sint mai mult decit multumit de ele. Pretul a fost cam mare, primul set l-am luat din Augsburg la 65 RON, cel de-al doilea din Vitan si a fost 35RON. Oricum, de departe cele mai bune stergatoare pe care le-am avut, bat BOSCH la fundul gol ;)

Share this post


Link to post

Caut să cumpăr Bosch Aerotwin în combinaţia 40+55 cm., pentru maşina din profil.

Am căutat în câteva benzinării, dar nu am găsit în formula 40+55. Predomină cele Twin (egale).

Aţi întâlnit careva în drumul vostru aşa ceva, prin Bucureşti?

Cu cât mai "în oraş", cu atât mai bine...

Share this post


Link to post

Eu am Champion de juma de an si sunt multumit de ele! Nici nu se compara cu vechile stergatoare...

Share this post


Link to post

Găsit, comandat, livrat, montat Bosch Aerotwin.

Altă viaţă. Silenţioase şi eficiente. Deocamdată. :)

Cel din dreapta stă f. puţin ridicat de pe parbriz când e jos (Off).

Ca şi toate celelalte no-name-uri de acelaşi tip (aerotwin) pe care le-am avut anterior.

Share this post


Link to post

Sincer din ce am avut pana acum, originalele erau cele mai bune... Nu scartaiau, stergeau bine, a trebuit eu sa rup pe cel mare din greseala incercand sa improvizez ceva :| Am mai incercat si champioane, bunicele, dar in dreapta mi-au lasat niste urme pe geam. Acum am niste dealea late luate din brick 55x41 parca. Sunt bune, sterg bine, dar doar cand urca, cand coboara cel de 55 se inconvoaie un pic si nu sterge bine si lasa o urma de apa pe mijloc...Am incercat sa mai stramb eu tija stergatorului cate un pic poate sterge bine, dar nu vrea :) Oricum sunt stergatoare bunicele am dat vreo 30 de lei pe amandoua.

Share this post


Link to post
Găsit, comandat, livrat, montat Bosch Aerotwin.

Altă viaţă. Silenţioase şi eficiente. Deocamdată. :)

 

Impartaseste-ne secretul: de unde?!

Share this post


Link to post

De aici.

Foarte prompţi.

Duminică le-am trimis un mail, luni mi-au confimat că au ce mă interesează, marţi am făcut comanda şi miercuri am primit ştergătoarele la serviciu.

Share this post


Link to post

Danke schon, ma risc si eu maine cu un telefon sa'ntreb de transport :)

Share this post


Link to post

Daca nu, exista Service Bosch Romania cu magazin de desfacere de piese si componente Bosch :D

E pe centura lui Ovidiu langa Lukoil-ul de la intersectia cu Poiana ;)

Share this post


Link to post

Am gasit astazi la un magazin stergatoare Nipparts. Sunt model aero retrofit, din cate am inteles eu si costa in functie de dimensiune: 40cm - 40ron, 45cm - 45ron, 50cm - 50 ron si tot asa.

Ce ziceti, se merita?

Share this post


Link to post

N-am avut şi n-am întâlnit până acum.

Ce pot spune e că e diferenţă mare între Bosch şi celelalte făcături pe care le-am luat în trecut de prin hypermarket-uri (vreo 3 mărci).

 

PS: nemuritorule, nu mai zici nimic?

Share this post


Link to post
Ce ziceti, se merita?

Din ce spui tu, mie mi se par scumpe.

Share this post


Link to post

Nipparts stiam ca nu sunt facaturi. La pret iese ca un set Bosch, pentru matiz costand ~100ron(52+40=92ron).

Share this post


Link to post

La nici jumatate de pret (sau e acolo) poti lua Valeo. Eu numai asta folosesc de multi ani si sint OK.

Share this post


Link to post

Am si eu reprezentanta Bosch in Piatra, am sa ma interesez daca au stergatoare. Cel din dreapta s-a belit in partea de jos. Daca nu gasesc, pun niste lamele bosch grafit si trec si prin iarna asta.

Share this post


Link to post
La nici jumatate de pret (sau e acolo) poti lua Valeo. Eu numai asta folosesc de multi ani si sint OK.

 

Valeo am şi eu pe maşină şi îşi fac treaba excelent!

Share this post


Link to post

Ok, nu m-am lasat pana nu m-am dus si mi-am luat o pereche de stergatoare Nipparts. Impreuna au totalizat 92.5Ron(52.5+40).

Impresii la 'cald': mi-e ca am luat teapa :( . De ce zic asta?

- stergatorul din dreapta, oricat m-am chinuit nu am reusit sa-l fac sa stea tot apasat pe geam, o bucata de ~2 cm sta in aer la capatul dinspre dreapta. Ma gandesc ca poate se mai aseaza, sper.

post-5484-1225372498_thumb.jpgpost-5484-1225372486_thumb.jpg

- stergatorul din stanga, la coborare, lasa o bucata nestearsa, cat o palma, exact in fata mea. Dupa lungi insistente o sterge, dar putin cate putin. Sper sa se aseze mai bine si sa stearga tot ca altfel chiar am aruncat banii pe geam. Daca apas foarte usor pe brat exact acolo unde este prinderea stergatorului sterge impecabil. Care o fi problema lui nu stiu.

post-5484-1225372567_thumb.jpg - am incercuit locul unde nu prea sterge.

- acolo unde sterge o face foarte bine si nu se aude nici un sunet cat de mic.

 

Alte poze cu noua achizitie:

post-5484-1225372667_thumb.jpgpost-5484-1225372681_thumb.jpg

post-5484-1225372686_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am vazut si eu niste bosch aero draci la care ala din stanga nu statea lipit pe geam in mijloc. Pot sa spun ca acum, dupa ceva luni, tot asa sta asa ca...sper sa n-am dreptate :( .

Acum am iar champion, sunt bune o perioada dar daca intru in iarna cu ele la primavara sigur imi trebuie altele. O sa incerc si valeo sa vad, chiar nu am gasit stergatoare sa ma satisfaca pana acum.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

La mine sta lipit de geam cel din stanga si sterge excelent cand se ridica, cand coboara insa nu stiu de ce dumnezeu lasa bucata aia nestearsa. Daca apas foarte-foarte usor pe brat nu mai fac chestia asta, sterg exemplar si de asta trag speranta sa se mai "lase".

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...