Jump to content
Sign in to follow this  
lascarica

Ceahlau-drum Deschis Circulatiei

Recommended Posts

Am descoperit saptamina trecuta ca au dat drumul (de anul trecut se pare) la Axialul Izvorul Muntelui Durau.

Iar azi l-am incercat. De la bifurcatia dinspre Bicaz zice ca sint 28km pina in Durau.

Am zic ca il fac in 30-40min... socoteala gresita... am facut 1h si mers destul de alert cu Cieloul din dotare...

Drumul e curatat de pamintul din alunecari, se lucreaza la el e circulabil cu auto fara 4x4 :) dar viteza mica sau lesi ceva prin gropile din asfalt ...

Ca spectacol slabut mergi 90% prin padure pe alocuri se vede muntele, iar spre capat Durau ai o belvedere unde se vede lacul Bicaz zona cu satul de pe marginea apei...cine nu vrea sa faca 60-70km ocolind lacul poate incerca accesul pe aici...dar nu pe ploaie e loc de inamolire in vreo 2 locuri sau de blocare torenti.

 

Am zis sa scriu pe aici poate e util pt unii care ca si mine au aflat de drum dar nu stiu cu ce se maninca...cu rabdare, tutun si cafea... la pahar cu capac sa nu te uzi...la ce denivelari sint...

Share this post


Link to post

Cred ca am trecut si eu pe acolo de curand .Prea seamana din descriere,adica am ramas umpic pe ganduri intr-un loc daca continui sau sa ma intorc(pamant mult pe strada).M-am riscat,am trecut.

Share this post


Link to post

Cand zici ca se lucreaza te referi la asfalt proaspat? Ar fi excelent daca s-ar reface acest drum; am ajunge la Durau mult mai repede. Acest topic nu merge mai mult la Calatorii?

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Inceputul drumul spre Izvor da e asfalt proastpat... in rest cirpit pina la Izvor.

Dupa au inceput baietii sa semnalizeze problemele curatat de pamint gramezi de pietre, curatat gaurile, lucreaza la zonele surpate unde banui ca nu se putea trece.

Sper sa aiba bani sa-l termine...si interes...oricum e o idee interesanta...

Mai ales pt cei care sint mai la vale de Roman :)

Pt. mine de ex e mai usor sa ajung la Durau prin Tg Neamt decit prin Bicaz.

Dar cei care au Bicazul pe traseu ar fi mai bine pe aici decti sa ocolesti lacul... nu prea ai ce vedea dar e mai scurt daca e asfaltat si poti merge macar cu o medie de 40-50km/h...

Pt. tine din Vaslui ai 214km prin TG Neamt 221 prin Bicaz si pe marginea lacului, iar prin Izvor ~ 188km.

Ar fi misto traseul ca ai pe drum si Izvorul Muntelui...

Pina la un nou asfalt tot prin Tg Neamt e mai bine.

Cum ziceam nu sfatui pe nimeni sa mearga pe aici decit daca e doritor de putina adrenalina sau cei cu masina de offroad :)

In 2 locuri e loc de 1 masina si treci prin noroaie...

Daca eram cu nevasta pe acolo se lasa cu singe (al meu) :)

Share this post


Link to post

Iti lua glanda... :D Teoretic daca au avut de gand sa il deschida au de gand sa-l faca si practicabil, nu?

Share this post


Link to post

Mda, se pare ca tot variata cu Poiana Largului o s-o folosesc pentru Durau. Pana acum mergeam pe drumul Vaslui-Roman-Piatra Neamt-Bicaz-Poiana Largului-Durau, dar de cand Vaslui-Roman e praf si pulbere voi merge pe Vaslui-Bacau-Piatra Neamt-Bicaz-Poiana Largului-Durau. Macar bine ca s-a asfaltat o mare parte pe la Lepsa, ca pe acolo am fost week-end-ul asta.

Share this post


Link to post

Scuze de off-topic... ai idee daca Lepsa - Targu-Secuiesc a fost asfaltat in totalitate? Dar Lepsa - Soveja?

Share this post


Link to post

Lepsa - Targu-Secuiesc, nu a fost asfaltat si din cate mi-a zis sora mea care a venit de Brasov pe acest drum acum 2 saptamâni iti rupi masina si mergi maxim cu viteaza a 2-a. Sfatul oricui a mers pe drumul asta e sa-l eviti. Nici pana la Lepsa nu e asfaltat tot drumul, ci numai pana la Tulnici. Despre Lepsa - Soveja nu pot sa-ti zic pentru ca nu am fost, dar de la Manastirea Lepsa spre Soveja se vedea numai asfalt proaspat;avand in vedere distanta zic ca se poate merge oricm ar fi drumul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...