Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Eu am Valeo pe a mea...le-am pus saptamana trecuta.

Sunt extraordinare, best ones so far!

 

 

Au mers ok cam un an de zile, dupa care au inceput sa scartaie ca dracu...le-am schimbat acum o luna cu unele champion, 25 ron set 2 stergatoare - carrefour.

Pana acum sterg impecabil, fara dare, scartait etc

Share this post


Link to post

Cumnate sa-mi zici si mie cand gasesti stergatoare de 60 cm pentru turisme :)

Share this post


Link to post

Am eu pe masina si da gasesti peste tot , chiar nu stiu ce ai vrut sa zici !

( sunt si de 65 :P )

Tocmai am dat comanda de unu de 70 :D

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

@cumnatu Cred ca imi dau seama ce vrei sa faci. Totusi nu te-as sfatui sa tai din stergatoare. Lasa-le asa cum au fost proiectate.

Share this post


Link to post

Am gasit eu niste stergatoare destul de bune pentru Cielo sunt vreo 27 ron bucata si se numesc Victor. Le-am luat de la Selgros si ca lungime sunt de 450 mm iar materialul este o banda de cauciuc flexibila fara parghiile acelea metalice.

Share this post


Link to post

Am gasit eu niste stergatoare ...

 

Si le-ai montat? Cum se comporta?

Share this post


Link to post

Am luat si eu Victor, de 56 si de 45, sterg binisor dar la capete rateaza un pic si se vede urat ca nu au dracia aia care acopera prinderea si imi sta in ochi asta, nu pot intelege cum au lasat asa descoperit acolo; in pachet avea niste plastice si m-am pacalit ca alea vin frumos peste; cu prima ocazie le schimb.

Share this post


Link to post

Am intrebat cum se comporta pentru ca aceasi marca am luat si eu (doar cel de 55) si l-am aruncat dupa vreo 2 km. , revenind la cel vechi: trebuie sa-l inlocuiesc si probabil o voi face cu unul de la mama lui.

Share this post


Link to post

Cumnate, sistemul de prindere e la jumatate pt ca forta de apasare sa fie uniforma..nu o sa stearga bine deloc ce vrei tu sa faci o sa acopere mai mult dar cu urme..si chestii din astea nedorite. :)

Share this post


Link to post
Cumnate sa-mi zici si mie cand gasesti stergatoare de 60 cm pentru turisme :)

 

Ca de obicei ai dreptate, nu este pentru autoturism, este pentru camion.

Deh, nu-i mare diferenta :P

L-am montat, am fortat putin plasticul de la cel vechi pentru ca plasticele de prindere de la cel nou ar fi trebuit modificat putin si n-am chef acum.

De sters sterge uniform dar in parcare neavand multa lumina nu imi dau seama ce si cum. Voi vedea maine.

Oricum, un lucru e clar, pe partea soferului nu ramane nici 1 cm de geam murdar din baza pana in topul parbrizului.

Din pacate pe partea dreapta nu prea am ce sa ii fac sa stearga pana sus sus sus pt ca nu ma lasa dimensiunea stergatorului la nivel 0. In concluzie am 1 de 55 m si altul de 70 cm.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

:) ) Nu chiar. Stergatoarele universale pentru turisme se fac pana la 55 cm. La anumite marci gasesti se exceptii gen 60 sau 65, dar de regula nu sunt universale, adica au sistem de prindere dedicat. Universale de peste 55 gasesti doar pentru bus-uri si camioane.

Share this post


Link to post
Am gasit eu niste stergatoare destul de bune pentru Cielo sunt vreo 27 ron bucata si se numesc Victor. Le-am luat de la Selgros si ca lungime sunt de 450 mm iar materialul este o banda de cauciuc flexibila fara parghiile acelea metalice.

 

Modelul asta am eu acum pe masina si sincer nu sint incantat de ele, exact la jumatatea lor nu sterg bine, asa ca le mai las iarna asta si la primavara le schimb.

Share this post


Link to post

Forget cars, go truk !!!!!!!!!!!

E o vizibilitate acum :P

Share this post


Link to post

Nu musai :) Stergatoarele pentru camioane sunt destinate pentru parbrize drepte. S-ar putea ca la un turism cu parbriz curbat puternic sa nu mearga cum trebuie.

Share this post


Link to post
Am luat si eu Victor, de 56 si de 45, sterg binisor dar la capete rateaza un pic si se vede urat ca nu au dracia aia care acopera prinderea si imi sta in ochi asta, nu pot intelege cum au lasat asa descoperit acolo; in pachet avea niste plastice si m-am pacalit ca alea vin frumos peste; cu prima ocazie le schimb.

 

 

La mine se comporta foarte bine comparativ cu cele stock ,nu ramane absolut nici o urma pe parbriz nici la sofer nici la pasager , mai joaca ele putin pe parbriz cand il da la viteza maxima dar cred ca e din cauza bratelor

Edited by George2005

Share this post


Link to post
Sa ma mindresc si eu...am reusit sa ma autoconving si eu, pe ploile de zilele astea, sa-mi cumpar stergatoare noi ca cele vechi stergeau din parti.

 

Deci, am achizitionat:

 

1 pereche stergatoare Champion grafitate cu 325.000 lei de la benzinaria Agip Muncii.

 

PS. Deocamdata sterg super si sunt mindru de ele...

 

Eu sunt de parere ca ai facut cea mai buna alegere. Si eu am acelasi tipde stergatoare si sunt foarte multumit de ele. :thumbl:

Share this post


Link to post
Eu sunt de parere ca ai facut cea mai buna alegere. Si eu am acelasi tipde stergatoare si sunt foarte multumit de ele. :thumbl:

 

 

Mdea. Din 2004 cred ca s-a convins si el. :D :P

Share this post


Link to post

Deh, asa-s unii mai ... nostalgici :)

Share this post


Link to post

Interesant... dar nu prea vad cum ai putea face asa ceva fara sa arate kitschos sau grosolan.

Share this post


Link to post

Am vazut la autocare ceva de genul asta, dar pur si simplu dadea un jet inaintea stergatorului, nu avea sistem d-asta complicat cu multe gauri

Share this post


Link to post

Intr-adevar, Geo , trebue executata cu mare finete lucrarea altfel ... de lauda ramin alea existente deja . Mi-am studiat stergatoarele existente (plate) in fel si chip sa vad o posibilitate de a "furisa" fluidul in suportul lamelei ca-apoi orificiile alea micuta n-ar mai fi o problema, pot fi executate cu un burghiu f. foarte mic, dar de moment nu prea imi ies cartile. In plus, din cite am observat, cind stregatoarele sint in punct mort (sus) comuta sprituiala pe partea inferioara a lamelei , ceea ce vrea sa insemne ca trebuie gidilit si traseul dintre vas si stergator. Nu am prins (inca) ideea cum face comutarea si nici un demo, o animatie a technologiei nu am gasit inca . O alta varianta ce-mi tot flutura, doua stergatoare gen montate iar restu-i floare la ureche cu traseul .

 

Tunning, din alea de care amintesti , de retin bine se regasesc si pe unele mictobuze si imi par destul de practica si varianta aia.

 

Altfel, mai studiem terenul.

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Mai sa fie ... la mine deja miroase a creer ars . :-j

 

Fir-ar ele de stergatoare ca parca vad ca tre sa le iau cu tot cu mertan.

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Fir-ar ele de stergatoare ca parca vad ca tre sa le iau cu tot cu mertan.

 

=))

Dar cand decapotezi masina cum faci sa se micsoreze debitul de apa sa nu te stropeasca?

Glumesc!

 

OK ideea, dar pe mine deja a inceput sa ma enerveze toate "dotarile" astea ale "marilor ingineri nemti", sa mai includa pachete cu costuri babane. Oare cat o costa un stergator, mi se pare ca gauricile alea facute cu laserul sunt ale lamelei.

Deci in video imi arata o super masina (prima), care vezi domne' are sistem de curatare al parbrizului mai chicios, apoi alta, tot super (a doua) care e din viitor. Me imi par astea ca reclamele alea de la TV cu tot felul de prostii fara de care nu poti trai in casa (mopuri, razatoare etc).

 

Te chinui degeaba, pune alte duze mai bune si nu te mai complica; nu-l faci mertan din viitor :thumbl:

 

Nu te supara pentru postul asta, e in spirit de gluma.

 

Share this post


Link to post

Sau aduci furtun pe bratul stergatorului, teava vopsita negru gaurita cat sa stropeasca asa, gauri pe ambele parti si nu dai continuu cu lichid, stergatoarele fac 2 curse in plus cat sa curete tot ce ramane pe parbriz. Singurul dezavantaj va fi ca la prima urcare nu vei vedea, dar va curata foarte bine

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...