Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Merci! M-am uitat si pe tyretest si am vazut ca predomina parerea ,,probabil nu''(nu voi mai cumpara). Cred ca o sa caut Vredestein Hi-trac sau Nexen N 2000, sau N 3000. Sunt apreciate de majoritatea utilizatorilor.

Edited by thunder

Share this post


Link to post

De cauciucurile Kumho in general ce parere aveti, sau in special Kumho ECSTA SPT KU31. Am montat eu pe masina super silentioase... la 140km/h nu se auzeau deloc fata de Michelin :P

post-11852-1213482191_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vreau sa pun Vredestein Hi-Trac pe o Leganza. Review-uri8 nu prea am gasit. A avut ineva asa ceva ?

Share this post


Link to post

Atasez o poza cu un test cu o parte din anvelopele care se afla si pe piata din Romania.

@smailmiami: Iti recomand marca Toyo datorita unui raport calitate/pret exceptional. Tine cont ca anvelopele sunt fabricate in Japonia.

Share this post


Link to post

Pune si linkul daca vrei, ca ma dor ochii pe poza asta.

Share this post


Link to post

De faricantul Cooper a auzit cineva ceva? Nu stiu decat ca sunt facute in Anglia, iar firma mama e in SUA. Par a fi totusi in gama premium daca te iei dupa siteul lor. Doar ca nu apar in niciun test comparativ :) . De ce oare...

Share this post


Link to post

@MadMAX : Puteam sa jur si sa bag ambele miini in foc ca o sa intervii si o sa recomanzi TOYO :D . Am intrat special sa vad lucrul asta ...

Share this post


Link to post

Nu pentru asta e creeat acest topic? Data viitoare o sa recomand Matador si Montana. E problema ta ce pui pe masina. Se pot sterge posturile in care am recomandat orice daca vrei tu sa te simti bine.

Share this post


Link to post

@Mad MAX Pune linkul ca vorba lui Tommy ne dor ochii. :D

Edited by KumKum

Share this post


Link to post

Nu am link ...

Accesul la testele autobild se face cu plata. Testul este un fisier pdf pe care nu il pot uploada aici din cauza dimensiunii (cred ... ). Imi poti da un mail si ti-l trimit, no problem.

Share this post


Link to post
Data viitoare o sa recomand Matador si Montana. E problema ta ce pui pe masina. Se pot sterge posturile in care am recomandat orice daca vrei tu sa te simti bine.

:o fftopic: Te-ai aprins degeaba. Nu am nimic cu recomandarile tale si chiar sint convins de calitatea anvelopelor Toyo, mai ales data fiind provenienta lor. Ideea era alta, e remarcabila indirjirea si fidelitatea ta vis-a-vis de Toyo :) . Cum ziceam, esti foarte impulsiv insa nu era cazul sa o iei personal, pe mine posturile tale chiar ma fac sa ma simt bine pentru ca apreciez oamenii hotariti.

Share this post


Link to post

:o fftopic: @Salex: Macar nu recomanda niste petarde cum am mai vazut cazuri pe forum :)

Share this post


Link to post

Pai nu stiu pentru ce dimensiune de cauciucuri s-a facut testul.

Eu oricum vad ca nu se face comparatie cu multe anvelope tari acolo.. dunlop sport maxx, pirelli p7 ca sa nu spun de pzero ca iar sare bogdang in sus, gama michelin pilot, good year f1, etc.

Si doi la mana, chiar intre astea, toyo cf1 nu e trecut cu verde :D

Share this post


Link to post

Toyo all the way... raport calitate pret super. Si chiar stau bine pe masina. Singura nedumerire cand o sa mai cumpar o sa fie ce sa aleg, ori Proxes T1-S ori T1-R.

195/45 R15 e marimea testata.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

@Venom: Toyo T1S nu se mai fabrica, a fost inlocuit de Toyo T1R. Ca si performanta e mai bun T1R decat T1S(daca vrei iti trimit documentatia de la producator si o sa vezi comparatie intre T1S si T1R).

 

@Tommy: Testul s-a facut pentru 195/65/15 pe un Golf 5. Unu la mana: La dimensiunea 195/65/15 nu se produc anvelope cu profilele alea pe care le enumeri tu acolo. Oricum ... din tot ce ai enumerat parerea mea e ca doar Michelin Pilot Sport si Pirelli Pzero Nero sunt anvelope serioase, dar cand se vor produce aceste tipuri de anvelope la dimensiunea 195/65/15 sa ma anunti si pe mine.

Si doi la mana ... se stie ca exista o lupta pentru suprematie in calitate intre Japonia si Germania ... cu toate astea Toyo e o marca populara in Germania si majoritatea masinilor modificate folosesc anvelope Toyo acolo. Din pacate majoritatea testelor cu anvelope sunt realizate de nemti, deci ... Cu toate astea daca analizezi mai bine testul si nu iei in considerare locul in test ... uita-te la rezultatele obtinute in test pe fiecare situatie. Ei au scazut pozitia anvelopei in test prin acordarea unei note proaste la zgomotul produs la rulare. Pe o masina din familie folosesc Toyo CF1 chiar 195/65/15 si sunt foarte silentioase. Oricum ... cei ce le folosesc stiu ce fel de anvelope sunt.

Share this post


Link to post

Multumesc de informatie, am vazut si PM-ul :) Da, am vazut ca nu se mai fabrica T1-S din pacate, dar atata timp cat a fost inlocuit de ceva mai bun nu e nici o pierdere :) O sa am nevoie de doua T1R undeva prin toamna cred, T1-S-urile vor merge pe spate, si T1R pe fata :D (momentan am T1 Plus pe spate)

Ca raport calitate/pret, toyo sunt imbatabile. Dar, eu ma refer la performanta + pret, daca voiam sa tina un numar mare de km, as fi pus michelin. Pe de alta parte inca nu am testat T1R, deci cine stie. Iar zgomotul pe care il fac nu ma deranjaza, mai ales ca de obicei ascult muzica la volum ridicat.

Edited by Venom

Share this post


Link to post
@Tommy: Testul s-a facut pentru 195/65/15 pe un Golf 5. Unu la mana: La dimensiunea 195/65/15 nu se produc anvelope cu profilele alea pe care le enumeri tu acolo. Oricum ... din tot ce ai enumerat parerea mea e ca doar Michelin Pilot Sport si Pirelli Pzero Nero sunt anvelope serioase, dar cand se vor produce aceste tipuri de anvelope la dimensiunea 195/65/15 sa ma anunti si pe mine.

 

Pai..

1 la mana, trebuia sa spui dimensiunea, mai ales ca pe golf se folosesc stock si 205/55R16

si

2 la mana.. spune deschis ca vinzi tocmai toyo, tocmai din cauza ca sunt superbune, nu doar in pm :P

 

http://www.forumtoyota.ro/forum/showthread...hlight=anvelope

Share this post


Link to post

1 la mana: Toyo Proxes CF1 nu se fabrica pe dimensiunea 205/55/16.

 

2 la mana: Nu cred ca are rost discutia asta ... ti se pare ca am spus ca toyo sunt bune si daca vrea cineva poate sa le cumpere de la mine? Nu cred ... Cine are pe masina stie ce sunt, cine nu are si vrea sa stie poate afla de aici , cei ca tine se pot abtine de la astfel de comentarii rautacioase. Nu cred ca am vreun topic la sectiunea Parteneri Daewooclub in care vand anvelope Toyo pe acest forum. Si pt informatia ta vand si alte branduri de anvelope,nu numai Toyo. Toyo doar le recomand celor care vor o recomandare. Tu poti merge in continuare pe Bridgestone-urile alea cu care a venit masina ta din fabrica, nu ti-a recomandat nimeni Toyo tie.

Share this post


Link to post

Omul care a cerut recomandarea are leganta din ce vad eu, si din ce imi amintesc are 205/60R15, nu 195/65R15.

Vreau sa pun Vredestein Hi-Trac pe o Leganza. Review-uri8 nu prea am gasit. A avut ineva asa ceva ?

 

 

A mea cu niste jafuri de dunloape a venit, hb-ul se facea in gb, dar nu inteleg de ce sari, nu ti-am adus nici o acuza =))

 

Te-a suparat linkul descoperit intamplator de mine?

 

Oricum, si bridgestone sa fi fost nu vad legatura, mie mi s-a parut un clasament din care lipsesc anvelope importante si tu recomanzi galben nu verde.

Bun, una e turcesti ce vin pe symbol.. alta e o comparatie cu bridgestone potenza, unde toyo .. mai are de kilometrat :) )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Te-a suparat linkul descoperit intamplator de mine?

Cred ca mai mult il supara bot-ul cu reclame din topic-ul ala, ca il concureaza in loc sa isi faca topic separat :D

Share this post


Link to post

205/60/15 este o dimensiune la care Toyo foloseste profilul Toyo Proxes CF1, deci disponibil si pt Leganza, iar in test este si Hi-trac pentru comparatie. Eu nu am zis ca ar avea 195/50/15 pe Leganza, nu stiu de unde ai scos-o.

Crede-ma am avut 2 perechi de Bridgestone Potenza pe masina si cand am trecut la Toyo parca trecusem de la plastic la cauciuc. Daca compari Toyo cu anvelopele turcesti e ca si cum ai compara Dacia 1300 cu masina ta :) ) . Vezi ca in testul ala e si Bridgestone, uita-te mai bine pe ce loc e. La campionatele de drifting din Japonia nu am vazut sa apara vreo anvelopa Dunlop sau Bridgestone.

Si nu , nu m-a suparat link-ul acela, dar vezi ca e de pe alt forum. Sa nu cumva sa iei warn. Nu vand anvelope pe forumul daewooclub, asa ca ...

Share this post


Link to post

Mai omule, eu nu am nici cea mai mica problema cu ce anvelope vinzi tu si unde, dar multumesc ca ai grija sa nu iau warn :P

 

Dar ca unul ce a mai probat cate o anvelopa pe ici pe colo pe diverse masini si a vazut si ce poate potenza si dunlop sport maxx sau 9000 .. plastic e chiar o gluma :)

 

Unde vezi tu campionatele de drifting din japonia .. ca eu am vreo suta si ceva de canale si nu am prins?

(ca nu are legatura cu anvelopele de strada, deja discutia e superfluu)

Share this post


Link to post

Ma bucur ca ai probat tu Dunlop si Bridgestone. Toyo ai probat?

Si sa stii ca nu e o gluma cu plasticul, e ceea ce am simtit. Acum cand pun frana masina chiar opreste pt ca anveopele nu pierd aderenta cum o faceau Bridgestone-urile. Si eu eram incantat de Bridgestone cand le-am avut pe masina, dar ...

 

LE: In legatura cu campionatele ... am fost in Japonia si le-am vazut live. ;)

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...