Jump to content
Sign in to follow this  
mihai72ro

Romania Incotro?

Recommended Posts

Apropos de unii angajati bugetari: am avut nevoie de un cazier fiscal; la administratia financiara traseul intre ghisee a fost cam asa: la primul ghiseu la care a trebuit sa stau (nu conteaza ce numar avea) trebuia sa fac o cerere de emitere a cazierului, dupa care am mers la un alt ghiseu sa platesc, dupa care care la un al treilea ghiseu cu chitanta sa fac dovada platii pentru a mi se pune stampila pe cerere dupa care a trebuit sa ma intorc la primul ghiseu pentru a depune a ceasta cerere urmand a se solutiona. Ei bine toata plimbarea se putea solutiona la un singur ghiseu si apoi la casierie pentru plata; numai spun ca o simpla hartie reprezentand acel cazier fiscal si care nu este valabil decat o luna de zile a costat numai putin de 200.000 lei vechi. Ma intreb ce salarii or fi avand angajatii de acolo. Asta este..daca depindem de ei.

Share this post


Link to post

Ok, Tommy sa le luam pe rand:

etichete>categorie mare de consumatori la buget, aveti zeci de sporuri, n avantaje, nu au gram de rusine, consumati ca la vadulat (tot n-am aflat ce inseamna), va hraniti destul de bine, nu stiu nici o meserie, iau hotii in masina. Toti o apa si-un pamant, nu?

 

Veniturile legale ale politistilor sunt foarte facute public, pt. ca asa spune legea. Trebuie doar sa stii sa lucrezi cu gugal.

 

Si te rog, nu mai fa afirmatii care te dezavantajeaza...Nici un politist cu o functie medie nu se compara la venit cu un doctor, sau cu un prof. care mediteaza... Am avut copilul la meditatie, am avut de-a face si cu doctorii, am lucrat si in cercetare, stiu bine ce spun.

 

O sa termin aici polemica asta cu tine, o zi buna!

Edited by SorinG

Share this post


Link to post
Satori: Nu intotdeauna, dar acum da: raspunsul e la altii. Sau crezi ca e posibil ca romanul sa manince icre negre in timp ce neamtul mananca fasole?

 

Aici sint de acord cu tine.

 

Nici un politist cu o functie medie nu se compara la venit cu un doctor, sau cu un prof. care mediteaza... Am avut copilul la meditatie ...

 

Aici ai luat-o rau pe aratura ! Meditatiile sint "al doilea job", iar veniturile din spagi ale doctorilor nu prea apar nici alea pe cartea de munca ! Oare nu ai auzit de politisti care iau spaga ? Eu, sincer sa fiu, am auzit. Deci, hai sa comparam doar lucrurile care sint in comun, nu amesteca mere cu pere !!!

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ei, bineinteles ca sunt politisti care iau spaga. Dar, stii ceva? Numarul lor e in scadere. A crescut in schimb tupeul borfasilor. E mai usor sa-i ameninti familia decat sa-i dai spaga.

PS.Meditatiile sunt al doilea job, pentru ca au timp sa faca al doilea job.

Edited by SorinG

Share this post


Link to post

Nu prea inteleg eu care-i treaba cu politistii, insa salariile lor sunt de mizerie fata de a celor care dorm in parlament, fata de a celor care conduc diferite agentii si in afara de a amesteca in cafea, altceva nu fac toata ziua. Sunt politistii corupti? Da sunt, insa nu inseammna ca toti. Stiti cat are salariu un politist de provincie dupa 20 de ani de activitate? Nu mai mult de 2000ron si astia cu tot cu norma de hrana (ordinul 50). E mult? Eu nu cred, avand in vedere ca in orice clipa un nebun il poate executa doar pentru faptul ca e politist. Stiti cat are salariul un vames care are oarece vechime, sef birou contabilitate? Fix 1300ron. Tare nu? Faci o facultate la zi, dai zeci de examene si testari pentru un salar de nimic.

Haideti sa discutam concret, nu din auzite.

 

Criza in tara asta se va sfarsi undeva in 2012. Solutii deocamdata nu sunt pentru ca economia e paralizata. Nu se vinde nimic, nu se cumpara nimic.

Share this post


Link to post

In 2012?..din cate am citit pe net..decembrie 2012 este cam ''negru''

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Vorbiţi de salarii? Ale poliţiştilor? Ale profesorilor (preuniversitari) şi ale medicilor? :grumpy:

 

Să vă dau eu exemplu de salarii de bază, la personalul Consiliului Concurenţei:

- inspector de concurenţă debutant - 2.044 (12 funcţii)

- inspector de concurenţă asistent - 4.380 (77 funcţii)

- inspector de concurenţă principal - 4.964 (44 funcţii)

- inspector de concurenţă superior - 5.548 (114 funcţii)

La astea adăugaţi alte sporuri de cel puţin 30% (fără vechime), vizibile în buget. Pentru cine ştie să citească un buget, informaţiile sunt aici.

 

Pentru comparaţie uitaţi ce salarii de bază au "omologii" lor de la celelalte instituţii din administraţia publică centrală (să zicem, Administraţia Prezidenţială, Senat sau Camera Deputaţilor):

- un debutant are 699;

- un asistent are 1.151-1.619

- un principal are 1.904-2.471

- un superior are 2.489-2.767.

Diferenţa dintre minimul şi maximul fiecărei categorii e de vreo 6 ani (asta dacă nu ajunge iar PSD-ul singur la guvernare, să mai interzică avansările pe post vreo 4 ani).

 

Daca aveţi curiozitatea să vă uitaţi mai jos de administraţia publică centrală, la o primărie - să zicem, disproporţia e cu muuult mai mare.

 

Aaa.. şi... de profesorii universitari nu zice nimeni nimic?? Ia uitaţi ce zice bugetul lor:

- profesor universitar cu vechime 15-20 ani - 5.787

...

- profesor universitar cu vechime 35-40 ani - 7.306

Asta în vreme ce cel mai "tare" preuniversitar (gradul I cu vechime peste 40 de ani - adică înainte de moarte, după 40 de ani de catedră cu viitorii tâmpiţi) are salariul de bază 2.195. Păi să nu le f. muma-n c. de "universitari"??? Nesimţiţii mai vor şi mărirea cu 50% a salariilor??? Adică să ia 100 de milioane?? Peste ceea ce iau "de la distanţă" de la cele 10 "private" pe care le frecventează?? Huooo! Păcat că preuniversitarii sunt băgaţi la pachet cu ei.

 

 

Şi pentru cine spune că salariile poliţiştilor nu sunt publice: iaca şi bugetul lor, cu tot cu salarii.

Acolo scrie:

- Poliţişti (ordine publică) - salariu mediu de bază 1.155

- Ofiţeri - salariu mediu de bază 1.506

- Maiştri militari - salariu mediu de bază 1.074

- Subofiţeri - salariu mediu de bază 811.

- Soldaţi şi gradaţi volunari - salariu mediu de bază 715

 

Credeţi că, cu tot cu sporuri şi norme de hrană, ajung măcar la glezna inspectorilor de concurenţă sau a profesorilor universitari?

Ghinionul lor e că, faţă de ceilalţi, sunt mai mulţi (şi mai buni :D ?).

 

Aşa că poliţiştii sunt mici copii pe lângă "inspectorii de concurenţă" şi "universitarii" p__ii. Noroc că stăm bine cu concurenţa pe piaţă şi cu învăţământul la distanţă. La foarte mare distanţă. Aproape telepatică.

 

PS: În toate analizele se exclud şefii. Ei ies, în fiecare caz, din "tipare". Fiecare din al instituţiei proprii.

 

 

LE: Shit, am uitat magistraţii!

Dar în cazul lor e muult prea groasă!

Dacă adăugăm şi 50% pe care şi l-au auto-tras, vi se face rău dacă pun sumele.

Totuşi, pentru curioşi, bugetul lor (fără 50%) e aici.

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post
Stiti cat are salariul un vames care are oarece vechime, sef birou contabilitate? Fix 1300ron ... Haideti sa discutam concret, nu din auzite.

Daca discutam doar de salariu de baza, e posibil sa ai dreptate. Daca discutam de salariul net (cu toate sporurile), eu ma indoiesc. Poate gresesc, insa e dreptul meu :)

 

Criza in tara asta se va sfarsi undeva in 2012. Solutii deocamdata nu sunt pentru ca economia e paralizata. Nu se vinde nimic, nu se cumpara nimic.

E greu de prognozat cind se va incheia criza in tara asta ... Greu de prognozat daca se va termina vreodata, la modul serios. O revenire din criza economica eu nu o vad posibila mai devreme de 1-1,5 ani dupa ce isi revine Europa cu apa calda. Asta pentru ca nu cred ca prin eforturi proprii, Romania isi poate reveni de una singura. Mai ales cu gasca de baieti destepti si simpatici care se fac ca ne guverneaza. Scuzati cacofonia insa a fost destul de intentionata. Va fi, zic eu, cam cum a fost cu aderarea la UE ... efect de avalansa. N-am avut mari merite atunci, nu o sa avem mari merite nici in "depasirea" crizei.

Share this post


Link to post

SorinG, tu nu stii ce e aia o eticheta si ce e aia a eticheta dar iti permiti sa acuzi si sa faci aluzii etnice la adresa mea. Prea putin imi pasa.

A vorbi de salariu inafara sporurilor la unele categorii de bugetari e absolut ridicol.

A vorbi de meditati in sens larg e o alta prostie, e chiar mai rau decat ai accepta ca doar odraslele proaste au nevoie de meditatii. Cred ca nici 2% dintre profesori nu au elevi la meditatii.

 

E absurd sa injuri profesorii universitari, sunt putini, unii dintre ei sunt valorosi si nu se ajunge prof plin in 6 luni la campina. Unii sunt pe linie de partid sau de universitate privata ajunsi, coruptia si cele de stat e marinimoasa cu multi.

Domnu rama popa, te rog sa iti regulezi limbajul si sa nu pui etichete asupra intregii tagme. Cat priveste orele suplimentare e treaba lor.

 

Prostia conducatorilor in romania e o constanta, doar ca acum nu i-a mai salvat cresterea economica internationala. De fapt nu pe ei, din pacate.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sigur că e absurd să te revolte faptul că un universitar care nici măcar nu binevoieşte să prea vină pe la cursuri sau examene (că doar pentru asta există asistenţii, nu?) are o bază de 50-70 de milioane, în timp ce un preuniversitar, oricât de dedicat profesiei şi performant ar fi, cu greu (şi cu puţin) poate sări de 20 de milioane. Faptul că universitarii sunt puţini nu îi face valoroşi în bloc. Aşa cum nici faptul că preuniversitarii sau... poliţiştii sunt mulţi nu îi face pe toţi lipsiţi de valoare.

 

Tommy, tu ai o pasiune pentru contradicţie. Şi alta pentru insultă - constantă şi administrată în doze homeopatice. Să ştii că nu te fac cu nimic (mai) interesant. Tu, Tommy, nu eşti nici măcar puţin (precum universitarii), eşti unic. Şi inestimabil.

 

PS: "Cât priveşte orele suplimentare", au ajuns în situaţia de a-i întrece pe mecanici, cu celebrele lor ore tehnologice. Iote colea un exemplu de vârf.

Share this post


Link to post
... eşti unic. Şi inestimabil...

E buna asta ! Imi permiti s-o folosesc in relatia cu sus-numitul ? Ine-stimabile ...

 

Vad ca salarul este la mare pret acum, nu mai primesc spamuri pe mail cum sa-mi lungesc perifericul, acum vin spamuri tot cu elongatia, dar a salariului !

Share this post


Link to post

rmpopa, unii dintre ei au in spate o viata dedicata, gandeste-te numai la cazul profesorilor de la medicina care mai opereaza si in spitale daca nu vrei altceva. Altii sunt niste gunoaie ce trateaza universitatea cu o foame de bani venala si astfel s-a ajuns la transformearea multor unitati in adevarate fabrici de bani si diplome. Un master in romania a ajuns sa fie o caterinca. Eu vina nu as cauta-o numai la ei, e rezultatul a ani de zile de nepasare, idiotenie si jaf. In parlament ani de zile au fost zeci de profi unversitari, e clar ca asta s-a reflectat in legi, insa o diferenta intre un prof de liceu si unul universitar trebuie sa existe.

Iti multumesc pentru complimente, dar nu era nevoie, nu sunt ca universitarii nici pe departe, eu lucrez in productie nu iau bani de la stat.

Bun linkul tau, acolo sunt multe de zis, categoria magistratilor am amintit-o si eu pe pagina precedenta, un adevarat stat un stat.

Share this post


Link to post

In topul asta doar o intrebare as avea.

 

Unde esti tu TEPES doamne?...

Share this post


Link to post

Tolin, tot e bine ca mai primesti spamuri. Adica exista activitate pe net. Cineva care butoneaza. Cand nu o sa mai fie nici spamuri, atunci o sa fie cu adevarat rau...

Share this post


Link to post

Toata lumea ii plange pe profesori dar cei universitari mai ales eu nu i-as plange. O mica dovada AICI .

Procentul ala de 2% de meditatii enuntat mai sus e mult sub realitate, parerea mea.

Se vorbea de spaga la politsti (nu ca as fi mare fan al lor) dar uitati de spagi la examene/profesori?

Dintre toate categoriile profesionale esentiale parerea mea e ca cei mai defavorizati sunt doctorii in precadere cei debutanti si cu experienta medie. Nu am la mana documente dar s-ar putea sa va surprinda cum un debutant dupa 6 ani de bursa intra in rezidentiat cu sub 1000 lei pe luna. Asta in conditiile in care anul trecut in Franta ti se ofereau o gramada de beneficii si bonusuri pt doctori. E drept ca sunt pt zona rurala dar totusi...

Nu sunt nici medic nici nu am pe cineva apropiat si culmea, persoana in cauza nu mi s-a plans ci am aflat intamplator prin intermediul unui prieten comun. Asa e, ei tac si indura

Share this post


Link to post

Vad ca intoxicarea prinde destul de usor ... huooo universitarii, nu ? Constat ca si pe aici exista destui cu opinii de genul asta. OK, e dreptul fiecaruia. Nu ca as vrea sa schimb pareri insa cred ca merita sa fac niste precizari, ca unul care lucreaza in invatamintul superior. In preuniversitar corpul didactic e format din profesori, e drept ca si aici exista mai multe grade. In universitar vad ca toata lumea se uita doar la profesori. Da, astia au lefuri bune, nu e cazul sa li se plinga de mila. Insa vad ca nu aduce nimeni in discutie cadrele didactice inferioare si medii. Ca idee, un asistent cu cca 8-10 ani vechime, fara doctorat, incaseaza fix 1000 lei (net, cu toate sporurile). Un lector universitar, 8-9 ani vechime, cu doctorat, incaseaza 1350lei (tot net, cu toate sporurile). Iar profesor nu se ajunge chiar asa usor cum pare, de fapt de un an si ceva e aproape imposibil sa mai ajunga cineva prof. Cineva mai sus zicea foarte bine ca multi nu trec pe la examene si pun toata munca in circa asistentilor. Bun, pai atunci hai sa nu-i punem pe toti cei care lucreaza in universitar in aceeasi oala. Doar de dragul conformitatii cu realitatea, aveti idee care era leafa unui asistent universitar in 1988-1989 ? Vreo 4000 de lei. Cei mai multi dintre voi isi amintesc cum se putea trai pe vremea respectiva cu banutii respectivi. Toti stiu cum se poate trai astazi cu 1000lei. Si nu sariti repede ca daca nu le convine pot sa faca altceva. Multi fac ceea ce fac din convingere si pasiune. Culmea e ca astia nu se pling, culmea e ca tot cei care au mult vor si mai mult.

Share this post


Link to post

Haide, omule, e limpede că nu ne refeream la toată tagma, chiar dacă expresia folosită era "universitarii".

Aaa.. şi... de profesorii universitari nu zice nimeni nimic?? Ia uitaţi ce zice bugetul lor:

- profesor universitar cu vechime 15-20 ani - 5.787

...

- profesor universitar cu vechime 35-40 ani - 7.306

Cine deschide bugetul vede clar salariile asistenţilor sau ale lectorilor, care sunt la o mie de ani distanţă de cele ale profilor. Asta în timp ce asistenţii, după cum spuneam în altă intervenţie, sunt cei care fac de fapt toată treaba profesorilor. Le ţin orele, examenele şi le scriu (sau doar tehnoredactează) cărţile.

Share this post


Link to post

@Salex

Din intamplare sau nu, stiu ce inseamna si cu cata truda poti sa parcurgi (fara pile) etapele profesionale pana la stadiul de profesor universitar. Si stiam si ce salariu de mizerie au doctoranzii, asistentii, preparatorii chiar si lectorii. Si tot asa stiam si cat de mult muncesc pt categoria cea mai privilegiata tocmai de aceea am facut referire doar la unii si am exclus pe cei insirati mai sus.

Share this post


Link to post

Ok, haideti sa cadem de acord ca peste tot sunt si privilegiati si simpli muritori de foame. Subiectul topicului se refera totusi la directia in care se indreapta Romania. Eu sunt putin pesimist aici...

Share this post


Link to post

Eu am convingerea nezdruncinata ca intoarcerea la credinta strabunilor ne va salva.

Share this post


Link to post

De ce, pentru ca sunt uneori mai scumpe si cel mai probabil mai proaste ca unele straine?

Share this post


Link to post

Eu unul cumpar produse alimentare in general romanesti , mi se par mai gustoase decat cele straine .Nu mai comparati spagile de la profesori cu cele de la militieni ca nu au acelasi ordin de marime . De ce nu spuneti la militieni si magistrati si de sporurile alea fenomenale .Cum au inceput sa le taie din ele cum au inceput sa guite . Pentru ei nu e criza .

PS Nu-s profesor .

Edited by body

Share this post


Link to post

Man, nu ma refeream la produse alimentare...ci in general la produse de orice fel.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...