Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Un Mos ... Coreean

Recommended Posts

poze de-abia dupa 10august. acum sint cam departe de casa :)

 

job in polii ... ceva :)

 

vopsirea undeva pe la inceputul lui septembrie

Share this post


Link to post

Felicitari pt. masina si pt. dedicatia ta pt. ea :) Mi-a placut foarte mult sa merg cu ea atunci in iarna, e chiar super masina :)

 

Intrebare: si eu vreau de mult timp sa imi pun inele cromate la bord, dar nu am gasit nicaieri pt. Leganza. De unde le-ai luat?

Share this post


Link to post

Vinde cineva la Bursa, cauta acolo.

Share this post


Link to post

asa am intrat si eu in posesia lor. am asteptat un pic dar a meritat. faza f. misto e ca sint metalice, nu din aluminiu cromat :)

Share this post


Link to post

Confirm. Arata demential bordul, nu ma asteptam sincer sa ii schimbe aspectul chiar asa.

I-ai mai facut setul ieri? :) .

Share this post


Link to post

nici nu se pune problema sa fac asa ceva aici. astia din Sibiu nu au fost in stare sa imi faca rost de 4 bucse amarite ... ieri m-au anuntat ca nu le pot aduce :( . daca as avea nevoie de vreo garnitura cred ca as sta o luna

 

i-am facut aripa stinga spste f. bine, o mai am pe cea din dreapta.

 

in rest, am demontat complet puntea spate. norocul meu e ca doar 3 bucse sint distruse, restul merg mai departe.

 

daca tot am desfacut pe acolo, am decis sa-i refac complet antifonarea ... e in curs.

Share this post


Link to post

Daca le au in fabrica, iti fac eu rost de bucsile alea ... bineinteles daca iti mai trebuie.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

merci de oferta smail. la uzina sigur le au pentru ca au luat comanda. cica au fost probleme cu curierul ... daca nu fac rost de ele cind ma intorc in Buc., o sa abuzez de oferta ta

Share this post


Link to post

Cu placere :)

Share this post


Link to post

Buuun !

 

Am revenit acasa deci am scapat de calvarul intratului pe net de pe telefon. Acu' ... sa nu fiu prea circotas ca nu se stie pe viitor peste ce mai dau. Daca nu mergea netul nici pe telefon, 2 saptamini aveam parte de abstinenta aproape totala. De la forum, la asta ma refer :D .

 

In aceasta mica vacanta a incaput si ceva distractie si ceva munca. In cea mai mare parte munca i-a fost dedicata, evident, MOSului. Pentru ca au fost mai multe chestii distincte rezolvate, o sa le postez pe rind.

 

Cea mai mare realizare din punct de vedere estetic a constat in transformarea bordului. Asa cum va spusesem, intentionam sa ii pun inele cromate si sa-i vospesc acele. Ideea de a vopsi acele ma urmareste de vreo 10 ani, cei care aveti Leganze sau ati condus noaptea Leganze sint sigur ca ati remarcat o oarecare lipsa de vizibilitate a acelor.

 

Acestea fiind zise, iata cum a evoluat operatiunea.

 

Dupa demontarea bordului, iata componentele :

 

1.jpg

 

Inelele s-au potrivit perfect. Desi in instructiuni era prevazuta o simpla indoire a acestora cu un pix sau creion, pentru mai multa siguranta am adaugat niste silicon.

 

2.jpg

 

Asta a fost rezultatul intermediar:

 

3.jpg

 

A doua zi am purces la vopsirea acelor. In prealabil am izolat f.f.f. bine bordul (cadran si ceasuri). Necesita un pic de migala insa e posibil sa lasati doar acele la suprafata. Am folosit un spray cu culoarea portocaliu fluorescent.

 

4.jpg

 

Pentru rezultate si mai spectaculoase ar fi trebuit sa montez neoane in locul becurilor de bord insa eu sint mai mult decit multumit de cum mi-a iesit

 

5.jpg

 

6.jpg

 

Si poze cu bordul montat la locul lui.

 

7.jpg

 

8.jpg

 

Acum ... fiecare cu gustul lui. Mie unul imi place la nebunie noul look :X iar noaptea este o adevarata placere sa ma uit la instrumentarul de bord.

 

Din punctul meu de vedere, in acest moment MOSul are cel mai misto bord de Leganza pe care l-am vazut :D

Share this post


Link to post

Frumos au iesit acele. Cu ce au fost vopsite?? Vopsea la spray?? Oare o merge si la Cielo ??

Share this post


Link to post

Nu am desfacut pina acum bord de Cielo insa sint 100% sigur ca merge. In mod normal merge la orice bord chiar si la cele la care acele sint prismatice si au iluminare proprie. Ma rog, la astea nu ar mai fi nevoie de vopsire :)

Share this post


Link to post

Supermisto ti-a iesit ... Ia sa dau si eu comanda de niste inele ...

Share this post


Link to post

Am prelucrat si urmatorul set de poze. E vorba de pozele facute in timpul operatiunii de antifonare, un mic bonus pe care l-a primit MOS-ul. Nu mi-a trecut prin cap sa fac poze si cu Aluband-ul aplicat. Pe asta l-am pus pe toata suprafata interioara a aripilor spate (atit cit am putut avea acces prin portbagaj). Alte zone imbracate: sub bancheta spate, stilpi C, policioara (inainte de montarea noilor boxe, atit pe interior cit si in portbagaj).

 

Antifonarea am facut-o in special ca urmare a inlocuirii pasajelor rotilor spate. Principala cauza a aparitiei ruginii in zona pasajelor rotilor spate o consider a fi zona ambutisata si a sudurii acestora. Daca masina nu este spalata foarte des, iarna se aduna acolo materiale antiderapante care mustesc si sint o adevarata binefacere ... pentru rugina, desigur. Inainte de montarea pasajelor, am eliminat posibilitatea acumularilor de mizerie umplind locul un silicon poliuretanic foarte puternic dar elastic, in acelasi timp. Se poate vedea ceva in poza urmatoare:

 

00.jpg

 

O parte din materialele folosite. Nu le fac reclama, asta mi-a fost recomandat, asta am folosit. S-au comportat bine, eu sint multumit. Am omis sa mai fac o poza cu un alt bidon de antifon pe care l-am luat din Sibiu. O sa caut bidonul si vi-l arat si pe ala.

 

0.jpg

 

Intr-o prima etapa, am curatat cu flexul si peria de sirma toate zonele suspecte de a gazdui rugina. Chiar si sub strat de 3 cm (da, 3 CM) de antifon am gasit citeva floricele de rugina :) . Dupa curatarea ruginei am tratat zonele cu Kelfos. De fapt am dat cu Kelfos pe sub toata masina, cu un pistol de vopsit. A doua zi am inlaturat excesul si am curatat zonele de tabla cu nitrodiluant. Primul strat (protectia anticoroziva efectiva) a fost dat cu grund cu Zn, bicomponent.

 

Urmatorul strat a fost dat cu o mixtura de antifon cu putin grund. E vorba de un grund utilizat in industrie, pentru protectia navelor :D . Imi ramasese cam o cutie si mi-am zis ca e pacat de ea. Asa ca am amestecat grundul cu o cantitate egala de antifon. Produsul rezultat este cel rosu-caramiziu.

 

1.jpg

 

Pe parcursul lucrarii de restaurare am desoperit o chestie neplacuta. Din punctul meu de vedere este vorba de o problema de proiectare. Ma refer la oalele amortizoarelor care, atit pe spate cit si pe fata, prezinta niste spatii ce permit intrarea mizeriei. Mai nasol e faptul ca nici la spalarea cu presiune mizeria nu prea mai poate sa iasa adica ... ne cam intoarcem la rugina :( . Pentru posesorii de Leganza, verificati cu atentie zona indicata (vezi poza), eu sint sigur ca o sa va minunati. Ca sa scap de pacostea asta, am umplut acele spatii tot cu silicon poliuretanic. Pe deasupra, cu o seringa, am introdus ceara lichida. Nu mi-a curs nimic, deci operatia a avut succes ;)

 

2.jpg

 

Nergu este antifonul ala grecesc pe care ziceam ca vi-l arat mai incolo.

 

3.jpg

 

Dupa aplicarea primelor doua straturi mentionate mai sus mi-am zis ca inamicul cel mai mare al apei este ceva ... uleios. Motiv pentru care am amestecat antifonul cu ceara si l-am aplicat. In final lucrurile arata cam asa :

 

4.jpg

 

5.jpg

 

 

Intr-o prima faza intentionam sa recurg la o smecherie pentru a imbunatatii "prestatiile" antifonului. Am experimentat pe pedalier, zona soferului. Dupa curatarea la singe, am aplicat un strat de antifon. Peste asta am aplicat vatelina, un strat de cca 1 cm (nepresat). Dupa uscarea superficiala a antifonului am presat vatelina pina a devenit usor compacta. A doua zi am dat iarasi cu antifon si am tot presat pina cind a rezultat un strat omogen. Peste asta am mai dat inca vreo doua miini de antifon pentru a nu permite accesul apei. Rezultatul este extraordinar, insa timpul nu mi-a permis sa repet procedura la toate zonele antifonate :( . In acest moment pot merge pe drum cu pietricele, cu orice viteza, nu se aude absolut deloc zgomotul ala specific de pietricele ! Drumul catre Albota a fost perfect pentru testarea rezultatelor.

 

Chiar si fara vatelina, insonorizarea pe spate s-a imbunatatit extrem de mult astfel incit proiectul nu va fi reluat si extins ;) .

Share this post


Link to post

Undeva pe la jumatatea lunii August 1997 MOSul era inmatriculat pentru prima oara. Ca urmare am decis sa il aniversez pe 15 August. Anul asta implineste 12 ani si se tine bine. Sint fascinat in continuare de masina asta. Un coleg de forum ma acuza zilele trecute ca sint maniac.

 

Am reusit sa intru si in posesia celor 4 bucse (multumesc inca o data smailmiami dar am rezolvat-o foarte simplu local). Pentru numai 14 lei/bucata o sa fiu nevoit sa demontez iarasi puntea spate. Oricum nu-i facusem inca geometria, deci ... ata ete. Comportamentul masinii este remarcabil in acest moment, sint curios daca o sa mai simt vreo imbunatatire dupa schimbarea ultimelor bucse. Ca idee, tot ce tine de suspensie si frine este absolut nou si sesizabil peste OEM. In weekend o sa incerc sa ii schimb si ultimele bucse, urmind apoi sa intru in faza finala a intineririi MOSului, respectiv vopsirea.

 

Pina atunci, party <:-p in weekend voi imbina utilul cu placutul si vacanta de altfel :d>

Share this post


Link to post

F mult efort ai depus in a tine masina intr-o stare excelenta, nu cred ca voi avea vreodata suficienta convingere sau suficient timp disponibil. Oricum, felicitari, masina e in stare excelenta.

Share this post


Link to post

Merci de aprecieri andreib. Mania de a avea masini in stare tehnica foarte buna o am de mult. Am reusit in urma cu vreo 14 ani sa resuscitez Dacia familiei in virsta de 15 ani si abandonata de vreo 2. Am mers cu ea inca 60.000km iar cumparatorul a folosit-o destul timp fara sa investeasca mare lucru in ea. In acest moment MOS-ul are toate sistemele 100% functionale. Mint de fapt ... am un bec de pozitie stinga fata ars :D .

 

Abia astept momentul in care o sa o scot din cuptorul de vopsit, abia atunci o sa fiu pe deplin multumit. Sper ca satisfactia rezultatului final sa fie cel putin pe masura investitiilor facute si a muncii depuse. De fapt, sint aproape sigur ca asa va fi. Nu am pregatit masina pentru a o vinde, am facut-o pentru mine.

Share this post


Link to post

Probabil si eu as investi mai mult timp si as depune mai mult efort daca as sti ca vreau sa mai pastrez masina mai mult de 1 an...

 

Oricum, sfatul meu legat de vopsitorie e sa-ti alegi un service serios care poate sa-ti ofere garantie pe lucrarea efectuata! Eu acum tocmai mi-am lasat masina in service pentru revopsit un spoiler pe care dupa mai putin de un an se umflase vopseaua pe el la toate cutele. Noroc ca fusese facut intr-un service ce se respecta si au luat-o la revopsit fara nici un fel de comentariu suplimentar... Spoilerul spate are aceeasi boala dar vopsit intr-un service mai naspa nici nu mai are sens sa ma cert cu aia...

Share this post


Link to post

Vopsitoria va fi singurul loc in ca nu-mi voi baga labutele pina la final. In concediu am tras frumos la linie aripile spate (post inlocuire) dar atit. Pregatirea finala si vopsirea vor fi facute de meseriasi, in service dotat cu cuptor. Am un cunoscut, proprietar de astfel de service, si stiu ce-i poate pielea. Lucreaza numai cu materiale de top iar, in cazul unei erori, nu vor fi probleme la remediere

Edited by Salex

Share this post


Link to post

acum am zarit masina,frumoasa,nu am ce spune,bv'o..

Share this post


Link to post

In sfarsit ti-ai facut si tu un topic cu mos-u'. Extraordinara masinaria, felicitari pentru modul in care o intreti!

Am o intrebare, la farurile cu lupa ai niste becuri mai ciudate de 65W ?

Ai zis ca pui poze cu interiorul, nu ai mai pus? Si cu motorisca :D ?

Share this post


Link to post

Merci :) . Sint la fel de pasionat ca si tine.

 

Cu interiorul mi-e rusine sa fac poze acum :> . De mai bine de o luna umblu fara bancheta si spatar pentru ca astept sa o bag la vopsit. Din pacate au aparut unele urgente care nu mi-au permis sa fac asta, sper ca pe 20 Septembrie sa comit si lucrul asta.

 

Astazi mi-am facut rost de lac - Glasurit MS Racing Clear. Mie nu-mi spune mare lucru pentru ca nu ma pricep, insa toti vospitorii cu care am discutat mi-au spus ca e un lac de top. Sper sa fie asa, oricum am dat foarte putin pe el. Vopseaua va fi Gri Verde Primavera de la PPG.

 

Nu am becuri ciudate pentru faruri desi, crede-ma, am cautat peste tot pe unde am umblat. Asta pentru ca, in cartea tehnica, figureaza la faza scurta si posibilitatea de a pune becuri H1 de 60W. Tot ce am gasit au fost niste "off-road"-uri de 90W (parca si 100). Eu unul nu am de gind sa imi maltraez instalatia electrica, sint f.f multumit de cum merge acum. Nu am mai avut probleme cu electrica din Ianuarie 2006 si nici nu vreau sa le provoc. Cel mai probabil, dupa vopsire, urmeaza montarea unor xenoane de 4300K. Am oarece retineri (din motive legale) insa cred ca o sa ma calc pe inima si o sa fac lucrul asta.

 

Imediat dupa vopsire intentionez sa infoliez capota cu folie protectoare, ramine de vazut ce gasesc. As prefera ceva transparent de foarte buna calitate (ma gindesc la un 3M) insa mai e mult pina departe ...

 

Tot dupa vopsire urmeaza re-montare folie. Cea pe care o am acum e OK ca si transparenta insa nu am timbru si certificat de la RAR :( . In pus, 12 zic eu ca e de ajuns, deja au inceput sa apara niste distorsiuni si umflaturi. Oricum, voi pune cea mai transparenta folie cu putinta ... ma streseaza al dracului de mult mersul noaptea pe timp ploios...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Daca tot iti faci timp pune-i si un tips la teava aia de evacuare ca arata parca neterminata fara... Sunt de la Borla la cateva sute de mii, sunt si mici, arata f bine si tin bine in timp. Eu mi-am luat cred ca unul din cele mai mici si vad ca ma tine (are deja 3 ani). As pune si la GP dar are teava in jos (nasoala inventie tipica pt diesel!).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

O sa-i schimb si finala in curind. Jegul ala de l-am luat in Decembrie anul trecut este insuportabil peste 140km/h. Cu ocazia aia o sa rezolv si cu terminatia ;) . Timp sa am, ca ideile sint insirate pe o lista destul de lunga :)

Share this post


Link to post

Incepind de astazi, aratam asa:

Img_0.jpg Img_1.jpg

Img_3.jpg

Am demontat personal si de unul singur tot ce se vede. Concluzie dureroasa (pentru sale): capota e grea ca dracu', nu va sfatuiesc sa umblati solo la ea.

 

In poza urmatoare am incercuit cu rosu gura de admisie a aerului. Asta pentru ca am auzit multe basme privind motoare de Leganza care s-au inecat cu apa la trecerea printr-o balta. Asa cum se vede, gura este deasupra rotii, ma indoiesc ca a incercat cineva sa intre in apa mai adinca de atit. Daca nu sint probleme (tubulatura sparta), Leganza poate traversa in siguranta "ape" de peste 50 cm adincime.

Img_4.jpg

 

Operatiunea va continua zilele urmatoare. Vreau sa ma ocup eu de tot ce inseamna demontare si montare. Ca idee, totul va fi vopsit ca piesa separata, am demontat inclusiv minerele de la usi. 3 usi din 4 vor fi schimbate, cele noi nu apar in poze :) .

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...