Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

@Alezz: La cum arata, imi par genul de anvelope care nu te lasa in zapada mare insa nu prea poti rula cu ele prea iute in zapada fleoscaita. Sa le folosesti sanatos si ... sa te frineze in siguranta :D

Share this post


Link to post

O sa ramana sa vad si eu de ce sunt in stare :) multam fain de urari.La banii astia daca am tin 2 ierni sunt multumit, crede-ma ca nu astept marea minune din partea lor.Mersi pentru sfatul cu flescaiala,o sa tin cont :) .

Edited by Alezz
  • Like 1

Share this post


Link to post

Am avut pe Fiat exact modelul asta Trayal T200, care, actualmente am incaltat Dacia tatei cu ele (dim 155/80R13). Doua ierni am mers cu ele si vreo 12000 km. Sunt bunicele (testul de anduranta a fost iarna trecuta in Iasi unde a fost zapada destula). Problema lor este urmatoarea: au "carne" destula pe banda de rulare insa adancimea crestaturilor nu cred sa fie mai mare de 1,2 mm, astfel incat, dupa km astia practic anvelopa ramane fara acele crestaturi. In plus, aderenta pe carosabil cu mazga cam lasa de dorit. Atentie si la franari mai bruste, mai ales ca nu ai ABS. Oricum, cauciucul compozit fiind moale sunt o solutie buna pt. buget redus.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Am vazut si eu ca unele din crestaturi sunt superficiale iar celalalte adanci pana la "capat" acum asteptam zapada :) .Daca se uzeaza asa repede nu-i problema ca le trec pe spate si imi iau altceva pe fata.

Edited by Alezz
  • Like 1

Share this post


Link to post

Multumesc Andrei SS pentru ajutor si informatii.

 

o sa citesc rewiev-urile de pe tyretest.com si ma voi decide.

PS:este un site ff util.

 

Multumesc RD-Woo pentru ajutor si informatii.

 

anvelopejantepromotii.ro este un site cu preturi bune, iar dupa cum ai zis in prezent au si oferta ff interesanta cu livrarea gratuita.

Edited by dj.martzian
  • Like 1

Share this post


Link to post

Numai ca eu nu am gasit din ce oras sunt pe site sa stiu daca livrarea costa sau nu pentru Bucuresti.

Share this post


Link to post

Numai ca eu nu am gasit din ce oras sunt pe site

 

Din jud. Sibiu, in apropriere de municipiul resedinta

 

sa stiu daca livrarea costa sau nu pentru Bucuresti.

 

Livrarea produselor este gratuita in toata tara la achizitionarea a 4anvelope (nu neaparat identice)

Share this post


Link to post

:) Asta am vazut. Logic, nu vreau 4, ma interesau doar 2 pentru la vara si gasisem la pret bun ;)

Share this post


Link to post

Datorita legislatiei dure din .de in privinta folosirii masinii pe timp de iarna (ca tot se discuta intens in .ro pe aceasta tema - aici nu exista punct de discutie, te-a prins pe ninsoare fara anvelope de iarna, te-ai ras rau) am achizitionat un set Pirelli Snow control 2 - 75 Euro bucata.

Le-am testat deja weekendul trecut pe ~2.000 km (Muenchen - Brenner - Florenza - Muenchen) si pe ploaie si pe ninsoare.

Prin Brenner pas am avut parte de prima ninsoare din anul acesta (~1550 m altitudine, conform GPS-ului), carosabil acoperit ~2-3 cm de zapada. Nu am intampinat nicio problema nici la urcare, nici la coborare, niciun derapaj, totul a fost ok.

La intoarcere am avut parte de ploi teribile in regiunea Toscana - Milano (a plouat cu galeata aproape 2 zile, autostrazi inchise, alunecari de teren) - la fel, nicio problema la rulare.

Cel mai incantat sunt de zgomotul la rulare, pe uscat fiind absolut normale, pe carosabil mai umed se aude un zgomot mai mult cum rupe anvelopa apa.

Una peste alta sunt multumit de alegere, chiar daca investitia a fost mare (300 de euro) pentru cat timp mai pastrez masina (am drept de circulatie pana la 1 februarie 2011 dupa care trebuie sa o aduc in tara sa o vand) dar sper ca noul proprietar sa se bucure de ele.

Share this post


Link to post

Ce recomandati pentru vara? O anvelopa medie si tapene pe umed/ploaie. Le marit care le am si-mi cumpar noi, plan de viitor, pina a intra in primavara.

Share this post


Link to post

Daca cumva se fabrica pe 13, eu recomand Bridgestone Turanza, sau daca mai pui niste $$, Potenza.

Share this post


Link to post

Eu mi-am format o parere clara in legatura cu anvelopele : urmatoarele anvelope ce vor veni pentru vara vor fi peste clasa de viteza H , indiferent pe ce marca mi se pune pata. Toate marcile premium pana la H nu se diferentiaza extrem de tare intre ele, indiferent de lobby-ul publicitar sau testele mai mult sau mai putin subiective.

Prapastia puternica vine de la clasa V incolo.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Dupa V.

Share this post


Link to post

Mai explicit va rog, ce-i cu sau de la V? :-?

Share this post


Link to post

Masina ta circula cu >= 200 km/h ?

Share this post


Link to post

In veci nu cred ca a mea o sa vada 200km/h, n-am unde, in plus afara merg cu masina de servici. Dar parca as vrea sa stea foarte bine pe umed la 130km/h sa zicem. Am aruncat un ochi pe net la anvelope de vara, preturi excelente la gume de marca, comparativ la ce preturi se vind vara.

 

 

LE. Multumesc Tommy, doar ca eu am inteles gresit, imi fugise mintea la profilul V, de aceia intrebam care-i treaba cu V-ul. :)

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa mearga cu peste 200 ca sa aiba, cu o clasa peste H, la 130, o stabilitate/aderenta comportament general net superioare clasei H.

 

Acum...in fine, evident ca sunt si putin mai scumpe, dar...nu se compara. Deja aici nu mai este vorba de utilitate stricta, de mers de la A la Z , ci de ceva mai mult. :rolleyes:

 

Din cate parca am vazut pe undeva, Tommy are acum clasa Y. Il rugam sa ne spuna care e dferenta intre Y si H pe aceeasi masina, la

130h, in conditii de ploaie. :->

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

... si nu sunt la dimensiunile lui Viktor.

Share this post


Link to post

Ale mele sint de 175/70 R13 si T- momentan. Voi ramine la aceste dimensiuni, toate 9 jante le am pe 13.

Share this post


Link to post

T-trac te cheama.

Share this post


Link to post

Profil V n-are de-aface cu apa? Imi plac mult V-urile, parca m-as simti mai bine. :mda:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...