Jump to content
Sign in to follow this  
4turbo

Vand Discuri De Frana Si Placute Ebc Brakes Made In Uk

Recommended Posts

Discount permanent de 25% la produsele EBC BRAKES made in UK

 

post-21211-1248946914_thumb.jpg

4Turbo este acum importator direct al produselor EBC si ofera un discount permanent de 25% la toata gama.

 

 

 

Placute:

 

 

Blackstuff:

 

Compozitie: Contin metale feroase ca de altfel toate placutele aflate pe piata.

 

Specificatii identice cu placutele de fabrica, pret imbatabil deoarece le importam direct si nu mai trec pe la 2-3 intermediari.

 

Greenstuff:

 

Compozitie: Kevlar + Cupru, NU contin metale feroase.

 

Proprietati: Franare excelenta de la -40 si pana la 60۠0ºC, elimina cu pana la 50% mai putin praf

 

Uzura: Datorita lipsei metalelor feroase au o durata de utilizare cu pana la 40% mai mare si uzura discurilor scade cu pana la 33%. In cazul folosirii impreuna cu discuri EBC durata de utilizare poate creste cu pana la 80% iar uzura discurilor poate scadea cu pana la 50%.

 

Redstuff:

 

Compozitie: Kevlar + particule ceramice, NU contin metale feroase.

 

Proprietati: Franare excelenta de la -40 si pana la 70۠0ºC, elimina cu pana la 90% mai putin praf

 

Uzura: Durata de utilizare SCADE cu pana la 40% fata de placutele normale iar uzura discurilor creste cu pana la 50%. Sunt destinate unui stil de conducere foarte agresiv.

 

Yellowstuff: Placute cu Fibra de Aramid, temperatura maxima 900°C. Se preteaza la un condus extrem de agresiv sau la folosirea pe circuit.

 

Greenstuff SUV:

 

Seria 6000: Placute derivate din gama Greenstuff si destinate SUV-urilor sau autoturismelor care ruleazae preponderent offroad, foarte eficiente cand intre disc si placuta se acumuleaza apa sau praf. Produc cu pana al 40% mai putin praf fata de placutele stock.

 

Seria 7000: Placute premium derivate din gama Greenstuff si destinate SUV-urilor cu veleitati sportive(Ex: X5, X6, Touareg, Cayenne, Q7, M-Class, Range Rover). Produc cu pana la 70% mai putin praf fata de placutele stock.

 

Yellowstuff SUV: Placute derivate din gama Yellowstuff si destinate mersului offroad in regim de competitie gen rally raid.

 

 

Discuri:

 

UPR: Din fier aliat cu Cupru, echilibrate dinamic si garantate sa poata fi folosite cu orice placute EBC (inclusiv Yellowstuff)

 

post-21211-1248947009_thumb.jpg

 

Turbo Groove: Din Fier aliat cu Cupru, cu striatii si gauri care curata placuta si micsoreaza distanta de franare la temperaturi ridicate sau in conditii de ploaie sau praf. Canalele interioare de ventilatie(valabil doar pt discurile ventilate) sunt oblice si rasucite pt a mari viteza aerului si a accelera racirea.

 

Sunt zincate prin electroliza pt a impiedica ruginirea.

 

Pot fi folosite cu orice tip de placute din gama EBC.

 

post-21211-1248947018_thumb.jpg

 

USR: Din Fier aliat cu Cupru, cu striatii si gauri care curata placuta si micsoreaza distanta de franare la temperaturi ridicate sau in conditii de ploaie sau praf. Canalele interioare de ventilatie(valabil doar pt discurile ventilate) sunt oblice si rasucite pt a mari viteza aerului si a accelera racirea.

 

Sunt acoperite cu un strat negru care impiedica ruginirea(cu exceptia suprafatei de contact cu placutele).

 

Pot fi folosite cu Placute din gama Blackstuff, Greenstuff si Greenstuff SUV.

 

post-21211-1248947025_thumb.jpg

 

Lichid de frana:

 

Dot 4 - pe baza de glicol doar pt masinile cu sistem de franare compatibil Dot4 si Dot3

 

Dot 5 - pe baza de silicon, doar pt masinile cu sistem de franare compatibil Dot5

 

Grantie:

 

Discurile au garantie 6 luni sau 16.000Km. Garantia acopera orice eventuala deformare a discurilor.

 

Placutele au garantie 6 luni sau 16.000Km. Garantia acopera eventuale fisuri ale materialului sau desprinderea acestuia de pe baza placutei. Se garanteaza deasemenea performantele superioare fata de placutele standard pt Greenstuff, Redstuff si Yellowstuff

 

 

Sfaturi:

 

Se recomanda schimbul lichidelor Dot4 si Dot3 odata la 2 ani deoarece in timp temperatura lor de firbere scade(datorita acumularii apei).

 

 

 

Contact:

ID messenger : ralu_bestia2000, m4_tuning

e-mail: ralu_bestia2000@yahoo.com, contact@4turbo.ro

web: www.4turbo.ro

Tel : 0735-052032, 0765-113790, 0753-640765

 

 

Preturile la placutele Blackstuff incep de la 17 Eur/set

Preturile la Discurile Standard (UPR) incep de la 17 Eur/buc

 

Precizez ca preturile includ TVA

 

Daca doriti o oferta va rog sa specificati masina pe care o aveti (marca, model, motorizare,putere si anul fabricatiei)

Share this post


Link to post

marca: Daewoo Cielo

model: Cielo Executive

motorizare: Benzina + GPL

anul fabricatiei: 2005

 

Ma intereseaza un set de placute de frana.

As dori sa stiu pretul si variantele de transport pentru Bucuresti.

Multumesc

Edited by Breath

Share this post


Link to post

marca: Daewoo Cielo

model: Cielo GLE SOHC 1.5l

motorizare: Benzina + GPL

anul fabricatiei: 1999

 

Ma intereseaza un set de placute de frana si discuri standard (am etrieri originali si discuri ventilate).

As dori sa stiu pretul si variantele de transport pentru Iasi.

Share this post


Link to post
marca: Daewoo Cielo

model: Cielo GLE SOHC 1.5l

motorizare: Benzina + GPL

anul fabricatiei: 1999

 

Ma intereseaza un set de placute de frana si discuri standard (am etrieri originali si discuri ventilate).

As dori sa stiu pretul si variantele de transport pentru Iasi.

 

Buna,

 

As avea nevoie de un voluntar. Cine este din Bucuresti si are Cielo il invitam pe la noi sa ii identificam discurile si placutele. Tabelul nostru indica 4 feluri de placute pentru Cielo.si 4 feluri de discuri, dar nu am motoare si nimic alltceva.

Ne-ati fi de un mare folos daca ar veni un voluntar aici sa ii masuram discurile si sa identificam placutele.

Multumesc!

Share this post


Link to post

salut,

Eu am pe Cielo, R13, montati etrieri de Lanos si placute de frana fata de Matiz.

Astfel intreb cat costa un set de placute de frana fata pentru Matiz?

Eventual cat costa un set de 2 discuri de frana pentru Cielo, discuri de R13, ventilate.

 

 

Pe Cielo din cate stiu sunt modele R13 cu discuri ventilate si neventilate, apoi stiu ca sunt si modele pe R14 probabil tot ventilate si neventilate si de aici rezulta complicatiile cu identificarea lor.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post
marca: Daewoo Cielo

model: Cielo GLE SOHC 1.5l

motorizare: Benzina + GPL

anul fabricatiei: 1999

 

Ma intereseaza un set de placute de frana si discuri standard (am etrieri originali si discuri ventilate).

As dori sa stiu pretul si variantele de transport pentru Iasi.

 

Mai specific ca am jante R13. Sint modele care merg cu R14 dupa cite stiu.

Share this post


Link to post
Mai specific ca am jante R13. Sint modele care merg cu R14 dupa cite stiu.

 

Buna,

 

Incet incet elucidam misterul.

Am 4 modele de placute. Va dau pretul la toate si doua modele de discuri, numai ca ambele sunt ventilate.

Avem asa:

 

Placute standard Blackstuff la 14 Eur/set pe fata, 17 eur/set pe fata si 21 Eur/set pe fata

Placute upgrade Greenstuff la 41 Eur/set pe fata, 36 Eur/set pe fata si 52 Eur/set pe fata

Placute ceramice Redstuff la 47 Eur/set pe fata, 44 Eur/set pe fata si 58 Eur/set pe fata

Placute pentru circuit Yellowstuff la 51 Eur/set pe fata si 45 Eur/set pe fata

 

Placutele pentru Matiz sunt Blackstuff la 19 Eur/set pe fata

Placute upgrade greenstuff la 42 Eur/set pe fata.

 

 

Discuri standard UPR pentru: 1.5 GL 95-97 (4 prezoane 236 mm diametru, ventilate) la 27 Eur/buc pe fata

Discuri upgrade TurboGroove sau USR pentru 1.5 GL 95-97 (4 prezoane, 236 mm diametru, ventilate) la 71 Eur/buc

 

Discuri standard UPR pentru: 1.5 16V 95-97 (4 prezoane 258 mm diametru, ventilate) la 30 Eur/buc pe fata

Discuri upgrade TurboGroove sau USR pentru 1.5 16V 95-97 (4 prezoane, 258 mm diametru, ventilate) la 71 Eur/buc

 

 

Vom reusi impreuna. Mai spuneti-mi ce mai stiti despre aceste masini ( in principiu diametrul discurilor..sau etrieri si daca mai stiti de ce masini se potrivesc placutele.

 

O zi buna!

 

Nici macar in TechDoc nu apare Cielo. Apare Daewoo Nexia si alte nebunii.

Ma mai documentez despre masinile voastre pentru a va multumi pe toti.

Share this post


Link to post

Nexia=Cielo MAsinile GMDAT au multe nume pentru acelasi model, in functie de piata unde au fost vandute. Documenteaza-te pe Wikipedia si ai sa afli ce si cum.

Share this post


Link to post
Nexia=Cielo MAsinile GMDAT au multe nume pentru acelasi model, in functie de piata unde au fost vandute. Documenteaza-te pe Wikipedia si ai sa afli ce si cum.

 

Buna din nou,

 

M-am documentat, Cielo s-a mai numit Heaven, Nexia, Racer si Super Racer.

La placute e mai complicat. Va pot da pozele tuturor placutelor care s-au pus pe Cielo. Sunt foarte usor de identificat. Imi spuneti placute din poza aia si eu va dau pretul. asa e cel mai simplu.

La discuri am rezolvat. Au si discuri de matiz de 238 neventilate care se potrivesc pe Cielo si preturile sunt:

 

Discuri standard UPR pentru Cielo 1.5 de 236 mm, neventilate la 48 eur/buc pe fata.

post-21211-1250771614_thumb.jpg post-21211-1250771647_thumb.jpg post-21211-1250771672_thumb.jpg post-21211-1250771701_thumb.jpg post-21211-1250771741_thumb.jpg post-21211-1250771763_thumb.jpg

 

Mentionez ca toate placutele si discurile le am pe stock.

O zi buna!

Share this post


Link to post
Discuri standard UPR pentru Cielo 1.5 de 236 mm, neventilate la 48 eur/buc pe fata.

 

Si cu 2 posturi mai sus era :

 

Discuri standard UPR pentru: 1.5 GL 95-97 (4 prezoane 236 mm diametru, ventilate) la 27 Eur/buc pe fata

Discuri standard UPR pentru: 1.5 16V 95-97 (4 prezoane 258 mm diametru, ventilate) la 30 Eur/buc pe fata

 

Nu mai inteleg nimic...care e pretul corect? Intr-o parte scria ventilate , ultima oferta e de ventilate?

EBC e mai bun decit Ferodo, Brembo, Bosch? Pur informativ?

Share this post


Link to post

Nu stiu ce informatii au cei de la EBC, dar discurile de cielo sunt de 236*20 (<2000, pe roti de 13) si 256*24 dupa 2000, pe roti de 14. Pe nexia 16v erau la fel ca pe cielo dupa 2000. Cele de 256 nu intra pe roti de 13.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Nu stiu ce informatii au cei de la EBC, dar discurile de cielo sunt de 236*20 (<2000, pe roti de 13) si 256*24 dupa 2000, pe roti de 14. Pe nexia 16v erau la fel ca pe cielo dupa 2000. Cele de 256 nu intra pe roti de 13.

 

 

Buna

 

Avem asa:

 

Discuri standard UPR pentru Cielo 1.5 de 236 mm/ 20, ventilate la 27 eur/buc pe fata.

Discuri upgrade TurboGroove sau USR pentru Cielo 1.5 de 236mm/20, 4 prezoane, ventilate la 67 Eur/buc pe fata

 

Discuri standard UPR pentru Cielo 1.5 de 256 mm/24, 5 prezoane, ventilate la 45 Eur/buc pe fata.

Discuri upgrade TurboGroove sau USR pentru Cielo 1.5 de 256mm/24, 4 prezoane, ventilate la 67 Eur/buc pe fata

 

La neventilate le am pe cele de Matiz care sunt de 236 mm/10, neventilate la 45 Eur/buc pe fata

 

Sper ca am rezolvat-o de data aceasta.

Problema e ca nu stiu ce Cielo s-a vandut la noi in Romania cu date tehnice. Eu in tabel le am pe absolut toate si de aceea mi-e greu sa identific ce a fost pe Romania.

Share this post


Link to post

Cele in 5 prezoane sunt de leganta daca nu ma insel :)

In 4 sunt de cielo, espero nubira.

Share this post


Link to post

Ai ceva pt un Daewoo Tico din 1998 35Kw sau un Hyundai Accent MC din 2007 1.5 CRDi 81Kw cu ABS, adica are discuri de frana pe puntea spate?

Ceva inseaman cam orice din ce vinzi: placute de frana, discuri de frana, saboti de frana etc etc...

 

 

 

P.S. Ar fi bine ca atunci cand deschizi un nou topic pe un forum dedicat anumitei marci, sa faci o detaliere a produselor pt acea marca. Sper sa iei acest sfat ca atare si sa nu il consideri o ofensa.

Share this post


Link to post

Salut, uite-te te rog pentru 2 discuri de ESPERO/CIELO Executiv. Din cate stiu eu treaba sta asa 4X100 ( prezoane ), diametru discului 256mm ventilate. Ma intereseaza pretul pentru discuri si placute frana.

Share this post


Link to post

Salut ma intereseaza pentru Leganza cam tot ce ai,cel mai bine ar fii daca ai pune o lista cu preturi pentru toata gama daewoo/chevrolet.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...