Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

M-am intors azi dupa masa de la Busteni si pot sa spun ca Eskimo-urile s-au descurcat exemplar. In timp ce un Audi A3 si un Passat se chinuiau sa urce o panta care ducea spre gazda mea eu am trecut glont. Mers pe Dn1 cu 120 fara probleme in conditiile in care ceilalti nu depasau 70-80km/h.

Share this post


Link to post
Si cum ti se par?

Ai mai avut si alt tip de anvelope de iarna pana acum?

Eram curios de o comparatie D Frigo - others brands.

:thumbl:

 

Acum dupa ce ne-am integrat in iarna pot spune ca sunt ok... dar nu spectaculoase...

La un moment dat era inca toamna tarzie prin 15 decembrie si am intrat normal intr-o curba tare unde era si polei si vorbeam la mobil si m-am rasucit cu 360 grade de am amutit ...

Noroc ca nu aveam mai mult de 40km/h si n-au fost urmari ... Poate daca aveam si pe spate de iarna nu ma rasuceam ... Cine stie...

 

Indiferent de gume lasati-o mai moale iarna!

Edited by Nu_stiu_totul

Share this post


Link to post

Poţi să ai şi mama anvelopelor de iarnă, pe polei te duci de nu te vezi.

Share this post


Link to post

Pentru polei - anvelope cu spike-uri. :D

Share this post


Link to post

Să intre în... ?

Share this post


Link to post

Montat gumele de iarna Sava S3 (este pentru prima data cand folosesc), diferenta de la cer la pamant.

Plusuri: aderenta mai buna chiar si pe uscat, directie mai ferma, absorb socurile mult mai bine in comparatie cu Debica Pasio (cele de vara cu care a venit masina din fabrica)

Minusuri: inca nu le-am identificat, astept sa vina si zapada ca sa vad cum se comporta...eventual un drum la munte ar fi indicat pentru a le testa in mediul pentru care au fost proiectate.

Ma bate gandul sa imi iau si pentru puntea spate ...

Share this post


Link to post

Salut tuturor!Am o leganza dar nu am rezerva si as dori sa intreb pe veterani care stiu dimensiunile jantei sau ce jante sar mai potrivi la leganza de la alte masini !!pneurile sunt normale 205/60 R15!!

 

thx!! :osanale:

Share this post


Link to post

Rezerva la leganza cdx este din aliaj la fel ca rotile de pe masina.

Daca asta cauti gasesti sigur prin targuri.Completeaza-ti la profil modelul exact de masina sa stim despre ce vorbim.

Share this post


Link to post

Sal ovi!Mersi mult de raspuns ,ideea este ca nu sunt in tara si vreau sa ma duc la un cimitir aici de masini ca pretu este destul de mic dar astia iti da ce anume ceri ,iar eu chiar nu stiu ce fel de janta sai cer dimensiuni ma refer !!!Sau cel putin o conpatibilitate cu alte marci !

Am sa adaug si la profil restul de info!!

 

leganza- model cdx,an 1998,manual 5 viteze ,climatronic etc

 

thx all! :osanale:

Share this post


Link to post

Niste jante 7J ar da mult mai bine pe leganza si nu atinge sau alte probleme.

Share this post


Link to post

Merci de ajutor ovi_jer,ai idee de ceva marci de masina care au jante care sa se si potriveasca la prezoane cu leganza ???Nu stiu daca golfu 3 are aceleasi jante care sa se si potriveasca la prezoane??

 

[-O<

Share this post


Link to post
Asa e cu Montanele se "patratesc" si fac zgomot ca la balamuc . Eu le'am schimbat cu Barum Bravuris si acum e alta viata . :thumbl:

 

Si eu vreau sa-mi cumpar cauciucuri de vara ca iarna s-a dus si m-am gandit la Barum ... nu_stiu_de_care (in jur de 150 lei/buc)

Or fi bune ?

Share this post


Link to post

Barum sunt OK, nu te-as sfatui sa iei SH.

Share this post


Link to post

Am pus 4 bucati Barum pe masina.

Prima impresie este ca zgomotul s-a redus considerabil .

Despre aderenta, comportament etc. este prematur sa vorbesc.

Share this post


Link to post

Daca cele vechi nu erau uzate pe interior/exterior si nu ai schimbat nimic la suspensie/directie, nu e nevoie.

Share this post


Link to post

@Nu_stiu_totul - Eu as zice sa verifici macar echilibrarea rotilor!

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Aia se face obligatoriu la fiecare montare a anvelopei pe janta.

Share this post


Link to post

Azi am incaltat si eu pe Cielito cu 4 sandalute noi de vara. Pirelli P3000 la incredibilul pret de 160 de lei /bucata. Au un fasait placut la rulare pe asfalt bun, astept proba suprema pe ploaie la 120-140 km/h. Deabia dupa aia pot spune daca sunt totalmente satisfacut sau doar partial.

 

Cam asa arata:

anvelope%20pirelli%20P%203000.gifbig.jpg

Share this post


Link to post

Ai grija cu presiunea in ele.Sunt vestite galcile la Pirelli pe drumurile noastre mioritice.

Share this post


Link to post

Am gasit in Buc o oferta buna de anvelope la IPSO, adresa cu oferta este http://www.ipso.ro/anvelope/lichidare.pdf

Tocmai am luat de la ei Continental Ecocontact 3 175/70/R13 82T cu 126 ron pentru mine si Dunlop Sp sport 01 185/65/R15 88H cu 205 ron pentru altcineva. Toate sunt fabricate in 2006.

Share this post


Link to post

Are careva Dayton de vara pe masina sau stie ceva de ele? Am vazut in Carrefour 175/70 R13 la 155 lei/buc. Se merita? Ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...