Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Eu nu am mai auzit caucioace de iarna cu huruit mare.Mi s-a parut ca merg normal.

Intrebare: merita sa-mi iau 4 cauciucuri de iarna rresapate care sunt acu' la oferta in Metro.Voi a-ti lua daca a-ti fi in locul meu?

Share this post


Link to post

Resapat nu poti pune pe fata ( scrie undeva si in actul de garantie), dar poti pune SH pe fata .

Am fost zilele astea la Fundeni ( cred ca autosoft se cheama firma ) si au SH cu grad foarte mic de uzura si pret bun ( 1/2 pret nou ) incearca si acolo poate iti place ceva.

Share this post


Link to post

...adica pe la ce preturi se invirteau?......

Share this post


Link to post
Resapat nu poti pune pe fata ( scrie undeva si in actul de garantie), dar poti pune SH pe fata .

Am fost zilele astea la Fundeni ( cred ca autosoft se cheama firma ) si au SH cu grad foarte mic de uzura si pret bun ( 1/2 pret nou ) incearca si acolo poate iti place ceva.

 

De ce nu pot pune reesapat pe fata?!!?!?!? Ce combinatie mai e si asta pt.ca stiu ca Metro ofera garantie.Adica aia vand numai cauciucuri de spate?? :-D

Cat costa un sh de iarna acolo pe Fundeni unde zici tu?

Share this post


Link to post

1757013

Fulda = 750.000 lei

Eurostar = 650.000 lei

de iarna

Share this post


Link to post

astea E de Cileo...

Share this post


Link to post

DA

Aveau si pe 14 SH si noi .

Share this post


Link to post
DA

Aveau si pe 14 SH si noi .

 

De ce nu se pot pune reesapat pe fata?Ma ignori :lol: ?Te intrebasem ceva mai sus..

Si unde vine autosoftul ala de pe fundeeni cum vii dinspre agip colentina??E pana in primul pod sau dupa?

Share this post


Link to post

daca vii dinspre xxl spre colentina e inainte de pod pe stinga... daca vii dinspre colentina spre pantilimon...e invers :lol:

Share this post


Link to post

Gata.Am reusit performanta sa-mi iau anvelope de iarna.Ciudatenia este ca mi-am cumparat urmatorul profil: 195/60/R14 .Continental.Merg super, zgomot mic dse rulare si profilul este cava intre profilul de la tractor si V -ul de vara.

Acu' sa le vad si pe zapada.Oricum n-am mai auzit de dimensiunile astea.

Share this post


Link to post

Da' de anvelopele reesapate ce parere aveti? Am tot vrut sa-mi iau ceva anvelope de iarna acum, dar cum nici macar n-a nins sau temp. n-a scazut decat probabil intr-o zi sub 0 grade nu m-am mai grabit. Tot acolo pe Fundeni, la baza podului au anvelopele astea, noi, Pneus, parca se cheama, la vreo 700k lei parca pt. Cielo. Dif. de pret sunt mici pt. alte dimenisuni oricum. Eu anul trecut am avut pe un Mercedes si s-au comportat exceptional, cum oricum aveam de gand sa-l vind in primavara, i-am pus d-astea sa vad cum merg, de curiozitate. Nu m-au dezamagit, m-am chinuit sa derapez cu masina si nimic, acum nu stiu daca au avut vreun rol sau nu, doarece masina avea abs si asr :)

Cum credeti ca se vor comporta pe Cielo, unde deja simt lipsa abs-ului?

Share this post


Link to post

nu are nici-o legatura absul cu anvelopele... sau ma rog, are, dar nu pe aia pe care o crezi tu.

abs nu te ajuta sa franezi pe o dist mai mica, indiferent de suprafata. abs-ul are rolul sa nu pierzi directia atunci cand franezi si, daca este echipat si cu sist de asistenta la franare, te ajuta si sa nu intrii in derapaje necontrolate in timpul franarii.

daca ai abs nu inseamna ca nu ar trebui sa ai cauciucuri de iarna. si eu tanjesc dupa ele dar nu prea-mi permit...

Share this post


Link to post

ma rog, si daca ai 4x4 iarna e bine sa ai anvelope de iarna nu de vara bineinteles. ba abs-ul in cele mai multe cazuri chiar te ajuta sa franezi pe o distanta mai scurta. eu intrebam in schimb altceva, daca a mai folosit cineva anvelope reesapate pe o masina care nu are abs sau alte sisteme, unde-ti poti da mult mai bine seama de performanta lor decat a masinii..

Share this post


Link to post
Da' de anvelopele reesapate ce parere aveti? Am tot vrut sa-mi iau ceva anvelope de iarna acum, dar cum nici macar n-a nins sau temp. n-a scazut decat probabil intr-o zi sub 0 grade nu m-am mai grabit. Tot acolo pe Fundeni, la baza podului au anvelopele astea, noi, Pneus, parca se cheama, la vreo 700k lei parca pt. Cielo. Dif. de pret sunt mici pt. alte dimenisuni oricum. Eu anul trecut am avut pe un Mercedes si s-au comportat exceptional, cum oricum aveam de gand sa-l vind in primavara, i-am pus d-astea sa vad cum merg, de curiozitate. Nu m-au dezamagit, m-am chinuit sa derapez cu masina si nimic, acum nu stiu daca au avut vreun rol sau nu, doarece masina avea abs si asr :)

Cum credeti ca se vor comporta pe Cielo, unde deja simt lipsa abs-ului?

 

Mie nu-mi vine sa cred ca gasesti caucioace noi de Cielo cu 700.000 avand in vedere ca alea resapate sunt vreun milion( de cielo).Acolo unde zici tu la Auto soft pe fundeni...la 700 doar unele second sa-ti iei.

Share this post


Link to post

Mai, atat erau acum 3 saptamani, 730.000 parca.. Nu sunt noi, repet, sunt reesapate, dar au garantie 2 sau 3 ani parca.. Noi aveau Debica Frigo pt. Cielo la 1.250.000 sau ceva-n genu asta..

Acum nu stiu ce dimensiuni vrei sa-ti pui tu pe Cielo, eu vorbeam de 175/R13

 

satori: Nu mai cita mesajul anterior!

Share this post


Link to post

Acum m-am oprit la aia de langa pod de la fundeni. Au reesapate, intr-adevar la dim. de care vorbeam 175/70R13 cu 760.000 lei de iarna si all seasons la 725.000. Acum eu stiu daca or sa tina mai mult de un sezon?! :) )

Share this post


Link to post

Eu unul m-am lamurit. Daca sunteti din Bucuresti n-are sens sa va bateti capul cu cauciucurile de iarna ca nu cred ca pupam zapada anul asta. Am fost de Rev. pana in inima Ardealului si n-am prins nici macar asfalt ud... Adio cauciucuri de iarna.

In alta dezordine de idei, aveti grija cu montatul lor, majoritatea gumelor de iarna au profil unidirectional, nu bidirectional, deci trebuiesc puse intr-un anumit sens si nu se pot muta de pe stanga pe dreapta.

Share this post


Link to post

khasmin eu le-am folosit de revelion la Bran si Paraul Rece unde a nins in spume.si chiar am fost super multumit de ele.Nu ma asteptam sa am tractiune si frane atat de prompte pe zapada.La Moeciu cel putin era jale de zapada inclusiv pe sosea(de SuS).

In schimb de la Trei Brazi pana la Poiana Secuilor e un drum forestier in panta car3 era plin de gheata.Acolo era sa scap eu si un Matiz rosu masina la vale( nu de alta dar in spatele meu era o mare rapa plina de gheata).Am avut noroc cu cei 20 de oameni (barbati, femei, copii) care impingeau cu disperare la masina mea sa nu o ia la vale.Chiar tin sa le multumesc a 100 oara pt.ca n-am vazut in viata mea solidaritate ca atunci. :osanale:

chiar a fost o lectie pt.soferii care trec nepasatori si nu se uita la cei care sunt intr-o situatie de cuvânt_urât.

In sfarsit ideea e ca te poti pisa pe cauciucurile de iarna cand e vorba de o panta plina de gheata.Nu stiu cum naiba am coborat pana acolo dar era sa mai urc la primavara cand dadea dezghetul

Share this post


Link to post

Sunt bune caucioacele de iarna, stiu, si pentru zapada, si pentru temperaturi scazute. Eu am ramas shock cand am reusit sa ies de la mine din parcare intr-o iarna fara nici o problema, de unde cu cele de vara nici prin cap nu-mi trecea sa incerc macar. Dar daca nu e nici zapada, nici frig, doar shosea uscata... nu-si au sensul...

Share this post


Link to post

Corect dar prin aprilie o sa-mi iau si un set de vara, in speta de ploaie ca sa aibe profilul ala frumos.

Asta chiar daca o sa am in calcul sa vand masina anul asta..

Share this post


Link to post

Salut

 

Cat de inalte pot fi pneurile pe R14 pe care pot sa le pun pe espero?

de ex, 175/80 ar merge? ... sau macar ceva pe 70...

 

 

Thanks

Share this post


Link to post

Pe 70 merge, am eu la salupa... dupa cum arata distanta dintre roata si aripa, cred ca r mai merge un pic dar 80?...habar n-am :-W

Share this post


Link to post
Salut

 

Cat de inalte pot fi pneurile pe R14 pe care pot sa le pun pe espero?

de ex, 175/80 ar merge? ... sau macar ceva pe 70...

Thanks

 

Gasesti pe net la http://www.miata.net/garage/tirecalc.html un programel care iti calculeaza diferitele dimensiuni si diferentele intre cauciucuri ,abateri de viteza etc.

Share this post


Link to post

Am inteles ca am exagerat cu 80 :drinkers: , vroiam doar sa stiu cat pot sa o inalt, sunt unele drumuri pe care le fac unde o garda la sol mai mare e binevenita.

Programu ala e foarte practic, thanks.

Oricum, mie mi se pare ca ar avea loc mai inalte , dar cred ca ii va afecta stabilitatea, nu planui sa merg cu ea mai mult de 160km/h, dar oricum...

Cred ca raman la astea 185/65/r14, nu ma mai risc aiurea, ca sa vad dupa aia ca atinge, etc.

Cred ca ma bag la o pereche Semperit Sport-life si eu, deja am asa ceva pe fatza, le trec pe spate pe astea si pun noi pe fatza(initial ma orientasem la pirelli p6 sau p6000 dar plangi daca strici unu de ala, e in jur de 3.5 mil).

 

Thanks again

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...