Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

TICO bujii

Recommended Posts

1) Daca incerc sa trec pe benzina FARA plumb trebuei sa schimb si bujiile?

-----

2)

conform manualului de service

 

FARA PLUMB

Producator CHAMPION / GOLDEN

RNIIYC-4 / BPR5EY-11

Distanta electrozi 1,0 - 1,1

 

 

CU PLUMB

Producator CHAMPION / GOLDEN

RNIIYC / BPR5E

Distanta electrozi 0,7 - 0,8

 

 

Care ar fi niste buji mai calde dar compatibile cu astea?

-----

3)

Cam ce se se intimpla daca:

a) distanta electrozi mai MARE

b) distanta electrozi mai MICA

Share this post


Link to post

1) Da;

2) Ambele sunt la fel de calde si numai bune pentru TICO. Daca e sa aleg, eu aleg NGK. Apropo, indicativul al Champ este RN11YC;

3) in ambele cazuri merge la fel de prost.

Share this post


Link to post

unde pot gasi un magazin care sa aiba multe bujii? :D

eventual sa gasesc ce am postat eu mai sus

Share this post


Link to post
3)

Cam ce se se intimpla daca:

a) distanta electrozi mai MARE

 

3) in ambele cazuri merge la fel de prost.

 

Acum pun benzina cu plumb (ma rog surogatu care e pe post de cu plumb) si bujiile sint reglate la 1.1 ca pt fara plumb. Nu e mai bine (scinteie mai mare) ?

Share this post


Link to post

:( am fost la un magazin de piese (pe Agricultori) sa-mi iau bujii tari. aveau baietii de toate. NGK, BOSCH scumpe, ieftine... de toate. Baietii au doua tico la firma si mi-au spus ca au bagat 4 electrozi de la bosch, v de la NGK dar tot cu CHAMPION merge mai bine. In concluzie nu am mai luat nimic si le pastrez p-ale mele.

Share this post


Link to post

M-am dat pe benzina fara plumb.Oricum bujiile erau bosch wr8dc (pt. fara)si eu mergeam cu bz. cu plumb.Par OK astea.Nu vad diferenta fata de champions rn11yc.

Share this post


Link to post

champion am si eu .sunt super. nici o problema. le am de cand am luat masina , adica un an si le-am desfacut de curiozitate acum 2 saptamani,. uscate si curate, putin caramizii asa cum trebuie

Share this post


Link to post

Am pus niste bujii NGK cu Iridiu sa vedem cum se comporta. Singura problema ar fi ca cifra de la "heat range" este 6 si ar trebui cam 8, mai ales ca peste tot nu mai exista benzina cu plumb decat acel "surogat"

Share this post


Link to post

Eu am pe tico bujii cu 3 electrozi de Porsche 911...

Share this post


Link to post

Eu cred ca cifra ar trebui sa fie 5 la NGK. Scara temperaturilor la Bosch este diferita si rasturnata fata de NGK.

Share this post


Link to post

Am observat si eu ca la BOSCH e fix invers dar mi-a trebuit ceva timp. Aveam impresia ca e un standard ca la toti producatorii e aceeasi notatie. In orice caz pana la urma e de bine ce am pus. Sa vedem in timp ce si cum.

Share this post


Link to post

Am vb cu cineva care lucreaza in distributia de piese auto Bosch ca are pt Tico bujii superplus cu Ytrium ?!? e vorba de o blonda, asa ca s-ar putea sa nu fie corecta denumirea..cica ar fi mai bune decat cele cu electrod de cupru. A incercat cineva bujii Bosch pt Tico, a fost multumit?

Share this post


Link to post

Parerile sunt impartite. Eu unul sunt multumit de ele.

Share this post


Link to post
Am vb cu cineva care lucreaza in distributia de piese auto Bosch ca are pt Tico bujii superplus cu Ytrium ?!? e vorba de o blonda, asa ca s-ar putea sa nu fie corecta denumirea..cica ar fi mai bune decat cele cu electrod de cupru.

O cheama Nutzi (Udrea), spaima curtii ? Materialul se cheama Iridium, iar bujiile nu-s mai bune, doar mai scumpe, deoarece rezista mai mult timp electrodul (~60.000 km). Eu sunt pentru Cu, ieftin si des, maxim 15-20.000 km sau 2 ani, povestea cu 25.000 km e cam intinsa si nu-s de guma bujanele. Din observatiile mele, remarca producatorul legata de injumatatirea termenelor la consumabile in cazul rulajului majoritar in conditii grele (urbanul de la noi) este perfect justificata.

Share this post


Link to post

Senna ma dezamagesti...nu ai auzit tu de bujii cu electrod subtire din iridium?

Share this post


Link to post
A incercat cineva bujii Bosch pt Tico, a fost multumit?

 

cel mai bine merg champion originale! si eu am vrut sa iau si toata lumea mi-a zis (inclusiv vanzatorii de la magazin, acre aveau 2 tico) ca merge mai prost cu orice ai pune...

 

tu incearca si zi-ne si onoua cum merg :D

Share this post


Link to post

@Soran Pai am auzit de bujii cu Iridium, dar vroiam sa vedeti si voi daca vi se pare normal ca oameni total paraleli de domeniul auto sa lucreze in el...

 

@tolin_afc Pe autoarea ineptiei nu o cheama Nutzi, spaima curtii, insa intamplator locuieste si lucreaza tot in BV :) >-

 

@ZLI nu mai incerc Bosch, m-am razgandit...Daca vreti va dau voua un set din respectivele (costa 20ron 3bucati) si incercati voi :mrgreen:

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu bujii Bosh acum ceva saptamani si tre sa spun ca imi pare rau.

 

Merge mai rau ca inainte ... bujiile champion era faine ... chiar ma gandesc sa cumpar unele champion si pe astea sa le tin acasa.

Share this post


Link to post

Ma faceti sa trec iar pe champion. Nu am sesizat sa mearga mai prost cu astea bosch de acum. Mai sa fie le schimb iar dupa 7.000 km?? :scarpin: :scarpin:

Share this post


Link to post

Cat mai costa Champion-urile? Banuiesc ca se foloseste acelasi, atat pt non-euro cat si pt euro2.

Share this post


Link to post

Am luat saptamana trecuta 3 bujii Champion RN9YC cu 20 ron.

Share this post


Link to post

Sa ne anunti cand pica :P

Am luat si eu cam acum un an pt dacie 4 bucati(champion dar nu stiu modelul) tot pe la pretul asta si dupa o luna puteam sa le arunc :(

Share this post


Link to post

Am constatat ca am si eu pe Ticozaur Champion RN9YC, au peste 30k km si merg laser! Electrodul central este insa putin consumat, deja am in vedere sa le inlocuiesc preventiv, ca si-au trait viata cu varf si indesat!

Share this post


Link to post

Am achizitionat bujii Brisk Extra LR17TC-1 cu 3 electrozi si fise Tesla siliconice. Le montez cu proxima ocazie si revin cu impresii :lavolan:

Share this post


Link to post

daca se poate, vreau si eu sa ma conving ca se dau 3 scantei odata, si nu numai una, pe electrodul cel mai apropiat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...