Jump to content
Sign in to follow this  
martiz

Vreau Alta Banca!

Recommended Posts

Stimate client Xxx Yyy Zzz,

 

Incepand cu data de 20 Septembrie 2009 dobanda standard pentru ING Card Cont’ROL, contul curent cu card atasat, se modifica dupa cum urmeaza:

Valoarea soldului Rata anuala a dobanzii

0 - 100.000 lei 8%

> 100.000 lei 8% pentru sumele pana la 100.000 lei

0,5% pentru sumele peste 100.000 lei

 

Dobanda este valabila din prima zi, se aplica de la primul leu si se vireaza in cont la sfarsitul lunii.

 

Pentru mai multe detalii va puteti adresa ING Office-ului sau Agentiei ING Bank de care apartineti. Puteti vizualiza lista completa precum si datele de contact ale locatiilor ING Bank, accesand pagina www.ing.ro/ing/ing/Sucursale.html.

 

Cu stima,

Maria-Cristina Matei Cristina Micu

Director Dezvoltare Produse Retail

ING Bank N.V. Amsterdam

Sucursala Bucuresti Director Marketing si Comunicare Retail

ING Bank N.V. Amsterdam

Sucursala Bucuresti

 

Aceasta reprezinta o notificare oficiala a ING Bank N.V. Amsterdam – Sucursala Bucuresti (ING Bank), realizata in baza obligatiilor legale ce revin institutiei noastre si in conformitate cu prevederile Conditiilor Generale de Afaceri ale ING Bank pentru Persoane Fizice.

Acesta este un mesaj trimis in mod automat. Orice raspuns la acest e-mail nu va ajunge la destinar. Pentru orice detalii suplimentare ne puteti contacta aici.

 

 

Frate sa scada dobanda pana la 8%, hai mai intelegeam poate un 12-11%, dar 8%!!! Asta e nesimtire din partea bancii. Deci gata, imi i-au "chiftelele" de la ei si plec la alta banca.

Voi cu ce banca/banci colaborati si bineinteles daca-mi puteti spune beneficiile sau problemele avute cu respec tiva banca/banci!

Share this post


Link to post

Si de ce te miri?A fost 14% pt banii noi depusi pe card, si asta doar o luna.

Dobanda la card cont rol e de 9 %.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca a fost 10% pentru acest produs, si da eu am prins acea promotie cu 14%. De la 21 mai dobanda a scazut de la 10% la 9% si acum la 8%? In ce miraj am cazut cu acea dobanda de 14%, dar asa e cand nu ai mai lucrat cu banci.

Share this post


Link to post
0 - 100.000 lei 8%

> 100.000 lei 8% pentru sumele pana la 100.000 lei

0,5% pentru sumele peste 100.000 lei

..

Deci gata, imi i-au "chiftelele" de la ei si plec la alta banca.

Faci foarte bine, i-ati chiflele repede, ceilalti dau dobanzi grase, numai vezi ca la altii vei ajunge extrem de repede la 0.5-ul ala.. si abia atunci iti i-ei dureri de cap.

Share this post


Link to post

La noi dobanda la contul la vedere e 0%, iar cel de economii in jur de 2.5%. Cu promotii pe perioade scurte poate ajunge la 4% (mai dau un procent jumate sau ceva de genul asta pe o luna, trei luni, etc, ca sa te prinda de client)

 

Banca centrala europeana a scazut pana aproape de 0 dobanda de referinta, asa ca e oarecum normala figura.

 

Pe de alta parte, si dobanzile la credite sunt destul de scazute. Pentru un credit pe 20 ani acum poti prinde relativ usor o dobanda anuala efectiva sub 5%. Exista si o compensatie deci...

 

In plus am observat ca dobanzile la credite in Romania si pe alte meleaguri se calculeaza diferit, am discutat cu un amic care are credit in Ro si 6% ai lui echivaleaza cu aproape 9% aici. Acuma sunt obligati sa afiseze doar "dobanda anuala efectiva" care includ toate prostiile, nu mai au voie sa zica ca ai o dobanda de 5% si mai dai 1% pentru taxa de dosar si inca 1% pentru taxa de gunoi si 1% taxa de incalzire globala si asa mai departe.

 

 

Asta face parte din "masurile anticriza" menite ca lumea sa cheltuie, chiar si pe credit, nu sa tina banii in banci, si sa relanseze consumul...

Share this post


Link to post

Eu nici habar n-aveam ca banii de ii am pe card imi aduc dobanda. La veniturile mele, soldul de pe card in general tinde spre zero, iar la inmultirea cu zero se blocheaza calculatorul. :P

Mai degraba caut la un card sa fie compatibil cu toate bancomatele de pe Glob, mai putin decat sa imi aduca dobanda banii pe care ii tin pe el.

Share this post


Link to post
... iar la inmultirea cu zero se blocheaza calculatorul ...

Atunci cum face calculatorul la impartirea cu zero ?

Share this post


Link to post

Ii da partea cea mai mare lui zero, iar lui laurentiu...doar salariul =))

Share this post


Link to post
Atunci cum face calculatorul la impartirea cu zero ?

Tot aia. :->

Share this post


Link to post

Acum un an sau doi era 6.9%. Stii ca e vorba de un cont la vedere, nu?

Share this post


Link to post

Da stiu asta. Si mai stiu ca astia de la ING Bank nu fac parte din Fond de Garantare a Depozitelor, ci garantate doar de banca "mama" din Olanda.

Share this post


Link to post
Frate sa scada dobanda pana la 8%, hai mai intelegeam poate un 12-11%, dar 8%!!! Asta e nesimtire din partea bancii. Deci gata, imi i-au "chiftelele" de la ei si plec la alta banca.

Voi cu ce banca/banci colaborati si bineinteles daca-mi puteti spune beneficiile sau problemele avute cu respec tiva banca/banci!

 

Frate asa este romanul, undeva la noi in tara asta "imputita" cineva are ceva cu noi. :) )

 

Revenind la ING, sa stii ca pana acum avea una dintre, daca nu cea mai mare dobanda dintre bancile cu adevarat serioase si foarte important cele mai putine si subliniez...transparente comisioane. :o

In directia acuala de scadere a dobanzilor de creditare ai vrea ca cele la depozite sa ramana la fel de mari? De ce nu pui banul in Austrica, Germanica unde dobanda la depozite este de max 3,5 % si cele la credite intre 5 - 6,5 %. Pe cand la noi sunt de 8-10% si DAE 21%.

Din fericire lucrez cu ING si sunt foarte multumit de serviciile lor, cat despre BRD, BCR si Tiriac daca nu ar avea comisoane ascunse si formule de neinteles... ar da faliment. Dar asa ne pacalasc pana semnam contractele.

Si un sfat: "din dobanda inca nu s-a imbogatit nimeni!!"

Share this post


Link to post
Mai degraba caut la un card sa fie compatibil cu toate bancomatele de pe Glob, mai putin decat sa imi aduca dobanda banii pe care ii tin pe el.

 

Mastercard pentru locatii mai exotice, da' Visa e mai des intalnit "overall". Ma rog, pentru alea exotice exotice, cel mai bun card e teancul de bancnote.

Share this post


Link to post
... Si un sfat: "din dobanda inca nu s-a imbogatit nimeni!!"

... doar camatarii. Bancile se imbogatesc din comisoane si din speculatii pe curs.

 

In plus, bancile acorda dobanzi mai mari cand au nevoie urgenta de cash, unele sa-ti acopere rezerva ceruta de catre BNR. Cum procentul aceastei rezerva din valoarea imprumuturilor a scazut dramatic si dobanzile la conturile curente sau pe termen lung va urma trendul.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

ING si-a anuntat prognoza pe luna decembrie la cursu leu euro la 4,7 lei per euro.

Astia-s subtili rau de tot.. practic, te invita sa iti scoti banii de la ei din lei si sa ii convertesti in euro ..

 

O solutie cu euro ar fi sa ii bagi depozit pe 77 de zilela BT pentru 4,5% dobanda anuala la euro, dobanda buna si moneda sigura.

Share this post


Link to post
cat despre BRD, BCR si Tiriac daca nu ar avea comisoane ascunse si formule de neinteles... ar da faliment.

La o banca nu conteaza doar dobanda aia nenorocita, conteaza si cat de bine isi gestioneaza serviciile. Nu scriu pataniile mele cu BCR-ul, ori ca era partea de leasing, sau de platit facturi, asigurari sau mai stiu eu ce, ca scriu pana maine.

 

Pentru multi dintre noi, nu prea raman bani pe card la sfarsitul unei luni, asa ca nu vad mare scofala cu dobanda aia.

 

In curand imi voi face si eu un card, obligatoriu sa aiba cip, sa fie Mastercard (sau Visa), sa il am in afara sau pentru plati pe net. Ghici cine imi face cea mai buna oferta: ING. > :)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
ING si-a anuntat prognoza pe luna decembrie la cursu leu euro la 4,7 lei per euro.

Astia-s subtili rau de tot.. practic, te invita sa iti scoti banii de la ei din lei si sa ii convertesti in euro ..

 

O solutie cu euro ar fi sa ii bagi depozit pe 77 de zilela BT pentru 4,5% dobanda anuala la euro, dobanda buna si moneda sigura.

Ne poti arata prognoza asta unde e data?

Share this post


Link to post

desigur, gasesti informatia publicata spre exemplu la:

http://www.capital.ro/articol/ing-vede-eur...-an-123212.html

(datata 05.aug.09)

 

ING mizeaza probabil pe faptu ca BNR v-a reduce la urmatoarea sedinta dobânda de politică monetară 8% sau chiar mai jos.

Astfel ING vrea sa fie sigura ca nu v-a plati populatiei dobanda mai buna decat ar face-o daca se imprumuta direct de la BNR.

Pe astia ii intereseaza sa le mearga numai lor bine.

 

La dobanda ridicola care o da ING in lei nu uitati sa luati in calcul ultima informatie care spune ca Romania a avut in luna iulie cea mai ridicata inflatie anuala din randul statelor membre ale Uniunii Europene, de 5,0%. Atentie anul nu este incheiat si inflatia se poate duce si mai sus!!! ideea este daca iti tii banii in lei la sfarsitul anului s-ar putea sa constati ca diferenta dintre dobanda data de ING si inflatie este de fapt de 1% :) ) 1% ar cam fi castigul tau real din dobanda, restu e doar actualizare cu inflatia.

..detalii inflatie pe iulie la http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...flatiei-din.htm

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Tot ei au fost cu prognoza asta si in ianuarie, in romania e foarte greu de prezis ceva. Tot ei au spus prin martie ca BNR nu va mai sustine leul.

Asa ca nu vad cine se grabeste sa le ia de bune prognozele lor. Poate fi in decembrie si 5, nu doar 4.7. Dar la fel e probabil ca nici sa nu creasca spectaculos. Peste vreo 2 luni se vede care e treaba.

Share this post


Link to post

ING este o banca pe care lumea o baga in seama si este in stare sa creeze tendinte clare chiar si publicand in presa predictii aiurea.

Intr-o veme Basescu sustinea ca Romania nu are nevoie de fel de ajutorul FMI. Atunci ING a facut niste predictii catastrofale.

Ulterior Basescu a revenit si a spus ca totusi avem nevoie de FMI pe post de centura de siguranta..bla bla bla. Si astfel BNR s-a imprumutat de la FMI cu un vagon de bani.

De asta predictia de la ING nu s-a adeverit.

Daca ar fi fost absolut siguri cei de la BNR ca NU le intra banii de la FMI in mai, cu siguranta nu ar mai fi temperat cursu in luna martie respectiv aprilie pentru ca pe scurt nu ar mai fi avut cu ce sustine leul daca nu se luau bani de la FMI.

 

Cand faci o predictie doar bazat pe date economice, apoi faci o predictie doar pe fapte economice.

Masurile politice si impactul lor pe curs, care se vor lua in viitor nu le poti tocmai prezice corect, pentru ca politicienii pe langa ca sunt prosti mai sunt si curve si au si pesti care ii strunesc de sus..prea multe variabile in una singura.

 

Apropoo, mi se mai pare foarte tare faza guvernatilor complet ilogica si nepredictibila: cu marim salariile la profesori cu 50%, apoi dupa cateva luni de abureli schimbi mesaju si spui, trebuie sa reducem salaru cu 20% pentru ca nu avem bani, nu ne dam demisia ca sunt prea prosti sa gandim inainte sa emitem legi ori promisiuni dar o sa va aratam in schimb management de panica.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post
ING este o banca pe care lumea o baga in seama si este in stare sa creeze tendinte clare chiar si publicand in presa predictii aiurea.

Asta pentru ca s-au obisnuit sa-i creada lumea. bancile ar trebui sa taca din gura, ei sunt jucatori pe piata. Nu vad nicio deosebire intre declaratiile bancilor si cele ale jucatorilor/oficialilor inaintea meciurilor de fotbal. Iar "microbistul" abia asteapta sa rumege cocenii aruncati pe ring.

Share this post


Link to post
Asta pentru ca s-au obisnuit sa-i creada lumea. bancile ar trebui sa taca din gura, ei sunt jucatori pe piata.

 

Tolin, la noi s-a fixat pe ADN teama de zvonuri si daca apare cineva pe sticla cu o "stire bomba", maine efectele acesteia se vad fara ca macar sa fi detonat. Prin acesta metoda se corecteaza tendintele de varf pe scurta durata, iar din pacate masa de mavera este suficient de mare sa se vada efectele. Fluctuatiile de dobanda, au un caracter ciclic si se doresc in corijare a marjei de profit din capitalul atras. :) )

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Teama la zvonuri a fost indusa si bine cultivata, speculatiile mizeaza pe asta, pe reactia emotionala. Nu mi se pare normal ca "predictiile" unei banci asupra cursului de schimb sa fie publicate cu buna stiinta, se introduce deja un factor de distorsiune. Bancile ar trebui sa colecteze bani pentru a-i pompa in credite, nu pentru a specula cu ei pe cursul de schimb al unei tari cu economie firava care le-a acordat dreptul sa functioneze pe teritoriul ei. E drept, poate ca bancile n-o fac direct, ci prin intermediari financiari ce apar in postura de creditati si atunci e mai greu de oprit acest lucru prin legislatie, dar cred ca BNR are parghiile necesare asupra autorizatiei de functionare a unei banci ostile, nu numai cele financiare. La nivelul acesta cred ca se poate discuta despre etica unei actiuni prin care economiile depunatorilor sunt folosite pentru saracirea lor, Romania nu se mai afla in stadiul capitalismului salbatic. In orice caz, vad ca apetitul pentru rafinarea schemelor piramidale prin care se ia cate putin de la multi pentru a da mult unor putini nu dispare.

Share this post


Link to post

In Francia BNP a anuntat pentru ultimul trimestru ca dau 1.5 miliarde bonus la traderi la sf anului. Asta dupa ce au primit pomana 5 miliarde de la "fraierii" care platesc impozite. Si asta intr-o tara atat de sociala ca miroase a comunism.

 

Capitalistii aia salbatici de americani macar au avut bunul simt sa dea intai banii inapoi guvernului si abia dupa sa isi traga bonusuri.

 

Aia putini care iau mult au lobby si metode de convingere mult mai puternice asupra "legiuitorilor" decat aia multi care dau putin si mai si voteaza... Oricum, si bancile astea sunt un rau necesar, la urma urmei nu e nimic imoral in a face profit, insa totusi metodele ar trebui controlate...

Share this post


Link to post

:o fftopic: Mi se pare normal ca toate bancile sa publice predictii pe curs. Astfel informatia este la vedere.

In timp banca care greseste de cele mai multe ori cu predictiile ajunge sa se autodiscrediteze si apoi fie v-a deveni mai rezervata in predictii aiuristice ori dispare de pe piata.

 

 

Din punctul meu de vedere bancile sunt un cancer pentru societate si ar trebui interzise. Ar trebui reformat complet sistemu monetar. Interesele sunt prea mari si e destul de sigur ca nu o sa se intample nimic in sensu asta.

Pana una alta politicienii o mai scalda ei un pic si o sa mai abureasca masele cu scaderi de Euribor/Robor bla bla.. aveti rabdare ca v-a creste PIBu, sigur la anu din luna precis a 6-a isi va reveni economia, abureli pentru mase .. apoi o sa va rupa cu hiperinflatie, sa eliminam banii virtuali din sistem si sa saracim populatia inca odata .. sigur nu va fi ultima data, schema va fi aplicata ciclic.

 

Bancile in sine creeaza in societate efecte negative uluitioare dar sunt mascate de faptu nu sunt deloc intuitive si in plus noi toti suntem pana la urma depunatori la banci si primim o dobanda.

De fapt bancile sunt cele care creeaza inflatia, ne scad puterea de cumparare sistematic si conditioneaza cresterea fortata preturilor.

Vrem nu vrem, suntem obligati sa ne rulam comisionati banii prin ele de catre gardianul lor sinistru si anume Statu, indiferent ca esti salariat si iti ridici banii pe card, ori esti firma si te obliga Statu sa rulezi totu comisionat prin banca.

 

Pana la urma depunatorul primeste dobanda la sfarsitul anului, dar realitatea este ca dobanda abia daca acopera inflatia cauzata de banci.

Bancile fac bani, pe banii prostului care depune banii la ei, pentru ca prostu care depune banu la ei are pretentia sa primeasca dobanda.

Prostu nu realizeaza ce se intampla si ca banii pe care ii baga in banca sunt folositi in sensul ca doar banca sa faca profit ,

iar banii lui se devalorizeaza prin inflatie.

Culmea este ca de mic esti educat ca banii se duc la banca ca sa fie inmultiti cu curentu alternativ, de niste iepurasi economisti ..

apoi ca adult chiar incepi si crezi toate aberatile astea si chiar ai pretentii ca banii tai sa produca bani, ce conteaza ca banii nu au acoperire reala

iar bancile dau credite fara oprire intr-o spirala infernala a creditului.

 

Urasc sincer banciile, pentru ca in Romania(si nu numai in Romania) nu au facut altceva decat sa incurajeze specula imobiliara si consumul "e-z credit" cu buletinu.

Acum toti v-a trebui sa achitam consumu facut de acei care au luat credit, chiar daca multi dintre noi nu am luat credit.

Nu te intreaba nimeni daca iti convine sa platesti efectele consumului haotic facut de unii dobitoci.

 

Economia romaneasca nu a duduit nicicand, PIBu din 2002-2008 a crescut doar datorita creditului, iata in 09 cum nu mai merge creditu cade dracului PIBu.

Se vede chiar acum, situatia in care a ajuns Ministeru de Finante, care se imprumuta in draci, sa faca ce? sa plateasca salarii ... adica acoperi o groapa cu alta groapa si mai mare nu e inteligent deloc sa te imprumuti cand nu ai perspectiva ca poti sa si platesti.

PIBu e prabusit, economia Romaniei nu functioneaza, nu exportam mare lucru, bine macar ca nu mai facem importuri in draci.

Bancile poarta toata vina, pentru ca s-au dat bani straini in cantitati mari doar in directia specului imobiliare.

Romanii nu au luat bani ca sa faca fabrici, ori sa investeasca in ceva productie. Nu sunt in stare.

A mai simplu sa creeze preturi aberante la imobiliare pentru o tara de lumea a-3-a si sa se inrobeasca in contracte imobiliare pe 2-30 de ani.

Imi pare extrem de rau ca Statul este imbecil si in loc sa lase piata sa se corecteze cum ar fi corect si populatia sa invete ceva sia anume sa nu mai ia credite, iata intervine stupid si se imprumuta aberant la FMI, inventeaza prima casa, etc...

In final o sa avem datorii si mai mari de palatit si nu facem altceva decat sa amanam un deznodamant tragic, deznodamant care va fi pe noi in mai putin de 2 ani cand trebuie sa dam banii inapoi la FMI, etc ..cu ce o sa platim banii aia?.. cat va fi cursu de schimb atunci?

..pana atunci sa vedem cati bugetari o sa fie trimisi in somaj, si ce mineriade s-or mai intampla.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...