Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Am inteles. Si la ce ar trebui sa ma astept?

Share this post


Link to post

Daca sunt SH, probabil au in jur de 2 ani, ceea ce e ok. Nu cred ca gasesti reshapate la banii astia.

Share this post


Link to post

Promit ca maine dimineata ma uit si va anunt.

Share this post


Link to post

tot se vorbea vine vara, pleaca iarna, vine iarna..

mi-am ales deja ceva pt primavara: Good Year, HydraGrip

vad ca sunt foarte laudate..

 

aveti careva, ceva impresii?

post-1549-1136988817_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Arata bine, dar parca am tot vazut ca se poarta desen asimetric...

Share this post


Link to post

da viper, da' la tine care ai 16..

la 185/60/14.. nu prea sunt multe asimetrice

si profilul asta nu se face pentru dimensiuni foarte mari (doar 14-16)

si e model nou

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

In octombrie am pus pe Cielo 4 anvelope de iarna Kleber Krisalp noi. N-am avut ocazia sa le testez pe zapada decat in februarie. Pot sa va spun ca pe zapada se simte diferenta in comparatie cu Debica all season cu care a venit masina, in schimb pe carosabil umed sau uscat nu am observat vreo diferenta in afara de faptul ca cele de iarna sunt mai moi si atenueaza gropile mai bine. Debica la temperaturi sub 0 grade inghetau bocna si zgaltaiau toata masina

Share this post


Link to post

Eu am Marangoni Trio pe 13" din pacate dar sunt foarte multumit si am dat 530 ron pr 4 buc.

Share this post


Link to post

Salut.

Mi-am schimbat jantele de tabla de 13" cu unele de aluminiu de 15" si normal trebuie sa inlocuiesc si anvelopele. Problema este ca bugetul nu-mi permite decit achizitionarea unor cauciucuri care sa coste in jur de 100 RON/buc. Ce sa aleg : cauciucuri resapate sau sh ?

Cine a avut cauciucuri resapate sau sh puse pe masina si doreste sa impartaseasca impresiile, aici este locul... :D

Share this post


Link to post

La 1 milion bucata doar cauciucuri de curse. (slick-uri)

Arunca un ochi si aici.

Share this post


Link to post

Resapatele sunt mai dure si o sa-ti termine bucsaraia si rinichii... Mai bine un set de gume SH de firma (apropo, duminica trecuta am gasit in targ un set de 4 buc. ContiPremiumContact 205/60-15 puse pe jante de otel la 150 EURO (negociabil, toate 4) rulate cel mult cateva mii de km, fiindca aratau aproape ca noi; chiar mi-a parut rau ca dadusem cu doua zile in urma 1060 RON pe un set de Dunlop SP01 de aceleasi dimensiuni...)

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea, am cam uitat de voi, dar din simplu motiv ca NU AM MAI AVUT PROBLEME CU ESPERACHE :banana: .

Vreau sa va intreb daca pot pune pe espero 1.5, 16v urmatoarea combinatie: Jenti di aluminiu 15 inch, gume: 195/65/15.

 

Sunt pe cale sa le cumpar de la cineva si vreau sa stiu sigur daca se potrivesc.

Va multumesc si astept raspunsul vostru

Share this post


Link to post

195/55 R15 corespunde la 185/65 R14. 195/65 R15 vor fi prea înalte şi te păcăli la kilometraj.

Share this post


Link to post

Diferenta admisa trebuie sa fie sub 2.5%.

Share this post


Link to post

pai normal sunt 185/65/14 daca vrei sa pui 195/65/15 masoara-le pe cele actuale, mai pune in inch inaltime si vezi, pe fata cred ca merg dar pe spate nu stiu, nu prea cred sunt si mai late si sigur ating la gropi. pe 15" merg cu 55 in loc de 65 (cum au spus baietii mai sus) si per total roata are acelasi diametru (aproape).

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am trecut la anvelope de vara

EcoContact CP 185/60 R14 82H, 2.45 bulioane bucata cu tot cu montat,echilibrat si roluit janta

http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestell...-118149&dsco=10

 

La prima impresie:

1. frana fantastica pe asfalt uscat;

2. o oarecare incomodare la handling la viteze mici in curbe stranse..

3. foarte comfortabile

 

la 1: absolut fantatic opreste, la 100-105 cam ca montanele la 75,

am incercat si la 150 si masina era controlabila si a oprit bine.

la 2: poate e subiectiv dar asa mi s-a parut, ca vikinkul stop 5000 era mai manevrabila la viteze mici..

am sa revin cu impresii daca intereseaza pe cineva.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ma intereseaza pe mine cum se comporta la frana pe ud. Si ale mele merg super pe uscat dar la frana pe ud e de naspa.

Share this post


Link to post

In seara asta le-am luat, iti spun cand ploua :)

Tu ce model ai?

Share this post


Link to post

Ale mele sunt Firestone F590, Made in France.

Merg bine cat e cald si uscat. Problema e pe ploaie, si se agraveaza cand e rece, sub 7 grade, mai ales cand franez.

Share this post


Link to post

Merg bine pe ploaie, n-am avut unde sa-i dau mai mult de 80 si ceva ieri,

dar le-am bruscat, foarte bune pe franare,

iar ca stabilitate, nu au fugit deloc desi am atacat destul de tare vreo 2 curbe.

Referitor la handling (constatarea din prima zi) aveam presiunea 1.7,

le-am dat 2 si n-am ce sa le reprosez.

Share this post


Link to post

Eu tocmai mi-am luat vredestein hi-track. Fata de bridgestone potentza care le-am avut inainte, sunt mai clar mai silentioase si am senzatia ca si mai aderente, insa probabil asta se datoreaza faptului ca sunt mai noi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...