Jump to content
Sign in to follow this  
ionutste

Spark - Suport Difuzor

Recommended Posts

Caut de cateva luni sportul de difuzoare din spate pentru spark. La reprezentanta din vitan nu stiu codul. La magazinele de piese nu au asa ceva. Ma poate ajuta cineva cu un pont? Un cod de suport?

Edited by ionutste

Share this post


Link to post

Ce dimensiuni au difuzoarele fata/spate la Spark? Sau sunt echipate cu difuzoare din fabrica si exista si precablaj? Nu am radio in masina si vreau sa instalez unul, dar nu stiu ce difuzoare sa cumpar.

Share this post


Link to post

Iar pe spate dimensiunea e de 6"x4", ovale. Dar mai intai iti trebuie suporturile pentru difuzoarele din spate, pentru ca acelea montate din fabrica sunt doar de design.

Share this post


Link to post

Multumesc pt. raspunsuri!

Share this post


Link to post

Salut. Sunt nou pe forum si nu pot posta subiect nou. Trebuie sa am vechime?

 

 

Subiect: boxa dreapta fata arsa

 

Boxa dreapta fata este arsa. Am mers la service si au verificat'o. In concluie trebuie sa cumpar alta. Unde as putea gasi una sa cumpar? Am cautat pe siteuri de publicitate si nu am gasit nimic.

 

Merge sa iau si de la alte masini?

Daca nu gasesc si nu gasesc, ma gandeam sa iau una din boxele de pe spate. Merge?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Ha, si a mea s-a ars zilele asta si caut altele.

 

Eu o sa iau din Altex difuri de 10 cm, sunt pana la 100 de lei.

 

Cele de pe spate nu merg pe fata, sunt ovale (pe fata sunt rotunde)

 

 

 

Edited by Corneda
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu merge linkul.

 

Ce specificatii trebuie sa cautam? Ca sa se potriveasca si sa nu existe incompatibilitati. Este vorba de sistemul electric si nu as vrea sa bulesc ceva la masina :D

Share this post


Link to post

Cauta PIONEER TS-G1032I, vad ca are site-ul niste probleme cu linkurile. Iti zic daca e dupa ce le montez cum vin.

 

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Observ ca cele alese de tine au impedanta de 4 ohmi iar cele de pe spark au impedanta de 8 ohmi. Se potrivesc?

Share this post


Link to post

Depinde de player. Eu le-am și montat, merg ok.

 

post-32081-0-50674500-1500486682_thumb.jpg

 

post-32081-0-24947700-1500486833_thumb.jpg

 

Sunt oricum prea mici, mă îndoiesc ca probleme de impedanta. Oricum ar fi nu poți atinge volumul maxim al playerului.

 

Se potrivesc la fix în lăcaș fără modificări. Sunetul e cam același, hai sa zicem o idee mai bun datorita tweeterelor.

 

Am schimbat și unitatea cu ocazia asta.

post-32081-0-39200900-1500486977_thumb.jpg

 

Ca tot menționai, acesta are impedanta de ieșire 4-8 ohmi. Din câte știu majoritatea au aceasta plaja disponibila, pt compatibilitate cu cât mai multe difuri OEM ale diferitelor mărci.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

 

 

 

Felicitari, sa asculti cu placere la ele :)

Am cateva intrebari.

 

1. Il mai poti acoperi cu carcasa?

2. Erau la pachet cate 2?

3. Cat au costat?

4. Are 10 cm? As vrea sa cumpar urmatorul difuzor, crezi ca se potirveste?

 

https://www.emag.ro/difuzor-central-carcasa-inchisa-40-w-100-mm-8-ohmi-frecvente-medii-sal-skn10/pd/DDV85KBBM/

Edited by Alexandru67342

Share this post


Link to post

Mulțumesc .

1. Da, nu sunt probleme (au și ele carcasa cu sigla lor care da binisor dacă o preferi pe aceea)

 

2. Pachet, da

 

3. 90 lei la Altex

 

4. Nu se inchide capacul din cauza ramei cu găuri a difuzorului, obturează găurile clipsurilor. Ce am luat eu și cel original al mașinii au 'aripioare' la găurile de prindere și nu incomodează capacul.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Electrica mașinii nu are treaba, aici e doar circuitul player-difuzor. Ce player ai?

Cei 100 w sunt muzicali, rms sunt 30 w, scrie pe ele, reali nici atat.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Din păcate nu cunosc modelul, a mea a venit fara cas de noua. Eu momentan le recomand, am ascultat câteva minute doar după ce le-am montat.

Share this post


Link to post

Atasez o poza

Scrie 40w x 4

 

post-46825-0-15310500-1500495516_thumb.jpg

 

 


Ai o poza cu boxele acoperite? Arata ok?

Edited by Alexandru67342

Share this post


Link to post

Nu am mai făcut poza cu ele acoperite, arata fix la fel. Ai un Blaupunkt ASM3. Nu vad sa ai probleme la împerecherea cu alte difuzoare. In general Blaupunkt lucrează in plaja de 4 ohmi.

Share this post


Link to post

Cred ca m-ai convins. Maine merg sa le cumpar. :)

 

Inca o data. Nu se arde instalatia masinii, nu? : D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...