Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Un Mos ... Coreean

Recommended Posts

Ce aveau pistoanele vechi?

Cu luminile alea nu stiu ce sa zic...

Share this post


Link to post
De vreo citeva zile stau si ma gindesc cum i-ar sta MOSului cu niste faruri cu pozitii gen Audi. Pe un site pescaresc am vazut o reclama si un link catre asa ceva :

 

Deocamdata evaluez ...

Eu cand vad cate o masina cu ledurile alea la faruri, chiar daca e Audi echipat asa din fabrica, urmatoarea reactie e "uite inca un tigan".

 

Deci mai bine nu.

Cauta sa pastrezi masina cat mai aproape de original; cele mai bune masini sunt cele care respecta ideea asta, iar cele mai proaste sunt cele incarcate cu 1000 de elemente de tuning, ce ascund starea tehnica jalnica a masinii.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ok, ok, ledurile OUT ! Nu eram nici eu convins insa acum s-a hotarit ;)

 

@DJ: Pistoanele vechi sint inca in motor, nu l-am desfacut :D . Din cite stiu, nu au nimic . O sa le vad in curind, daca ma mai ajuta si timpul.

Share this post


Link to post

In caz ca te razgandesti - mai ai un NU si de la mine pentru leduri...

in caz ca lea-i cumparat deja - le poti utiliza ca si lumina la picioare pasager - legata la plafoniera

Share this post


Link to post

De felul meu sint fooarte hotarit, cind imi intra ceva in cap merg pina la capat. Intrucit NU am cumparat ledurile respective inseamna ca nu mi le-am dorit prea serios si e limpede ca nici nu o sa le mai cumpar ;) . Oricum, merci tuturor de sustinere, MOSul va ramine asa cum l-a facut mamica lui.

Share this post


Link to post

Votul meu pt leduri BLEAH.Nu imi plac deloc.Gasesti becuri-led pe soclu de bec pozitie,asa am eu si da mult mai bine.Avea un coleg pe forum,pe un cielo,parca KLU avea numele de user.Trage un ochi la masina lui sa iti faci o idee. :thumbl:

Share this post


Link to post

Salex a postat cu doar un post in urma ca era doar idee de care nici el nu era prea incantat si la care a renuntat definitiv dupa ce a cititi parerile celorlalti colegi.

Share this post


Link to post

Clar am renuntat la ideea cu ledurile. Insa tot o sa fac si la faruri ceva: o sa imi calc pe inima si ii pun xenon de 4300K.

Share this post


Link to post
MOSul va ramine asa cum l-a facut mamica lui.

 

Daca vrei sa ramana cu l-a facut mamica lui, de ce nu cumperi segmenti originali GM ? Glumesc :D . Succes.. sper sa arate superb... si sper sa nu patesti ca mine dupa vopsire... deja este zgariata o usa destul de binisor... dupa ce a sarit o caramida in ea :( ...

Share this post


Link to post
Daca vrei sa ramana cu l-a facut mamica lui, de ce nu cumperi segmenti originali GM ? Glumesc :D . Succes.. sper sa arate superb... si sper sa nu patesti ca mine dupa vopsire... deja este zgariata o usa destul de binisor... dupa ce a sarit o caramida in ea :( ...

Am deja segmenti si cuzineti originali GM =)) Nu pretind ca sint de inteles, insa pentru mine masina (oricare a fost ea, acum e rindul MOSului) a reprezentat o provocare, nu doar o cutie care m-a dus din A in B. Pasiunea e pasiune si asta e un loc in care micro-metrul conteaza (desi toleranta producatorului poate sa se limiteze la milimetru :P )

 

Ca sa fiu 101% cinstit, mi-e si mie tare groaza ca ma pocneste un istet a doua zi dupa ce o scot de la vopsit :(

Share this post


Link to post
Insa tot o sa fac si la faruri ceva: o sa imi calc pe inima si ii pun xenon de 4300K.

 

Pune de 55 W, eu am de 35 si nu prea sunt multumit de ele...

Share this post


Link to post

De 55 sigur nu o sa pun, chiar si cu alea de 35 mi-e putin ... jena ;) .

 

Intr-o prima faza, o sa duc oglinzile la cromat, am gasit o firma care are un utilaj de depunere in vid. Am vazut citeva faruri facute (de Skoda, Peugeot, VW) si aratau extraordinar. Sint 99% sigur ca performantele farurilor vor creste serios si in cazul Leganzei. In momentul asta eu sint nemltumit doar atunci cind asfaltul e putin umed.

Share this post


Link to post

Pe scurta la lupa votez tot pentru 55W. Altfel va fi la fel de chioara, Wolfman stie ce vorbeste. Si nu vei deranja pe nimeni. Ah daca aveam si eu lupe la salupa... :) .

Share this post


Link to post

Intaresc: 55 w daca ai lupa, daca nu...35w. Se merita! Si daca le ai reglate bine nu ai sa incurci pe nimeni...

Share this post


Link to post

Multumita unor furnizori seriosi (de pe eBay-UK), astazi am primit la domiciliu urmatoarele :

 

1.jpg 2.jpg

 

Comanda a fost facuta si achitata pe 5 Octombrie, prin credit card iar azi, 13 Oct le aveam deja in casa. Jucariile sint extrem de usoare si par a fi foarte bune calitativ, o sa le acord calificativ maxim.

 

Pe 1 Octombrie am achizitionat (platit) niste segmenti NPR. Furnizorul este din State. Ieri am primit avizul de la Oficiul Postal sa ma duc sa ridic coletul. Se pare ca USPS nu ... livreaza la domiciliu :P .

 

Din pacate, datorita intirzierilor acumulate pe parcursul anului si deteriorarii severe a vremii, nu voi mai desface motorul anul acesta. Urmeaza sa fac un drum lung in Decembrie-Ianuarie si nu vreau sa risc nimic. Sa nu mai mentionez lipsa unor conditii adecvate de lucru.

 

PS: Tot datorita drumului pe care il am de facut in iarna, o sa se amine (anuleze) si montarea Xenoanelor.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Vrei sa le pui doar pe spate sau si pe fata ? Ce grosime adauga ? Si cat au costat ?

Share this post


Link to post

Grosimea e scrisa si pe ele: 9,5mm. Cu transport cu tot la domiciliu, au fost fix 17 Lire Sterline, deci vreo 80lei. Le-am luat special pentru spate, nu stiu daca o sa montez si pe fata. Pe spate merg perfect (am masurat), pe fata nici nu am incercat. O sa vad zilele urmatoare, teoretic miine MOSul intra in faza finala a vopsirii.

Share this post


Link to post

Setul de 4 bucati a fost doar 80 de lei ? N-am acum in fata imaginea ca sa ma lamuresc singur, dar am 2 intrebari: Mai ramane suficient surub ca sa stai linistit in privinta prinderii rotii ? Centrul jantei mai prinde pe butuc ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

O sa iti raspund la toate intrebarile de indata ce le voi testa pe MOS. In oferta furnizorului exista si varianta de 5mm insa am ales sa merg la risc datorita pretului ... de-a dreptul ridicol :D . Daca ceva nu e OK, le comand pe celelalte ;)

 

PS: M-am timpit de tot ... De ce sa comand altele mai subtiri ? Pai daca sint prea groase, am de unde slefui ! In concluzie, am procedat bine :D

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ok, asteptam rezultatul atunci. Nu mi-ai spus daca sunt 2 sau 4 in set ...

Share this post


Link to post

Fix ca in poze ... 4 bucati.

Share this post


Link to post

Deci sa integ si eu - nu de alta dar ma intereseaza si pe mine un rand de distantieri de pana in 10mm

Cum ai facut - de unde i-ai luat exact - si dpdv prezonaj vad ca merg pe multe variante - insa diamtrul gaurii din centru cat este? si nu imi dau seama - au umeras de centrare a jantei?

Share this post


Link to post

@madkat: Multa vreme am vrut sa imi fac asa ceva, custom made, aveam posibilitatea tehnica. Intr-o seara am intrat ... din greseala ... pe eBay si m-am pus pe cumparaturi. In particular, distantierele le-am luat de pe eBay-UK, gasiti acolo orice dimensiuni (distante prezoane), grosimi, materiale. Preturile sint ridicol de mici fata de ce se gaseste la noi. Practic, eu am dat 80 lei pe 4 bucati (cu transport cu tot pina la domiciliu !) in timp ce, din Bucuresti, acelasi lucru il luam la cca 300 lei. Diametrul gaurii din centru este mult mai mare decit diametrul "hub"-ului, nu ridica nici un fel de probleme. Grosimea am ales-o avind in vedere 2 lucruri: 1. spatiul disponibil si 2. in asa fel incit roata (janta) sa intre pe hub. Ramine sa vad daca am anticipat corect :D . Exista si modele cu centrare a jantei.

 

Azi dimineata am trecut pe la OP si mi-am ridicat coletul cu segmentii NPR. Arata cam asa :

 

01.jpg 02.jpg

 

Spre deosebire de segmentii GM (Holden) pe care i-am montat acum vreo 2 ani, astia japonezi imi plac mai mult. Motive :

1. Distantierul segmentilor de ungere este identic cu echiparea OEM pe care a avut-o MOSul

2. Segmentii de foc sint radical diferiti unul de altul. Se vede clar ca au tratamente diferite, ceea ce ma face sa cred in specificatiile producatorului.

3. Segmentii de foc practic nu au muchii. Asta e un detaliu de care tin cont doar producatorii cu adevarat seriosi.

 

Lasind la o parte impresiile subiective ... ucigator a fost PRETUL ! Practic, toata distractia m-a costat 160lei, cu mult sub ce puteam lua in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Sintem aproape vopsiti, de Joi incep asamblarea. Au mai ramas de vospit spoilerele si pragurile. Poze de-abia peste vreo saptamina, dupa ce o incheg putin.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Datorita unor probleme total neprevazute de-abia de miine incep asamblarea finala post vopsire. Sper sa nu descopar de-abia acum ca au ramas diverse maruntisuri nevopsite !

 

Intre timp am achizitionat niste anvelope de iarna pentru a le inlocui pe batrinele GY UG6. Au fost bune, si-au facut treaba cu brio insa a venit vremea pentru o usoara intinerire. Profitind de o ocazie, am luat un set de anvelope eukohama W.Drive, 205/60/R15 91H, rulate cam 1000km. Arata cam asa:

mm_Yokohama-Winter-Drive.jpg

 

La o prima vedere, par a fi ceva mai sportive decit GY UG7+ pe care le-am luat anul trecut. Dupa ce le montez si testez postez impresii pe topicul de Anvelope.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...