Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

depinde de dimensiune si tva. Plus ca nu zice ca si le-a luat, zice doar ca a vazut oferta (oferta pe care eu nu pot sa o gasesc, cand incerc www.binar-impex.ro redirecteaza). Pe R13 sunt intradevar 1.5 mil, dar eu vorbesc de R14.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post
Nu am oferta, eu am fost direct la ei.

M-a luat in primire un reprezentant de vanzari, mi-a explicat ce face fiecare cauciuc, de ce ala si nu celalalt etc. M-am hotarat pe loc si le-am luat.

Sunt importatori pentru mai multe firme... ai de unde alege !

Cum nu zice ca si le-a luat, nu mai stiu eu sa citesc ? :shock: Iar pt. Espero, dimensiunea minima e R14.

Share this post


Link to post

Ok, inseamna ca le-a luat foarte bine, am cautat recent prin multe oferte inclusiv Cora, Carrefour si erau mult mai scumpe de 1.5 mil.

Share this post


Link to post

de Lassa stie cineva ceva?

am vazut pe doua cielo, arata fainut, cred ca era profil de vara, am inteles ca sunt facute in turcia

Edited by florin_t

Share this post


Link to post

Caut si eu sa achizitionez niste pneuri Kuhmo. Stie careva cine aduce Kuhmo in Romania ?

Share this post


Link to post

e Kumho! Sunt destul de scumpe dar si bune. Eu unul nu stiu sa fie vreun importator oficial...

Share this post


Link to post

asa am vrut sa le zic Kumho - si ma gandeam ca n-ar trebui sa fie asa scumpe - pe tirerack.com au review-uri bune si preturi sub Pirelli, Michelin, GY, ...

 

Chiar nu exista vre-un dealer care sa aduca marca asta ?

Share this post


Link to post

Pt Iarna ...Pirelli Winter...Parca am senile...asta iarna nu am folosit deloc lanturile antiderapante...pretul nu-l stiu.. :(

Share this post


Link to post

Dealer de Yokohama exista ?

Share this post


Link to post

Oferta Pirelli la Carrefour - 4 buc. la pret de 3 , iar montajul si echilibrarea sunt gratis. Pretul incepe de la 170 lei /buc (R13), ceea ce pt. 4 ar veni 127.5 lei/buc. Pt. R14 nu ar trebui sa depaseasca 150 lei, ceea ce mi se pare un pret foarte bun. La dimensiunea 185/65 R14 au P400, care sunt all seasons si pt. care am gasit review-uri foarte bune. Garantie au pt. 60000 mile.

Share this post


Link to post

Pe 12" de tico or avea??? Ma duc azi sa vad.

Share this post


Link to post
Caut si eu sa achizitionez niste pneuri Kuhmo. Stie careva cine aduce Kuhmo in Romania ?

 

Daca ai un pic de rabdare am sa ma interesez maine ... my ex-gf lucreaza la o firma importatoare de cauciucuri si-ti pot da niste preturi bune ..numai sa aiba Kumho

Share this post


Link to post

intreaba te rog si 185/60/14 82 H

 

nu musai kumho, dar musai H daca au :)

 

multumesc fain :)

Share this post


Link to post

stoi! pai daca poate face rost la preturi promotoionale vrem si noi o lista... ca e unii care are mai mult dimensiuni...

Share this post


Link to post

Am fost in weekend pe la Carrefour sa vad oferta Pirelli. Ce m-a bucurat a fost pretul - 1485000 lei/buc (185/65 R14) in cazul cumpararii unui set de 4. Ce m-a bagat in ceata, a fost profilul asemanator ,dar totusi diferit fata de P400 Touring, despre care citisem o multime de review-uri foarte bune. Si denumirea difera putin acestea numindu-se P400 Aquamile. M-a mai descumpanit si faptul ca baiatul de la raionul auto mi-a spus ca sunt anvelope de vara, iar cel de la punctul de montare nu mi-a putut nici el confirma ca sunt all seasons. Desi nici unul dintre ei nu mi s-au parut ca stiu ce vorbesc, m-am hotarat insa sa aman cumpararea si sa mai fac sapaturi. Prea multe nu am reusit sa aflu, peste 90% din informatiile referitoare la Aquamile fiind in limba turca (anvelopele sunt produse in Turcia, ceea ce nu cred ca in mod automat ar fi ceva rau, deoarece multi producatori de renume au capacitati de productie acolo) in ruseste, poloneza sau letona.Am gasit si vreo doua trei pareri din state, care erau pozitive. Am descoperit si ca inscriptia M&S de pe anvelope inseamna "Mud & Snow", ceea ce ar insemna ca sunt anvelope all seasons, ceea ce cautam si eu.

Ce parere aveti, merita achizitia ? Astazi este ultima zi de promotie si ar trebui sa ma hotaresc pana pe la ora 16. Eu inclin sa le cumpar, tinand cont ca sunt all seasons, ceea ce ma scuteste de alte cheltuieli cu gume de iarna + alt set de jenti. Alte argumente pro, ar mai fi pretul si firma.

Share this post


Link to post

The Pirelli P400 Aquamile Touring is a very good value with a quiet, smooth ride and reasonably good "touring class" handling – dry or wet. However, they are not designed to go over 118 mph and don’t do well in snow.

 

http://hhscott.com/93tmv/tires.htm

Share this post


Link to post
Am descoperit si ca inscriptia M&S de pe anvelope inseamna "Mud & Snow", ceea ce ar insemna ca sunt  anvelope all seasons, ceea ce cautam si eu.

M&S inseamna anvelope de iarna !!!

Share this post


Link to post

Ce facem bre cu omu' asta? Se apropie ora 16 si se duce si cumpara all seasons de iarna!!! :(

Share this post


Link to post
M&S inseamna anvelope de iarna !!!

 

M&S inseamna all seasons!

vezi aici

Winter Tyres

 

Not so popular in the UK as on the continent, winter tyres are, as the name suggests, a tyre specifically designed for use in ice and snow conditions - not to be confused with M&S tyres.

 

 

M&S sunt all season si sunt mai bune iarna decat cauciucurile de vara si mai proaste decat cele de iarna iar vara sunt mai proaste decat cele de vara si mai bune decat cele de iarna. defapt, nu-s bune nici iarna nici vara...

Share this post


Link to post

Nu zau ? M&S inseamna Mud & Snow ! adica toamna-iarna.

 

http://www.dunloptire.com/care/tech.html : Some tires carry additional markings related to service. An M&S or M+S designation means the tire is rated suitable by the manufacturer for mud and snow use. The guidelines are set by the Rubber Manufacturers Association (RMA) in the United States.

 

Exista si "M&S all-season", dar doar daca e specificat explicit ca sunt all-season.

Share this post


Link to post

Hai ca sunteti haiosi, de la anvelope de vara ,cum zicea baiatul ala de la Carrefour ca sunt, am ajuns la concluzia ca sunt de fapt de iarna. :rolleyes: Important mi se pare modul in care le catalogheaza producatorul, care in nici un caz nu le considera a fi de iarna, anotimp pt. care are seria Winter . In schimb la all-season se regaseste fratele lor P400 Touring si P2500 Euro, care si el este inscriptionat M+S. Concluzia logica ar fi ca si P400 Aquamile intra in aceeasi categorie.

In America am vazut ca marea majoritate a masinilor au anvelope all-season, iar cei mai multi producatori isi doteaza masinile cu acest tip de cauciucuri. Deh, nu or avea nici ei suficienti bani sau poate ca nu considera necesar sa stocheze doua seturi de anvelope pe care sa le inlocuiasca mereu in functie de vreme. Stiu ca este un compromis, dar in fond si masinile pe care le avem sunt tot un compromis.

Share this post


Link to post

Gata, le-am luat ! :banana: Din pacate punctul de montaj este inchis lunea, asa ca ma voi duce astazi din nou ca sa le monteze. Sper sa fie bune; din ce am vazut pe site-urile de specialitate P400 a primit calificativul "excelent" la toate capitolele, mai putin la mersul pe zapada, unde a primit doar "bine". Acum sa nu credeti ca e o superanvelopa, deoarece peste calificativul "excelent" mai exista si calificativul "superior".

Share this post


Link to post

Vreau sa-mi iau anvelope de iarna si am gasit un pret bun la Toyo Snowprox S941: 2.150.996, incluse TVA (19%) si ecovaloarea (10%) in acest pret. Sunt bune sau nu, ce stiti?

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...