Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Parbrizul, bratele... sunt mai multe variabile. Pana la urma important e sa stearga, nu aspectul

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
1 hour ago, Geo_ZGA said:

 Pana la urma important e sa stearga, nu aspectul

Pe ideia asta am mers eu astazi dupa amiaza cind dupa ce-am terminat ce aveam de rezolvat, daca tot am iesit zic sa dau fuga si la magazinul de piese si sa pun mina pe o pereche de stergatoare cele mai ieftine si ordinare numa' sa mearga cum trebuie. Apoi m-am dus bou si-am venit vaca, magazinul fiind inchis inca de simbata, da' nici eu,tontu', nu i-am sunat intii pentru a ma documenta ...

Il mai suport asa o vreme pe galagiosul din dreapta ce lucra dupa cum vrea lamela lui, interesant ca dupa ce isi ia citeva frecusuri pe parbriz la rece se mai damoleste. II voi intoarce guma sa vad ce face.

Share this post


Link to post

Parbrizul ce sa aiba? Prea multa ceara poate? Stiu ca important e sa stearga, dar nici alea urate nu-si faceau treaba.

Bine ca ale mele nu fac galagie 😁 

M-am gandit si eu sa le intorc, poate lasa darele cand se duc.

Share this post


Link to post

Bosch aerotwin folosesc si eu de mult timp pe bmw si confirm ca nu mai sunt ce erau odata.

Ideea e ca atat cat dai atat face, atata timp cat le iei din auchan la 20 de lei bucata la ce te astepti 🙂  Cand erau bune erau 80 lei bucata, acum 5 ani gen.

Incearca valeo dar nu din auchan sau benzinarii. Comanda la piese auto desi nici acolo nu e garantat ca nu sunt contrafacute.

PS si pe alea care le vand astia la semafor tot bosch scrie 😛

Gata cu offtopicul din partea mea cel putin 😛

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
14 minutes ago, Dj_Dark said:

Gata cu offtopicul din partea mea cel putin 😛

 

 

Adica ... stii ceva ce noi inca nu ? Facu careva comanda de stergatoare d-alea bune de sters postari ? 😉

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Si eu am aceeasi trauma cu stergatoarele, dupa ce-am probat tot ce-am gasit pe la noi am ajuns la concluzia ca ori traim intr-o natie de falsuri, ori ... nu stiu.

Cel mai multumit am fost de Alca si ... 🥁 alea de la Kaufland facute sub marca lor. Asa ca asta e 🤷‍♂️

Share this post


Link to post

Nici nu ma mai agit... stiu deja ca la 1 an trebuie schimbate. Si asta daca iau Valeo... ca daca iau alte marci poate si mai rapid.

Kaufland am luat "aero", nici o luna nu au rezistat. Alca nu cred ca am probat... nici nu stiu daca am vazut pe undeva, sau poate n-am fost atent.

Share this post


Link to post

Nu alea aero, ca-s proaste, alea "clasice". 

Share this post


Link to post

Eu o sa incerc si sa curat bine parbrizul. Poate o fi de vina ceara de la spalatorii. Cand eram mai tanar nu imi amintesc sa fi schimbat la "dacii" asa des stergatoarele; pe alea le spala doar ploaia. 😁

Share this post


Link to post

Eu aseara le-am adus la caldura, le-am curatat bine si le-am montat la loc. Parea sa-si fi revenit cel din dreapta insa dimineata ... incepu din nou sa moreie. Gata, nu mai tine vrajeala si le schimb gumele, doar gumele cu unele noi.

Avantajul astora aero in primul rind e aspectul si doi la mina, datorita constructiei pline si inaltate, inlatura o cantitate mai mare de apa de pe parbriz decit cele clasice in cazul unor precipitatii mai serioase. Calitatea gumei lasa de dorit cam la oricare dintre cele doua tipuri stergator. Cit timp si la astea aero pot fi inlocuite gumele, cred ca merita efortul. Cu asta am sa-mi incerc norocul.

Share this post


Link to post

A incercat careva sa comande din afara ? Nu stiu de ce, dar am banuiala ca iarasi s-ar putea sa conteze "piata" pe care se vand ... De fapt, pot sa va spun de ce, dar nu are legatura cu topicul 🙂

Share this post


Link to post

Cit de "din afara" ca daca-i prea din afara gen "ciaina" is problematice.

Alfel, daca te apasa ceva pe suflet si nu ne-o poti spune aici ca n-ar fi in ton cu topicul, probabil aici ar fi indicat ca ma bag si io sa-i ocarasc! 😉

Share this post


Link to post

Pe seria 5 am pus Valeo Aero de vreo 3 ani si inca stergeau super ok.

Pe Lacetti sunt montate Bosch clasic de vreo 7 ani si inca sterg binisor.

La Octavia tin minte ca le schimbam de 2 ori pe an, insa puneam numai bombe Aero de supermarket.

Share this post


Link to post

Pina la urma care sint mai bune si DE CE ?

Share this post


Link to post

Alea scumpe fiindca sunt scumpe 😛

Share this post


Link to post

Am impartasit experientele personale, concluziile le trage fiecare. Totusi cred ca longevitatea este strans legata de design parbriz si starea bratelor precum si de ingrijirea lamelelor, mai trebuie si ele curatate din cand in cand.

Share this post


Link to post
4 hours ago, Akon said:

 ingrijirea lamelelor, mai trebuie si ele curatate din cand in cand.

De treburi de genu' asta zici ?

 

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca ascutatorile alea de lamele is precum gilet'u cu aloe vera ? 😉 Si asa is firave lamelele, din ce sa mai ei si cu pocnitoarea aia, au format deja riduri trebuiesc inlocuite (atentie, recomandarea nu e valabila in cazul sexului misto !) si cam atit ca guma oricum n-o mai inmoaie ascutatoarea. Intretinerea consta in indepartarea impuritatilor de pe lamele cu o cirpa/laveta imbibata in lichid spalare parbriz si nu alcol pur ce de regula usuca, intareste guma. Asta in opinia mea ...

Mie sincer, ca aspect imi place mai mult formatul stergatoarelor clasice ce aduc a stergator si nu niste chestii ce se regasesc sub denumirea pompoasa de "aero". Aero de la ce (?) merg sindure pe parbriz au cum ca n-am prins ideia.Eu unu chiar m-am gindit mult pina se le schimb modelul unde n-am luat in calcul guma/lamela care poate fi buna, proasta si foarte proasta indiferent de tipul stergatorului. Ceia ce m-a determinat a renunta (cu greu) la moft fu eficienta mai noilor stergatoare acestea avind lamela inclusa in spoiler formind un intreg, un paravan cu aprox. 10mm mai inalt (inaltime variabila in functie de producator, valeo spre ex. avea spoilerul ceva mai inalt, un aspect de luat in calcul) in fata apei acumulata in fata stergatorului unde sansele de a lasa apa pe parbriz in spatele stergatorului sint mai mici, pecind la stergatoarele clasice cu lamela solo fara spoiler aceiasi cantitate de apa cu usurinta trece peste lamela. Si astfel se cali otelul, cu alte cuvinte astfel am renuntat la moft pentru eficienta.

Acuma, ca alea scumpe or fi si bune ... eu unu am oarecare rezerve ...😉

Share this post


Link to post

@adrian_r5 nu, aia e o tampenie.

Exact ce zice @Viktor, cu o carpa umeda. Chiar daca de ani de zile imi spal masinile singur( si bine) pe lamela stergatorului ramane mizerie.

Share this post


Link to post
2 hours ago, Akon said:

nu, aia e o tampenie.

N-am inteles exact ce face acolo neamtu'  ... mai precis ce anume taie din cauciuc 😒

 

2 hours ago, Akon said:

cu o carpa umeda. Chiar daca de ani de zile imi spal masinile singur( si bine) pe lamela stergatorului ramane mizerie.

Asta e o treaba as zice "elementara"  ... Sterg atit lamela cit si bucata de parbriz de deasupra lamelei (nu circul zilnic cu masina ... se aduna mizerie acolo).

Tot timpu' am in portbagaj "lichid de parbriz de iarna" intr-un pulverizator ... e bun pe parbrizu' ingehetat ca nu mai trebuie sa raschetez sau sa astept sa se incalzeasca in masina  da' il folosesc si ca lichid de pt. spalat.

Tot in portbagaj am si ceva pulverizator cu spuma de spalat geamuri ... foarte buna pt.  spalat oglinzile.

 

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

In filmuletul postat de tine taie fix muchia ce atinge parbrizul, ii taie marginea uzata si zic ei ca apoi sterge mai bine, poate ca sterge dar o perioada foarte scurta. Citisem la un moment dat pe un forum despre chestia asta.

Vad ca e reglabila jucaria, ii dai Cota 1. cota 2 gen...ca la motoare 😂

La cat costa niste lamele chiar nu mi-as bate capul cu chestia asta.

Share this post


Link to post

Adica prin operatiunea asta se indreapta muchia sa nu mai lase dungi de-alea. In timp, de la mizerii muchia se zdrentuieste si de-aia lasa dare.

Dar daca cauciucul e deja intarit, e degeaba.

Share this post


Link to post
3 hours ago, Dj_Dark said:

Dar daca cauciucul e deja intarit, e degeaba.

Exact, Dj'u.

Guma odata imbatrinita poate fi data si cu sau de tufa ca tot nu se mai inmoaie, nu mai face fata.😉

Share this post


Link to post
La 05.01.2021 la 8:10, Viktor a spus:

Mie sincer, ca aspect imi place mai mult formatul stergatoarelor clasice ce aduc a stergator si nu niste chestii ce se regasesc sub denumirea pompoasa de "aero". Aero de la ce (?) merg sindure pe parbriz au cum ca n-am prins ideia.

Aero ca stau lipite de parbriz si sterg mai bine la viteze mari. Plus ca daca se duce lamela nu zgarie parbrizul.

Dar de la silicon tusesc? Eu cu d-asta le ung din cand in cand, dupa ce le sterg bine.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Siliconul tusesc ii sarac in grasimi ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...