Jump to content
Sign in to follow this  
badfreja

Dauna Totala Chevrolet Spark 1.0 - Cum Se Procedeaza?

Recommended Posts

Buna,

 

Saptamana trecuta am avut un accident in care nu au mai fost implicate si alte masini... In mare, in incercarea mea de a evita un auto de pe contrasesns, care efectua depasire, dar intrase jumatate pe banda mea, am pierdut controlul masinii si am intrat intr-un sant, in care ne-am rostogolit de cateva ori.

 

Eu si ceilalti 2 pasageri suntem relativ ok, cei 2 au fost internati cateva zile, si acum li se cere certificat medico-legal, pentru ca mie sa nu mi se faca disar de urmarire penala. Dar asta este o alta problema, sa revin la masina.

 

Masina este, cu probabilitate de 99%, dauna totala. Inca nu am primit devizul de la asigurator, ci doar un proces-verbal, in care a notat ce e defect (cam toata caroseria+alte piese). Motorul pare a fi intreg, insa sasiul nu este. Are cineva idee in cat timp se primeste devizul? Inspectorul de asigurari a vazut masina, a facut poze, dar la 6 zile dupa, nu am inca niciun raspuns de la BCR Asifurari.

 

Masina este cumparta in Leasing, prin BCR, cu full-casco la BCR. Sunt in primul an de la achizitia masinii, deci am si CASCO pe suma intreaga de cumparare. Pana acum, am luat legatura cu asiguratorul, care mi-a explicat ca vor plati catre BCR Asigurari 85% din SA si epava ramane la mine. Asta e singura varianta? Sau pot pastra ei epava, si mie sa imi ramana resutul de bani? (SA-restul din contractul de leasing+taxe, desi am inteles ca nu sunt, asa mi-au zis de la BCR Leasing).

 

Din ce info am mai gasit online, am inteles ca as iesi mai bine sa valorific eu epava. Vreo parere in aceasta privinta? Cum ati procedat, cei care ati mai fost in situatii similare? Si cum/unde se valorifica o epava auto? Oare valoreaza ceva, dat fiind ca motorul pare destul de intact?

 

Eu sper sa imi pot recupera macar avansul platit la inceputul contractului, pentru a putea face leasing pentru una noua...

 

Astept parerile voastre, si va multumesc in avans...

Share this post


Link to post

Eu nu am pastrat epava. Intr-adevar, daca ai timp, poti recupera ceva mai multi bani daca pastrezi epava.

Pe mine m-au despagubit 100%, la fel eram in primul an de contract. Unicredit.

 

Apropo de dosarul penal... o sa fie cam nasol. In cazul meu, am fost singura victima (fara spitalizare!) si tot m-au tinut un an cu dosar...

Edited by claz

Share this post


Link to post

Si daca zici ca te-au despagubit 100%, cam cat ai ajuns sa recuperezi, raportat la avansul platit? Am inteles ca se recupereaza aprox. valoarea intreaga a avansului platit la inceput. Asa a fost in cazul tau? Cam cat a durat la tine dosarul de dauna?

Edited by claz

Share this post


Link to post

Dosarul de dauna a durat cam 2 saptamani, daca tin bine minte.

Nu am recuperat avansul integral, pentru ca in nemarginita mea inteligenta am optat la asigurare pentru valoarea CIP.

Share this post


Link to post

La leasing cam iesi in pierdere in caz de dauna totala.Asta pentru ca firma de leasing iti ia dobanda la cat ai platit tu, iar asigurarea despagubeste doar costul masinii nu si dobanda..care e pierederea ta :) .

Share this post


Link to post

La rambursarea anticipata, in cazul unei daune totale nu se mai percepe dobanda, decat comisionul de rambursare anticipata.

Share this post


Link to post

Pacat ca ai avut parte de acest eveniment in schimb si cel mai important este ca ati avut mare noroc in lipsa problemelor medicale majore...din ce am mai citit pe forumuri sau poate chiar aici faptul ca masina e in leasing o sa-ti cam produca o gaura in buget, asta e nu pune la suflet cel mai important este ca toti sunteti sanatosi. Vezi ca scria cineva ca asiguratorul i-a cerut sa constate valoarea reparatiei iar serviceul sa plateasca cota parte din valoarea estimarii reparatiei...cum devizul ajungea la 630mil. procentul obligatoriu de platit a fost crunt iar masina a fost evident dauna totala chiar daca 3/4 din masina era intacta fiind lovit in spate. Atentie asadar la tot felul de amanunte ca sa iesi cat mai bine financiar...si evident spor la una noua, daca e cumva un Cruze te-ai scos, iti iei o masina trasnet!

Mai e si varianta sa-ti achizitionezi tot un Spark pastrand epava pt. piese de schimb de vanzare sau pt. tine...iti doresc sa faci alegerea cea mai buna!

P.S. Un prieten de-al meu a facut praf un BMW seria 7 luat de o luna fara asigurare insa a multumit cerului ca si-a luat o astfel de masina deoarece a scapat cu viata chiar daca a pierdut 40.000 euro...la el reparatia era estimata la 45.000 euro, motorul ajungand undeva pe sub masina! A avut si el probleme cu dosarul de cercetare privind urmarirea penala deoarece vina a fost a lui adormind la volan si o persoana cu care era in masina a fost accidentata, din fericire, nu grav!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Mie de la BCR Leasing mi-au zis ca nu au nici comision de plata anticipata. Au spus ca se plateste restul de capital, la curs BNR + 1%. Si atat. I-am intrebat si eu de acea taxa, pentru ca auzisem si eu in stanga si in dreapta... dar au spus ca nu. Sper ca asa sa si fie.

 

Pana acum nu mai am nicio veste de la ei, m-am uitat insa pe contractul de CASCO, unde spune clar ca epava ramane la Asigurat (iar la Asigurat este trecut BCR Leasing). Deci probabil cu firma de leasing trebuie sa ma inteleg ce facem cu epava... Tare mi-e sa nu raman cu ea in curte mult si bine, si sa iau apoi 2 lei pe ea :( Nici nu stiu cat ar putea valora, dar cred ca ar trebui sa fie ceva, avand in vedere ca motorul este, cel mai probabil, intact...

Share this post


Link to post

Daca iti ofera alternativa, sfatul meu e sa nu te complici cu epava.

In legatura cu plata anticipata, la mine au incercat sa aduca vorba ca ar trebui platit comisionul, ca asa se face. Le-am zis ca nu am vrut sa inchei contractu de leasing mai repede, asa ca sa ma scuteasca de idei de-astea.

Share this post


Link to post
Daca iti ofera alternativa, sfatul meu e sa nu te complici cu epava.

In legatura cu plata anticipata, la mine au incercat sa aduca vorba ca ar trebui platit comisionul, ca asa se face. Le-am zis ca nu am vrut sa inchei contractu de leasing mai repede, asa ca sa ma scuteasca de idei de-astea.

 

Ok, pai cu taxa pe plata in avans, daca vor aduce vorba, asa am sa incerc si eu sa le spun. Cat despre epava, am tot citit diverse pe net, cum ca ar fi mare tzeapa sa o lasi la ei... De asta nu stiu ce sa fac cu ea. Uite articolul unde am citit eu despre asta, pentru cei interesati: http://www.sfin.ro/articol_12500/epavele_a...giu?.html

 

Am sunat deja la autosel, si se poate pune la ei pentru licitatie, insa masina este in Barlad (ma gandesc ca ar putea fi si asta un impediment). Pe langa asta, nu pot face mai nimic pana nu primesc devizul de la asigurator... Deci momentan, stau, astept, ma informez :|

Edited by badfreja

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...