Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

ce probleme ai avut cu ele?

Share this post


Link to post

Nu pot fi echilibrate de nici o culoare cu toate ca sunt 'intregi' iar masina face ca dracu la 50-60km/h dupa care isi revine. Le-am si roluit si tot degeaba, tre sa mentionez ca, cauciucurile nu au nimic. Unul singur odata le-a echilibrat cum trebuie(era artist omul) dar de atunci numai belele am avut dupa ce am trecut la cele de iarna si nu am mai avut timp sa ma duc la el. Am trecut pe la unu' acum o luna si mai rau le-a dezechilibrat decat sa le faca. M-am dus cu 10g de plumb pe alea de pe fata si individul le-a 'echilibrat' cu 45-55g, un esec total.

Vreau 4 noi sa scap de bube si gata, sa stau linistit si eu.

Share this post


Link to post

claaar.m-ai convins ca exista si asa ceva.eu am avut noroc cu ale mele sh made in england ca s-au echilibrat rapid si cu putina interventie!imi pare rau sa aud asemenea cazuri!

Share this post


Link to post

Intrebare de baraj, stie cineva ce ET au jantele de Cielo pe 14" ???

Share this post


Link to post

ET 49

Share this post


Link to post

Multumesc.

Share this post


Link to post

Pana la urma s-a intamplat minunea, am reusit sa cumpar dupa multe chinuri financiare 4 jante noi 'originale' de Nubira. Made in Romania la Dragasani. Sunt stantate si pe marginea jantei si intre gaurile de la prezoane cu toate datele jantei.

Eu le-am cumparat cu 165lei/buc. Mai jos nu am gasit decat niste puscarii chinezesti, care nu meritau nici cea mai mica atentie.

 

Ce frumos e acum cu roata rotunda si maxim 15 grame de plumb pe ea :D .

post-788-0-30405900-1353335040_thumb.jpg

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Salut,

A incercat careva dintre voi 185 70 14 pe nubira?

Or fi OK ca dimensiuni sa nu am probleme?

Treaba e ca am 2 anvelope noi la care am gasit perechi.

Multumesc.

Share this post


Link to post

185/ 70 R14 sunt prea mari fata de 185/ 65 R14 cat e originalul pe Nubira. O dimensiune echivalenta ar fi 175/ 70 R14.

Share this post


Link to post

Da, diferenta pe diametru ar fi de 1.95 cm. Asta ar insemna cam 1 cm pe raza.

Uitandu ma la ele nu par cu balonaj prea mare, dar umflate pe roata nu stiu cum dau.Pe langa aspect ar mai fi treaba sa nu loveasca...

Share this post


Link to post

Plus ca o sa creasca si consumul cu aprox. 1l/100 km, scade si top speed-ul, dar ai (ce-i drept) o stabilitate mai buna...

Share this post


Link to post

... dar ai (ce-i drept) o stabilitate mai buna...

 

Ai pe naiba, afirmatia ta este total gresita. Cum iti creste stabilitatea daca amprenta ramine aceeasi ? Nu mai spun ca si balonul este mai mare !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

@salex: remarca mea a fost pentru 185/ 70 R14 vs 175/ 70 R14 (din postul #1309 lui cris06).

 

La 185/ 70 R14 vs 185/ 65 R14 ai dreptate, ba chiar inaltimea anvelopei fiind crescuta, se ridica si centrul de greutate al masinii si scade stabiltatea in curbe etc...

 

,by-the-way,

 

 

 

Ce parere aveti despre Goodyear Eagle Vector EV-2+, ca fiind descrise ca si cele mai bune anvelope all seasons (dar si destul de piperate la pret)?

Le-a folosit cineva pe zapada, gheata?

Edited by cbrancus

Share this post


Link to post

Scaderea centrului de greutate cu diferentele astea de talon e fix egal cu 0 :) ) Stabilitatea oferita de anvelope apare in cazul celor mai late si, mai ales, de sezon. Adica de vara - vara, de iarna - iarna.

Anvelopele all seazon nu exceleaza, asa ca nu le recomand. Daca vrei ceva pt gheata si zapada, cumpara unele de iarna, optiuni ai destule. Eu folosesc Toyo Snowprox, excelente. Atentie la DOT, sa nu fie vechi.

Share this post


Link to post

ce puteti sa imi spuneti despre pirelli p3000 energy, 175/65/13 pentru cielo?

Share this post


Link to post

Dezent RN pe argintiu, parerea mea.

Share this post


Link to post

Merci pt parere, oscilez intre RN pe argintiu si V pe argintiu...

 

Momentan am niste jante de tabla un pic ruginite dar cu cauciucuri cred inca ok, all season Vredestein Quatrac 3 destul de bune pentru iarna, si le-as tine pe astea pentru sezonul rece.

 

Jante pe 17 inseamna talon 45 la anvelope si cred ca nu are nici un rost (parchez de multe ori pe o bordura nu foarte mica)... dar oare ma complic aiurea daca pentru vara iau 16 in loc de 15 si cu anvelope 205/50/R16? :)

Share this post


Link to post

... oare ma complic aiurea daca pentru vara iau 16 in loc de 15 si cu anvelope 205/50/R16? :)

 

Nu stiu daca te complici sau nu insa 16"-le cel mai apropiat de 15"-le din talon este 205/55-16.

 

Share this post


Link to post

Dezent RN pe argintiu, parerea mea.

 

 

Ai avut ochi bun.. cred :caaalm:

 

Pana la urma, dintre toate la care m-am uitat, am mers pe astea.

 

http://i.imgur.com/6Cq5hhH.jpg

Share this post


Link to post

Frumos. Acum -4cm si e perfect :D

Share this post


Link to post

ce presiune e indicata la cielo 175/70/13? am umflat la 2.4 pe fata si la asfalt neted e ok, doar la gropi pare ca sare roata cam urat.

Share this post


Link to post

maxim 2.2 dar in principiu 2 e ok in anvelopele normale.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...