Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

ce sa zic, iuzare, tzi se strica imaginea in cartier cand mergi cu rezerva pana la prima vulcanizare..

pe bune de voi nu va inventatzi probleme cand nu avetzi..

mio padre are la volvo (din fabrica) rezerva de 155/70/R13, in conditziile in care mashina are (tot din fabrica) 195/55/R15.. Shi nu se plange atata de acest "major" aspect... :wink:

 

 

iuzar:[/size] :P

Share this post


Link to post

Iuzar, cum stai cu gumele alea pe sosea? Cum e zgomotul? Esti multumit de ele?

Trebuie sa imi iau un set de gume 185/65 R14 pentru jentile ei orginale si acum sunt in cautari de modele. Nu prea am studiat problema asta in general (deh Dacia = Montana, era simplu). Acu dau din coltz in coltz si cer sfaturi peste tot relativ la ce model sa imi iau. Sunt diferente uriase la acelashi brand dar dimensiuni diferite, daramite intr-e brand-uri. Ce ma intereseaza este un set 185/65 R14 de vara sau all-season, la un pret de 2.5, 2.6 mil. Sa fie economice, sa nu faca zgomot (f. important, la viteze mari imi place linishtea), sa aiba aderenta si la un 150 km/h, sa stea bine si pe ploaie.

Daca aveti recomandari, care se incadreaza in pretzul de mai sus, pls share.

Share this post


Link to post

Daca vrei sfaturi competente, de la oameni care lucreaza cu caucioace de dimineata pina seara du-te la baietii care sunt la piciorul podului pe soseaua Fundeni, nu am auzit decat cuvinte de lauda despre ei. Gasesti acolo gume si noi si sh, jenti tabla si aluminiu, tot ce vrea sufletelul tau. Eu sunt super-multumit de ce am acum pe masina, combinatia asta de 185/65 fata si 195/65 spate nu e deloc zgomotoasa...

Share this post


Link to post

mongoose, 100% itzi recomand SAVA INTENSA cu dimensiunile cerute de tine. Exact astea le am pe reno, shi am mers shi cu 190 pe uscat, shi cu 130 pe o super-torentiala pe autostrada, shi stau ca lipite. De departe cel mai bun raport calitate/pretz

 

http://www.sava-intensa.com

Share this post


Link to post

Tipii aia nu cumva se numesc Auto-Soft?

 

Daca vrei sfaturi competente, de la oameni care lucreaza cu caucioace de dimineata pina seara du-te la baietii care sunt la piciorul podului pe soseaua Fundeni, nu am auzit decat cuvinte de lauda despre ei. Gasesti acolo gume si noi si sh, jenti tabla si aluminiu, tot ce vrea sufletelul tau. Eu sunt super-multumit de ce am acum pe masina, combinatia asta de 185/65 fata si 195/65 spate nu e deloc zgomotoasa...

Share this post


Link to post

Ba da, tocmai ei sint!

Share this post


Link to post

Mi se pare ca Auto-soft le spune...

Share this post


Link to post
Io folosesc Barum Bravuris 1856014 de vara cu desen in "V" de ploaie care au costat 1.750.000 lei/buc facute in fabrica Continental la Portugalia Impresii despre :

-s-a facut linishte-linishte dupa Montana  

-pe uscat stau foarte bine la viraje luate in forta , nu derapeaza

-frineaza ca lumea (compozitia pare buna la cuciuc )

-pe ploaie cind treci prin balta in viteza ai impresia ca roata "intra" in asfalt

-ma enerveaza ca intra tot felul de pietricele in nervuri  

La banii pe care i-am dat pe ele ma declar multumit .

Ar fi folositor sa zici si de unde le-ai luat.

Share this post


Link to post
Din Galati din parcare la "Popescu" .

Ok, m-ai linishtit. Eu sunt din Bucuresti. :)

Share this post


Link to post
Din Galati din parcare la "Popescu" .

Ok, m-ai linishtit. Eu sunt din Bucuresti. :)

 

Mongoose, iti dau un sfat...daca vrei anvelope din parcare la firma "Popescu" poti sa te opresti la aproape orice vulcanizare, il tragi deoparte pe nenea care munceste acolo si ii spui ce vrei... cu conditia sa te pricepi cat de cat la preturi si calitate, s-ar putea unii sa incerce sa te faca dar in principiu scoti un pret foarte bun si gume bune...sau poti sa incerci la mult-discutatul pe aici Auto-soft, au jenti- noi si sh, au gume- noi si sh la preturi superbune, si iti incalta salupa si gratis, daca le place de tine iti fac si echilibrare gratuita...incearca-i

 

 

PS. Daca praduiesti roatele tale de 16 nu ma uita, daca stau mai bine cu banii poate ti le iau eu. :lol:

Share this post


Link to post
Mongoose, iti dau un sfat...daca vrei anvelope din parcare la firma "Popescu" poti sa te opresti la aproape orice vulcanizare, il tragi deoparte pe nenea care munceste acolo si ii spui ce vrei... cu conditia sa te pricepi cat de cat la preturi si calitate, s-ar putea unii sa incerce sa te faca dar in principiu scoti un pret foarte bun si gume bune...sau poti sa incerci la mult-discutatul pe aici Auto-soft, au jenti- noi si sh, au gume- noi si sh la preturi superbune, si iti incalta salupa si gratis, daca le place de tine iti fac si echilibrare gratuita...incearca-i

 

PS. Daca praduiesti roatele tale de 16 nu ma uita, daca stau mai bine cu banii poate ti le iau eu.   :lol:

 

Nu te uit da vezi ca ating. Eu de aia le cam schimb. Ma gandeam sa le plasez la unul cu ceva mai mastodont, ca a mea zici ca e tractor :D

Nu cumva vrei sa zici Auto-fan, adica Sama? Sau te referi chiar la auto-soft? Oricum ar fi cred ca le fac o vizita.

Share this post


Link to post

Auto-soft, Mongoose, aia de pe sos fundeni, de la pod. Cei de la shama, daca au gume sigur sunt piperate.

Share this post


Link to post

Ok.

La Augsburg a fost careva? Au preturi/produse k lumea?

 

Auto-soft, Mongoose, aia de pe sos fundeni, de la pod. Cei de la shama, daca au gume sigur sunt piperate.

Share this post


Link to post

La Augsburg Preturile sunt nashpa rau si mai sunt si in Euro ca sa nu le modifice lunar, in schimb produsele sunt de calitate...parerea mea

Share this post


Link to post

Caut si eu una bucata (sau 2, sa pun si la rezerva) Sportiva G65, 185/65/R14. Aveti vreo idee de unde sa iau? Pot sa fie si SH...

Share this post


Link to post

Pt. Iuzar.

Tot erai interesat de incaltarile mele. Am facut niste poze pentru cand le marit. Scuze ca nu sunt curate dar abia le dadusem jos de pe salupa dupa ce mersesem ceva cu ele.

121_2193_thumb.jpg

121_2195_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Daca aud sau vad iti zic. Dar acum am eu o intrebare. E posibil sa fac totusi o investitie in niste gume de vara si sunt curios ce imi recomandati.

O sa le pun pe jentile originale, sa nu ma rupa de tot la buzunar. Ce modele se potrivesc cel mai bine. am auzit de tot felul de caracteristici, performanta, silentiozitate, aderenta, etc. Voi ce gume folositi pe ale voastre? Aveti idee ce se recomanda in mod special?

salut mongoose: imi plac f.mult jantele tale si cauciucurile late.cred ca ai o stabilitate de invidiat pt.espero.eu folosesc pe espero sava eskimo m+s 185/70/r14.sunt extraordinare pt iarna ploaie etc.iti recomand cu incredere.tinuta de drum buna si silentiozitate. :headbanger:

Share this post


Link to post

imediat cum am luat masina am investit in 4 cauciucuri Barum Bravura 195/60 R14 (echivalent cu 185/65 R14) cu profil de ploaie.

la 1.100.000 lei/bucata in bacau, sunt f. multumit de ele.

ca plusuri: aderenta buna si silentiozitatea

minusuri: talonul cauciucului cam moale, sub medie (caracteristica a Barum-ului)

mai nou am vazut ca tipul Bravura s-a schimbat in Bravuris.

reversul problemei e ca vine iarna si-o sa am nevoie si de cauciucuri de iarna.

Share this post


Link to post

La Barum, profilul de iarnă e Polaris, mi se pare că acum a apărut generaţia a doua :idea:

Share this post


Link to post

Nu am mai postat de ceva vreme aici.

De atunci mi-am schimbat incaltarile cu 4 Semperit Sport Life 185/65 R14. Sunt foarte multumit de ele si nu am ce sa le reprosez. M-au costat 1750000 bucata acu vreo 5 luni.

Pentru iarna am ceva k lumea: Dunlop Wintersport. Am inteles ca astea sunt tatice pe zapada.

Share this post


Link to post

Cat e Dunlopul? Le-ai luat noi sau sh?

Merita sa-ti iei un sh pt.iarna ca sa le tii numai pt. anotimpul ala??

Share this post


Link to post

Nu stiu cat e Dunlop-ul. Au venit cu masina. Merita sa iei macar doua si sa le pui pe fata (sau spate) pentru iarna. Eu nu am mers cu gume de iarna pana acum, dar am inteles de la cunoscatori ca face toti banii.

Share this post


Link to post

Am avut cauciucurile de fabrica, Montana si le-am schimbat acum vreo 2 ani cu Bridgestone B330. Au fost (la preturile de atunci!) 1.6mil bucata, cam dublu cat era o anvelopa Montana. Cu totul alta masina incaltata cu Bridgestone...cand le-am ales a contat si numele (Bridgestone, deh, sunt fan Ferrari)...si faptul ca erau facute in Franta. La preturi asemanatoare erau si Pirelli, dar "made in Turkey"...

In prima luna am taiat unul intr-o linie de tramvai... :!:

De atunci au cam 60.000 si inca se tin bine, f rar am facut pana, iar atunci cand am facut am gasit obiecte de dimensiune "mare" in ele.

Ca performante...iarna nu sunt extraordinare, in rest sunt ok.

 

Tot ref la tema anvelopelor. Am ocazia sa merg cu niste Michelin Pilot Primacy (nu pe Cielo)...... :-D ...banuiesc ca sunt f scumpe insa sunt exceptionale...

Share this post


Link to post

superoferta Carrefour 3+1moca Dayton (made in Italy asta sigur si sunt o divizie Bridgestone cica) 1,700,000 bucata.

Am avut pe fata Matador si erau f.proaste si le pastrez ca rezerve ca am facut decat 20.000 km si deja bateau (de nici eu n-am mai verificat geometria)

Am avut Dunlop SP 70 luate cu 80DM bucata si m-au tinut cam 75.000 km cu schimbare fata spate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...