Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Si eu ma intrebam cum arata un stergator de 53cm pe Tico fiindca eu am 2 de 45cm si vin chiar pana la marginea parbrizului. O alta chestie nasola cand ai stergatoare de lungimi diferite e ca trebuie sa cumperi 2 seturi.

Share this post


Link to post

la marginea parbrizului vine numai cel din dreapta

cumperi două perechi şi împarţi banii cu un ticălos...

Share this post


Link to post

E exact cum spune @Zli - la margine ajunge doar cel din dreapta, adica cel de 40 cm; va spun ca eu am de 53 pe stanga si nu are nici pe dracu, nu atinge nimic; asa le-am gasit set in cutie in Carrefour, unul de 53 si unul de 40 - pe spate scria printre altele ca sunt si de Matiz. Astea ale mele sunt Alca grafitate, au costat 65 de mii perechea si de aprox. 2 luni de cand le am sterg excelent; oricum la banii astia nu ma astept sa tina 7 ani.

Share this post


Link to post

Cred ca a mai zis cineva pe aici, dar vreau sa intaresc prin repetitie ! :P

Nu cumparati TopCar. In afara de forma nu au nici o legatura cu stergatoarele de parbriz. Ma refer in special la cele pe care scrie "Matiz".

 

Am zis ! :spumelagura:

Share this post


Link to post

Multumit fiind de stergatoarele Champion puse pe Megane, am luat azi din Cora si pentru Matiz :thumbl:

 

Preturi: cel de 51 cm (fata stinga) e 37 RON, are si plastic de-ala, imi scapa denumirea acum... cele de 40 cm (fata dreapta + luneta spate) sint 20 RON bucata. Total: 77 RON.

Share this post


Link to post

Si cum sunt, le-ai facut proba ? Ne poti spune si denumirea exacta ?

Merci ! :)

Share this post


Link to post

Champion Aerovantage SX51, respectiv X41.

Le-am testat, sînt impecabile :thumbl:

Share this post


Link to post

Pe Matiz stergatoarele originale nu scartie (sunt noi) in schimb pe Cielo stergatoarele Bosch cumparate de la OMV acum un an (aproape noi) scartie daca parbrizul nu e ud de-a binelea. O fi de la cauciucul stergatoarelor sau de la profilul lor, unghiul sub care cad? Stie cineva?

Share this post


Link to post

de obicei unghiul sub care cade...

trobuie sa fie 90grade.. dar daca lamele au apucat sa se deformeze, e cam nasol

Share this post


Link to post

Dimensiunea standard a stergatoarelor de TICO este de 45cm -sofer, 40cm pasager.

Merge si cu doua de 45cm dar sunt cazuri in care se agata unul de celalalt. Depinde de pozitia bratelor.

Share this post


Link to post

Astazi am inlocuit ambele stergatoare. Solutia pentru Kalos aplicata de mine a fost:

stanga - stergator original GM de Legantza 20,8 RON

dreapta - stergatorul scurt de la Matiz de asemenea original GM 16 RON

Stergatoarele le-am cumparat de la un magazin de piese Daewoo si sunt super eficiente si mai ales nu scartaie pe parbriz cum am patit la experimentele nereusite cu BOSH si Champ. Nu voiesc a mai face nici un alt experiment si raman la acesta formula de succes.

Concomitent am montat la Matiz si duze de pulverizare pentru lichidul de spalare de la Cielo cu cate 2 orificii .

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Montat pe nubira stergatoare Bosch 50cm luate din metro, 42RON. Sterg bine, nu scartaie, nu lasa dare. La matiz au bosch-urile deja 2 ani si inca sterg bine (mult mai bine decat cele de pe nubira originale la 10 luni :-W ).

 

PS: De unde luam un set de pulverizatoare ca la Vw, nu cu 2 gaurele ci stropesc perdea?

Share this post


Link to post

Care este dimensiunea stergatoarelor de espero, stie cineva?

Share this post


Link to post

Iei frumusel o ruleta sau o rigla si le masori pe ale tale ;)

Share this post


Link to post

2 egale de 49-51 cm.

Share this post


Link to post

Astazi am fost la Augsburg pt o cu totul alta problema si am achizitionat un set de stergatoare pt Nubira, marca Valeo, de 51 de cm sau 53 :) nu mai stiu exact, cutia a ramas in masina. Sterg perfect. Cele vechi, originale ale masinii erau infecte, lasau numai dare si o pacla pe geam, desi am incercat o multime de solutii de geam si de degresare a parprizului. Momentan sunt multumit ca am din nou vizibilitate buna pe timp ploios. A, sa nu uit, pretul pentru ambele a fost 28 RON. Aveau si Bosch, pe la 50-60 RON setul si din alea AeroTwin sau ceva de genul, ca la Passat sau BMW, fara schelet metalic, super silent etc., dar erau 1 milion si ceva si am zis ca poate data viitoare.

Share this post


Link to post

Stiu ca au, insa sunt 110 RON. Acum am dat in total 400 RON pr piese, inclusiv stergatoare. Cand se uzeaza astea o sa iau Aerotwin. A, m-am uitat pe cutie, pt. Nubira merg de 51 cm.

Share this post


Link to post

Are cineva idee daca dimensiunea stergatoarelor la kalos este aceeasi cu cea de la matiz ??

(si daca nu este imi poate spune si mie cineva dimensiunea lor)

Share this post


Link to post

Sa ma laud si eu cu stergatoarele mele care sunt super. :lavolan:

Se numesc " aero retrofit" de la BOSCH si le-am procurat de la un magazin de piese auto si tuning din Craiova "Top Speed".

Dar se pot cumpara de la orice magazin de profil.(ex. AUGSBURG International).

Se monteaza pe bratele vechi, au un sistem de prindere pe care il primesti cu lamelele si nu necesita nicio modificare.

Eu le-am cumparat de acum un an si mai bine si imi amintesc ca pretul a fost cam 600 000 lei vechi.

 

post-7263-1178864709_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut,

Vreau sa ma lamuriti si pe mine cu stergatoarele :wallbanger:

Am de gand se la schimb pt ca cel din dreapta trepideaza si ma enerveaza in masina.. :spumelagura: iar cel din stanga face figuri la sters (mai o urma mai o dara etc) precizez ca sunt cele "originale" de la mama ei. Aveo 2007

 

Acuma cam am 2 problome

1. sa iau doar lamele de cauciu (da nma vazut decat la 5 lei noi .. si nu cred ca sunt o perspectiva)

2. sa iau cu totu .. dar n-am gasit unu mai scurt si unu mai lung...

 

Astept un sfat de la voi :osanale:

Share this post


Link to post

Esti in garantie, de ce nu apelezi la ea ? (problema ta ar putea fi de la brate)

Edited by tolin

Share this post


Link to post

La un cielo ii trebuie adaptor sa pun stergatoare gen bosch aerotwin (champion sau valeo acelasi tip ) ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...