Jump to content
Sign in to follow this  
mihai72ro

Romania Incotro?

Recommended Posts

Parerea mea: in aceasta tara nu va fi niciodata bine. Dar niciodata! Daca se ia istoria Romaniei si se studiaza se va vedea ca nu a fost nicicand, de la Burebista incoace, o perioada intreaga de 50 de ani de prosperitate si pace. Ori a fost pace si saracie, ori bogatie si razboi. Am ajuns la concluzia ca in aceasta tara nu ne va fi bine, noua romanilor, niciodata, niciodata, niciodata!

Uitati-va ... de la revolutie incoace ba e criza, ba e greaua mostenire, ba e lumina de la capatul tunelului, ba e tunelul de la capatul tunelului.

In alte tari exista, pentru acea populatie, speranta ca dupa ce trece criza economica ei o vor duce cat de cat bine, si ca aceasta criza trece intr-un an, maxim doi. La noi in tara, pe langa faptul ca aceasta criza va tine minim 4-5 ani, nu exista nicio speranta ca noi sa o ducem cat de cat decent dupa trecerea ei. Nu... vom deveni din foarte saraci doar saraci. De aceea eu recomand celor care sunt cat de cat tineri, si cat inca mai pot, sa plece naibii din tara asta de rahat, si sa isi intemeieze familii si sa isi creasca copii pe alte meleaguri, acolo unde exista speranta ca macar ei (copii) sa o duca cat de cat decent.

Sper ca in aceasta tara sa ramana doar hotii care fura neincetat de aproape 20 de ani, sa plateasca ei imprumuturile luate de pe la FMI, din banii furati pana acum.

 

Nu credeam ca am ajuns sa spun asta vreodata dar imi pare rau si imi este groaznic de rusine ca sunt roman.

 

ATAT

Share this post


Link to post
http://www.mediafax.ro/economic/germania-s...ml?1686;4749954

Ce s-au grabit, bulangii!

Le suflam in ceafa, nu?

Trebor271074> uite ce e si pe alte meleaguri: http://www.hotnews.ro/stiri-international-...-rele-munca.htm

 

Daca sunt asa oropsiti sa facem schimb de locuri de munca... poate le convine sa fie in locul nostru. Daca am fi ca ei, ar trebui ca la noi sa vedem numai morti pe strada. Ceea ce patesc ei acum este efectul "pernei de puf". Au avut o viata intreaga o perna de puf sub cap si acum cand trebuie sa doarma pe scanduri se sinucid. Cu noi romanii e altfel. Suntem obisnuiti de peste 2000 de ani cu scandurile.

Share this post


Link to post
Suntem obisnuiti de peste 2000 de ani cu scandurile.

Exista ziarul 'Libertatea' si pe vremea lui Burebista?

Share this post


Link to post
De aceea eu recomand celor care sunt cat de cat tineri, si cat inca mai pot, sa plece naibii din tara asta de rahat, si sa isi intemeieze familii si sa isi creasca copii pe alte meleaguri, acolo unde exista speranta ca macar ei (copii) sa o duca cat de cat decent.

 

Inteleg ca ai lucrat afara?

Share this post


Link to post

De cumparat produse romanesti???..sa particularizam putin: am avut Dacia timp de 10 ani; toate au fost bune timp de cativa ani (5-6) pana cand am inceput sa bag bani in ea (parte mecanica); dupa 7 ani si ceva a inceput caroseria cateva puncte de rugina apoi din ce in ce mai multe; apoi elemente de caroserie schimbate si ultima data pedalierul cand a intrat si in RK. Dupa aceasta ultima reparatie nu mai era masina: din ceeace fusese o masina bine legata (imi amintesc ca nu simteam nici un fel de curent de aer pe la nicio incheietura) ajunsesem sa imi doresc cu ardoare sa o vand cat mai repede; era insa o simpla Dacie cu tehnologie din anii ''70; dar sa trecem la Logan: nu vreau sa jicnesc pe cei care au, dar mi se pare inadmisibil ca primele puncte de rugina sa apara dupa numai 5 ani (am vazut personal) in conditiile in care asamblarea se face cu totul altfel fata de veche Dacie; un fost coleg de serviciu, tot Logan, masina noua, in primele luni s-a dus de vreo cateva ori prin service cu ea; schimbat disc de frana stanga, schimbat turbina??!!...vi se pare corect?. Este adevarat se intampla si la case mai mari, dar parca nu asa repede. Mai departe: cumparati telefoane Nokia facute la Jucu langa Cluj si LCD Samsung asamblate in Romania; stiu exact ce vorbesc, am lucrat si in vanzari. Dar asa: Leganza proprietar de 4 ani si ceva la care nu am schimbat nimic...si masina are 10 ani si nu are gram de rugina; trecand peste faptul ca sunt fan masini asiatice; spunea cineva de produse alimentare: da intr-adevar merita; sunt mai gustoase fata de cele din import si cu siguranta mai proaspete; dar atentie la termenul de valabilitate; suntem in stare sa schimbam etichetele, sa "invioram" produsele si sa le vindem mai departe; mai nou vindem si medicamente expirate; sa ajutam firmele sa isi plateasca impozitele??..pai cand toti se uita cum sa declare profit cat mai mic sau firma chiar neprofitabila, dar daca te uiti in fata portii vezi numai limuzine si casa in sine este ditamai palatul, te mai gandesti ca merita?; nu ca as avea ceva impotriva imbogatirii dar pot sa jur ca nu provine din afaceri cinstite. In Romania nu ai cum sa faci o afacere cinstita: te lovesti de tot felul de "flamanzi", iar daca nu te lovesti tu de ei, te cauta ei si tot asa.

Si exemplele ar putea continua...

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Ne apropiem de Grecia????...Ce nu s-a facut in 20 de ani trebuie sa suportam de acum inainte...Cred ca sunt cele mai dure masuri posibile de pana acum.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Loc de mai rau ,intotdeauna exista!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Grecia are cateva mii de km de autostrada, turismul in floare si salarii de minim 7-800e. Sa dea Domnul sa ne apropiem de starea lor!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Grecia are 2 autostrazi mari si late si bucati incomplete prin ele. O tara de puturosi care nu au putut profita la infinit de relieful fantastic si aerul tarziu medieval de libertate, in prag de faliment, mersi, eu nu vreau.

Share this post


Link to post

Grecia are cateva mii de km de autostrada, turismul in floare si salarii de minim 7-800e. Sa dea Domnul sa ne apropiem de starea lor!

=)) go go over there quick! And stay there!

Share this post


Link to post

Grecia are 2 autostrazi mari si late si bucati incomplete prin ele. O tara de puturosi care nu au putut profita la infinit de relieful fantastic si aerul tarziu medieval de libertate, in prag de faliment, mersi, eu nu vreau.

Si noi avem tot 2 autostrazi dar se pare ca bucatile alea fac diferenta. :) )

Share this post


Link to post

Ultimul update: DIN PACATE in Romania nu se mai munceste demult; ne-am invatat toti, daca se poate, cum sa facem bani fara sa depunem nici cel mai mic efort. Exista un dezinteres total si prin urmare, ne pensionam anticipat si in paralel muncim pe la privati sau in afara tarii, sau angajari la stat pe criteriul clientelei politice, unde timpul trece leafa merge, turma nationalitatii conlocuitoare care nu stiu decat sa isi ridice ajutorul social, sfidandu-i pe altii din limuzine luxoase iar in restul timpului se ocupa de camatarie, spalare de bani, taxe de protectie, nu au platit niciodata si nu vor plati niciodata impozite, taxe si cheltuieli curente si asta pentru ca noi ii toleram s.a.m.d. Sa nu creada cineva ca sunt rasist; nici pe departe. Am tot respectul pentru toate natiile de pe acest pamant care inteleg ca prosperitatea vine prin munca. Ne plangem de salarii mici...se duce cineva la medic fara sa bage mana in buzunar??; isi cauta cineva dreptatea in justitie fara a avea in intentie ca trebuie sa dea ceva; poti sa apelezi la birocratia locala fara sa nu intervii????.

E..acum trebuie sa facem si curatenie si acum ne doare. CE NU AM FACUT/VRUT (SA FACEM) TIMP DE DOUAZECI DE ANI TREBUIE SA O FACEM ACUM. Vorba unui amic: este o treaba grea, dar cineva trebuie sa o faca si pe asta.

Share this post


Link to post

De ce generalizezi ?

Da, sunt printre noi si unii care se incadreaza in ceea ce zici, dar, de ce sa plateasca TOTI pentru ei ?

Pentru aceste cazuri sunt institutii care ar trebui sa faca ordine, nu sa se aplice pedepse colective.

Share this post


Link to post

De ce generalizezi ?

Da, sunt printre noi si unii care se incadreaza in ceea ce zici, dar, de ce sa plateasca TOTI pentru ei ?

Pentru aceste cazuri sunt institutii care ar trebui sa faca ordine, nu sa se aplice pedepse colective.

 

Nu pot sa te contrazic dintr-un principiu: nu imi place; dar pe anumite locuri nici nu pot sa nu iti dau dreptate. Din pacate, intr-o asemenea situatie este cam ca la nunta sau inmormantare: nu poti sa multumesti pe toata lumea, dar trebuie sa o faci.

Share this post


Link to post

In jos! Ca sa-ti raspund pe scurt!

Conform declaratiilor pm boc nu guvernul este vinovat de starea actuala din Romania ci "greaua mostenire" de 20 de ani incoace.Ei sunt ingerasi! Nici usturoi n-au mancat , nici gura nu miroase!

Share this post


Link to post

Romania la treapta: Mult așteptata porțiune de autostradă care ne va lega de unguri are deja o problemă, semnalată joi la deschiderea oficială a lucrărilor de către Emil Boc şi Anca Boagiu. Despre ce este vorba, mai exact? Constructorul i-a explicat lui Boc că trebuie modificat proiectul inițial pentru că acesta nu prevedea o legătură cu autostrada de la unguri, în sensul exista o diferență de cote: Noi avem nivelul 0 pe Marea Neagră, în timp ce ungurii au nivelul 0 pe Marea Adriatică.

 

articol complet

Share this post


Link to post

Si noi cum stam, suntem deasupra lor sau suntem sub ei ?

Share this post


Link to post

Asta e un articol la fel de bun ca ala in care se tragea semnalul de alarma ca podul nu trece peste liniile de alimentare ale trenului de dedesubt. Jurnalism premium, ce sa zic...

Daca proiectul initial nu continea legatura cu ungurii, ce proiect trebuie modificat? Sau vom darama ambele autostrazi si vom construi una de la inceput cu un singur proiect? Nu ca a lor se termina intr-un varf de deal..

 

 

O problema mai mare e ca ungurii vorbesc maghiara.

Share this post


Link to post

Jurnalistul asta a inteles ca nu conteaza sistemul de referinta diferit a celor doua entitati luate separat, ca proiectul de legare a lor vine sa corecteze asta ? Mai bine semna articolul anonim.

Share this post


Link to post

Diferenta de nivel dintre Marea Neagra si marea Marmara e intre 20 si 40cm (marea neagra e mai sus, cantitatea de apa care se varsa in ea e mai mare decat cea pierduta prin evaporare). Intre marea marmara si marea adriatica cat sa fie? 1m maxim?

 

Probabil o asemenea diferenta de nivel e de netrecut pentru o companie care a construit autostrazi in muntii stancosi. Ca sa o compenseze probabil o sa ne mai coste vreun miliard doua, poate jumi-juma cu ungurii.

Share this post


Link to post

Inainte de a da Transilvania lu' Charles si la unguri, justitia RO incepe in forta, local, de antrenament.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Au dus romanii ceva pana la bun sfarsit, inafara de bautura de pe masa ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...