Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Mai copii... am tot citit 4 pagini de pe topicul de stergatoare... dar nimeni nu zice un lucru... ce dimensiuni au lamele. Scrieti si voi detaliat..

pt Tico x cm

pt Matiz y cm

Cielo/Espero/Nubira/Leganza etc...

 

sau solutia este sa punem rigla pe lame?

 

Dati si voi o parere... (sportul national)

 

Later edit: Championuri am vazut azi la Metro CT de diverse lungimi... preturi intre 325000 si 450000 ROL (approximativ)

Edited by midnight_racer

Share this post


Link to post

eu am Valeo pe tico, tot asa am facut o combinatie cu cineva si am pus unu mic si unu scurt, dar nu mai tin minte care are cati cm, dar nu sunt deloc multumit de ele, desi am schimbat si mecanismul de actionare stergatoare deoarece capatase joc in butucul de la sofer, deci nu mai are de la ce sa fie, e de la ele... am inteles ca champion ar fi mai rasarite, dar deocamdata nu ma lasa mana sa mai dau iar 400k...

Share this post


Link to post

Fix la trei ani, am schimbat stergatoarele originale cu unele (tot originale, ziceau ei) de la Autonet in valoare de 344000 lei. In viitor tot asa voi proceda.

Pentru nen'tu Racer: 40 si 52 de cm, prin masurare.

Share this post


Link to post

Am luat Champion,de 48 cm pt Nubira2.

Pretul pe masura:47,6 RON la Mol.(2 buc.)

Rezultatul :silentioase,merg ca 'unse',nu lasa dare,nu scartaie...deocamdata!!

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Cati cm are stergatorul de Cielo? Stie cineva? Ca trebuie sa le schimb si nu stiu dupa ce sa ma uit! M-am gandit sa-mi iau Champion! Se merita?

Share this post


Link to post

De obicei scrie pe spatele ambalajului pe ce masini se potriveste.

Share this post


Link to post

champion x45, de 2 ani jumate, pe reno. merg perfect, super investitie.

urmeaza matizul.

 

ps: ptr cielo, cauta tot champion x45, asta este dimensiunea (45cm.)

Share this post


Link to post

Champion as pune si eu la primavara la al meu Megane2, insa n-am gasit nicaieri x61 (imi trebuie un x61 si un x45). Daca vede cineva sa ma anunte, dau o bere :->

Share this post


Link to post

Iti dau un raspuns incomplet :) . In Cora se gaseau si pachete cu un singur stergator. Champion. Nu am retinut dimensiunile. Dar cand mi-am luat eu acum 1 an aveau multe

Share this post


Link to post
Cati cm are stergatorul de Cielo? Stie cineva? Ca trebuie sa le schimb si nu stiu dupa ce sa ma uit! M-am gandit sa-mi iau Champion! Se merita?

 

 

Mergi la magazinul de pe Vacaresti (nr 240 parca). Iei originale de Cielo, preturi super si sterg ca-n prima zi!

Share this post


Link to post

raducu, du'te la HEBA, pe 13 septembrie, vis-a-vis de casa poporului, ultimul bloc pe dreapta inainte sa incepi sa cobori.

sunt importatori champion.

BR-BR! :) )

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de stergatoarele alea superflexibile, cum au aparut la multe masini noi, ca la octavia 2. Daca le ridici se lasa in jos la ambele capete, sunt foarte moi. La bosch mi se pare ca se numesc aerotwin. Stie cineva?

Vreau sa schimb stergatoarele la ford si mi se par faine astea. Pe logan am valeo si merg foarte bine.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

eu am bosch de cand am luat masina , in martie sunt 2 ani , inca sterg foarte bine. sunt multumit

Edited by mugur

Share this post


Link to post
Ce parere aveti de stergatoarele alea superflexibile, cum au aparut la multe masini noi, ca la octavia 2. Daca le ridici se lasa in jos la ambele capete, sunt foarte moi. La bosch mi se pare ca se numesc aerotwin. Stie cineva?

Vreau sa schimb stergatoarele la ford si mi se par faine astea. Pe logan am valeo si merg foarte bine.

Trebuie schimbate cu tot cu brat ca au alt sietem de prindere...

Share this post


Link to post

depinde .Sunt masini la care se potriveste fara sa schimbe bratele.Trebuie vazut la fata locului daca se potrivesc.La Megane a mers perfect pe bratele existente

Edited by andreicri

Share this post


Link to post
raducu, du'te la HEBA, pe 13 septembrie, vis-a-vis de casa poporului, ultimul bloc pe dreapta inainte sa incepi sa cobori.

sunt importatori champion.

BR-BR! :) )

 

tks for the tip, am fost, am cumparat (563.000 cel de 60cm, 220.000 cel de 45cm), am montat, sint super, sterg perfect si nu se aude absolut nimic :) >- sper sa fie si mai durabile decit porkariile de valeo cu care a venit masina [-O<

Share this post


Link to post

Eu am avut Bosch twin si ce-i drept vreo luna nu au scartait dar dupa aia a inceput concertul. Daca era parbrizul foarte ud nu se auzea nici musca dar daca ploua marunt faceau ca toate cele. Pana la urma le-am schimbat, am gasit in carrefour unele destul de ieftine, 7 ron bucata, cica grafitate (au lamele de un gri mai deschis) si merg impecabil. Deci nu tot ce e scump e si bun.

Share this post


Link to post

Le stiu, suspect de ieftine, probabil ca te vor tine cateva luni... Mai periculos e ca am auzit de mai multe cazuri cu parbrize zgariate urat de tot de la grafitatele astea... Deci maare grija!

Share this post


Link to post

Bosch-urile au tinut o luna, vara fiind, deci nu pot spune ca erau folosite intens. Doar din cand in cand sa mai curat praful de pe parbriz. Bine, ele au mers in continuare fara sa-mi zgarie parbrizul sau sa am alte probleme, dar de scartait scartaiau ca si cele din fabrica. Daca astea ma tin 3-4 luni eu ma declar multumit. Si-asa dupa o iarna stergatoarele au de suferit, deci daca le schimb la primavara e ok. La cat am dat pe ele nu pot sa spun ca am pretentii sa ma tina ani buni.

Share this post


Link to post
Le stiu, suspect de ieftine, probabil ca te vor tine cateva luni... Mai periculos e ca am auzit de mai multe cazuri cu parbrize zgariate urat de tot de la grafitatele astea... Deci maare grija!

 

eu am patit-o!!! si, credeam ca nu mai sterg bine, ca sa stricat lama si cand colo au zgariat geamul!!!

 

asa ca, atentie mare!

Share this post


Link to post

Scartaitul/zbarnaitul stergatorului pe parbriz are doua motive:

- lama de cauciuc prea rigida (din nascare sau de frig) - remediu: o lama mai moale, dar nici prea moale nu e buna ca fie se uzeaza repede, fie risca sa adune praful sub ea si sa zgarie

- bratul stergatorului tine lama aplecata preponderent pe o parte - remediu: rasucirea cu grija a bratului (despre asta cred ca am scris ceva mai de mult, parca pe KLES)

 

Am un post mai lung pe care nu reusesc sa-l pun pe topicul asta (habar n-am de ce), dar ideea principala a lui este ca atunci cand va luati un alt stergator e bine sa aiba articulatiile la fel ca cel original. Exista stergatoare cu un nivel de articulatii, cu doua sau mixt. Parghille respective determina in ultima instanta capacitatea lamei de a se mula pe geam si in consecinta eficienta unei stergeri fara dare.

Share this post


Link to post

Si eu zic sa va verificati bratele. La mine tot asa scartiau si am observat ca statea lama aplecata. Le-am demontat si m-am uitat la ele si era strambe. Ca si cum le-ai fi tinut de un cap si de altu si le-ai fi rasucit in directii inverse. Le-am indreptat si scartiitul a disparut. Si stateau lamelele drepte.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Stie cineva unde se gasesc stergatoare aero tip VW. Sau cum se schimba lamela la ele?

Share this post


Link to post

Cam peste tot. Pe Mosilor in Bucuresti cu siguranta. Nu cred ca le poti monta pe Tico, eu nu am reusit sa gasesc adaptor pentru Kalos.

Share this post


Link to post

Nici eu pt Cielo...am gasit diar lamele cam 70 RON.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...