Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Un Mos ... Coreean

Recommended Posts

@DJ: Asa cum am zis si mai sus, este o varianta insa mi-e teama ca sansele sunt destul de reduse. Nu am fereastra de vizitare, prin urmare tot al drac este. Abia aseara am revenit acasa, o sa incep cautarile la un moment dat

 

@mirceajeo: inca o data, multumesc :) .

 

In urma unui drum de cca. 2500 km facuti cu un Tiguan, ma declar extrem de multumit de MOS pentru:

- confortul suspensiilor

- stabilitatea foarte buna in curbe,

- aerodinamica

- portbagaj (mult mai spatios decat al vagonului mentionat !)

- confortul in fata dar, mai ales, in spate

- motor si consum (!)

- cutia manuala :D .

Share this post


Link to post

Ai gasit cu ce sa compari :)

Cand am fost in ultima vizita in Germania am prins un tucson 1.7 cdti.

Nu inteleg de ce isi ia lumea genul asta de masini pentru mersul de zi cu zi. Intabila la maxim, aerodinamica de frigider, mie mi-a consumat 10% pe 200km exclusiv autobahn. e drept ca am mers numai 150-160 dar totusi pentru un diesel mi se pare mult.

Plus ca tragea...sa moara, in depasiri aveai tendinta sa faci ca in matiz cand ai 4 pasageri, rugai si pasagerii sa se miste sa termini depasirea :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salex, sa sti ca am weekendul liber, daca vrei sa facem masina bucati :) )

Share this post


Link to post

Ai gasit cu ce sa compari :)

...

Nu inteleg de ce isi ia lumea genul asta de masini pentru mersul de zi cu zi. Intabila la maxim, aerodinamica de frigider, mie mi-a consumat 10% pe 200km exclusiv autobahn. e drept ca am mers numai 150-160 dar totusi pentru un diesel mi se pare mult.

Plus ca tragea...sa moara, in depasiri aveai tendinta sa faci ca in matiz cand ai 4 pasageri, rugai si pasagerii sa se miste sa termini depasirea :)

Bre ... asta am gasit de imprumutat ! Alternativa era un Renault Fluence de 1,6 manuala insa nu a iesit. In alta ordine de idei, chiar daca faceam rost de o Dacie 1310 tot eram multumit, data fiind situatia ! Frigider, dulap, vagon ... ce vrei tu, aerodinamica = 0 ! N-am folosit "D"ul decat pe autostrada, pe DN am mers mai mult in Sport. Poate ca masina ducea mai mult insa, obisnuit cu baba mea pe benzina, nu m-am simtit confortabil in depasiri, parca prea statea pe loc ... La iesirea din Ungaria, cu cca. 50-70km inainte de Austria, este o zona extrem de vantoasa. Am prins un vant in rafala, din fata, care a dus la un consum instantaneu incredibil: 13,2% la viteza stabilizata (tempomat) de 140km/h (pe GPS) si 149km/h pe bord. Pe de alta parte, in trecut, am mers cu MOSul in aceleasi conditii, pe acelasi tronson de drum si nu am sarit de 9%. Pana la Tiguanul asta nu mi-am explicat de ce eram singura masina care mergea cu cca. 150km/h in conditii de vant serios, excursia asta m-a luminat :)

 

Salex, sa sti ca am weekendul liber, daca vrei sa facem masina bucati :) )

Nu multumesc, inca sta bine pe rotile proprii, nu ma gandesc la dezmembrare :D . Te anunt cand imi vin idei ;)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Daca intrebi un posesor de Tiguan de consum ......6,5 --7% :-@

 

Share this post


Link to post

Un pic offtopic: In anumite conditii, este posibil un consum mediu extern de genul a 7%. Prin mediu extern ma refer la autostrada + drum national. In aceleasi conditii am inregistrat si cu MOSul consum de 7-7,5%. Data fiind diferenta benzina-diesel si, mai ales, diferenta de tehnologie de aproape 20 de ani iarasi o spun: sunt foarte OK cu ce livreaza MOSul in prezent. In plus, exista oricand varianta trecerii pe GPL insa nu o voi face, ma simt mai bine cu roata de rezerva in loc de butelie :) .

Share this post


Link to post

De care motor vorbim la Tiguan? Eu am unul de serviciu 2.0 TDI 140 CP, MT, pana in 6-7000 km consuma intr-adevar aproape 7 extraurban, acum am 9000 la bord si scot si sub 6% pe DN-uri, la medii orare de peste 85 km/h. Vorbim doar de consumul mediu afisat de CB, la cel instantaneu ma uit foarte rar. Pe probate, daca nu credeti! :)

 

In rest,de acord cu Salex la capitolele confort, portbagaj, aerodinamica (nu poti compara o masina cu sifonierul), mai putin la stabilitatea in curbe, unde sta destul de bine .

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

As dori ca asta sa fie ultimul post de pe topicul MOSului in care se discuta aspecte legate de alte masini :) .

 

@Wolfman: Aceeasi motorizare insa cu AT, tractiune integrala permanenta. La mers "normal" pe autostrada, tempomat 148km/h (reali 139km/h) am avut 8,5-8,6 l/100. Cand a inceput sa sufle vantul din fata a sarit de 13/100, pot anexa o imagine in acest sens, la cerere. Stabilitatea din curbe eu nu o confirm ba chiar o trec la puncte slabe ! Pe un traseu pe care il fac frecvent cu MOSul (Dealul Negru, Valea Oltului) am fost nevoit sa franez in repetate randuri in curbele stranse. Pe bord, diferenta de viteza s-a dus undeva la cam 20km/h in favoarea MOSului. Intr-un fel, comparatia nu isi are locul :) . In alta ordine de idei, cea mai mare parte din viata MOSul a mers cu KYB si, de vreo 100.000 incoace, KYBul a facut casa buna cu arcuri Lesjofors

Share this post


Link to post

 

 

Nu multumesc, inca sta bine pe rotile proprii, nu ma gandesc la dezmembrare :D . Te anunt cand imi vin idei ;)

si weekend-ul asta sunt liber :D te astept, sculele sunt pregatite si la purtator.

Share this post


Link to post

Daca se intampla sambata vin si eu sa fac misto, pardon.. sa ajut :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Poti sa faci misto de pe-acum :P . Las la o parte vremea mizerabila, ca oricum nu conteaza. Aseara m-am uitat vreo jumatate de ora dupa piese si cred ca MOSul o sa aiba de asteptat ! Kiturile Luk si Sachs contin Valeo sau Aisin. Piesele separate Luk si Sachs de asemenea par a fi facute de Valeo sau Aisin. Exedy pare sa nu fie facut de altii insa nu prea m-as baga. Tare mi-e teama ca o sa ajung la un Stage 2 facut pe comanda in UK. Macar stiu o treaba. O sa investighez mai bine cand o sa am ceva mai mult timp.

Share this post


Link to post

Eu am pus 2 valeo pana acum pe espero si am fost multumit. Unul din ele e si acum pe masina si nu merg...normal :D

Primul l-am schimbat degeaba fiindca levierul era problema :) La cum arata mai ducea 100.000 k fara probleme.

 

Share this post


Link to post

A fost sa fie "concluzia alternativa", respectiv levierul ! DJ a mers de la inceput pe varianta asta, mie mi-a venit doar pe locul 2 :) .

 

In plus, rulmentul de presiune (Sachs @ DE) a fost PRAF, zornaia ca o cutie de tabla plina cu bile metalice. Nu a scapat neschimbat nici discul de ambreiaj (Aisin rebranduit Sachs). Asta prezenta ceva uzura la elementele de frictiune si la arcuri. A fost schimbat cu un disc Sachs fara alte inscriptii pe el (o fi ce trebuie ... nu o fi ... )

 

 

Share this post


Link to post

Dar ce face MOS-ul? Cand il mai vedem pe strada sau hai ca am chef de un gratar la Ploiesti :)

Share this post


Link to post

Sufera transformari :) .

 

Aseara am fost prea obosit ca sa mai postez. Printr-un noroc de conjunctura, am prins o promotie la amortizoare Sachs. De fapt, cam doua promotii. Prin urmare, printre doua rasaduri si cateva reprize zdravene de ploaie, am inceput sa fac schimbul. Am inceput cu spatele pentru ca acolo aveam o mica sensibilitate, a se citi intalnirea cu groapa de pe Serban Voda. Inca de la demontarea KYBurilor vechi s-a simtit, comparativ, o diferenta notabila in functionare doar la tragere/impingere cu mana. Dupa montaj comportamentul masinii s-a schimbat cu mult in bine, MOSul sta impecabil in viraje precum si la franare brusca. Senzatia de salupa, estompata odata cu montarea amortizoarelor KYB, acum a disparut aproape complet. Confortul la denivelari/gropi a ramas la cote foarte bune.

 

As nota comportamentul foarte bun al amortizoarelor Kayaba. Folosite peste 160.000km in conditii care mai de care mai dificile, nu curg si ar mai putea fi folosite in conditii de mers "normal". Am facut schimbul cu Sachs exclusiv din motive financiare. Dupa ce le-am vazut la lucru sunt convins ca nu am facut o alegere proasta. Ramane sa vedem cum stau cu fiabilitatea !

 

Urmeaza si alte schimburi intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat, in functie de timp si vreme. Mai am de inlocuit amortizoarele si pe fata, sper sa aiba un comportament similar celor de pe spate.

 

Pentru ca MOSul are o varsta si am o gramada de piese de schimb noi noute, probabil ca voi inlocui si caseta de directie. Am una luata de vreo cativa ani si care sta degeaba in vreme ce caseta de pe masina are un mic zgomot.

 

Din pacate sunt nevoit sa fac si un schimb de bieleta antiruliu spate. La demontare/montare am reusit sa stric filetul si am revenit acasa cu bieleta mai mult nestransa. Necesita flex :)

 

Intrucat nu am mai umblat la franele de pe spate de vreo 4 ani, mi-am facut curaj, tot erau demontate o gramada de chestii din zona. Mi-am blestemat ideea dupa o ora si ceva de lupta cu discul dreapta care a facut tot ce i-a stat in putinta sa ma ajute sa ma lovesc si sa ma ranesc la fiecare deget in parte. In final l-am dovedit si l-am curatat/reglat cum trebuie. In compensare, discul stanga a iesit dupa mai putin de 5 minute ...

 

Cam astea sunt noutatile...

 

Share this post


Link to post

Sachs am avut si eu pe espero mult timp si inca sunt ok, motivul schimbarii a fost suspensia sport insa inca le mai am pe suspensia de iarna (nu mai am rotile dar asta e alta poveste)

Pe bmw tot sachs am luat anul trecut si sunt multumit inca.

Share this post


Link to post

Saptamana trecuta MOSul a luat iarasi drumuri lungi "la roata". Cu putina vreme inainte am reusit sa finalizez schimbul de amortizoare fata si, in plus, i-am pus anvelope noi tot pe fata. Desi am luat un set complet de Hankook K425 (V, B/B), spatele o sa mai ruleze sezonul asta pe vechile Vredestein aflate in stare prea buna pentru a le arunca. Re-intalnirea dintre coreence (un fel de-a spune, Hankook sunt facute in Ungaria :) ) a fost extrem de placuta, nu am mai folosit Hankook din 2000 incoace.

 

Cu noul setup masina s-a comportat excelent pe traseul Bucuresti-Sibiu in toate conditiile posibile de trafic. Confort maxim pe autostrada, raspuns excelent la franari mai aspre de la viteze ceva mai ridicate. Pe Dealul Negru am facut tot ce am putut sa aud rotile chitaind in viraje insa nu am reusit. Dupa Rm. Valcea am avut parte de ceva ruperi de nori, pe alocuri drumul era acoperit de un strat de 10-15 cm de apa. Am avut astfel ocazia sa testez si cum se comporta amortizoarele si anvelopele cele noi in conditii de carosabil umed si foarte umed. Rezultatele au fost peste asteptari: franare excelenta, acvaplanare inexistante, stabilitate in viraje, tractiune f. buna.

 

Dupa ce am ajuns la destinatie mi-am zis in sinea mea ca, desi aveam treaba pe acolo, m-as fi putut intoarce bucuros chiar in aceeasi zi. Doar drumul in sine a meritat :) . N-are sens sa mai descriu fata cu zambetul pana la urechi ... o stiti si voi.

 

Evident ca au aparut si 2 pocinoage, care mai de care mai ... grave :) ).

 

1. Dupa ce am trecut de Rm.Valcea kilometrajul a incetat sa mai functioneze. Atat cel mare cat si jurnalierul ... Asa vor sta pana cand am vreme de ele.

2. La Sibiu, cu toata forja pe care i-am administrat-o motorului, teava de esapament era oglinda ! Ma rog, inox curat. A doua zi am constatat insa ca termostatul a capotat grav. Nu mai inchidea total si, la 55-60*, era complet deschis. Consecintele s-au vazut imediat, dupa 2 zile de mers in astfel de conditii esapamentul era negru ca taciunele. Din fericire am avut un termostat la mine, unul nu grozav dar mai bun decat ragalia anterioara. Cu "noul" termostat pus am reusit sa mai vad si eu 81-82*C in circuit. Insuficient pentru functionare optima insa, oricum, efectele pozitive s-au vazut imediat.

 

Revin putin asupra anvelopelor Hankook intrucat mi-au produs o supriza foarte mare. Review-urile din ultimii 2-3 ani le tot gaseau pe pozitii fruntase insa, conform principiului "nu crezi pana nu vezi", acum pot sa spun ca MOSul se simte fabulos incaltat cu Hankook. Pe partile de suspensie/frane/anvelope am mers mereu pe gama " de sus" insa, daca ar fi sa aleg acum, nu m-as mai orienta prea rapid spre GY, Michelin sau Dunlop fara a trage cu ochiul si la concurenta mai slab vazuta.

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post

Incet incet 2016 se pregateste sa o stearga ! Si, conform "bunelor obiceiuri" din ultima vreme, iarasi raman o groaza de proiecte nefinalizate.

 

Din punct de vedere al MOSului, anul 2016 a fost unul greu. Iarasi "s-a implicat" in constructii, iarasi a facut multe drumuri intre Bucuresti si Sibiu, iarasi ... nu a prea a avut parte de o atentie prea sporita.

 

Astazi am facut schimbul de anvelope de iarna, ocazie cu care am constatat ca placutele de frana spate sunt aproape inexistente. La ultimul schimb am mers pe Brembo, habar n-am cat am mers cu ele, cert este ca nu am facut nicio revizie pana acum si au mers de minune. Raport calitate pret foarte OK in vreme ce, comportamental, doar EBCurile Greenstuff au fost peste ele. Anterior nu aveam o parere f. buna despre Brembo (atentie, nu variantele sport !) insa m-au convins pe deplin.

 

Dupa episodul din vara in care m-a tradat kilometrajul am inceput sa constat niste efecte neplacute in functionarea motorului. Mergea OK, tragea in disperare insa m-a nemultumit afumarea esapamentului chiar si la mers extraurban si, mai grav, chiar si cu EGRul scos ! Dupa mai multe experimente, concluzia a fost ca am o intrerupere pe partea electrica, intrerupere care afecteaza inclusiv sonda Lambda. Probabil este un conector naravas caruia inca nu i-am dat de cap. Cert este ca, dupa revenirea in Bucuresti, am parcurs mai bine de 1000km exclusiv urban, timp in care totul este la parametri de varf. Dupa ce am tras putin de cablaje, kilometrajul marcheaza cum trebuie iar teava este oglinda. Daca, in vara, am avut probleme chiar si cu cea mai buna benzina, acum motorul merge perfect chiar si cu o benzina slaba. Momentan va merge "si asa", nu am timpul necesar pentru a desface cablajele si a le verifica.

 

Alte probleme constatate dupa aceasta vara:

- bieletele de directie: aproape terminate, troncane pe drum denivelat. Au peste 100.000km, e OK

- bieletele antiruliu: una e praf, cealalta partial praf. Astea sunt mai noi, cred ca au maxim 4 ani. Au cedat cam repede

- ceva bucse la puntea spate: montate de mine in 2009. Parcurs decent in conditiile in care am si ceva dubii legate de corectitudinea montajului.

- o avarie serioasa la prinderea puntii fata: lonjeronul dreapta prezinta niste zone foarte ruginite. In primavara m-am ocupat putin de tot ce tinea rugina insa asta mi-a scapat. Sper sa o rezolv in viitorul apropiat.

- farurile, protejate cu folie 3M in urma cu cativa ani, au fost afecate de praful ala rosu saharian pe la extremitati. Arata nasol si ar avea nevoie de o restaurare. Totusi, am gasit un far dreapta absolut nou pe care am ezitat sa il montez pentru ca perchea sa ar arata nasol. Ma chinui sa gasesc un far stanga nou sau in stare foarte buna dar nu am reusit inca.

 

Ar mai fi necesara o sedinta de curatare/detailing interior. Din nou, timp sa fie ...

 

Cam astea ar fi noutatile, sper ca lucrurile sa-mi mearga ceva mai repede si bine in viitorul apropiat :) .

 

 

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post

Pai ... cateva :) .

 

Rezolvat problema cu prinderea puntii. A durat putin cam mult insa a iesit cum trebuie. Imediat dupa asta, MOSul a intrat la o mica revizie pe partea de mecanica, ocazie cu care s-au rezolvat troncanelile datorate bieletelor. La spate nu s-a umblat, nu a fost nevoie, inca nu s-a justificat inlocuirea bucselor.

 

Kilometrajul inca merge (sau nu merge) cand vrea el. Am constatat ca intra in pauza dupa ce merg mai mult timp cu viteze de 160+. De revenit isi revine cand are chef, inca nu am investigat problema :) Nici de partea cu curatarea serioasa a interiorului inca nu am avut vreme sa ma ocup. In schimb i-am facut un mic upgrade la iluminarea portbagajului, acum pot linistit sa caut toate acele pe care le-am pierdut candva :) ).

 

La inceputul lunii am bifat o iesire de o saptamana "de lucru" la Bansko. In continuare am curajul sa plec la un drum oricat de lung cu masina asta, fara sa-i fac vreo pregatire speciala.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Ieri MOSul a facut o mica buba pe care, cinstit sa fiu, a anuntat-o cu ceva timp inainte ! In urma cu vreo 3 saptamani, la o vulcanizare fiind, imi zice omul de acolo "Vezi ca iti pierde antigel". De curiozitate, se uita el pe dedesubt si cica ar pierde pe la un colier de la furtunul mare de sub galeria de admisie. Ete na ... "picura picura dar s-o opri la un moment dat" mi-am zis. Ce-i drept, nivelul din vasul de expansiune nu a scazut vizibil. Saptamana urmatoare am avut o deplasare de cca. 1000 km prin Sibiu si imprejurimi, forja pe autostrada, Dealul Negru, Valea Oltului, tot tacamul. Coafura a rezistat, nici o problema. Ehhh, ieri cand am parcat in spatele blocului, nu mica imi fu mirarea cand m-am trezit cu o balta de antigel sub masina.

Vinovatul a fost identificat:

Furtun.jpg

 

Este vorba de furtunul mare, cel care intra in pompa de apa. Este singurul furtun pe care nu l-am schimbat pana acum si, dupa aproape 20 de ani de viata, si-a zis ca e de ajuns si a bubuit. Fie ca el :)

 

Din fericire instalatia nu a ramas complet fara lichid, prin urmare nu ma astept sa vad prea curnand o granitura de chiulasa. Singura problema e ca nu ma astept sa gasesc pe undeva furtunul asta deci va trebui sa caut ceva asemanator

 

 

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nici la radacini? Eu am schimbat un furtun din asta de 3 ori acum 1 an pana cand am luat original. Cele de prin magazine erau facute pe vapor si crapau intr-o saptamana sau 10 zile :lol:

Share this post


Link to post

La Radacini figureaza ca ar fi ... posibil ! Insa cu verificare de stoc si livrare in 3-10 zile. O sa incerc sa dau de ceva cat de cat asemanator, as prefera un furtun de silicon. Pozitia este cat se poate de tampita si nu e o placere sa il schimbi. Varianta @vapor iese din discutie, prefer sa astept :) .

Share this post


Link to post

Recomand silicon... este usor mai scump dar merita, bine ca nu ti a pocnit in reprize, dadeai de altele.😒

Share this post


Link to post

Ah da, acum mi-am adus aminte. Exista firme care fac furtune pe comanda de diverse caracteristici. Asta in caz de nu gasesti prin alte parti.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...