Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Taxa Pentru Utilizarea Podului Fetesti - Cernavoda

Recommended Posts

Dar cum ai facut tu calculele cat se pierde pe termen lung, cat se castiga pe termen scurt sau viceversa?

 

Simplu . Asa castiga ceva - pe termen scurt . In viitor insa din ce in ce mai multi vor evita zonele (tarile,destinatiile,soselele) cu probleme si o vor lua in alta directii - pierdere pe termen lung. Pentru cateva piedici marunte in fond de 10 sau 5 lei se pierde un client care cheltuie cateva sute (sau mii) de euro din care 19% ar reveni cat de cat statului . Anul acesta am cheltuit ptr. concediu in Romania : 1 plin benzina la plecare , 4 cartuse tigari de "drum" , cateva sticle cu suc . In afara tarii peste 2000 eur (cu un TVA variabil de la 20 la 3% , aprox 320 eur TVA - restul in buzunarele firmelor din acele tari din care x% impozit , y%salarii ale angajatilor lor, z% profit, bani iesiti din Romania nu numai din buzunarul meu). Anul viitor la fel si nici o sansa sa ma indrept spre litoralul romanesc . Si afara te jupoaie cum pot , dar la destinatie , nu iti pun piedici in a ajunge la locul de ...cheltuieli . Imi mentin parerea : ar trebui sa facem orice pentru a facilita accesul chiar in detrimentrul unui aparent castig "momentan" . Asa se intampla si cu impozitul forfetar , asa o sa fie si cu taxele nu neaparat nejustificate ci nepotrivite in contextul dat .

Edited by NGruia

Share this post


Link to post

Ma intreb pe pasarelele de pe Dn1 zona Baneasa cand au de gand sa puna taxa? Sau asteapta finalizarea pasajului!

Edited by martiz

Share this post


Link to post
Franta, Italia, Spania. De obicei e cam 7 euro 100 km.

 

Ssss... ii trezesti!

 

Later edit: Sa fiu in trend: Fir-ar mama lor de bulangii, francezii te pun sa platesti pentru a ajunge din Paris la aeroport, 5km = 1.5 EUR, autostrada cu limitare la 80kmh si plina de Politie.

Share this post


Link to post

Ngruia, fix de aia nu alege cineva romania.. ca are de dat 20 de lei taxa de pod =))

Si daca iti iei bilet de vacanta pt alta tara de aici, tva-ul eu am impresia ca tot la romania se duce :)

 

Eu nu ma duc sa fac un sejur la noi la mare ca ma plictisesc, nu de taxa asta, vreau sa vad de fiecare data altceva, asa de 2 zile e altceva.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ce taxe se platesc:

 

* autoturisme - 10 lei

 

* motociclete - 7 lei

 

* microbuze si autovehicule cu o masa totala maxima autorizata sub 12 tone - 35 lei

 

* autobuze, autocare si autovehicule cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 12 tone si cu maximum trei axe (inclusiv) - 47 lei

 

* camioane cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 12 tone si cu minimum patru axe - 68 lei

 

Tarifele au fost stabilite printr-un ordin emis de fostul ministru al Transporturilor, liberalul Ludovic Orban, in februarie 2008, si se aplica pentru vehiculele inmatriculate in Romania si in alte state, pentru fiecare trecere, indiferent de sensul de parcurs.

Share this post


Link to post
Ngruia, fix de aia nu alege cineva romania.. ca are de dat 20 de lei taxa de pod =))

Si daca iti iei bilet de vacanta pt alta tara de aici, tva-ul eu am impresia ca tot la romania se duce :)

 

Eu nu ma duc sa fac un sejur la noi la mare ca ma plictisesc, nu de taxa asta, vreau sa vad de fiecare data altceva, asa de 2 zile e altceva.

 

Off topic : nu am luat bilete de aici (sunt mai scumpe decat daca iei de afara :grumpy: ) .

Nu este vorba de cuantumul taxei ci de "obstructionarea" traseului . Daca am fi tara de tranzit OK .Dar fiind de destinatie finala (ptr. litoral) ar fi mai intelept sa-i jumulim :P acolo prin mijloace "specifice" , lasandu-i insa sa ajunga la locul faptei .

Nici eu nu merg la noi din motive asemanatoare cu ale tale + mizerie si zgomot !

Share this post


Link to post

intradevar sunt 2 taxe: 1 ROvigneta si 2 taxa de pod. Problema e ca podul e pe autostrada care are procent din banii de ROvigneta. Prin autostrada inteleg un drum =)) mai lat cu tot cu poduri, pasaje, viaducte etc... tot ce a fost necesar pentru a-si indeplini scopul si a-si capata titulatura.

 

Cu toate astea sunt de acord sa pletesc 20 RON la un pod intre Braila si Smardan (Tulcea)  ca ma dispera arogantza BACistilor (celor de la BAC) si timpul pierdut pentru a traversa un lat de Dunare.

Share this post


Link to post
intradevar sunt 2 taxe: 1 ROvigneta si 2 taxa de pod.

Nu uita ca mai este o rovinieta in pretul benzinei.Ca asa-i la noi,platesti acelasi lucru de 2 ori si conditiile de trafic sunt de tot rahatul,ca sa nu mai mentionez lipsa cu desavarsire a "organului" rutier de pe sosele.

Share this post


Link to post

nu am mai zis si de asta din benzina/motorina ca asa e la romani: daca e mai veche de 10 ani se uita :) ) . Si daca s-ar scoate taxa de drum din benzina/motorina pretul ar ramane acelasi pentru ca ar aparea ceva sa compenseze diferenta.

 

oricum pe bonul de benzina/motorina scrie: ... din care accize = 0. :(

Edited by MARTINJE

Share this post


Link to post

Asa s-a si intamplat: taxa de drum nu se mai afla demult in pretul combustibilului, a fost absorbita de cresterea accizei.

Share this post


Link to post

Nu uitati ca mare parte din accizele de carburant ar trebui sa mearga la drumuri . In realitate nu se prea duc banii acolo . Si sa zicem ca as fi de acord sa platesc si taxele astea aiurea , dar sa fie ok drumurile . Multi spuneti de taxele de afara , dar cum sunt drumurile acolo . Si ca sa vin cu un contraexemplu , zona Golfului unde nu platesti nici accize , nici vigniete , nici alte taxe pe drumuri si au aia niste drumuri...

Share this post


Link to post

Pai, chiar daca as bea bere dupa porumb fiert si pepene, tot nu cred ca as putea produce petrol cum o fac aia din zona Golfului.

Share this post


Link to post

Dupa cum zicea cineva mai sus, problema este ca banii se duc la bugetul de stat (din cate stiu eu), si nu la bugetul de reparatii al podurilor.

Daca chiar vreti sa stiti, la podul Borcea chiar sunt probleme majore la grinda principala iar de intretinere a protectiei anticorozive nu avem ce discuta ca nu au bani de mai bine de 10 ani. In orice caz, imi povestea cineva de la districtul de poduri cum ca numai revopsirea lui esteun proces continuu pentru 2 persoane - dureaza cinci ani si cand ajung intr-un capat o iau de la inceput.

Share this post


Link to post

Fii mai linistit, nu ii intereseaza pe oameni chestiile astea. Asa cum nici pe altii nu ii intereseaza de nevoile lor, de banii lor, de securitatea lor... si nimeni nu se oboseste sa intrerupa cercul.

Share this post


Link to post
Ssss... ii trezesti!

 

Later edit: Sa fiu in trend: Fir-ar mama lor de bulangii, francezii te pun sa platesti pentru a ajunge din Paris la aeroport, 5km = 1.5 EUR, autostrada cu limitare la 80kmh si plina de Politie.

 

In Italia cat m-am plimbat doar prin nord cred ca am dat lejer 150 eur pe austostrada... Bologna- Venetia cca 200km cca 20 eur...

 

 

Nu uita ca mai este o rovinieta in pretul benzinei.Ca asa-i la noi,platesti acelasi lucru de 2 ori si conditiile de trafic sunt de tot rahatul,ca sa nu mai mentionez lipsa cu desavarsire a "organului" rutier de pe sosele.

Benzina la noi e 3.8 RON deci cca 0.9 EUR. In Italia e 1.31 EUR, in Austria 1.1 EUR si guess what: intr-o parte platesti rovinieta substantial mai scumpa decat la noi iar in cealalta platesti autostrada de vorbesti singur (si nu prea ai alternative drumuri nationale). Nu vad mare drama intr-o taxa de pod de 10 RON si m-as bucura sa introduca si cantarul permanent. Ar trebui unul si la intrarile in marile orase, asa ar tine si drumurile noastre mai mult...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

In Italia ajutorul de somaj e 800 de euro,la spanioli 800- 1000 la Austrieci nici nu vreau sa ma gandesc.

 

Nu e nicio drama atata timp cat din taxa de pod sau rovinieta banii chiar merg la drumuri si nu la perdele,scene,campanii electorale,salarii enorme a unor directori de pe la drumuri si firme care pe hartie asfalteaza 100 de km si in realitate peticesc 50 iar restul se pierd prin conturile patronilor.

 

Aici e problema nu neaparat ca mai scoatem din portofel 10 lei.

 

Am fost tepuiti de atea ori incat nici daca acum e pe bune- nu mai putem crede, pana nu vedem cum infloreste infrastructura sau macar se termina mai repde A 2 -ul.

 

Eu as fi cerut din 90 taxe ca sa fi modernizat singuri rafinariile si ce mai trebuia pt nu vinde Petromul cu tot cu resursele naturale.

Share this post


Link to post
Pai, chiar daca as bea bere dupa porumb fiert si pepene, tot nu cred ca as putea produce petrol cum o fac aia din zona Golfului.

Pe bune ? S-ar putea sa ai o surpriza . In Dubai de exemplu veniturile din turism , comert si banci au depasit cu mult veniturile realizate din vanzarea petrolului . Revenind la taxa asta de pod , in Buc v-a mai bagat o taxa pt intrarea in nu stiu ce parc . > :) Daca tot va plac asa mult taxele , sa va bage pe fiecare strada .

Share this post


Link to post

Electronice , toale , aur orice .

Share this post


Link to post

Si cel mai mult si cel mai mult cu... :)

 

Iar toalele si aurul le vand celor care au facut bani din...

Share this post


Link to post

Rezumat :

- aglomeratie pe A2 la ducere

- aglomeratie intre Constanta si Vama

- aglomeratie ca dracu' pe plaja

- eventual, taxa de intrare in Mamaia

- preturi/servicii ... asa cum sint

- acum (ma rog, de ceva vreme) taxa de pod la dus

- idem la intors

- alta aglomeratie

 

Concluzie (personala) : si anul asta o sa zic "pas" la mare :)

 

Cit despre taxarea bucurestenilor ... astept cu interes ziua cind o sa platim taxa de traversare a podului Hasdeu :D (sau Cotroceni, Grozavesti, oricare vreti voi)

Share this post


Link to post
Si cel mai mult si cel mai mult cu... :)

 

Iar toalele si aurul le vand celor care au facut bani din...

Tu chiar nu vrei sa pricepi ca nu prea mai au legatura cu petrolul ?Toalele si aurul le vand celor care vin in excursii si se cazeaza la hotelurile de acolo la preturi jumate cat in Europa .

@Salex Intru totul de acord cu tine . La anul out nu in . Anul asta (din motive de bebe ) a trebuit sa merg la noi - Mamaia . Scump si nasol , cu tot felul de taxe care mai de care mai aiurea , pod , bariera , statiune , pom , lac , peste etc.

Edited by body

Share this post


Link to post

Aici se inchide, deja se divagheaza...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...