Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Aveo - Varianta Automatic

Recommended Posts

Desi am rasfoit paginile forumului nu am gasit, surprinzator, un topic dedicat celor cu cutie automata. Vreau sa cumpar o astfel de masina dupa ce initial fusesem chitit pe un Lacetti de pe aici. Dealu a picat ptr. ca masina avea mai multe hibe, in fine ...

 

Am gasit un Aveo automat insa problema e ca butonasul de siguranta aflat pe maneta de viteze e stricat. M-ar interesa sa stiu daca se poate schimba separat sau trebuie schimbat intreg ansamblu.

Share this post


Link to post

Nu e topic dedicat pentru Aveo AT, nu cred ca e necesar. Probleme sunt putine, una dintre ele e cea cu butonul de deblocare pe care ai intalnit-o si tu. Eu am reparat-o pe garantie in service (problema a aparut dupa aprox. un an). E o chestiune relativ minora, nu trebuie demontat prea mult. Se inlocuieste un ansamblu contact/solenoid. Practic se poate face si acasa daca ai piesa, sau se poate improviza pentru inlaturarea completa a mecanismului de blocare, dar nu recomand decat daca esti deja obisnuit cu cutia automata, altfel se pot intampla accidente. Ideea e ca la scoaterea din "P" sa nu poti apasa pe acel buton daca nu calci frana. In momentul in care calci frana, un solenoid deblocheaza butonul si se poate apasa.

Pentru impresii generale, vezi topicul cu masina mea:

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=16981

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...