Jump to content
Sign in to follow this  
fun4cristi

Filtru De Benzina La Matiz

Recommended Posts

Salutare,mi-am achizitionat de curand un matiz din 2006 si as dori sa stiu ce euro este. Totodata doresc sa ii schimb filtrul de benzina.Toate modele de matiz au bec care li se aprinde cand sunt pe ''rosu''?Multumesc anticipat.

 

ps codul motorului este MF484

Share this post


Link to post

Ai euro 3.si toate matizurile sunt la fel la beculetze.si ca sa nu fim :o fftopic: sa sti ca are si filtru de benzina sub roata spate dreapta.

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Nu e sub nici o roata, s-ar turti naibii, e sub pragul din dreapta, prin dreptul sprijinului de cric.

Share this post


Link to post

Sfaturile sunt utile; urmeaza sa schimb filtrul de benzina. Am 75000 km si inca nu l-am schimbat vreodata. Ce se poate intampla daca nu-l schimb nici acum? Masina merge ca in prima zi. Multumesc

Share this post


Link to post

Masina o sa traga mai greu din cauza debitului scazut, pompa de benzina o sa lucreze in sarcina mare, deci exista riscul de a se strica mai repede, asta ca sa iti spun doar cateva dezavantaje. Avand in vedere ca poti sa-l schimbi si singur destul de usor si costa si putin, nu vad de ce nu ai face-o...

Share this post


Link to post

Am cumparat un filtru Mann negru la 21,35 lei pe care scrie Made in Korea. Il voi schimba sambata.

Share this post


Link to post
... pompa de benzina o sa lucreze in sarcina mare, deci exista riscul de a se strica mai repede ...

Fals in cazul Matiz, inaintea filtrului de benzina este o deviatie spre retur a carui presiune este limitata de catre regulatorul de presiune. Cu cat este gatuit debitul prin filtru cu atat se va repompa mai multa benzina in rezervor.

Share this post


Link to post

@robertinoo: Felicitari pt achizitie :)

@tolin: Multam pt corectie, nu stiam ca are asa ceva.

Share this post


Link to post

Schimbai filtrul de benzina la 75000 km. Mai intai am scos capacul de sub bancheta si cand sa scot mufa nu-i dadeam de cap; intr-un final m-am prins cum se face si am deblocat siguranta si apasat clema. Am dat la automat. Papucul acela de la masa era sudat de suportul filtrului vechi asa ca a fost nevoie sa-l rup (suportul). Am scos surubul suportului de la filtru.Acum dintr-o parte a iesit insa din cealalta nu vroia asa ca am rupt o bucata de plastic dintr-o parte si in final l-am scos; nu aveam idee ca dintr-o parte trebuie sa trag mai tare. Acum trebuie sa fiu atent sa nu raman fara benzina din cauza slabirii rezistentei "mufei". A curs doar benzina din filtru. Imi da impresia ca motorul toarce mai bine cu ulei de motor si filtru benzina nou, insa poate fi doar efectul placebo. Ramane sa vad la drum lung.

Share this post


Link to post

Schimbai filtrul de benzina la 75000 km. Mai intai am scos capacul de sub bancheta si cand sa scot mufa nu-i dadeam de cap; intr-un final m-am prins cum se face si am deblocat siguranta si apasat clema. Am dat la automat...

:o

Tu ai umblat la pompa? Filtrul de benzina la matiz se afla in zona rotii dreapta spate.

Am pus si poza cu el

post-9557-0-28932100-1318148696_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca n-ati inteles ce operatiune a descris, cititi topicul de la inceput.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...