Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Cred ca am sai le dau lui zeneseu! Sa achite doar transportul sau il facem 50 - 50 =))

Edited by Mircea
Se pare ca nu...

Share this post


Link to post

Accept donatia...inca nu am avut gume debica presto allseazon.

Share this post


Link to post
@AdiD a facut o afirmatie. Eu am cerut o lamurire.

 

Nu am reusit sa ajung la persoana unde am lasat cauciucurile sa vad exact tipul.

Am avut o situatie "limita" cu debica de iarna...era umed pe jos (nu polei) si a franat brusc cel din fata mea, bineinteles ca am franat si eu, si cu tot abs-ul s-a dus sanie...nici un fel de aderenta...NIMIC...de m-am proptit in fundul aluia! - mai rau decat cele de vara in conditii similare!!!

Au fost de ajutor doar pe zapada - cand nu s-a dezapezit prin oras, in primele zile, dar si asa inferioare celor avute cu un an in urma Daytona - cu uzura cam 50% si numai pe fata.

Decat deloc, iarna sunt bune si astea, numai ca trebuie circulat cu mai multa atentie.

Share this post


Link to post

Problema asta o s-o ai cam cu orice anvelopa de iarna. In general, sunt facute sa mearga pe zapada sau gheata, iar pe umed au un comportament de-a dreptul stupid (lipsa de aderenta).

Share this post


Link to post
Poti specifica totusi ce model?

 

Debica Frigo - Directional

185/65/14

Share this post


Link to post

Apropo de Debica "allseason" . Le am si acum pe matizul mamei. Au in jur de 50 de mii si sunt super proaste. Tin minte si acum schimbare de la kumho (echipata de fabrica) si debica. De cand am plecat de la vulcanizare dupa montaj am tot scartait-o si nu avea aderenta deloc , as putea sa zic la jumatate poate chiar mai mult fata de kumho. Franare f proasta si stabilitate pe curbe destul de mica comparativ cu originalele care sincer la franare parca dadea cu spoilerul de pamant si nu scartaiau, kumho aveau o decelerare foarte puternica.

Deci in cocluzie dupa mii de km cu Debica si mii de km cu kumho si ocazional alte marci (Dunlop , Toyo) nu recomand acest producator, cel putin pentru modelul allseason cred ca presto este.

Edited by ROV

Share this post


Link to post

Dupa aproape 10.000 km facut in Formula Fulda C. Atiro pe fata si C. Progresso pe spate, sint si mai multumit de alegerea facuta. In momentul asta diferenta fata de Goodyear Eagle Ventura de care eram f. mindru cindva s-a redus aproape la 0. Am mers pe tot felul de drumuri: pe cimp, iarba, autostrada, autostrada acoperita de apa . Comportament f. bun la viteze mari, in ace de par succesive abordate destul de tare si pe asfalt acoperit de apa (inclusiv la viteze medii - mari). Am mers fara emotii cu 130-140, nici un semn de acvaplanare sau instabilitate. De asemenea, comportament f. bun in timpul frinarilor. Cred ca ofera un raport calitate/pret greu de egalat. Sint facute in Slovenia.

Share this post


Link to post

Hehee...si mie Fulda mi-a lasat o parere foarte buna, foloseam anul trecut Kristall pentru iarna, super cauciucuri.

Din cate stiu Fulda a facut primul cauciuc pentru Veyron , sau trebuia sa produca primul cauciuc capabil sa reziste pe Veyron.

Edited by ROV

Share this post


Link to post

Irelevant. Si bridgestone fac anvelope pentru F1 si vand niste porcarii facute in turcia pentru symbol. Clio symbol.

Share this post


Link to post

Cei care nu au buget pt. anvelope vara si anvelope iarna si opteaza pt all season, pot lua in calcul modelul Toyo Vario V2. Folosesc dimensiunile 205/55/16 pe Opel Astra H si 185/60/14 pe Seat Ibiza. Ma asteptam ca zgomotul de rulare sa fie deranjant avand in vedere ca au si calitati de iarna. Am avut o surpriza placuta! Comparate cu Pirelli P 6000 de pe Ibiza nu au zgomot de rulare! Comparate cu Brigestone Turanta de pe Astra, se aud putin doar daca mergi cu geamul deschis. De mentionat ca ambele tipuri de anvelope erau exclusiv profile de vara. Astra a trecut o iarna cu Vario V2 in care a iesit din situatii limita pe zapada. Ibiza le-a testat de curand in conditii de ploaie torentiala pe autostrada la viteze ridicate. Le recomad fara ezitare.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Intradevar anvelopele care veneau pe masina erau debica presto + si erau cam varza , adica pe ploaie si zapada nu faceai nimic cu ele se ducea masina ca pe gheata. Mi-am pus Goodyear HydraGrip si parca e alta viata acum, alt control alta frana are masina

Share this post


Link to post
Intradevar anvelopele care veneau pe masina erau debica presto + si erau cam varza , adica pe ploaie si zapada nu faceai nimic cu ele se ducea masina ca pe gheata.

 

Imi pare rau dar nu ma pot abtine. Tu ce astepti de la anvelope de VARA pe timp de IARNA? Sa escaladezi Everestul?!?!?

 

 

 

Mi-am pus Goodyear HydraGrip si parca e alta viata acum, alt control alta frana are masina

 

Banuiesc ca atat pe ploaie cat si pe zapada. Noroc ca Goodyear HydraGrip nu sunt anvelope de vara !!!!

 

 

Pentru a evita eventualele polemici inutile si pentru conformitate Debica Presto + D-134

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

E o anvelopa grozava hydragripul pe ploaie, fara discutie.. dar e recomandata in tarile nordice, eu unul nu mi-as lua anvelope de ploaie, majoritatea timpului e uscat la noi.

Share this post


Link to post

@ZeNeSeu: Din pacate pt tine anvelopele Goodyear Hydragrip sunt chiar anvelope de vara!

Share this post


Link to post

@ MadMax Din pacate in ultima vreme vad ca nu pot face sa se vada ironia din afirmatiile mele. Stiu asta . De ce crezi ca am dat link si am inclinat NU-ul acela? :)

Share this post


Link to post

DECI

pe Alfa am avut Hydragrip-uri.

sunt anvelope de vara (in special ud de fapt) - si dupa vreo 20k km cu ele pot sa zic urmatoarele:

pe uscat sunt ok, un pic zgomotoase poate, dar cu aderenta decenta (un pic peste medie)

pe ud sunt extraordinare

am mers si o iarna cu ele, si pe zapada, si pe gheata, polei, tot tacamul... se descurca ok, cam ca allseason-urile, asta si pentru ca nu se intareste la frig cauciucul atat de tare ca la anvelopele de vara pur-sange (de exemplu Eagle F1 GSD2 cu care e incaltata acum - care sub 5 grade sunt mai rau ca montanele)

daca as fi gasit pe 13 pentru cielo, as fi pus Hydragrip-uri :rolleyes:

Share this post


Link to post

Sper sa nu fie considerat reclama postul asta, insa am descperit o firma care comercializeaza online anvelope si care m-a uimit prin seriozitate si promptitudine. Poate unii dintre voi veti utiliza informatia si o sa va incaltati masinutele la niste preturi foarte decente.

 

Cum omul harnic isi face vara sanie si cum am dispus de niste fonduri, m-am decis aseara sa imi caut niste anvelope de iarna intrucit cele vechi au depasit 4 ani vechime si au inceput sa arate (pe alocuri) rau, in mare parte si datorita lenii subsemnatului de a le schimba la timp cu anvelopele de vara.

 

Ma hotarisem de multicel la Goodyear UG7+, am inca vechile UG6 care, pentru mine, sint de referinta. Toate testele si topurile indica UG7 ca fiind foarte OK deci am cautat peste tot asa ceva.

 

Intimplator am descoperit un site apartinind unei firme tocmai din Oradea. Aseara la ora 21:30 am completat un formular online in speranta ca stau si eu ca boierul si imi ajung anvelopele la usa. Plata se face in momentul primirii, deci nu am fost stresat nici de riscul pierderii unor banuti.

 

Azi-dimineata la ora 9:30 AM FOST deja sunat pentru a confirma comanda si am primit asigurari ca voi primi marfa in cca 2-3 zile. Pretul anvelopelor nu il dau, verificati si voi tipo/dimensiunile pentru masinile voastre. Mie mi s-au parut mai mult decit rezonabile fata de ce am gasit in Bucuresti, diferentele (cu pretul transportului si cu TVA inclus) variind intre 15% si 120%

 

Site-ul unde am plasat comanda este :http://www.anvelopeweb.ro/, NU ii cunosc, NU am nici un fel de avantaj la povestea asta, pur si simplu mi-a placut faptul ca oamenii au fost extrem de prompti si au preturi bune. Daca se va intimpla sa iau vreo teapa, va anunt :) .

Share this post


Link to post

Scuze in primul rind pentru post consecutiv insa am promis ca revin cu modul in care a evoluat achizitia de avelope.

 

Azi dimineata la ora 12:30 am primit acasa coletul insotit de factura, aviz de insotire a marfii si certificat de garantie. Toate semnate, stampilate si completate.

 

Ma declar foarte multumit de serviciile prestate, raport calitate/pret (atit pentru marfa cit si pentru produse) excelent ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Foarte interesannt si situl delti punct ro.

Un cunoscut si-a luat de la ei si a fost foarte multumit de intreaga operatiune + ca sunt preturi cam cu 30% mai mici de cat la magazinele de la noi.

Share this post


Link to post

Ii gasisem si pe astia. In cazul meu, la dimensiunea si tipul de cauciuc, preturile sint cu 25% mai mari fata de cit am dat :)

Share this post


Link to post

Oare mai este atita bucurie cand la montaj crapa o anvelopa si o trimiti inapoi la vanzatorul online pe banii tai si ti se spune ca problema se datoreaza montajului?

Share this post


Link to post

1. Doamne Fereste :D

2. Daca cu banii pe care ii dau in Bucuresti pe 2 buc, din alta parte iau 3 sau chiar 4 ... macar o data tot m-as risca ;)

3. Am patit in 2 rinduri cu 1 Bridgstone si 1 Pirelli, ambele noi noute avind mai putin de 1000 km, sa dau cu primul intr-o groapa pe Centura Bucurestiului si cu al doilea sa trec peste o cale ferata (DN1, Baicoi) si sa le distrug pe amindoua :( . Daca e sa ti se intimple, cred ca poti nimeri un cui si la 100 metri de vulcanizare ...

 

Sper sa ma bucur de afacere si sa nu mai am vreun ghinion.

Share this post


Link to post

Voi cand schimbati anvelopele de vara cu cele de iarna? Stiu ca schimbarea se face in momentul cand temperatura scade sub 7 grade. Dar Acum dimineata sunt sub 7 grade iar spre pranz sare de 10-12 grade. Le mai las pe astea de vara sau sa le inlocuiesc cu rotile de iarna? Multumesc

Share this post


Link to post

Mai lasa-le, fratica, eu personal le schimb la inceputul lui noiembrie, sau atunci cand incep macar sa port un pulovar pe sub geaca in loc de tricou...Sa dea macar o bruma, ceva. Mi se pare prea cald acum, in ciuda temperaturilor inca "foarte" pozitive...

 

Mai lasa-le macar 2 -3 saptamani.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Normal ca le mai las :) )

Nimeni nu sta cu termometru sa pazeasca 7-le ala. Se schimba cand e constant rece.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...