Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Sunt mai zgomotoase cele in V, indiferent de marca, cele mai confortabile sunt asimetricele.

Share this post


Link to post

Victore, da, profilul V si canalele mari de evacuare ajuta mult pe ploaie, si evident nu au a face cu clasa V de viteza, 240kmh.

NU este nici o regula ca ar fi zgomotoase cele in V, din contra, multe au rezistenta mica la inaintare.

 

Il rugam sa ne spuna care e dferenta intre Y si H pe aceeasi masina, la

130h, in conditii de ploaie. :->

Cam offtopic, dar hai sa zic. Am avut pe aceeasi masina si H, si 2 doua V uri si Y. Ieri am trecut de la Y la H (de iarna) si parca imi joaca masina,

cu Y sta ca pe sine. Cel mai fain a fost cand la 130kmh pe curbele largi de pe centura Buzaului imi pleca masina

de sub mine pe ploaie, asta cu clasa V. Cu Y-urile merg ca pe uscat si pe ploaie, poti impinge fara teama ca pleaca masina fara preaviz.

Acuma pe Victor il intereseaza altceva, si mi se pare f buna recomandarea lui Tolin, T trac-urile alea.

Uite si ce am luat eu pt matiz: http://www.kumhotyre.co.uk/selector.php?tyre_id=14 clasa H.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pe ploaie conteaza canalele si geometria santurilor de evacuare a apei. Pneul cu desen asimetric este ca uleiul semi-sintetic: nici cal, nici magar. Zgomotul de rulare se diminueaza din presiunea in pneu, luati manometru digital si experimentati.

Share this post


Link to post

Vad ca T-trac au un clasament foarte bun, acum sa vad daca gasesc asa ceva pe-aici. Trec la cautari.

Share this post


Link to post

Toline, mai intrebasem eu o data, sigur nu locuesti in Ungaria? :D Multam de link.

 

De vreo doua luni au deschis un centru de anvelope la vreo 10min. pe jos, al naibi ca nu l-am vizitat inca. :redface:

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Maestrul e maestru! Poate dl Tolin are o mica obsesie sa recomande marca Vredestein insa ii dau dreptate: la aceasta ora e nebunie in Iasi in privinta traficului din cauza zapezii! Snowtrackurile 2 de pe Cielo au fost "bratul de fier". Sunt deja la a treia iarna cu ele si vreau sa spun ca am facut cea mai buna alegere in privinta echiparii masinii cu anvelope de iarna. :thumbl:

Share this post


Link to post

Cam offtopic, dar hai sa zic. Am avut pe aceeasi masina si H, si 2 doua V uri si Y. Ieri am trecut de la Y la H (de iarna) si parca imi joaca masina,

cu Y sta ca pe sine. Cel mai fain a fost cand la 130kmh pe curbele largi de pe centura Buzaului imi pleca masina

de sub mine pe ploaie, asta cu clasa V. Cu Y-urile merg ca pe uscat si pe ploaie, poti impinge fara teama ca pleaca masina fara preaviz.

 

 

Off topic : Nu am vrut sa ma dau exemplu, mai ales ca nu se incadreaza in Daewooclub, dar exact senzatia asta o am si eu cu Y-uri pe ailalta machineta. Numai ca sunt ceva mai mari, pe 17. La cat sunt insa de scumpe pe dimensiunea asta, nu o sa vada set separat de iarna prea curand. Oricum, nici iarna in sine nu o vede decat prin gaura cheii.

 

On topic : vazandu-l pe Maitre atat de constant in niste ani buni de zile, o sa ma indrept si eu la vara spre niste Vred-uri pentru Cielito, dar cu siguranta nu vor fi H. :->

 

Off topic no.2 : E85 spre Iasi e criminal la ora asta. Spre Piatra Neamt e inchisa soseaua, Passatul variant al Politiei impiedica orice tentativa de evadare.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

N-as zice obsesie, dar cine a avut (stiu mai multi) sau a condus asa ceva, nu mai cauta altele. In plus, modelul propus este exact pe cerinta lui Viktor.

Daca la noi este considerata o marca exotica si avem doar o pagina de dealeri autorizati, vedeti ca la vecini sunt 91 de pagini de dealeri, deci, ...

 

Doar pentru Viktor > cu mare placere, dar venim in plimbare (turism + Hungaroring) pe acolo cam tarziu pentru tine, in saptamana 25-31 Iulie 2011.

Share this post


Link to post

Las' ca acu' trece iarna si incep toti invatatii sa laude "prastiile" de gume de pe piata!

Va urez sa sa nu aveti parte de prea multi bizoni cu "geepuri" fara anvelope de iarna si taximetristi kamikaze! Profesionisti in domeniu!

Lasand oful la o parte, va recomand sa aveti discernamintul sa alegeti anvelope bune de iarna pt ca vremea poate demonstra o singura data ca e mai presus decat profesionistii in domeniul sofatului. O iarna scurta si usoara! :thumbl:

Share this post


Link to post

Pe ploaie conteaza canalele si geometria santurilor de evacuare a apei. Pneul cu desen asimetric este ca uleiul semi-sintetic: nici cal, nici magar. Zgomotul de rulare se diminueaza din presiunea in pneu, luati manometru digital si experimentati.

 

 

ca de aia multe din gumele premium sunt asuimetrice, o fi astea mediocre si la pret dar si la performante de le lauzi mai bune, sunt convins..

Edited by argon

Share this post


Link to post

Ce recomandati pentru vara? O anvelopa medie si tapene pe umed/ploaie.

 

 

Cred ca cel mai bine e sa te iei dupa testele ADAC, macar informativ ce sa nu iei (chiar daca arata bine, sau daca sunt "de firma").

7815.pdf

Edited by cristics

Share this post


Link to post

Multam. Pai nu stiu daca ma lasa inima sa ma iau dupe teste cind vad asa ceva in jur de 10.000Ft.

post-20861-040106300 1291553127_thumb.jpg post-20861-040505900 1291553161_thumb.jpg post-20861-041160300 1291553192_thumb.jpg

 

LE. Sigur T-trac ma voi numi, in veci nu voi gasi asa V-uri la dimensiunea rotilor mele.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Cred ca cel mai bine e sa te iei dupa testele ADAC, macar informativ ce sa nu iei (chiar daca arata bine, sau daca sunt "de firma").

 

Vredestein adica? nu stiu io nemteste dar nu cred ca e de bine la hi-trac din atasament..

Edited by argon

Share this post


Link to post

Salutare! Care ar fi mai bune dintre Debica Passio 2 si Sava Perfecta pt Matiz? Am inteles de la voi ca Debica sunt sinucidere...insa Sava ar fi mai bune? a folosit careva Sava Perfecta?(ca de Debica am tot vazut sa se planga :) ) Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Eu m-am saturat de a alege "raul cel mai mic". Altceva nu se mai vinde? :)

Share this post


Link to post

Toata lumea cauta "eftin" si bun :) . Daca Debica sunt ieftine si proaste, ma gandesc ca Sava sunt eftine si bunicele.

Share this post


Link to post

Sava Eskimo sunt bune, am experimentat eu, si vad ca si in teste gen ADAC au iesit bine. De perfecta nu cunosc.

Share this post


Link to post

Toata lumea cauta "eftin" si bun :) .

Mai bine lumea ar gandi.

Share this post


Link to post

Am gasit T-trac, da nu le-am luat ca-s chinezarii la un pret extraordinar, 7000Ft./buc. cica sint la pret redus. N-am scapat de celebrul slogan de catre vinzator: "din astea am si eu, sint super", asa spun toti. :) )

Share this post


Link to post

Ca si cauciucuri de vara am Firestone Multihawk. Le-am luat din Carrefour. A trebuit sa ma uit bine ca erau si made in New Zeeland dar si made in Italy! Le-am luat pe astea din urma! Care e ideea? In acelasi magazin, pe acelasi raft, aceeasi firma, dar produse in tari diferite. (si nici macar la o azvarlitura de bat :) )).

Edited by cristidavid

Share this post


Link to post

Am gasit deja in alta parte, aduse din Olanda (zic ei, dar voi vedea) la pret aproape dublu, da nu-i bai ... nici catasrofa. :) ) Le voi lua, daca intr-adevar sint olandeze sau orice alt fabricant in afara de orezari.

Share this post


Link to post

Care-i treba cu anvelopele Goodride? A venit masina cu ele si nu stiu ce e de capul lor. Scrie pe ele M+S desi nu par de iarna. Unde or fi facute?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...