Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

o intrebare scurta : Anvelopele r14 necesita janta de 14 sau mai mica (13)

Faci misto?

Share this post


Link to post

nu fac misto, vreau doar sa-mi cumpar 4 jante si 4 cauciucuri. Spre deosebire de unii dintre voi nu sunt pasionat de masini. Vreau doar un mijloc de locomotie. Din pacate nu am timp si nici nu ma pasioneaza istoria/performantele anvelopelor. Daca intrebarea mea este chiar stupida, atunci nu mai raspundeti. N-as vrea sa "scad" nivelul forumului. :thumbl:

Share this post


Link to post
vreau doar sa-mi cumpar 4 jante si 4 cauciucuri.

 

In talon scrie dimensiunile cauciucurilor si ale jantelor pt masina ta. :)

Share this post


Link to post

OK, mai incerc odata, de data asta cu mai multe detalii, poate ammai mult noroc :)

In talon am 175/70 r13 82t

Pe masina in momentul asta am 175 r 14 (celelalte caracteristici nu le stiu acum)

 

Eu am gasit undeva niste anvelope + jenti 175/65 r13 80t Vreau sa stiu daca le voi putea folosi in conditii de siguranta pe Cielo meu.(dat fiind faptul ca sunt ceva diferente intre cele pe care le-am gasit si cele care sunt scrise in talon)

Multumiri anticipate!

Share this post


Link to post

Daca ai jante de 14 si sunt bune nu ai nevoie sa dai banii pe altele, foloseste cu incredere 185/60R14.

Share this post


Link to post

am jante de 14, dar nu-s bune. de asta insist cu intrebarea de mai sus

Share this post


Link to post
Eu am gasit undeva niste anvelope + jenti 175/65 r13 80t Vreau sa stiu daca le voi putea folosi in conditii de siguranta pe Cielo meu.

 

Merg(mai bune ar fi fost pe 70 in loc de 65 - ai fi avut eroarea de km mai mica, asa va fi putin mai mare - aprox 3 km mai putin la viteza de 100km/h ), dar vezi sa ai distanta intre prezoane 4x100

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
In talon am 175/70 r13 82t

...

Eu am gasit undeva niste anvelope + jenti 175/65 r13 80t Vreau sa stiu daca le voi putea folosi in conditii de siguranta pe Cielo meu.

 

Prima neconcordanta (de fapt prima mai serioasa ;) ) o ai la indicele de greutate. Cele din talon, la 82T iti suporta o greutate mai mare (475kg) fata de 80T (450kg)

In al doilea rind, diferenta de inaltime a balonului (65 fata de 70) o sa iti introduca inca o abatere la odometru

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Am pus azi pe Matizache 2 cauciucuri Toyo 350 dimensiuni normale: 155/65 R13 T. Cauciucurile mai bune le-am trecut pe spate si pe fata le-am pus pe cele noi. Cand vor "fata" paduchii le schimb si pe spate. Voi reveni cu post despre modul de comportare. probabil cabd ma voi intoarce din concediu, in iunie, cand am de gand sa le forjez asa cum li se cuvine. Sper ca am facut o investitie buna!

Share this post


Link to post

Cauciucurile care le am pe masina sunt Debica si mai am un set de vara care sunt Sava. Debica s-au comportat bine dar din ce am avut pana acum Sava sunt cele mai bune.

Share this post


Link to post

Eu iarna am facut-o cu FULDA KRISTALL SUPREMO de care sunt forte multumit, nu credeam ca este asa de mare diferenta.

http://www.fulda.com/fulda_uk_en/our_tires...tal_Supremo.jsp

 

Pentru vara am luat euKOHAMA AVS V102 si astept sa fac un drum in afara bucurestiului pentru impresii. Oricum imi plac la nebunie :X

http://www.eukohama.com.au/ourtyres/tyre.aspx?tyreid=59

 

Din pacate cam greu gasesti pneuri 195/55/15 pe stoc...

post-5070-1206225321_thumb.jpg

post-5070-1206225338_thumb.jpg

Edited by ratusca

Share this post


Link to post
Eu iarna am facut-o cu FULDA KRISTALL SUPREMO de care sunt forte multumit, nu credeam ca este asa de mare diferenta.

http://www.fulda.com/fulda_uk_en/our_tires...tal_Supremo.jsp

 

Pentru vara am luat euKOHAMA AVS V102 si astept sa fac un drum in afara bucurestiului pentru impresii. Oricum imi plac la nebunie :X

http://www.eukohama.com.au/ourtyres/tyre.aspx?tyreid=59

 

Din pacate cam greu gasesti pneuri 195/55/15 pe stoc...

de unde si cu cat ai cumparat pe cele de vara ?

Share this post


Link to post

De la Auto Soft, 260 RON bucata.

Share this post


Link to post

Bun pretul. Ce dimensiune sunt?

Share this post


Link to post

Sunt ca si cele cu care a venit masina 195/55/15.

Share this post


Link to post

A avut cineva in ultimii ani pe Cielo(185/60/14) anvelope Debica Navigator(1)? Stiu ca sunt all season dar nu stiu cum se comporta. Astept pareri.

 

LE: Merci, Salex. Taximetristii le recomanda. De-asta nu stiam ce sa fac.

Edited by thunder

Share this post


Link to post

Indiferent de masina, daca nu le ai deja, NU ITI LUA anvelope Debica. Cauciuc dur, aderenta scazuta, performante la frinare slabe ... numai bune pentru sinucigasi :(

Share this post


Link to post

Pai sigur, pe taxi conteaza sa tina cat mai multi km, asta inseamna material dur > aderenta mica...

Iarna asta am scos-o super cu Vredestein-urile Snowtrack 2 si a venit timpul sa trec inapoi la cele de vara.

Fiindca o sa le pun inapoi pe cele originale Hankook, intrebarea este daca sa le rotesc din nou sau le pun tot cum au fost asta toamna ? (am apucat sa le rotesc fata/spate doar odata pe la 18000km dupa care am mai mers doar vreo 6000 si le-am dat jos).

Share this post


Link to post

Roteste-le.

Share this post


Link to post
A avut cineva in ultimii ani pe Cielo(185/60/14) anvelope Debica Navigator(1)? Stiu ca sunt all season dar nu stiu cum se comporta. Astept pareri.

 

Am avut eu. Cand le-am dat jos aveau 20 de mii de km si erau ca noi. :) ) Mi-am facut prastii din ele. Uita-le!

Share this post


Link to post

Am citit tot topicul asta insa nu am gasit o recomandare pentru cauciuc pe dimensiunile 185/65 r14 pentru o nubira II. M-am tot uitat pe net insa e o dimensiune la care nu gasesti asa multe cauciucuri.

Eu m-am orientat catre 2 modele respectiv Pirelli - P 3000 Energy( 194 ron) si Michelin - Energy E3a ( 223 ron) insa nu stiu daca sunt bune sau exista si altele mai bune.

 

Momentan am gumele cu care a venit din fabrica si sunt Continental cu care am momentan 60000 km si cred ca o sa mai tina 5000 km, as lua si continental insa nu am gasit nimic pe 14 in afara de gama eco.

Share this post


Link to post

Momentan am pe fata Sava si pe spate Debica care mereu s-au comportat foarte bine si au fost foarte rezistente. Mentionez ca sunt de vara, cauciurile de iarna sunt Continental.

Share this post


Link to post
Am citit tot topicul asta insa nu am gasit o recomandare pentru cauciuc pe dimensiunile 185/65 r14 pentru o nubira II. M-am tot uitat pe net insa e o dimensiune la care nu gasesti asa multe cauciucuri.

Eu m-am orientat catre 2 modele respectiv Pirelli - P 3000 Energy( 194 ron) si Michelin - Energy E3a ( 223 ron) insa nu stiu daca sunt bune sau exista si altele mai bune.

 

Momentan am gumele cu care a venit din fabrica si sunt Continental cu care am momentan 60000 km si cred ca o sa mai tina 5000 km, as lua si continental insa nu am gasit nimic pe 14 in afara de gama eco.

 

Eu am pe masina Dunlop SP 01, extraordinare fata de Firestone F-590 pe care le-am avut. Franeaza mai bine,inclusiv pe suprafata umeda(ABS-ul intra mai greu), sunt mai silentioase si ofera o senzatie de stabilitate deosebita. Am dat cam 210 RON pe bucata de la Depozitul de Anvelope in luna februarie, acum au aparut si in Metro, chiar mai ieftine. Parerea mea-merita fiecare leu, o sa mai vedem la coeficientul de uzura, am citit niste nemultumiri pe aceata tema pe net.

Share this post


Link to post

Marele minus la unele dunlop ( sp01 sau sp30) este zgomotul puternic pe asfalt mai rugos, in rest sunt anvelope bune. Oricum dintre pirelli si michelin as merge oricand pe pirelli.

 

Nubira de prin 2006 vine incaltata cu Conti premium contact dar nu stiu daca acestea pot fi gasite sau care este diferenta fata de ecocontact cu care a fost incaltata pana atunci.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...