Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Un Mos ... Coreean

Recommended Posts

nu o sa inteleg niciodata de ce astia de la daewoo nu au putut sa faca un sistem de admisie normal care sa traga are din fata de undeva ..cum sunt la alte marci...la nubira II (nu stiu la I)e si mai ciudat decat la leganza

Share this post


Link to post

Mai sint multe de facut pina la vopsire. Trapa, pe care am urit-o dintotdeauna, loveste din nou :( . Orice ar fi, nu o demontez, s-o ia naiba. Una peste alta cred ca toata povestea va dura cca 2 saptamini. Am eu niste fixuri, nu vreau sa fie uscat fortat chitul sau sprit-chitul ...

Share this post


Link to post

Felicitari domnu'.Abea astept sa vad rezultatul pe care deja il prevad...excelent.Poate o vom admira,daca te risti,pe la vreo intalnire in parcare la polivalenta. :P Spor la treaba,ca e nevoie.

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Unul din primele drumuri dupa vopsire va fi la Polivalenta ;) Am vrut sa vin si inainte de vopsire , doar asa pentru un efect before-after, insa nu a fost posibil.

Share this post


Link to post
Ca idee, totul va fi vopsit ca piesa separata, am demontat inclusiv minerele de la usi.

Asa si trebuie :) Si capacele oglinzilor cred ca le-ai dat jos ;)

Parca ai turela.. aia nu se desface?

Share this post


Link to post

Clar ca si oglinzile le dau jos, ieri nu am mai avut timp dar nu o sa scape nimic (sper).

 

Trapa e electrica si destul de smechera, e montata din fabrica, nu e de genul celor de autobuz cu cheder pe sasiu. Practic etansarea se face direct pe tabla astfel ca, in pozitie complet retras, nu incurca cu absolut nimic, se ascunde total sub plafon.

Share this post


Link to post
nu o sa inteleg niciodata de ce astia de la daewoo nu au putut sa faca un sistem de admisie normal care sa traga are din fata de undeva ..cum sunt la alte marci...la nubira II (nu stiu la I)e si mai ciudat decat la leganza

 

Din fata e cel mai urat. Daca vine cineva din sens opus si face valuri s-a terminat.

 

@salex

Daca teava aia e si gaurita jos e in regula, altfel e posibil sa se intample ce se aude :) La Espero, daca mai tii minte, admisia se face tot din acelasi loc dar teava vine din compartimentul motor perfect orizontala si are rezonator jos in care se poate scurge apa la nevoie. (al meu e si gaurit in partea de jos). Fara sa vreau am trecut odata prin apa de 1 metru fara probleme ;) In lateral se cunostea apa pana la bandourile usilor iar in fata am facut val pana deasupra farurilor, nu stiu cum am iesit de-acolo.

 

Bafta la vopsit, sa iasa cum trebuie, sa nu te tina o vesnicie fara masina si asteptam sa vedem rezultatul finit.

Share this post


Link to post

Mult succes - la cum te-am vazut, sunt convins ca o sa iasa fain masina

usile de ce le schimbi? rugina beyond repair?

 

de trapa te inteleg un pic... este sistemul care se gaseste si la 156, am demontat cu un prieten o singura data - pentru ca ploua in masina, si dupa ce am dat toata magaoaia jos, ne-am dat seama ca era intepat unul din cele 4 furtunele de scurgere a apei (in capetele sinelor)

dar pentru vopsire poate ar merita efortul ...

Share this post


Link to post

Trapa am mai demontat-o o data si am ajuns la concluzia ca nu este necesara operatiunea in vederea vopsirii. In mod placut surprinzator, in cei peste 10 ani de ani de cind am masina nu mi-a patruns nici macar un strop de apa pe la trapa. E un fel de relatie ... toxica, eu o urasc din toata inima, ea vad ca ma menajeaza :D

 

Usile le schimb intr-adevar pe motive de rugina. In mod absolut dubios, la 3 usi mi-a iesit rugina de sub chitul ala poliuretanic aplicat la imbinari. Pe exteriror nu am pic de rugina, pe interior la fel, insa sub chit parca au intrat toti dracii ... In plus, daca tot am o donatoare de organe la care tabla este impecabila, am considerat ca acum e momentul cel mai potrivit pentru schimb. Ca sa nu mai zic ca ar fi un efort mult mai mare pentru inlaturarea ruginei, aplicare tratamente, etc. Un alt element pro-schimbare a fost faptul ca i-am convins pe mesteri sa imi faca vopsirea cu masina complet demontata (ma refer, evident, la caroserie).

 

Ieri mi-au slefuit capota si am fost foarte multumit de cum lucreaza baietii. Sint si eu din ce in ce mai convins ca o sa iasa bine ;) .

Share this post


Link to post

Ideal ar fi ca inainte de a aplica mesterii vopseaua si fi de fata si sa faci o inspectie amanuntita a caroseriei,a slefuirii chitului,etc.Odata aplicata vopseaua nu mai ai ce face. :thumbl:

Share this post


Link to post

Vopsirea va fi facuta numai in prezenta mea :)

Share this post


Link to post

Intrucit am cam terminat partea de treaba pe care o puteam face eu (dezechipare) si acum astept interventia in forta a celor care chituiesc, slefuiesc, vopsesc, astazi mi-am facut de lucru cu niste pistoane. De multa vreme imi propusesem sa desfac motorul si sa il duc cel putin la performantele declarate de constructor. In afara de piesele noi si de cea mai buna calitate, un aspect foarte important pe care il am in vedere este buna imperechere si echilibrare a acestora. In particular, astazi m-am ocupat de ansamblul pistoane-biele.

 

Cum am avut la dispozitie un cintar electronic de mare precizie (folosit pentru prepararea vopselelor :D ), am purces la cintarirea si aducerea pistoanelor la aceeasi greutate. Incredibil, la o prima cintarire, am gasit 3 pistoane de greutati aproximativ egale (diferente de cca 2 grame la greutate de 1020 grame) insa cel de-al 4-lea a rupt gura tirgului ! Diferenta fata de cel mai usor era de peste 15 grame. Mentionez ca e vorba de pistoane+biele GM facute de Holden (Australia). Dupa citeva cintariri si permutari am reusit sa reduc diferenta la cca 6,5 grame. Din acest moment, am folosit pistonul cel mai usor drept referinta si am trecut la prelucrarea celorlalte.

 

Ce sa va zic, in cazul a doua pistoane lucrurile au stat relativ usor, am luat putin din fusta, am mai luat niste bavuri de pe biela si am reusit sa fac un trio cu aceeasi greutate. Pentru conformitate, desi nu conteaza f. mult, greutatea in cauza este 1019,7 grame !

 

Cel de-al 4lea piston insa mi-a dat mari mari mari batai de cap. Am asjuns in halul in care am luat inclusiv logo-ul GM si alte repere tehnologice. In disperare de cauza am luat si putin din capetele suruburilor. In cele din urma am reusit sa aduc toate pistoanele (cu biele cu tot) la aceeasi greutate.

 

Cind o sa termin cu vopsitoria, daca mai am chef si timpul ma va ajuta, poate intru si in motor :)

Share this post


Link to post

Felicitari pentru pasiune!

 

Dupa echilibrarea pistoanelor, cum echilibrezi tot ansablu pistoane-ax-biele etc.?

Share this post


Link to post

Nu am scos bielele de pe pisotane. Le-am cintarit cu totul. Daca re-citesti postul meu anterior o sa vezi ca am si mentionat "ansamblul pistoane-biele". Data fiind diferenta de material, am redus pe cit posibil greutatea bielelor inlaturind toate bavurile. Doar unde nu a fost suficient am intrat si in fusta pistoanelor. Greutatea indicata se refera la piston+bolt+biela+suruburi biela.

Share this post


Link to post

Si dupa ce termini de refacut motorul frige-i si o remapare. 146 + 14 = 160 si cumulat cu revopsirea o sa zici ca ai masina noua :D

 

App, zici ca masina e din 97, stiu ca airbag-urile se recomanda verificate/schimbate la 10 ani. S-a facut ceva la capitolul asta?

Share this post


Link to post

=)) . Uite ca la asta nu m-am gandit cand am desfacut motorul. Acum e prea tarziu. Astept rezultatul finit :D .

 

PS. Esti sigur de contragreutatile arborelui cotit ca au aceeasi greutate?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

La chestia cu umblatul in ECM m-am gindit si eu insa am rezerve din mai multe motive. Primul este ca, pentru mine, motorul MOS-ului, asa cum este acum, este suficient. Raportul CP:Kg este de 1:10 (chiar putin mai mare, respectiv 1:9,52) iar cutia de viteze este destul de scurta. Masina este foarte sprintena, viteza maxima pe talon este de 210km/h in conditiile in care motorul a fost trecut cu vreo 4-5 cai in minus. Folosesc fara retineri toata gama de RPM, in depasiri ma duc fara probleme (cei care s-au speriat vreodata pot sa confirme asta :D ). Nu mai circul de mult cu viteze mai mari de 150-160 pe autostrada si 120-130 pe DNuri. Nu am participat si nici nu o sa particip vreodata la curse asa ca, din toate motivele de mai sus, o crestere de putere nu mi se pare necesara.

 

Un al doilea motiv este pur tehnic. Daca cineva isi imagineaza ca se duce la o firma de tunat si acolo exista o reteta unica valabila pentru toate motoarele pe benzina, aspirate, se inseala. Re-maparea trebuie facuta in functie de fiecare motor si ECU. Motorul meu e mai ciudatel si sint sigur ca nici ECMul nu este acelasi care echipeaza, de obicei, Leganzele. Nu m-as risca sa ma duc la remapare si sa ma trezesc ca imi merge motorul mai rau decit inainte :)

 

LE: @ DJ: Vine si rezultatul. Insa, dupa cum ti-am povestit, au fost f.f.f multe proiecte incepute si am fost incetinit din diverse motive. Legat de arbore, cind l-am schimbat acum 2 ani, am pus unul nou. La vremea respectiva am avut un fel de cerittificat de conformitate in care se zicea ceva ca ar fi fost testat pe banc. Se vedeau pe el urmele echilibrarii (gauri de diverse adincimi in contra-greutati) insa eu unul nu l-am mai testat. Avind in vedere functionarea motorului in ultimii doi ani, inclin sa cred cele declarate, nu am nici o vibratie aiurea la motor, la nici o RPM.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Volanta puteai sa o testezi usor daca e echilibrata. Impreuna cu arborele si pistoane+ biele si ai un motor echilibrat.

 

PS. Volanta conteaza mult mai mult decat cateva grame la un piston. In opinia mea cu asta se incepe cand se purcede la o asemenea treaba.

 

:thumbl:

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Eu ziceam fix din cauza ideii de masina "noua". Sunt constient ca 140+ cai sunt suficienti si oricum nu faci curse nici cu 140 nici cu 160 ;)

 

Si stai linistit ca nici la Matiz nu stiam daca merge, intrucat au existat enspe mii de softuri si calculatoare puse pe masina. Am avut noroc ca am avut o versiune ce a mers.

Share this post


Link to post

De vreo citeva zile stau si ma gindesc cum i-ar sta MOSului cu niste faruri cu pozitii gen Audi. Pe un site pescaresc am vazut o reclama si un link catre asa ceva :

1.jpg 2.jpg

 

Deocamdata evaluez ...

Share this post


Link to post

Nu cred ca ar da bine.

Share this post


Link to post
... Volanta conteaza mult mai mult decat cateva grame la un piston. In opinia mea cu asta se incepe cand se purcede la o asemenea treaba.

Care-i rolul volantului ? Apropo, vezi aici pentru termen: http://www.webdex.ro/online/dictionar/volant

De ce il face producatorul asa greu, de nu-l face mai usor, din fabrica ? Sau greutatea lui vine sa echilibreze (inertial) masele in rotatie din interiorul motorului pentru a elimina reactiunile din lagare ? Dupa ce absolvi un curs de organe de masini finalizat si printr-un proiect inclini sa crezi ca usurarea trebuie facuta peste tot si proportional, iar echilibrarea trebuie verificata la ansamblu.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Eu vorbeam de echilibratul volantului (aici a fost greseala mea intr-adevar) nu de usuratul lui, e o diferenta.

 

PS. Termenul de "volanta" este folosit la fel ca "telescop" pentru amortizor.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Baieti ... motorul MOSului nu e nou :) . In schimb, pistoanele de care v-am povestit sint. Din cauza asta mi-am facut damblaua cu ele ;) .

 

Dupa ce i-am schimbat vibrochenul lucrurile au ramas la fel (de bune), nu am avut niciodata probleme cu vibratii suspecte.

 

Azi-noapte mi-am comandat un set de segmenti NPR

 

1.jpg 2.jpg

 

Cu tot cu transport din State, ma costa mai putin decit ce am gasit pe aici. Probabil o sa iau mai incolo si un set Schottle sau Kolbenschmidt (+0,50) si o sa ma orientez atunci ce voi pune in motor.

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...