Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

 

=))

Dar cand decapotezi masina cum faci sa se micsoreze debitul de apa sa nu te stropeasca?

Glumesc!

 

OK ideea, dar pe mine deja a inceput sa ma enerveze toate "dotarile" astea ale "marilor ingineri nemti", sa mai includa pachete cu costuri babane. Oare cat o costa un stergator, mi se pare ca gauricile alea facute cu laserul sunt ale lamelei.

Deci in video imi arata o super masina (prima), care vezi domne' are sistem de curatare al parbrizului mai chicios, apoi alta, tot super (a doua) care e din viitor. Me imi par astea ca reclamele alea de la TV cu tot felul de prostii fara de care nu poti trai in casa (mopuri, razatoare etc).

 

Te chinui degeaba, pune alte duze mai bune si nu te mai complica; nu-l faci mertan din viitor :thumbl:

 

Nu te supara pentru postul asta, e in spirit de gluma.

 

 

 

Complexitate fara rost,pe cheltuiala clientului! la achizitionare,la folosire si inlocuire ca doar nu te tin 300000 km mizeriile alea "namtzesti"! M-am convins ce le poate capul germanilor,mai ales cand vine vorba de masini! Trebuie ocoliti pe cat posibil daca vrei sa fii "Fericit" la volan!*

 

Sau aduci furtun pe bratul stergatorului, teava vopsita negru gaurita cat sa stropeasca asa, gauri pe ambele parti si nu dai continuu cu lichid, stergatoarele fac 2 curse in plus cat sa curete tot ce ramane pe parbriz. Singurul dezavantaj va fi ca la prima urcare nu vei vedea, dar va curata foarte bine

 

:wink: hai sa te vad ,poate-ti iese tie! din start pompa de apa trebuie aibe debit marit,presiune la fel, ehehe de-ar fi asa usor sa faci o tampenie de-asta...

mie-mi place un jet uniform de apa pe parbriz sau ceata de apa! de-abia are timp jegul sa se inmoaie pana vine lama sa-l "plimbe" un pic...

Share this post


Link to post

Se gaseste pompa de la masina care are stropitoare pe luneta, se ia cu tot cu vas. Furtunul se cumpara din comert. Mai multa munca e cu dat gaurile in situatia asta, si eventual cu prinsul vasului nou. In rest, nu cred ca e atat de greu de facut. Pe mine ma mulțumesc stropitorile astea. Perdeaua la viteza nu face fata, in cel mai rau caz as pune stropitori cu mai multe gauri, de logan. Dar nu merita bataia de cao

Share this post


Link to post

 

=))

Dar cand decapotezi masina cum faci sa se micsoreze debitul de apa sa nu te stropeasca?

Glumesc!

 

OK ideea, dar pe mine deja a inceput sa ma enerveze toate "dotarile" astea ale "marilor ingineri nemti", sa mai includa pachete cu costuri babane. Oare cat o costa un stergator, mi se pare ca gauricile alea facute cu laserul sunt ale lamelei.

Deci in video imi arata o super masina (prima), care vezi domne' are sistem de curatare al parbrizului mai chicios, apoi alta, tot super (a doua) care e din viitor. Me imi par astea ca reclamele alea de la TV cu tot felul de prostii fara de care nu poti trai in casa (mopuri, razatoare etc).

 

Te chinui degeaba, pune alte duze mai bune si nu te mai complica; nu-l faci mertan din viitor :thumbl:

 

Nu te supara pentru postul asta, e in spirit de gluma.

 

 

Asta-i buna , vrazvanc , de unde atita suparare ...tin la gluma citi alti sapte ...

 

Adevarul e ca de moment nu-mi prea iese calculele cu stergatorul minune dar inca nu ma dau batut, mai studiez (pina obosesc si-apoi ... ) . De asigurat presiune n-ar fi problema, am doua rezervoare de Volvo complecte cu cite doua motoare pe fiecare ce cred eu, i-as putea asigura debit si presiune suficienta pe fiecare stergator in parte, de situatia impune . Piedica ii stergatorul in sine ca restul ... ii o nimica toata , nitica migala dar s-ar rezolva.

 

Cit despre reclama facuta de astia ... asta-i de cind lumea, cum scot un produs nou, cum o da de gard cu ala vechi ce pina atunci fu de neinlocuit ...

 

Sau modelul asta .

 

Mi se puse pe creer sa duc jet-ul pe stergatoare si gata, de atunci nu mai am liniste ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Mai curand ultimul model pe care l-ai postat... e mai realizabil. Problema e ascunderea furtunelor si a duzelor, in asa fel incat sa arate bine. Sunt sigur ca se poate folosi si vasul cu pompa masinii, diametrul micsorat al furtunului ajuta la creearea unei presiuni mai mari.

Share this post


Link to post

ce pretentiosi mai sunteti... la tico-ul meu nici nu merge "Stropitoarea" :lollol: la parbriz sau luneta... de fapt luneta e "decedata" complet ,nu misca nimic p-acolo...

sigur e loc de "imbunatatiri" :mrgreen: "cred"...

Share this post


Link to post

Varianta celor de la Bosch seamana foarte bine cu ce are Matizul pe spate. Duzele sunt mici (deci masina nu va arata ca un camion) si mai mult ca sigur poti sa le prinzi pe alte breate de stergatoare cu mici modificari.

http://pieseautoradacini.allshops.ro/produs/4789112/Diuza+spalator+hayon+Matiz.html

 

Sa le faci sa scuipe in 2 directii e cam dificil, dar si cu 2 duze care sa scuipe una in stanga si una indrepata e un prim pas ca sa iti testezi sistemul. Problema majora pe care o vad este aducerea furtunelor de la locul lor pana la stergatoare. Daca furtunasele negre din poze pot fi ascunse usor trangandu-le prin bratul stergatorului, furtunele de la vechile duze pana la bratul stergatorului vor fi cam inestetice.

Share this post


Link to post

Imi fuge mintea la un un brat (cu lacrimi) prototip cu care sa-i dau pe spate pe jermanei . :mrgreen:

 

Cred ca am un brat stergator pe undeva pe care sa-mi pun "visul" in practica . Ce-o sa iasa (daca o sa-mi iasa) habar n-am, dar am sa incerc sa trec lichidul direct prin brat iar duzele la fel, sa spritue dirert din brat . Duze reglabile n-o sa iasa, dar daca imparteala a 3-4 iesiri in fata stergatorului e buna ... bingo !

Teoria ii buna de minune, sa vedem cum stam si la capitolul practica.

Share this post


Link to post

Ce ai mai facut cu stergatoarele, nenea Victor? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Deocamdata nimic nu am rezolvat, @vrazvanc . Am tot studiat bratul stergator in citeva rinduri, da' tre sa-mi vina si maretul chef de a ma apuca de el, ca e migala , si as trece lichidul direct prin brat daca tot tin sa fac o ghidusie ca altfel, furtunase peste furtunase ... nu prea mai are farmec. E curbura din brat ce nu prea imi place ce n-ar fi o mareata piedica, insa, iesirile (ce as opta pentru cel putin trei) imi cam dau batai de cap, ca jetul ar trebui sa bata cit mai aproape de lamela. Fac ce fac, si iar ma apuca damblaua de a pune teoria in practica ...

Share this post


Link to post

Uite cum le vad eu:

In bratul stergatorului, la capat prinse doua duze, una pe partea inferioara, alta pe partea superioara. Duzele trebuie orientate astfel incat jetul de apa sa ajunga pe toata lungimea lamelei si nu mai mult sau mai putin. Furtunele de alimentare ale fiecarei duze se mascheaza prin bratul stergatorului. Apoi, trebuie gandit un sistem de alimentare de tipul robinet cu doua cai, pe care il poti face fie mecanic (adica pe axul stergatorului ai un robinet cu doua orificii, deschiderea unui orificiu presupunand obturarea celuilalt, astfel incat cand stergatorul e jos se alimenteaza duza de deasupra, iar cand el ajunge sus se alimenteaza duza de dedesubt) fie electronic, cu doua electrovalve, plasate tot in brat sau sub el, astfel incat intr-o pozitie a stergatorului este alimentata o duza, in cealalata pozitie se schimba alimentarea. Sper ca m-am facut inteles. Nu e imposibil, nici foarte complicat, se poate folosi pompa si rezervorul existent.

Intervin complicatii la reglajul duzelor astfel incat apa sa ajunga fix unde trebuie. Mai poti incerca si duze liniare, confectionate dintr-un tub de plastic cu multe orificii, cu mai multe gauri, montate de-a lungul lamelei, la fel alimentate alternativ in functie de pozitia stergatorului.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Habar n-am cum fuctioneaza ... doar l-am pozat cind era "pe loc repaus" ...

 

 

post-1976-0-44606600-1467041535_thumb.jpg

post-1976-0-57111100-1467041538_thumb.jpg

post-1976-0-81537900-1467041539_thumb.jpg

post-1976-0-63526000-1467041674_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Uite cum le vad eu:

In bratul stergatorului, la capat prinse doua duze, una pe partea inferioara, alta pe partea superioara. Duzele trebuie orientate astfel incat jetul de apa sa ajunga pe toata lungimea lamelei si nu mai mult sau mai putin. Furtunele de alimentare ale fiecarei duze se mascheaza prin bratul stergatorului. Apoi, trebuie gandit un sistem de alimentare de tipul robinet cu doua cai, pe care il poti face fie mecanic (adica pe axul stergatorului ai un robinet cu doua orificii, deschiderea unui orificiu presupunand obturarea celuilalt, astfel incat cand stergatorul e jos se alimenteaza duza de deasupra, iar cand el ajunge sus se alimenteaza duza de dedesubt) fie electronic, cu doua electrovalve, plasate tot in brat sau sub el, astfel incat intr-o pozitie a stergatorului este alimentata o duza, in cealalata pozitie se schimba alimentarea. Sper ca m-am facut inteles. Nu e imposibil, nici foarte complicat, se poate folosi pompa si rezervorul existent.

Intervin complicatii la reglajul duzelor astfel incat apa sa ajunga fix unde trebuie. Mai poti incerca si duze liniare, confectionate dintr-un tub de plastic cu multe orificii, cu mai multe gauri, montate de-a lungul lamelei, la fel alimentate alternativ in functie de pozitia stergatorului.

 

Am priceput exact despre ce e vorba . Pe modelele noi de stergatoare , ceva mai greu (de evitat mai bine zis) a atirna duze, pe modelul vechi ar fi o idee dar n-o sa dea prea bine , estetic vorbind, in plus, curbura parbrizului automat schimba unghiurile spriturilor. Sa sprituie direct din bratul stergatorului dupa cum imi formasem o prima idee, iar nu tine vrajeala, ca e curbat la capat si se pierde mult teren pentru a se da unghuri corecte a duzelor. Ce mi-a reusit pina in prezent, e a taia un canal de-a lungul bratului stergator pe care sa "fuga" lichidul catre duze, in ideea de a evita furtune si furtunase. Nitel complicat, dar nu imposibil. Variante vad mai multe, dar mi-s ramas in standby pina sa-mi fete mintea o combinatie reusita din punct de vedere estetic , in special.

 

Toate la timpul lor.

Share this post


Link to post

Eu zic ca unghiul dat de curbura parbrizului este prea putin important, practic duzele sau orificiile trebuie sa lase apa sa curga de-a lungul lamelei, in cat mai multe puncte si cat mai aproape de ea. Astfel stergatorul va merge "pe ud" atat la ducere cat si la intoarcere, fara insa sa stropeasca tot parbrizul, cu deficienta inerenta de vizibilitate aparuta intre momentul in care apa ajunge pe tot parbrizul si cel in care trec stergatoarele si o indeparteaza. In plus, s-ar reduce mult influenta curentilor de aer.

Share this post


Link to post

Pricepem. Doar ce am revenit de-afara, am studiat terenul, iarasi. Ma cam puse in curmezis treaba asta da' nu ma las pina nu-i schimb "modelu". Fir-ar ele . Minimum in trei puncte trebue sa primeasca lichid, si gasisem pe net duze cu 4 iesiri , dar trebue sa le vad pe viu , ce de-s de-o schioapa ... mai bine nu. Stergatoarele de le am momentan, is din doua bucati, la suportul lamelei ma refer, iar minunea de legarura (ce se prinde in brat) e un soi de guma ceva mai tare, nici macar nu-i plastic sa-l pot "modela" pe bunul plac, sa formez duze din el mai bine zis.

 

 

Share this post


Link to post

Din pacate nu am reusit inca a pune in practica ideea stergatoarelor minune . Imi trebue o bucata (~1m) de lamela otelita de 14mm latime si nu gasesc fir-ar sa fie . Am ce-i drept (demarou coasa/drujba) dar ii prea ingusta si n-o pot folosi, trebue sa fie lata si dintr-o bucata. Mai sapam .

Share this post


Link to post

Inca imi tocesc ramasita de materie cenusie la capitolul asta. De moment nu-mi iese pasenta si pace ...

Share this post


Link to post

Si iaaar am schimbat stergatoarele, cu unele "nemtesti", de la Alca, super flat. Valeo s-au dovedit a fi glume, dupa ce stergatorul mic lasa o dara cat casa, la dus. Cel mare sterge bine, dar m-am saturat de aspectul vechi al clasicelor stergatoare. Sa vedem cat tin si astea, ca reclama vad ca au. 😁Screenshot_20201221-145047_Chrome.thumb.png.57db20a0818d18029bfdc8e1d62cef02.png

LE: Sunt frumoase, dar sunt proaste. Au lasat, ambele, o dara pe mijloc, din prima. 😡

Le pastrez ca sunt aratoase rau.

20201221_163910.thumb.jpg.191e7b1f590f040b0bdc12039a2e2b73.jpg

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Incearca cu Bosch Aerotwin. Eu asa am pus pe Nubira, dupa ce am vazut  ca Valeo nu prea sunt cine stie ce.

image.thumb.png.76e8d2876da9d3e0a132a78dea241833.png

Share this post


Link to post

Odata cu reciclarea peturilor din plastic s-au intarit si gumele stergatoarelor, parca dai cu hraspa pe parbriz nu alta si iti cresc tensiunea cind te gindesti ca-s abia luate, aproape noi. Mi-s ajuns la concluzia ca de le achizitionez cele mai ieftine si ordinare cam tot acolo ies.

Share this post


Link to post
4 hours ago, Viktor said:

Odata cu reciclarea peturilor din plastic s-au intarit si gumele stergatoarelor, parca dai cu hraspa pe parbriz nu alta si iti cresc tensiunea cind te gindesti ca-s abia luate, aproape noi. Mi-s ajuns la concluzia ca de le achizitionez cele mai ieftine si ordinare cam tot acolo ies.

Stai ca mai sunt si unele variante eco ale stergatoarelor, gen Bosch Aero Eco.

Share this post


Link to post

Dupa ce am incercat vreo 3 variante "aero" (si ieftine, si scumpe), am ramas fidel celor clasice... merg pe Valeo sau, daca gasesc, Champion.

Share this post


Link to post

Tot Terminator ramine proiectul rational ca ai facuti din cuc se haladesc repede, mai ales dupa ce isi vad sacii in caruta incep a scoate pe piata rahaturi bune de nimic. Deh, specimene rezultat a frictiunii cuc/cucuvita! 😚

Share this post


Link to post

Bosch am vrut sa pun, dar nu am gasit dimensiunile de 53 si 40 cm. Online ma refer, ca nu se merita, pentru cat costa transportul in ziua de azi, sa umblu aiurea.

Champion comandasem, de pe un site care are toate produsele din lume listate, dar nimic pe stoc (Targul de piese, la fel si ePiesa).

In final am ajuns la Alca, pret super OK. 47 lei cu tot cu transport, de la Dedeman. Si calitatea lor mi se pare foarte buna, cauciucul e moale, plasticul aratos, bine finisat. Ma gandesc sa nu aiba bratele masinii vreo problema. Chiar asa, niciun fel de stergator nu e bun?

Alea clasice arata urat, nu-mi vine sa ma uit la masina.

Share this post


Link to post

Nici bosch-ul nu e mare sfiriiala cel putin pe mine nu m-au convins la capitolul calitate, din astea am momentan sí dezamagit de ele. Cele mai bune stergatoare ce le-am avut vredata au fost cele de la norauto. 

Share this post


Link to post

Am vazut si eu review-uri slabe pe Emag la Bosch.

Nu stiu, ori e loterie, ori au bratele stergatoarelor ceva; arc, sunt strambe, nu stiu.

De exemplu am avut niste stergatoare de 5 lei bucata, aero si au tinut un an stergand perfect. Acum pun unele germanesti si lasa dare ambele din prima.

Important e ca masinuta are aproape 89.000 km si se comporta excent. Sunt si acum multumit de alegerea facuta. Pacat ca nu are AC.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...