Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Taxa Pentru Utilizarea Podului Fetesti - Cernavoda

Recommended Posts

Haideti sa n-o mai lungim. Un singur lucru e cert si pentru asta sunt recunoscator: suntem norocosi ca nu ne-am nascut in Irak cu arma in mana sa ajungem sa ne omoram prietenii de joaca din fata casei. Nu esti multumit de taxe, de litoral, de orice altceva din tara asta.. pune degetul pe harta si pleaca.. daca nu de tot macar cateva zile sa te mai racoresti... singurul dezavantaj este ca te deprimi groaznic de mult cand te intorci.

Share this post


Link to post

Platim taxe ca sa suportam luxul unor hoti

Ca ceva bun in schimbul acelor bani oricum nu primim

Share this post


Link to post

Daca banii aia ar fi folositi pt drumuri as fi deacord cu Titus dar asa e de cacao...

Apropo de Bucuresti se vad ceva diferente de la an la an...de exemplu au terminat Colentina :) anul trecut era sa-mi las o roata intr-un canal pe acolo...

Am ramas putin surprins si anul asta ca destule drumuri prin tara sint circulabile ... cu 70-90 marea majoritate...unele chiar mai bune...

Share this post


Link to post

Va urma in curand si taxa de autostrada, se pare ca va fi incasata pe tronsoane. Vor fi necesare noi puncte de taxare, ca la piciorul podului nu poti taxa pu unul care va face la stanga sau la dreapta. Cam asa e si pe afara, dar parca tot te gandesti la ceva prime si sporuri pentru baietzii de la administratie.

Share this post


Link to post

Poa sa-si bage taxa si in gaura c*rului,eu oricum ma feresc cat pot de autoastrada pt ca nu vreau sa fac masina praf sau mai rau sa va salut de pe lumea cealalta din cauza unui retard cu masina puternica luata de mamica si tatutu de crede ca toata strada e a lui.Imi pare rau ca spun asta dar asta e impresia formata pe A2.

Lipsa cu desavarsire a politiei rutiere(nu numai de pe autostrazi ci de pe toate drumurile)fac ca sa nu se tina cont de nici o regula de circulatie sau limita a bunului simt.

Share this post


Link to post
tocmai am platit 140 ron rovinieta pe un an.

De ce am platit-o?

 

Imi expirase rovinieta pe la sfirsitul lu' iunie ... in 11 iulie m-am dus pina la Belgrad si inainte de a pleca am cumparat-o. Cu vreo 500 m inainte de granita masinile erau oprite si un nenea cu un catastif in mina se uita la rovinieta si apoi nota ceva in acel catastif (nu m-a intrebat nimic despre chitanta care insotea rovinieta - a fost prima data cind am fost intrebat despre rovinieta).

Nu sint impotriva rovinietei sau a altor taxe ... evident, nici nu pot spune ca imi sint dragi ... dar ceea ce se intimpla la noi e bataie de joc. De exemplu E70 de la Timisoara - Lugoj - Caransebes - Dr. Tr. Severin e catastrofa - portiuni ca dupa bombardament, portiuni in lucru care nu se mai termina si asta de ani de zile (nici nu mai stiu de cind ... cred ca mai mult de 5 ani). Evident ca daca vrei sa circuli pe aceasta bucata de E70 trebuie sa ai rovinieta. Dupa ce treci granita la sirbi mergi pe acelasi E70 da' nu trebuie sa platesti nici o taxa / vinieta si drumul e ca in palma (trebuie sa recunosc ca si de la Timisoara pina la Stamora Moravita E70 e ok).

 

 

Germania platiti taxa la fiecare 100km si e bine.

 

... asta de unde ai mai scos-o ? ... asa ai patit tu cind ai fost in Germania ?

Share this post


Link to post

Chiar ma intrebam cand vom avea taxe pe autostrada! Personal sunt pro.

Problema este ca TAXA, prin definitie, presupune o contraprestatie, adica drumuri bune in principal,(intretinere si reparatii) si servicii adiacente, in secundar.(patrule politie, parcari pazite, benzinarii, servicii tractare, info trafic, etc).

Daca nu se ofera nimic in schimb, si doar ne fragmenteaza calatoria de cateva ori, ca sa stam la cozi, si sa dam bani, atunci nu mai este TAXA si este JAPCA.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca daca se baga taxe de pod, taxe de autostrada, se renunta la rovinieta? Ca in Franta, unde platesti taxe de autostrada iar drumurile nationale sunt gratuite?

 

Eu oricum am renuntat la rovinieta, nu fac decat 20 de mii de km anual.

 

Banii de pe taxa de pod trebuiau virati lui Ceausescu in cont, el a construit podul acum enspe ani, si atunci trebuiau acesti bani, nu acum.

Bine, eu nu mai am treaba cu niciunul din poduri, pur si simplu trec cu bacul pe la Braila, ocolesc si spagarii de politai de pe Braila si gropile de la Viziru si taxa de pod de la Giurgeni.

Sa traiti bine !!

 

Oricum, nu stiu ce va plangeti ca se pune taxa pe podurile spre mare, daca "reforma" litoralului o mai tine la fel, in curand drumul spre mare va trece pe la Silistra, spre Varna si Nisipurile de Aur.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

aduceti-va aminte ca acum parca vreo 10 ani era aceasta taxa de pod... au scos-o cand au inceput niste lucrari pe acolo.. si abia acum si-au adus aminte de ea (cand nu mai au bani de prime si sporuri si alte lucruri bune pentru ei) si fiti siguri ca aceasta nu inlocuieste taxa de autostrada, cand va fi terminata total, sigur va fi introdusa, acum, prea i-ar injura lumea (de parca i-ar mai interesa :( ) iar rovineta nu inlucuieste taxa de autostrada, e un bonus... ce a-ti uitat ca suntem taxati direct cand cumparam benzina??? (alte taxe incluse in pret..)

in rest, noi sa fim sanatosi, caci tara geme de prosti (din pacate), sau care fac pe prostii (cei mai multi)

Share this post


Link to post
Eu oricum am renuntat la rovinieta, nu fac decat 20 de mii de km anual.

Adica circuli fraudulos pe drumurile publice ? Amenda e mai scumpa ca RO-vigneta. Daca nu iesi din oras, nu ai nevoie de rovineta.

Bine, eu nu mai am treaba cu niciunul din poduri, pur si simplu trec cu bacul pe la Braila, ocolesc si spagarii de politai de pe Braila si gropile de la Viziru si taxa de pod de la Giurgeni.

Pai o trecere cu bacul este cam 15...18 lei, care e jmecheria aici ?

 

In rest, e adevarat, A2 se poate ocoli, cu mai putin de 10 lei. Cu podurile e mai greu, ca iesi mai scump.

Share this post


Link to post

Iaca sula. Daca ma intreaba de rovinieta, ii zic ca n-am actele la mine. Sa ma identifice, sa-mi scrie PV-ul, nu-l semnez, sa-l trimita la adresa din buletin, unde parintii mei au primit interdictie sa semneze pentru orice recomandata ce mi-e destinata.

Si cu asta basta.

Fraudulos nu circul pe drumurile publice, platesc impozit la masina, platesc RCA, platesc benzina, cu tot cu accize, nu-i suficient?

 

Stiu cat e trecerea cu bacul, nu de bani imi e mie (pentru oricine detine o masina in RO si o alimenteaza constant cu carburant, 50 de lei e un mizilic), ci de faptul ca dau 18-20 de lei ca cineva sa puna in functiune un vapor, sa ma imbarce pe el, sa intretina respectivul vapor, sa faca o trecere de pe un mal pe altul. Ori, la pod, dau 10 lei ca sa merg 2 minute pe un drum, drum care de vreo 10 ani incoace (ma refer la Giurgeni-Vadu Oii) ori e in reparatie, ori e carpit ori mai stiu eu ce. Si cica nici n-am voie sa fac poze de acolo. Pai mooie ma, cum adica sa dau 10 lei sa merg pe un kkt de pod si sa nu fac poze?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Intotdeauna, m-a interesat partea plina a paharului: s-au creat cateva locuri de unde sa ridici un salariu. Acestea vor fi "locurile de munca" ale viitorului. Bine ca nu se plateste in plus un comision de lucru cu numerarul.

Share this post


Link to post

@rm.popa: m-am plimbat doar prin germania, austria si ungaria. N-am platit nimic la 100km de autostrada. Austria si Ungaria am platit vignette pentru drumuri foarte bune.

Care-s tarile alea unde platesti la suta de km autostrada?

Share this post


Link to post

Franta, Italia, Spania. De obicei e cam 7 euro 100 km.

Share this post


Link to post

Da,dar sunt 100km ca in palma,nu drumul judetean de ii spun astia A2.

Share this post


Link to post

Tocmai au dat la stiri imagini cu coada imensa a celor care asteapta rabdatori sa plateasca.

Se punea, retoric, intrebarea: si in w-e cum va fi?

Bine ca nu mai ajung pe acolo anul asta. :uff:

Share this post


Link to post

Cu ocazia asta poate nu se mai inghesuie toti nemancatii numai pe A2 in drum spre mare. Sunt convins ca 10 lei li se va parea mult. Apropo, nu platesti pentru un pod, platesti pentru doua. Vrem sa avem infrastructura dar daca s-ar putea sa fie gratis, ar fi perfect.

 

@razor: oricum in zona aia se statea dar se statea ca sa iesi de pe autostrada. Acum s-a mutat coada un pic mai sus. Bine ca nu mai stau atatea masini cocotate pe pod, totusi.

Share this post


Link to post

Ce bine ca drumul meu spre mare nu trece pe la pod si arata cam asa. :D

 

@Zmeule, si la podul de la Giurgeni s-a platit dintotdeauna, eu in 2006 chiar am ramas uimit cand am trecut pe la Cernavoda, sa vad ca nu se plateste podul. Cernavoda nu era in drumul meu catre mare.

La Giurgeni tot 10 lei e, asa ca nu vad pe multi sa ocoleasca ceva kilometri ca sa dea tot atata, ca doar stii cum e romanu, se uita la orice suta de gram de benzina.

post-79-1249373561_thumb.jpg

post-79-1249373574_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Propun atentiei dumneavoastra urmatorul aspect: Podul de la Cernavoda a fost terminat inainte de revolutie. Costurile sale au fost demult amortizate. Cum in aceasta tara nu s-a construit nimic, e normal sa se impuna taxe pe ceva construit in trecut. Oricum acesti bani vor lua drumul unor gauri mari din bugetul "CRETINILOR" care ne conduc.

 

Pe de alta parte supun atentie dumnevoastra un exemplu: O persoana locuieste in Fetesti si lucreaza in Cernavoda. Zilnic aceasta taxa ii scoate din buzunar suma de 20 ron. Intr-o luna: 500 ron. (am considerat zilele libere). Salariul lui este de 1000 ron (in caz fericit). Cum vi se pare? Eu consider ca cei care stau in zona (si fac naveta in interes de serviciu sa aiba posibilitatea unei reduceri)...

 

Dar cum traim in Romania si cei ce ne conduc traiesc pe Marte... Vai de soarta noastra...

Share this post


Link to post

Nu mi se pare deloc corect sa pui taxa de statiune, de pod si cu atat mai mult de autostrada atata timp cat nu e gata. Din cate stiu eu Uniunea Europeana prevede ori taxe de autostrada ori rovignete, nu amandoua.

 

Ce-ar fi sa punem si noi in Bihor taxa de intrare in Baile Felix pentru toti cu numere de alte judete sau altii in alte statiuni la fel, eu zic ca e un precedent periculos si se ingradeste dreptul la libera circulatie pe drumurile publice din Romania.

 

Taxa pe autostrada as fi de acord in sensul intre localitatea x si y este drum national si autostrada, pe drum national poti circula cu rovigneta iar pe autostrada platesti o taxa modica daca vrei o alternativa mai rapida fata de acel drum national. Sa zicem ca asa as fi de acord dar sa nu ne batem joc si sa exageram...

Share this post


Link to post
Propun atentiei dumneavoastra urmatorul aspect: Podul de la Cernavoda a fost terminat inainte de revolutie. Costurile sale au fost demult amortizate. Cum in aceasta tara nu s-a construit nimic, e normal sa se impuna taxe pe ceva construit in trecut. Oricum acesti bani vor lua drumul unor gauri mari din bugetul "CRETINILOR" care ne conduc.

 

 

Asta pentru ca tu ai impresia ca podurile alea se intretin singure sau ca statul dinainte era "altul" nu tot asta de acum, ca intre timp am fost cuceriti de catre mayasi. Pentru informarea ta, taxa se platea chiar si in timpul regimului comunist in care statul le oferea pe toate cetatenilor.

 

Cea de a doua problema se rezolva mai simplu: in prima faza nu iei masina si, in timp, se introduc abonamente. Nu este o situatia unica in lume. Altfel, cat da respectivul pe benzina din salariul acela de 1000 RON/luna?

 

@dandanutz: podul ESTE gata.

Share this post


Link to post
Podul de la Cernavoda a fost terminat inainte de revolutie. Costurile sale au fost demult amortizate.

Nu cred sa fie cineva care sa stie daca DA sau NU.

Share this post


Link to post

Dar cum ai facut tu calculele cat se pierde pe termen lung, cat se castiga pe termen scurt sau viceversa?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...