Jump to content
Sign in to follow this  
sorinnn2006

Ajutor..vreau Si Eu Un Sfat

Recommended Posts

Multumesc!

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Pentru constatare la Carpatica trebuie sa mergi la autogara Rahova (acolo au ei sediu). Acolo sunt 2 tipi care o sa te imbarlige si o sa-ti ceara o multime de acte inclusiv foto cu masina care te-a lovit. Ar fi bine sa citesti legea inainte si sa le tai din start orice aberatie pe care vor sa ti-o bage pe gat. Iti trebuie nervi de otel (otel inalt aliat).

Scrie-mi si mie te rog cum ai reolvat pt. ca trebuie sa duc si eu masina mea acolo.

Succes!

Edited by danepicu

Share this post


Link to post

Din cele aflate telefonic, trebuie sa te prezinti cu AMBELE vehicule implicate in accident. Intr-adevar in incinta autogarii Rahova este constatarea. Nu inteleg de ce trebuie sa ma intereseze pe mine de celalalt destept atata vreme cat am de la politie dovada si copie dupa pv ca el este vinovat. El este clientul lor, asa ca se se spele EI pe cap cu el. Nu sa-mi ceara mie sa merg cu el acolo! Eu sunt pagubit. Daca ar fi primul accident, cred ca as face atac cerebral.

 

Cine are un sfat real inspirat din lege sau alte regulamente, e asteptat cu nerabdare...

 

Sa aveti BAFTA! Ca se consuma nervi inutil cu fiare...

 

Costel

Share this post


Link to post

Cauta Legea 136 din 29 decembrie 1995 privind asigurarile si reasigurarile in Romania si Ordonanta de Urgenta nr. 61/2005 privind modificarea si completarea Legii nr. 136/1995 privind asigurarile si reasigurarile in România. Daca nu le gasesti trimite-mi o adresa de mail si ti le trimit eu. Pentru orice abuz ameninta-i cu reclamatie la CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) si la OPC. Astia de la Carpatica sunt niste ticalosi carora nu trebuie sa le faci nici o concesie.

 

 

Share this post


Link to post

Costel, da-le viteza! Ai dovada de la politie, nu-ti trebuie amiabila lor! Te duci cu copiile dupa RCA-ul vinovatului si procesul verbal de accident si dovada. Ei trebuie sa-ti retina originalele, sa-ti certifice copiile cu stampila si sa-ti de-a acceptul de reparatii (pe care scrie ce piese se inlocuiesc si ce piese se repara atentie mare sa nu-ti dea reparatie la vreun element ce trebuie inlocuit!). Dupa ce faci asta, ei or sa te trimita la un servisache de-al lor cu care lucreaza, tu le dai flit si te duci cu masina unde vrei tu. Cand le spui asta, cere-le sa-ti dea si valorile pe care le deconteaza, intrucat sunt nemernici si te poti trezi ca nu-ti deconteaza toata suma cheltuita...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cred ca astia de la carpatica sunt cei mai mari scartari din tara. Mie imi trebuia bara spate schimbata (apoi si vopsita, logic) si aia mi-au dat 300 de lei. Ce sa fac cu ei? i-am intrebat. Nu stim, atat va decontam. Pai cu 300 de lei nici pretul vopselei nu-l scot. Sigur nu lipseste un zero de la suma finala?

Am avut casco si am facut-o pe asigurarea mea, cu decont (24 mil) de la carplastica.

Share this post


Link to post

Pentru Mircea, excelent pusa problema, toti cei pe care ii cunosc si au avut de-a face cu carpatica mi-au pomenit numai de bine de societatea asta de asigurari, din pacate au si preturile cele mai mici (si eu am rca la ei). De retinut de asemenea o alta treaba: la un moment dat auzisem ceva ca asiguratorii pot deconta pagubitului o suma stabilita de ei pentru ca pagubitul sa isi repare masina in ce service vrea el. Daca ti se propune asa ceva ai grija sa nu accepti pentru ca (tot de la doi vecini am auzit asta) ceea ce vor oferi va fi sub valoarea reala a reparatiei.

By the way, nu ar strica sa treci cu masina pe la un service independent inainte de a merge la ei pentru a-ti face baietii de acolo estimarea reparatiei. Pana la urma ce te costa? O bere? :)

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri. Nu ma astept sa recuperez nici macar jumatate din suma, sincer sa fiu. Dar macar elementele ce trebuiesc schimbate sa fie schimbate si platite. Stie cineva ce procent despagubesc asigurarile in functie de vechimea masinii? Mai demult am facut reparatia pe casco si mai departe nu m-a interesat, dar acum nu se mai face casco, desi eu as fi platit in continuare. E de inlocuit sigur : -fagure, suporti fagure, zavor, lampa combinata spate/dreapta. Plus elemene de metal in spate, unde o sa insiste sa se indrepte. Pe hartia de la politie scrie mai mult, dar cred ca am exagerat si eu un pic. Maine ajung acolo, sper. Incerc sa va tin la curent cu ce vor dori.

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Multumesc Tolin!

Share this post


Link to post

Cine are un sfat real inspirat din lege sau alte regulamente, e asteptat cu nerabdare...

 

Raspunsul e chiar pe acest forum.

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=6999&view=findpost&p=171821

 

Si cele mai recente actualizari

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=6999&view=findpost&p=474749

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

@kaloman

Multumesc, acum sunt toate la un loc. Un titlu mai sugestiv pentru topic ar ajuta mai mult, ceva gen "Procedura RCA" sau ceva de genul (sa iasa cu search dat de amatori ca mine). Efortul de a le aduna si mentiona este de apreciat.

 

Azi a continuat odiseea inceputa ieri la politie. Episodul 2, la carpatica. In incinta autogarii Rahova, sediu amenajat pentru exprimat inalte stari spirituale si loc de dezvoltarea vorbirii si testarea vocabularului. E o bariera la intrare, dar nenea portarul va indruma unde sa parcati ptr asigurari.

 

Inainte de toate, trebuie sa fie prezenti AMBII conducatori auto. Nu intrebati de ce, (sau da, va spun eu, se face Reconstituirea!!), dar este fara finalitate orice cearta cu inspectorii respectivi. Sunt imuni sau au o bariera in calea logicii normale. Daca conducatorii auto sunt din localitati diferite, naspa. Daca nu se pot aduna aici, trebuie sa faca fiecare o constatare, o declaratie si poze pe cd! in localitatea sa. Abia dupa adunarea ambelor seturi de declaratii si poze se poate deschide dosarul. Ca Documente, e bine sa fie toate, buletin, talon, permis, anexa 2, adeverinta, toate si in copie. Pentru alt conducator decat proprietarul, trebuie sa vina si proprietarul.

 

Se ia numar de ordine. Cine are nevoie, ar fi bine sa mearga de la ora 8 dimineata, sa ia bon si formularele, sa fie sigur ca pana in 12 scapa. (cu noroc!) Se completeaza declaratiile, se verifica documentele, se fac poze. In caz de constatare amiabila probabil se mai discuta in sfere inalte. Atentie la ce se scrie pe dosar ca ar fi de inlocuit si ce e de reparat!! Corolarul, apoteoza vine dupa asta, se comunica amabil ca in 2 saptamani va avea sau nu acceptul de plata de la Sibiu. Se face o copie dupa daunele consemnate, ulterior se pot face acte aditionale pentru lucrari ascunse. Nu exista nici o posibilitate sa afli ce cotatii aplica. Nu poti sti ce valoare se aproba! Nu poti merge cu masina in vreun service agreat de ei decat DUPA aprobarea (sau ne-aprobarea!) de la Sibiu. In celelalte service-uri, platesti, iar la ce nu e mentionat trebuie poze pe cd si factura. Asta se va supune aprobarii inalt sibienilor si POATE vei recupera ceva din ce ai platit...

 

Faza cu " am pv, am copie RCA, uite actele mele" nu tine. Am vazut oameni distrusi nervos, incercand de o saptamana sa adune soferii si masina care i-au lovit. Pentru justificare (?) cititi art 33 din OG-CSA din 2009. Totul e hotarat din Sibiu, la sediul din Unirii este acelasi rezultat, dat din umeri. De remarcat discrepantele dintre ce scriu ei pe site ca ar trebui facut si ce se cere la fata locului! Documentele inainte de toate si cel vinovat in accident sa fie de fata!

 

 

 

Per total, este un drum util mazochistilor, celor care au nervii tari sau sunt in proces de calire a lor. Nu e recomandat celor mai slabi de inima sau celor emotivi sau colerici.

Sa aveti BAFTA! sa nu trebuiasca sa ajungeti acolo!

 

Costel

 

L.E. - cred ca ar iesi o carte interesanta daca ar cerceta un pic cronicarul forumului!

Edited by pavcostel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...