Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Super Stergatoare...

Recommended Posts

Pentru ca acolo nu atinge. Si la astea ale mele la fel, daca apasam cu mana stergeau perfect o perioada.

Share this post


Link to post

Exact la fel si la mine...tot cu din astea late... l-am indoit, l-am gadilat si degeaba, cand coboara lasa o bucatica mica nestearsa...intr-un final o sterge...dar trebuie sa se fataie stergatorul un pic :)

Share this post


Link to post

Aha, deci ziceti ca nu am nici o sansa sa se "lase/aseze" lamela aia. Well, that sucks. Ii dau celui din stanga termen sa revina "pe calea cea buna" 2 saptamani. Daca nu, la cos cu ele si-mi iau niste stergatoare clasice.

 

Acum am observat si eu diferenta intre niste stergatoare Bosch Aero si unele facute cine stie in ce cotlon. In fata portii la firma este parcat un VW Passat. Cum eu ma duceam sa iau tigari, cand am trecut pe langa el mi-a venit ideea sa vad cum sunt cele Bosch(din cate stiu Bosch echipeaza VW). Nu mare mi-a fost mirarea cand am ridicat un pic stergatorul din dreapta si am vazut cum se lasa, efectiv, parca ar fi fost facut din guma de mestecat. Respectiva lamela s-a indoit in forma de U intors, era foarte moale si flexibila de ai fi putut sa-i faci nod, normal ca se muleaza pe parbriz, pe cand cele luate de mine sunt "preindoite" dar nu sunt flexibile mai deloc. Bine ca mi-am dat seama dupa ce am dat banii pe astea...

Inca mai trag speranta, mica ce-i drept, ca vor sterge si astea bine in urmatoarea saptamana, daca nu, asta este la cos cu ele si le pun pe cele vechi, care sterg oricum mai bine decat astea, singura problema ar fi ca cel din dreapta scartaie un pic.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Eu am dat maxim 250 de mii pe amandoua... si pe bune ca sunt multumit...sterg bine, nu scartaie, nu lasa urme, decat cel din stanga, o urma exact in locul incercuit de tine, urma care se duce daca le las sa mai frece un pic in gol pe parbriz... si nici atunci dupa ce nu mai e apa decat in locul ala, tot nu scartaie...per total, sunt multumit, fata de champioanele pe care am dat vreo 350 de mii si mi-au zgariat si geamul... Dar sustin in continuare ca cele originale erau cele mai bune...

Share this post


Link to post

Cumparat stergatoare Crystal 60 ron si sunt destul de multumit. Daca ma tin vreo 4 luni e foarte bine.

Share this post


Link to post

Nu-i cam putin 4 luni? Eu m-as astepta sa tina porcarioarele mele de 250 de mii cel putin un an...

Share this post


Link to post

Intrebare de baraj - am acum pe Matiz stergatoare Valeo (descoperire facuta acum cateva zile) si am o vaga banuiala ca sunt cele din fabrica, so unde gasesc stergatoare ca astea? :D

Edited by Tyby_G

Share this post


Link to post

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce dimensiune (in cm) au stergatoarele de pe Lacetti hatchback? Va multumesc.

Share this post


Link to post

Uite 3 variante:

- cauţi în manualul maşinii;

- pui mâna pe o ruletă şi le măsori la faţa locului;

- intri într-un magazin/ hypermarket şi te uiţi pe ambalajul unor ştergătoare noi (majoritatea au tabele cu dimensiunile ştergătoarelor diverselor modele de maşini).

 

Sau ai răbdare până ce altcineva face una din chestiile astea şi postează aici. :thumbl:

Share this post


Link to post

Schimbat stergatoarele valeo silencio care dupa mai putin de un an erau varza cu unele coreene luate de la nicubarbu (ca nu mai avea valeo...). Deocamdata sterg f bine si au costat 20 ron :) .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Eu la mine la Clio i-am pus stergatoare de origine la 55 ron setul (clasice). Dupa o saptamana cel de la sofer a inceput sa lase dare, de fapt cred ca a lasat dare din prima zi. Asa ca m-am dus si l-am schimbat. Si cel nou a inceput sa lase dare, asa ca mi-am amintit de vechile Champion luate de la Frontal pe vremuri, asa ca am dat 21 ron pe cel de la sofer si sterge impecabil, parca nici nu mai am parbriz. Daca ma tine macar 6 luni si daca cel de la pasager (de origine), ramane ok, il schimb iar. Daca nu, iau direct 2 Champion. Si nu mai incerc altceva, ca nu merita sa risc banii daca merge bine asa.

 

Am incercat si eu stergatoare dintr-alea subtiri, la 15 ron/buc din Selgros, dar am rezistat eu maxim 10 secunde la cum scartaiau. Asa ca le-am aruncat. Nu au nici in clin nici in maneca cu setul de 107 ron de l-am luat pentru Passat anul trecut. Daca vreti stergatoare subtiri, bagati adanc mana in buzunar si luati de firma, si neaparat sa fie la aceeasi dimensiune cu cele originale; daca mana intra doar putin in buzunar, mergeti pe varianta clasica.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Daca vreti stergatoare subtiri, bagati adanc mana in buzunar si luati de firma, si neaparat sa fie la aceeasi dimensiune cu cele originale; daca mana intra doar putin in buzunar, mergeti pe varianta clasica.

Confirm. Timp de un an şi ceva am schimbat nu_mai_ştiu_câte seturi de panarame luate din hypermarketuri şi luni de zile am avut ba bucăţi de parbriz neşterse cum trebuie, ba scârţâială, când pe stânga, când pe dreapta... Acum o lună juma' am luat un set Bosch Aerotwin, pentru care am băgat ceva mâna în buzunar. Încă lucrează impecabil. Şi le-am pus ceva la treabă în ultima vreme...

Share this post


Link to post
Ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce dimensiune (in cm) au stergatoarele de pe Lacetti hatchback? Va multumesc.

 

55 stanga / 48 dreapta. Le-am schimbat eu de curand.

Share this post


Link to post

Am gasit si eu in sfarsit topicul cu stergatoare si am ajuns astfel ca din tabelul de aici http://www.valeowipersusa.com/index.asp?pgid=22 sa caut pt. Aveo Valeo 600 series premium tipurile 600-22 si 600-18. Asta inseamna ca stergatoarele sunt de 55cm si de 45cm...o sa verific.

Pe siteul asta http://www.bosch.com.ro/content/language1/html/index.htm imi da codul 552S si lungimile 55cm si 40cm

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Am avut Champion timp de 4 ani, timp in care au sters super chiar si atunci cand s-au rupt la colturi din cauza abuzului la care au fost supuse. Am luat apoi Bosh pe care nici o luna nu le-am tinut si le-am aruncat la gunoi, stergeau extrem de prost, in ciuda pretului foarte mare si reputatiei. Am luat apoi Valeo care m-au tinut cateva luni si au inceput sa lase urme si ele. M-am enervat, le-am aruncat si pe alea si am revenit la Champion. Pentru mine sunt the best of the best, evident cele mai bune.

Share this post


Link to post

Am vizitat azi 4 locatii in 3 (praktiker, real, selgros) nu am gasit decat no name-uri la o benzinarie Petrom am gasit Valeo compact insa erau cate 2 de 55cm si 2 de 40cm la 52 lei si respectiv 32 lei as fi luat si asa daca aveam convingerea ca sunt bune insa nu m-am riscat si o sa mai caut saptamana viitoare.

P.S. Undeva am gasit Champion o sa tin cont si de recomandarea lui mister E. sper sa nu fie doar o afinitate britanica (sunt britanice?)....cum anul asta mi-am propus un drum pana in France parca tot spre Valeo inclin.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
... Undeva am gasit Champion o sa tin cont si de recomandarea lui mister E. sper sa nu fie doar o afinitate britanica (sunt britanice?)....cum anul asta mi-am propus un drum pana in France parca tot spre Valeo inclin.

 

Cred ca in Selgros. Eu de acolo am luat.

Share this post


Link to post
55 stanga / 48 dreapta. Le-am schimbat eu de curand.

Le-am schimbat pentru ca aveam o problema cu cel din dreapta, care nu mai stergea bine. Am crezut ca are cel vechi o problema, insa si cel nou sterge la fel de prost, deci le-am schimbat degeaba. Partea dinspre mijlocul parbrizului ramane nestearsa. Ce ziceti, care sa fie problema, sa se fii slabit arcul sau...?

Share this post


Link to post
Cred ca in Selgros. Eu de acolo am luat.

Ai dreptate in Selgros iar pretul cred ca era destul de ridicat...sunt si cate 2 de acelasi fel.

Share this post


Link to post

poate s-a mai intrebat si atunci iar ma fac de cuvânt_urât.

Dar imi trece , asa ca :

aveti idee, stergatoarele astea aerotwin sau cum le zice, cele care au doar lamena si sistem de prindere, fara fieratanii, se pot ajusta, astfel incat de la sa zicem 60 cm sa il tai pana la 55 cm ?

Share this post


Link to post

Acum stergatoarele sint folosite la maxim. Al meu pe partea soferului lasa o dira chiar pe mijlocul parbrizului, probabil de la o ciupitura. Am cumparat unul de 55 cm. de la un SM cu 27 lei si l-am aruncat dupa 2 km, tot cel vechi isi face treaba mai bine. Am sunat la reprezentanta si cel mare este la aprox. 40 lai, iar cel scurt la 30 lei.

Share this post


Link to post
...aveti idee, stergatoarele astea aerotwin sau cum le zice, cele care au doar lamena si sistem de prindere, fara fieratanii, se pot ajusta, astfel incat de la sa zicem 60 cm sa il tai pana la 55 cm ?

 

 

Nu mai bine cumperi dimensiunea dorita? :-?

Share this post


Link to post
Intrebare de baraj - am acum pe Matiz stergatoare Valeo (descoperire facuta acum cateva zile) si am o vaga banuiala ca sunt cele din fabrica, so unde gasesc stergatoare ca astea? :D

Valeo am vazut la Augsburg miltari. Suna si intreaba ca sa nu bati drumul degeaba.

Share this post


Link to post
Nu mai bine cumperi dimensiunea dorita? :-?

 

Pai din masuratori si calcule stiintifice am ajuns la concluzia ca pot marii aria de vizibilitate a parbrizului cu aprox 15% daca as putea sa am stergatoarele de lungimea dorita si cel mai important care sa aiba prinderea NU la jumatate.

Adica de la punctul de prindere o jumatate sa fie mai mica iar celalta mai mare ( ale naibii jumatati ) :P

Share this post


Link to post
Am vizitat azi 4 locatii in 3 (praktiker, real, selgros) nu am gasit decat no name-uri la o benzinarie Petrom am gasit Valeo compact insa erau cate 2 de 55cm si 2 de 40cm la 52 lei si respectiv 32 lei as fi luat si asa daca aveam convingerea ca sunt bune insa nu m-am riscat si o sa mai caut saptamana viitoare.

P.S. Undeva am gasit Champion o sa tin cont si de recomandarea lui mister E. sper sa nu fie doar o afinitate britanica (sunt britanice?)....cum anul asta mi-am propus un drum pana in France parca tot spre Valeo inclin.

 

=)) Nu are nici o treaba una cu alta. Nu cred ca-s englezesti deloc. Moda cu Valeo am incercat-o, dar nu am ramas placut impresionat. Mai stiu si altii de pe aici care sunt fideli Champion.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...