Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Ai grija cu presiunea in ele.Sunt vestite galcile la Pirelli pe drumurile noastre mioritice.

 

Merita luate ori ba? (per total) Alte variante de calitate aprox la acelasi pret? (160 ron/buc)

Edited by andy

Share this post


Link to post

Dupa primii 2500 de km pot spune ca au meritat si ultimul leut. Se comporta super atat pe carosabil uscat cat si pe cel ud.

Share this post


Link to post

Am dat un mail la o anumita firma si am primit urmatoarele:

 

LA dimensiunea 185/60R14 la promotia 3+1 avem:

Pirelli P6 - 274 Ron cu T.V.A bucata

Dunlop SP01 - 245 Ron cu T.V.A bucata

Goodyear NCT5 - 232 Ron cu T.V.A bucata

Goodyear Hydragrip - 232 Ron cu T.V.A bucata

 

Cerintele mele sunt: silentioase, aderenta buna, p6 sunt allseason, nu ma deranjeaza (chiar indicat pentru ca nu le schimb la iarna ca nu folosesc cielo prea mult). Recomandarile voastre?

Share this post


Link to post

Din lista ta P6 sunt cele mai proste, Pirelli incepe de altfel de la P6000.

Dunlop SP01 sunt excelente pentru o masina normala. Intre cele doua good year, te gandesti daca vrei sa circuli mai mult pe ploaie sau pe uscat. Eu as alege Dunlop-ul, alaturi de Michellin Energy si Eagle F1 de la Good year mi se pare ca e cam ce e mai bun pe dimensiuni omenesti.

Share this post


Link to post

Caut Bridgestone Turanza ER300 la dimensiunile 185/60 R14 (pt Cielo).

 

Ştie cineva unde aş putea găsi şi cam care ar fi ”preţul corect”?

Share this post


Link to post

Eu cred ca o alternativa mult mai buna ar fi Toyo CF1.

Share this post


Link to post
Am gasit in Buc o oferta buna de anvelope la IPSO, adresa cu oferta este http://www.ipso.ro/anvelope/lichidare.pdf

Tocmai am luat de la ei Continental Ecocontact 3 175/70/R13 82T cu 126 ron

 

Am urmat pasii facuti de Yir (merci de pont). Am luat si pus doar doua (pe fata). Concluzia dupa 1500 de km : zgomot mai mic fata de cele 2 Sava Eskimo inlocuite.

Share this post


Link to post
Am dat un mail la o anumita firma si am primit urmatoarele:

 

LA dimensiunea 185/60R14 la promotia 3+1 avem:

Pirelli P6 - 274 Ron cu T.V.A bucata

Dunlop SP01 - 245 Ron cu T.V.A bucata

Goodyear NCT5 - 232 Ron cu T.V.A bucata

Goodyear Hydragrip - 232 Ron cu T.V.A bucata

 

Cerintele mele sunt: silentioase, aderenta buna, p6 sunt allseason, nu ma deranjeaza (chiar indicat pentru ca nu le schimb la iarna ca nu folosesc cielo prea mult). Recomandarile voastre?

 

M-am lasat pagubas cu oferta asta.. trebuie sa le trimita prin curier (alti bani, alta distractie), la montaj iar mai platesc o gramada, ies ca si cum le-as lua din cj si nu mai e nicio afacere...

 

Un pic offtopic: am avut un o mica iesire cu matizul in afara localitatii, la 120 km/h cu continentalurile din dotare se aude doar zgomotul motorului. Atat. Imi vine sa ma urc pe pereti, in cielo e concert. Vineri plec la alba-iulia si chiar nu stiu ce sa fac.. m-as arunca pe niste continentaluri (fie vorba-ntre noi in afara de cateva situatii limita nici de montane n-am abuzat, de obicei nu merg foarte tare.. ) si-mi rezolv problema..

 

Dunloapele sp 01 sunt 245 ron bucata in cj.. prea mult... Pana acum raman in cursa Pirelli p3000 de care are @nrares si de care e multumit si continentalurile. Idei?

Share this post


Link to post
fie vorba-ntre noi in afara de cateva situatii limita nici de montane n-am abuzat, de obicei nu merg foarte tare.. )

 

Cerintele mele sunt: silentioase, aderenta buna, p6 sunt allseason, nu ma deranjeaza (chiar indicat pentru ca nu le schimb la iarna ca nu folosesc cielo prea mult).

 

Dunloapele sp 01 sunt 245 ron bucata in cj.. prea mult... Pana acum raman in cursa Pirelli p3000 de care are @nrares si de care e multumit si continentalurile. Idei?

 

Daca nu mergi mult iarna si implicit nu vrei si cauciucuri pt. sezonul rece, ar merge sa iei 2 de vara si 2 all seson (iarna pe astea din urma punandu-le pe fata, acum pe spate). In privinta marcii, din cele pe care le-ai insirat, sfatul meu e sa le iei pe cele mai ieftine ( oricum toate sunt de top), pt. ca n-are sens sa arunci banii in conditiile in care ai specificat ca nu mergi ff tare. Cred ca poti gasi la preturi mai mici. Eu am cautat si gasit.

Share this post


Link to post

Acelea sunt la promotie. Lichidare de stoc. Platesti 3 si primesti una gratis. La astea nu stiu daca iti pot obtine un nou discount.

Exista si 185/60/14, dar nu la aceasta promotie.

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Nu conteaza.. e ceva de ele? merita? :) S-asa sunt f ieftine..

 

E problema ca sunt mai inalte? 65 in loc de 60?

 

Edit: " The style is very European and conservative. We can however see what good points the R610 tyre offers. It has a very long life and the road noise seems almost muted. The performance of the R610 is ok but not if you are moving from a directional tyre. The alternative to the R610 would be the Pirelli P6000 or the Bridgestone RE040. If you are looking for a sturdy tyre to last you longer than normal then this could well be the tyre for you."

 

Binisor. Pretu e extraordinar. Astept raspuns la: "E problema ca sunt mai inalte? 65 in loc de 60?" si dau comanda..

Edited by andy

Share this post


Link to post

Cauta review despre Toyo. Sunt made in Japan. Sunt foarte bune. Firma e unic importator Toyo in Romania.

LE: O sa ai o eroare mica la kilometraj. Mai exact 3%. Adica atunci cand masina ruleaza cu 100km/h, kilometrajul va indica o viteza de 97 km/h.

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Din marinimia patronului la care lucrez mi-au schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara. :)

Din [cuvant urat] fleet managerului nu mi-au mai incaltat masina cu Bridgestone-urile de asta toamna ci cu niste amarate de Semperit-uri! :( Acum intra ABSul mai tot timpul. De zgomot nu pot sa spun nika, intrucat e un Renault Diesel, face motorul zgomot cat cuprinde.

 

Relativ la gumele de iarna. Pe Cielo aveam Sava Eskimo S3. M-am descuracat bine cu ele. Ca solutie de buget le recomand. La fel cum nu recomand deloc Fulda de iarna.

 

Imi cer scuze ca spun numai firme. Cum nu e nika pe banii mei nu mai sunt atent si la modele, doar la firma si la cata "carne" mai au pe ele.

Share this post


Link to post

Stie cineva un pot sa gasesc, in Buc, un cauciuc Continental eco contact(ct ?!) 185/65/r14 (cel care vine din fabrica pe Nubira2) si cam la ce pret o fi ?

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Am gasit Fulda 175/70/R13 pt vara = 125 ron

E corect pretul ? Imi pare cam ieftine.

 

Cum se recunoaste un cauciuc resapat ?

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ok pretul, ca de cauciuc nou (eu am luat Pirelli P3000, de la AutoSoft, cam cu acelasi pret, si pana acum sunt multumit). Cauciucurile resapate am inteles ca ar fi stantat ceva pe ele.. REMOUNT .. sau ceva de genu, altfel cica nu iti dai seama.

Share this post


Link to post

barum bravuris...incantat de cum se comporta pe uscat si ploaie. 600 ron toate 4.

Share this post


Link to post

Am luat Fulda Ecocontrol, 2 bucati pt fata, cu tot cu echilibrat si valve noi, 280 ron.

A plouat putin si am facut ceva teste, pe asfalt umed si pe linii de tramvai din ciment franeaza muuult mai bine decat cu cele de iarna (sava).

 

 

Am nevoie de un sfat, ce sa fac cu cauciucurile de iarna ? Pot sa le spal cu apa calda in cada ? Se tin culcate, sau in pozitie normala ca la magazin (nu mai sunt pe genti)?

Share this post


Link to post
Am nevoie de un sfat, ce sa fac cu cauciucurile de iarna ? Pot sa le spal cu apa calda in cada ? Se tin culcate, sau in pozitie normala ca la magazin (nu mai sunt pe genti)?

 

Cauciucurile mele de iarnă stau într-un colţ al garajului, culcate. Dar înainte de a le depozita le-am spălat bine cu furtunul în curte (apă rece) şi am scos toate pietricelele din ele apoi le-am aplicat un strat de silicon dintr-un spray luat de la METRO... sper să ţină până la iarnă, e prima oară când le tratez aşa la sfatul unui unchi...

Share this post


Link to post

E vreo solutie speciala care trateaza anvelopele depozitate/nefolosite? :scarpin:

Share this post


Link to post

Eu mi-am incaltat masina cu Lassa Impetus 2. Pana acum (vreo 2000 km) sunt foarte multumit de ele. Sunt cauciucuri de vara, foarte silentioase... se simt foarte bine si la franare... le recomand. Din ce am inteles sunt facute de Bridgestone in Turcia...

Share this post


Link to post

Lassa sunt extrem de proaste. Nu stiu ce ai avut inainte dar doar Montana sunt mai proaste ca Lassa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...