Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Au platit gras sa puna sigla cu by Firestone. Sa nu ai surprize la capitolul calitate. Inca ceva, am avut Firestone pe o Dacie, nu mai tin minte exact codul, insa au fost scumpe la vremea aia. Am mers 50 k km cu ele si le-am dat cu tot cu masina.

 

L.E.: incearca sa vezi ce preturi mai sunt pe la Autovit ca au gramezi de cauciucuri si daca iei 4 negociezi cu vanzatorul de la obraz. Sa fii atent la data de fabricatie care este stantata pe cauciuc, atata tot.

Edited by silviustel

Share this post


Link to post

am avut si eu prin '96 Firestone pe Dacia, iar acum am acelasi model de anvelopa pe Cielo [-X nu mai sunt la fel... pe cat de placut impresionat am fost de cele de pe Dacie, pe atat de dezamagit sunt de cele pe care le am acum ... pierd foarte repede aderenta la franare.

Share this post


Link to post

Tocmai mi-am luat 4 bucati Bridgestone B330 EVO made in Franta cu 155 RON/bucata. Ce pot sa spun fata de celelalte pe care le-am avut (Pirelli P2500 made in Spania) este cert faptul ca masina parca zboara cu ele si are o mult mai buna stabilitate. Mai multe pareri mai tarziu.

Share this post


Link to post

Barum Germany pe 14" 185/14 R55, din pacate, deocamdata nu sunt fonduri pentru jante de 15".

Sunt foarte multumit de ele, dar se simte ca nu sunt Turcesti.

Share this post


Link to post

CORECTIE: 185/55 R14 ai vrut sa spui...

Share this post


Link to post

Am anvelope Sava Eskimo 185/65 R14,pe asfalt rugos sunt zgomotoase.

Share this post


Link to post

Mi-am luat GoodYear Vector.

Fata de Montana este o mare diferenta. Mult mai silentioase , aderenta sporita.

Pana acum nici nu se compara.

Edited by Andreid

Share this post


Link to post

S-a discutat aici despre azot.

Share this post


Link to post

@alx

Ai dreptate, sorry pentru greseala de scriere. Anvelopele sunt 184/55 R14.

Ca impresii:

-foarte aderente pe asfalt uscat

-aderente pe alfalt umed

-NU foarte aderente pe macadam sau mazga

-zgomotoase devin de pe la 140-150 km/h in sus

Personal sunt multumit, dar imi poate spune cineva ce se schimba daca in loc de aer le umflam cu azot?

Share this post


Link to post

Iar ai gresit :D 185/55 R14

Share this post


Link to post

La Nubira anvelopele nu sunt 185/65 R14 ?

Poate vrea sa spuna 185/55 R15 ??

Share this post


Link to post

Fii convins ca majoritatea stie utilitatea acestora. Dar pe poleiul din filmuletul ala doar sa ai senile poti sa opresti masina =)) Efectul anvelopelor de iarna este maxim pe zapada, la polei nu cred ca reactioneaza prea grozav.

Share this post


Link to post

Nu era polei, era zapada topita. :) >-

Share this post


Link to post

Asa o fi, dar dupa cum cade pupaza aia in c.., miram-as. Are gesturi de mers pe polei clar.

 

Da-le-n colo, oricum anvelope de iarna trebuie fara discutie. Asteptam sa vedem ce se intampla cu lista.

Share this post


Link to post

'Jonin' date='Oct 3 2006, Am anvelope Sava Eskimo ,pe asfalt rugos sunt zgomotoase.

 

Dar in privinta tractiunii, stabilitatii si franarii ce poti sa ne zici?

De cand le ai si cati km ai mers cu ele? Sunt toate 4?

Intreb pt. ca din consultarea testelor ADAC si a preturilor as tinde tot catre niste Eskimo (175/70, 13).

Share this post


Link to post

Deşi am fost convins că am în debara 2 roţi cu anvelope vredestain pt iarnă se pare că sunt Kleber Krisalp3 :-? . (nu râdeţi nu le-am cumpărat eu - maşina am luat-o astă iarnă şi nu am fost atent la ce scrie pe ele).

 

Ştie cineva dacă merită să mai iau încă 2 bucăţi sau să iau Vredestain dar voi avea 2 de o marcă şi 2 de alta?

 

Şi încă o chestie... care/unde e preţul corect la anvelope în general. La SamaService KLEBER KRISALP HP 82T 185/60/R14 costă fix 382lei (vezi site) iar la www.anvelopa.ro costă 235lei. Ambele preţuri sunt cu TVA.

 

De ce apare diferenţa asta uriaşă de preţ (aproape 150lei)? :spumelagura:

 

PS: şi la alte mărci am văzut diferenţe semnificative între cele 2 site-uri.

Share this post


Link to post

De cei de la Sama am auzit de la mai multi cunoscuti ca practica preturi "nesimtite".

Nu am experimentat pe pielea mea acest service asa ca...poate altii iti vor spune mai exact.

 

Oare alx zicea ceva despre ei? :-?

Share this post


Link to post
M-ar interesa sa-mi incalt masina ... si nu stiu care alegere este cea mai indicata dintre :

 

1. Firestone

2. Matador

3. Dayton

4. Debica

5. Sava

 

In octombrie 2005, am pus pe fata Firestone de iarna (185/65 R14) luate din Metro cam cu 190 lei. Dupa vreo 8000 km, adica in mijlocul verii :D , le-am mutat pe spate unde le am si acum. A fost prima mea iarna la volan, am circulat zilnic indiferent de vreme, dar nu mi-a "jucat" masina nici macar o data.

In iulie am pus pe fata Good Year 2 all seasons. N-am remarcat ca scria pe ele //made in Turkey :wallbanger: //, insa merg cu ele de vreo 4000 km si arata foarte bine.

Firestone-ul de iarna e foarte zgomotos pe caldaram, dar dau muzica mai tare. :banana:

Share this post


Link to post

Eu pe Nubira pentru vara am gumele originale COntinental Eco dar as vrea sa stiu ce sa-mi iau pentru iarna ...La prima revizie la Daewoo mi-au zis ca pot merge foarte bine si cu astea pe care le am...Nubira mea este din martie 2006 ...Am vazut aici pe forum ca ar fi bune si gumele All Season...Ce ma sfatuiti?

Edited by motanu2k

Share this post


Link to post

Cred ca poti merge foarte bine cu alea in prima iarna. Sunt cam all season. Am avut tipul ala pe matiz si s-a comportat bine asta iarna.

Share this post


Link to post

Multumesc Mircea ...Ce gume ar fi mai bune decat astea pe care le am acum (COntinental Eco) ...Am 195/55R15 acum, pot pune mai mari?

Share this post


Link to post

Recomand cu caldura Sava Eskimo S3. Asta iarna am avut acest tip de cauciuc si s-au comportat exemplar(si sunt destul de pretentios).

Share this post


Link to post

'Mad MAX' , ai folosit si anterior Eskimo? In celelalte ierni cu ce-ai mers - pt. comparatie...

Cati km ai cu ele?

Vara cu ce mergi?

Intreb pt. ca mi-am luat 2, si caut alte 2 (de preferat alta marca - Semperit, Uniroyal - la pret nu mult mai mare pt. a putea face comparatie) . Negasind, cred ca voi fi nevoit sa iau tot Sava, pt. ca n-as vrea Debica, Matador si nici chiar Vredestein - dupa ce am consultat testele ADAC.

Share this post


Link to post

Am mers iarna trecuta pe Eskimo. Sunt extrem de bune. Vara merg pe Bridgestone Potenza RE720, Eskimo nu sunt deloc potrivite de mers vara cu ele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...