Jump to content
Sign in to follow this  
john

Evaluare Matiz

Recommended Posts

Posed una bucata Matiz E SunRoof, achizitionat in rate pe 4 ani in iulie 2004.

Fata de dotarile standard mai are : Casetofon Blaunpunkt C 51 Dusseldorf cu fata detasabila 4x45W, 4 boxe Sony Xplode 4x50W, alarma, inchidere centralizata, tablie spate, anvelope Continental.

Nu mai pun la socoteala rovinieta, presuri si RCA pana in vara :P .

 

Masina are 9000km, facut deja revizie de 10000km (de fapt de 6 luni), schimbat ulei motor Mobil 10w40, ulei cutie plus ce mai e la revizia respectiva, am mai schimbat uleiul si la 5000km (l-am aruncat pe cel original si am pus Castrol gtx5 10w40). Ma rog, eu zic ca am avut grija de masina.

 

Avand in vedere ca un Matiz Euro3 E SunRoof costa in momentul de fata 5400 de euro si nu se anunta vreo promotie la Matiz, cat ma sfatuiti sa cer pe masina (cat mai mult, daaa ?), date fiind dotarile, vechimea, km, etc.

Mercic

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

In calculul pretului de vanzare nu cred ca poti sa pui in balanta pretul de catalog al noului Matiz, tinand cont de imbunatatirile aduse de constructor.

Masina nu are nici macar un an de zile data la care, fata de pretul ei de achizitie in varianta fara imbunatatiri, i-ar fi scazut valoarea cu aprox. 600 de E, conform evaluarii facute de o societate de asigurari.

Una peste alta nici prea mult nu poti sa scazi la ea. La ce pret ai achizitionat-o? Ai luat-o in promotie?

Share this post


Link to post
Posed una bucata Matiz E SunRoof, achizitionat in rate pe 4 ani in iulie 2004.

Fata de dotarile standard mai are : Casetofon Blaunpunkt C 51 Dusseldorf cu fata detasabila 4x45W, 4 boxe Sony Xplode 4x50W, alarma, inchidere centralizata, tablie spate, anvelope Continental.

Nu mai pun la socoteala rovinieta, presuri si RCA pana in vara  :P .

Degeaba ai platit RCA pana la vara si rovinieta, noul proprietar din cate stiu eu, trebuie sa si le plateasca din nou.

Share this post


Link to post

La RCA s-ar putea sa ai dreptate, dar la rovinieta nu. Rovinieta se poate muta cu masina, ca pe factura scrie seria sasiului si au zis si la televizor ca poti sa o dai fara probleme cu masina.

Share this post


Link to post

La RCA, cand am cumparat penultima masina a trebuit sa platesc RCA pe numele meu, desi eram la inceputul lunii decembrie. La rovinieta nu stiu cum este, ca e destul de recenta, dar cred ca e cum spui tu.

Share this post


Link to post

mai mult de 4500 nu prea poti sa iei

Share this post


Link to post

pai daca il vinzi, anunta-ma si pe mine...sau pune-l pe bursa

eu imi tot caut

cand vrei sa-l dai?

Ana Ionescu

tel 0721 204 878, ana.caterina@gmail.com

Share this post


Link to post

Iti dau 4000 euroi pe el . Nu este el chiar ce caut insa SunRooful ala ma distreaza :D

Share this post


Link to post

Nu am pus masina la bursa pentru ca nu o (mai) vand.

Ma interesa in primul rand o evaluare pentru ca ma batea gandul sa o schimb pe un Cielo, avand si o Dacie veche pe care voiam sa o duc la Remat pentru cele 30 de milioane.

Se pare insa ca pentru a incasa cele 30 de milioane nu s-a stabilit in mod clar ce si cum trebuie facut, asa ca am renuntat la idee.

Deci pastrez Matizul :banana:

Share this post


Link to post

Evaluarea as face-o cam asa:

 

Pret vinzare = Pret de achizitie - 15% (SH) + total imbunatatiri - 10%/an (vechime) +/- cum ai/n-ai avut grija de masina.

Share this post


Link to post

Eu am vandut acum 2 sapt masina unui prieten=Matiz e An fabr. martie 2004 alarma, inchidere centr., Cd-player 4000(patru mii) km reali 4200e

Asta ca sa-ti faci o idee!!!!

Share this post


Link to post

Salut am si eu un Matiz de vanzare! Chiar nu stiu cat sa cer pe el. Eu ma gandesc la vreo 3500 de euro.

 

Matizul este din 2002, este modelul SE cu AC, are diverse imbunatatiri, cum ar fi: alarma, cd-player Sony, boxe Mac Audio, si un mic tuning exterior si interior!

 

Are carte de service, cu toate reviziile facute la zi, la service Daewoo Craiova, si are numai 35000 km.

 

Este cineva interesat de achizitioanrea lui?

 

Adresa mea de mai este catalinbusneag@yahoo.com

post-136-1112910539_thumb.jpg

Edited by catalinbusneag

Share this post


Link to post

Auzi Catalin pe mine m-ar tenta da ce draq e aia pe capota ? Se poate da jos? Raman urme ?

Deasemenea culoarea aia e din fabrica? S-au e revopsita ca e cam ciudata... :scarpin:

 

Km.is reali? Ai alergat-o?

Share this post


Link to post

Salut,

 

Culoarea este cea originala, a fost printre primele masini care au avut culoarea asta, iar kilometrii sunt 100% reali, lucru care se poate demonstra si cu ajutorul cartii de service!!!

 

Pe capota este un abtibild, care desigur ca se poate da jos, fara sa ramana urme!

Share this post


Link to post
Auzi Catalin pe mine m-ar tenta da ce draq e aia pe capota ?

 

vrajeala... sunt niste flacari rezultate in urma unei forje puternice cand masina avea 110km la bord, pe la 160km/h caci se grabea sa ajunga in service cu chiuloasa sparte in urma unui accident in care se daduse peste cap de 3 ori si fusese lovit in spate de un tir cu 90km/h.

in rest, masina e bunicica...

 

PS: a se lua ca pamflet...

Share this post


Link to post
Salut,

 

Culoarea este cea originala, a fost printre primele masini care au avut culoarea asta, iar kilometrii sunt 100% reali, lucru care se poate demonstra si cu ajutorul cartii de service!!!

 

Pe capota este un abtibild, care desigur ca se poate da jos, fara sa ramana urme!

 

Discutam luni ca acu' plec la munte ...poate dau o fuga la Craiova sapt.viitoare sa vorbim. Deci vrei s-o vinzi sigur, da? Ca ma intereseaza s-o iau eu dar iti spun sigur luni.

Share this post


Link to post

da vreau s-o vand sigur! Te astept cand ai timp la un testdrive cu Matizelul!

Distractie placuta la munte!

Share this post


Link to post
Evaluarea as face-o cam asa:

 

Pret vinzare = Pret de achizitie - 15% (SH) + total imbunatatiri - 10%/an (vechime) +/- cum ai/n-ai avut grija de masina.

 

Da nenea dar minusul "cum n-ai avut grija de masina" e foarte interpretabil. De exemplu daca a fost busita cum o evaluezi? Daca busitura a fost refacuta frumos pe deasupra dar s-au indoit lonjeroane etc?

Share this post


Link to post

e teoretica domnu'... ca doar n-o scoate laptopu' sa se targuiasca cu vanzatoru', nu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...