Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Continentalu` nu e made in ro. Cel putin ale mele sunt facute in Cehia.

Share this post


Link to post

M-am uitat acum peste revista pentru mai multe detalii. Testul a fost facut in Suedia, iar masina de test un Mercedes. Sint absolut sigur ca nu au folosit anvelope din Romania, Turcia, Noua Zeelanda, etc

Share this post


Link to post

Eu acum am montat anvelope de iarna TRAYAL T200 185/60-R14. Am auzit multe pareri de rau de acest tip dar la acesti bani nu prea mai gasesti altceva (90 RON+TVA). S-ar putea ca maine sa fac un drum pana in Wiena sa vad cum o sa se comporte.

post-10385-1196170963_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mi-am incaltat si eu Ligheanu cu Firestone Uinterhauc si acum astept si un pic de zapada sa vad cum se misca.

Ca diferenta fata de Nubira ce am avut-o incaltata cu Dunlop SP Uinter Sport, Faierstonu' pare mai silentios pe uscat, dar dupa cum spuneam, astept zapada.

Share this post


Link to post

M-am pregatit si eu pentru iarna asta, ce se anunta mai nabadaioasa, cu un set de anvelope Snowtrack2 de la Vredestein. In afara de un zgomot de rulare foarte putin marit pe suprafete tratate cu griblura, n-am putut observa vreo diferenta de aderenta pe carosabil umed, dar nici n-am fost nevoit sa fac manevre extreme.

Oricum e de retinut recomandarea producatorului:

<<La inceput, anvelopele de iarna noi trebuie rulate cu o viteza mica, mai ales daca sunt clutate; si aceasta pentru a le asigura "incalzirea".>>

E foarte bine ca din ce in ce mai multa lume a inteles ca anvelopele speciale de iarna sunt esentiale pentru siguranta traficului. Nici un efort financiar nu e prea mare pentru siguranta, si credeti-ma ca la o suma peste nivelul unui salariu mediu, a fost un efort (total/set, dupa o mica reducere =1300 lei).

 

Profilul arata cam asa:

snowtrac2.gif

Share this post


Link to post

sambata am incaltat masinuta cu Michelin Alpin 2. Alta viata. Parca e mai usoara, sta mai bine pe sosea si... fuge. Nu e zapada (sper ca le voi testa sambata pe un pic de zapada), dar merg f. bine. Sunt multumit. Mai ales la banii pe care i-am dat. Deci,pana acum, pe asfalt uscat, umed si pe teren noroios, merg f. bine.

Share this post


Link to post
Ce problema ai cu gasirea de anvelope? Nu ai auzit de google?

 

Hai sa te ajut: http://www.anvelopeiarna.ro/browse/product...ilter_pc_marca=

 

Sunt groaznic de scumpe pe profilul tau, eu as pune maaaxim un 205x55x16 care au acelasi diametru exterior si alte jante tabla pe 16".

 

La adresa de mai sus pe profilul original o anvelopa costa 7-9 milioane. Pe 16" costa 3.5mil. Cu diferenta iti cumperi jantele de tabla si mai bei cateva beri :D

 

Ba da, google merge si la mine!

Multam, cred ca ideea cu jantele e de notat. O sa o am in vedere.

:drinkers:

Share this post


Link to post

La METRO (Calea Bucuresti): SAVA ESKIMO S3 175-70-R13 la 113 ron/buc. garantie 24 luni.

Abia astept sa le montez ca a devenit dificil sa urc Predealul zi de zi cu Continental-urile de vara :D

Share this post


Link to post

Pe 26.11.2007 mi-am cumparat 4 cauciucuri Dunlop Vinter Sport M3. Deocamdata pot sa spun ca sunt multumit si oricum fata de Debica... :o .

Share this post


Link to post

Si daca ai fi proprietarul fabricii sau firmei Debica nu cred ca ai putea sa spui ca se apropie macar de Dunlop. Asteapta putin pina da zapada si poleiul, cred ca o sa ai mai multe criterii pe baza carora sa iti dai verdictul.

Share this post


Link to post
Si daca ai fi proprietarul fabricii sau firmei Debica nu cred ca ai putea sa spui ca se apropie macar de Dunlop.

Sunt convins ca ceea ce spui e adevarat. La cumpararea Dunlop-urilor ai contribuit si tu prin sfaturile pe care mi le-ai dat si-ti multumesc :osanale: . Luand in considerare faptul ca mi-am luat noile cauciucuri de nici o luna, era prematur sa-mi dau cu parerea.

Share this post


Link to post

Sa le stapinesti sanatos si sa te scoata cu bine din cele mai nasoale situatii !

Oricum ... desi sint anvelope de iarna, nu iarta totul ;) asa ca ramii un sofer prudent, nu te baza doar pe anvelope

Share this post


Link to post

Low level la Dunlop.

Share this post


Link to post
Low level la Dunlop.

 

Mersi. Dar Toyo 350 si/sau Toyo 330 ce parere aveti despre ele? Intreb si eu pe cei care au asa ceva pe masini! Cat mai multe detalii daca se poate! Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Vreau si eu sa pun anul acesta cauciucuri de iarna,ce ati alege:

1 Firestone

2 Debica frigo

3 Sava eschimo

Edited by sorinrec

Share this post


Link to post

Debica nu as pune nici daca le-as primi cadou ! Eu unul cred ca as inclina spre Firestone.

Share this post


Link to post

Am eu Debica Direectional pe masina si nu am avut nici un fel de problema pana acum. In afara de un pic de zgomot la rulare chiar mi se par ok. Pe ud sunt mult mai aderente decat Continentalurile stock.

Share this post


Link to post

eu am folosit doua sezoane Debica Frigo si am fost multumit 100% de ele

Share this post


Link to post

Barum Polaris. Ieftine si tare multumit de ele, cand am venit de la Felix n-am avut nici o problema.

Share this post


Link to post

Eu ma gandesc sa iau firestone winterhauk ,daca are cineva ceva de zis despre ele,in urmatoarele 10 min...ma duc sa le cumpar.

Share this post


Link to post
.. Pe ud sunt mult mai aderente decat Continentalurile stock.

Pai doar Montana sunt ceva mai proaste eventual.. Dar alea macar au durata de viata mai mare :)

Share this post


Link to post

Chiar asa ... ce alta anvelopa in afara de Montana se poate lauda cu 80.000 km facuti :) ). Astea parca nu merg pe drum, parca leviteaza. De fapt, la ce aderenta au, e ca si cind ar levita

Share this post


Link to post

Mii de scuze dar nu mai gasesc linkul, cum se traduc indicii aceia ( literele ) referitoare la viteza cauciucului ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...