Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Se Mai Ocupa Cineva De Forum?

Recommended Posts

Propunere concreta. Inca un moderator la probleme tehnice CNEL si KALES. Cel putin CNEL e foarte stufos si ovi-jer e singur mai nou.

Share this post


Link to post

Idei? Cam asa:

 

1. Administratorii:

a) sa dea o privire prin statistici si sa scoata la iveala pentru fiecare forum in parte o lista de Top 10 posteri, desigur pentru activitatea din ultimul an in urma (sau sa zicem de la inceputul lui 2008 pana acum)

b) sa-i invite public la moderare (topic dedicat) si sa insiste (daca este cazul, prin PM) ca acestia sa-si exprime pozitia

c) daca nu se rezolva, trecem la Top 10-20

d) daca tot nu se rezolva, treci la 3.

e) sa puna un anunt pe pagina principala si un post repetitiv asemanator reclamei finale, prin care sa se faca trimitere la topicul de la b)

 

2. Moderatorii:

a) sa-si exprime o optiune specifica si sa se ocupe de ea (sunt prea multi supermoderatori -parerea mea- si, te intrebi, cine de ce raspunde; de fapt "solutia" cu suprmozii e un indiciu clar al crizei de moderare a forumului)

b) sa ramana supermozi doar 3 (trei) cei ce au cele mai multe actiuni de moderare in prezent

c) operatiunea sa se repete din cand in cand, cu participarea mozilor si supermozilor curenti

 

Poate mai imi vin, dar sa vad cu ce va ocupati voi. Intr-o comunitate democratica, conteaza si participarea, dar responsabilitatea e a conducatorilor, asa ca e randul vostru sa bagati explicit, nu am pentru ce sa dau seama.

Share this post


Link to post

Imi permit sa ma bag ca musca in lapte (cu oleaca de experienta de moderare si administrare de forum)

 

Nu cred ca e un criteriu Top10 postare - mult nu inseamna neaparat bun

De exemplu la tehnic CNEL - sunt doi oameni care dpdv al calitatii si pertinentei posturilor mi-au sarit in "ochi" - si anume Cris06 si Dj_Dark ...

 

sau daca ar fi vreo 3 oameni (habar n-am al treilea) - pot fi comuni pe moderare CNEL ocupanduse de cele 3 sectiuni fiecare cum poate.

 

parerea mea' hic :)

Edited by madkat

Share this post


Link to post

De ce se considera ca moderatorul trebuie sa fie persoana cea mai tehnica? Moderatorul e in principal un fel de politist. El trebuie sa recunoasca informatia de calitate, nu neaparat sa o produca.

 

Ah da, si sa aiba bun simt, sa nu fie ranchiunos, din astea...

Share this post


Link to post

Asa este, la cafenea si la intalniri nu trebuie

insa la probleme tehnice "tuning" si piese trebuie sa poata sa judece calitatea informatiilor postate... si corectitudinea lor.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Zmeu, Pai daca nu are acel "bun simt" logic si tehnic cum poate aprecia informatia de calitate. Eax, am zis calitate, dar a fost dupa tine :D

Nah ca am dat aproape in acelasi timp cu madkat cu mouseul, adauga si electrice, electronice. Altfel e moderatoare de realitatea. Tv.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
De ce se considera ca moderatorul trebuie sa fie persoana cea mai tehnica? Moderatorul e in principal un fel de politist. El trebuie sa recunoasca informatia de calitate, nu neaparat sa o produca.

 

Ah da, si sa aiba bun simt, sa nu fie ranchiunos, din astea...

 

Domnu' Dan daca politistul nu stie codul rutier de unde sa stie el daca ai incalcat o regula de circulatie sau nu? Sau ce amenda tre' sa-ti dea daca ai trecut pe rosu?

Ce spui tu se poate aplica in 30-40% din cazuri cred unde niste clone bat cimpii cu/fara gratie sau sint offtopic eventual...

E cu 2 taisuri poti sa dai peste niste robotei care stiu 10 reguli si pe alea le aplica, asta daca nu au un bagaj minim de cunostinte tehnice.

Eu unul chiar daca ma mai pricep cit de cit nu m-as baga pe un forum ca asta mi-as prinde urechile ...

Share this post


Link to post

Politistul doar interpreteaza legea, nu o produce si nici nu e un mega sofer. ;)

Share this post


Link to post
Eu unul chiar daca ma mai pricep cit de cit nu m-as baga pe un forum ca asta mi-as prinde urechile ...

 

Slaba cunoastere e intotdeauna mai periculoasa daca necunoasterea, mereu am apreciat ca cei mai primejdiosi sunt semidoctii :) )

Share this post


Link to post

De acord, si aici proverbul frantuzesc "Il n'y a pas des sots si incomodes que ceux qui ont de l'esprit"(Prostii cei mai suparatori sunt cei care au cate o sclipire de inteligenta) se verifica...

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post
insa la probleme tehnice "tuning" si piese trebuie sa poata sa judece calitatea informatiilor postate... si corectitudinea lor.

Calitatea informatiilor este judecata de catre cititori/membri care, in principiu, sunt egali pe un forum. Rolul unui moderator/adminsitrator este sa creeze conditiile necesare unor discutii civilizate/interesante/fructuoase, nu sa creeze discutiile.

Share this post


Link to post

Wolfman, Foarte probabil, intocmai ca si vremurile de acum. numai ca sclipirea vine din inspiratie, inca nimeni nu i-a gasit insa sursa. Cica prostul se simte jignit inainte de a-i spune ceva, dar eu zic sa-l lasam in pace.. ca e boul lui Dumnezeu, numai sa nu il punem pastor la oi.. ca le mananca lupul =))

 

,Zmeule, eu sunt satul de moderatoarele de la realitatea, antena.. etc. Priceputi la toate am mai avut, dar stii ca pina la urma .. sa nu cadem in proverbul ala canibal: ca toti oamenii sunt buni :) )

 

Si tu lucrezi in vanzari.. stii prima regula, trebuie sa stii ce vinzi, asa si aici, trebe sa stii ce moderezi.

In plus nimeni in "service" nu te va respecta cand te uiti ca mata (cu tz) la icoana preavirginei.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Tommy, nu mai compara 'xxx tv' (informare-dezinformare la comanda pe bani grei) cu un amarit de forum auto, al carui valoare se ridica la 5000 de para dupa estimarea lui goagal.

 

Parerea mea e ca va complicati prea mult cu discutii. Alegeti 10-20 de moderatori acolo si aia e. Mai aveti putini si ii puneti sa faca si analize medicale, ca un criteriu de moderare.

Care modereaza aiurea il faceti user din nou si gata. In timp se cern ei automat.

 

Vorba aia 'If you go high enough, always is down to a person to decide'.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Nu vreau sa te dezamgesc, dar nici nu-s high si nici nu intentionam sa imprim eu ritmul vreo unei decizii. 20 spui? :)

Dar cel putin ca exercitiu e, nu in oglinda ca democratie, dar destul de interesant ce cred userii ce intra aici cu cateva zeci/sute de clici zilnic.

Altfel drop la toata sectiunea .. "despre forum".

Eu ma refeream strict la ariile tehnice care trebuie sa-si pastreze tinuta, nu la cele de asa zisa .. socializare (intalniri, cafea, bancuri, sex, scuze, etc) :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Politistul doar interpreteaza legea, nu o produce si nici nu e un mega sofer. ;)

 

Daca nu o cunoaste ce dracu sa interpreteze?

 

Slaba cunoastere e intotdeauna mai periculoasa daca necunoasterea, mereu am apreciat ca cei mai primejdiosi sunt semidoctii )

Eu mai am o sansa recunosc ca sint la "furat" :) "mai stiu cite ceva" nu insemna ca "STIU"...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Hai mai nu va mai certati. O sa ma ocup eu ca si asa am timp destul la dispozitie. Ban-urile le scot pentru 3 sticle de bere, sa fie clar de la bun inceput.

Share this post


Link to post
Idei? Cam asa:

 

1. Administratorii:

a) sa dea o privire prin statistici si sa scoata la iveala pentru fiecare forum in parte o lista de Top 10 posteri, desigur pentru activitatea din ultimul an in urma (sau sa zicem de la inceputul lui 2008 pana acum)

(...)

Nostima ideea, dar gresita din pacate.

Pentru ca intra in conflict cu

2.1 Numărul de mesaje scrise în forum nu are nici o importanţă şi este afişat cu titlu informativ. Nu se face nici o diferenţiere între utilizatori în funcţie de acest lucru.

Acu' vrei sa chiuretezi regulamentul? Da, ala cu care ai fost de acord la inregistrarea pe forum.

Share this post


Link to post
(sunt prea multi supermoderatori -parerea mea- si, te intrebi, cine de ce raspunde; de fapt "solutia" cu suprmozii e un indiciu clar al crizei de moderare a forumului)

b) sa ramana supermozi doar 3 (trei) cei ce au cele mai multe actiuni de moderare in prezent

Supermoderatorii (moderatorii globali) au aparut din necesitate, nu din dorinta de a fi unii mai smecheri ca ceilalti. Dupa mine, ar trebui ca toti moderatorii sa fie globali ca sa poata interveni oriunde si sa se suplineasca reciproc. Poate doar cu exceptia unei perioade de acomodare.

Share this post


Link to post

De acord, cand aparusera nspe topicuri cu spam pe toate ariile ar fi fost destul de incomod sa asteptam pana intra pe forum moderatorul responsabil de aria respectiva, asa ca am facut curatenie cei aflati online in momentul respectiv.

Share this post


Link to post

Sectiunea "Tuning Matiz", initierea topicului "Sal":

de unde cumpar si eu o pereche de proiectoare,sau mar interesa cum sunt prinse proiectoarele pe matiz ??

 

@AB > lipsesc moderatorii,sau lipsesc userii ?!.

Share this post


Link to post
Asa este, la cafenea si la intalniri nu trebuie

insa la probleme tehnice "tuning" si piese trebuie sa poata sa judece calitatea informatiilor postate... si corectitudinea lor.

 

Cel mai important, sa cunoasca forumul. Altfel, de unde stii daca s-a mai discutat despre un topic deschis nou sau nu?

Nu trebuie sa fie as in ale tehnicii insa trebuie sa aiba un minimum de cunostinte.

Share this post


Link to post

Decand traia in pesteri, dorinta omului de-a scrie a fost mai mare decat cea de-a citi. Internet-ul nu schimba cu ceva raportul acesta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Idei? Cam asa:

 

1. Administratorii:

a) sa dea o privire prin statistici si sa scoata la iveala pentru fiecare forum in parte o lista de Top 10 posteri, desigur pentru activitatea din ultimul an in urma (sau sa zicem de la inceputul lui 2008 pana acum)

b) sa-i invite public la moderare (topic dedicat) si sa insiste (daca este cazul, prin PM) ca acestia sa-si exprime pozitia

c) daca nu se rezolva, trecem la Top 10-20

d) daca tot nu se rezolva, treci la 3.

e) sa puna un anunt pe pagina principala si un post repetitiv asemanator reclamei finale, prin care sa se faca trimitere la topicul de la b)

 

2. Moderatorii:

a) sa-si exprime o optiune specifica si sa se ocupe de ea (sunt prea multi supermoderatori -parerea mea- si, te intrebi, cine de ce raspunde; de fapt "solutia" cu suprmozii e un indiciu clar al crizei de moderare a forumului)

b) sa ramana supermozi doar 3 (trei) cei ce au cele mai multe actiuni de moderare in prezent

c) operatiunea sa se repete din cand in cand, cu participarea mozilor si supermozilor curenti

 

Poate mai imi vin, dar sa vad cu ce va ocupati voi. Intr-o comunitate democratica, conteaza si participarea, dar responsabilitatea e a conducatorilor, asa ca e randul vostru sa bagati explicit, nu am pentru ce sa dau seama.

Solutia Top-ul e doar pentru statistici. In top de regula intra cei ce fac offtopic.

Solutia este a moderatorului global, pentru a putea suplini si pe cei care lipsesc. Stiti doar ca avem si noi - si cei noi care vor veni - familie, serviciu, etc.

 

De ce se considera ca moderatorul trebuie sa fie persoana cea mai tehnica? Moderatorul e in principal un fel de politist. El trebuie sa recunoasca informatia de calitate, nu neaparat sa o produca.

 

Ah da, si sa aiba bun simt, sa nu fie ranchiunos, din astea...

Exact. Altfel ne apucam sa angajam ingineri

 

Tommy, nu mai compara 'xxx tv' (informare-dezinformare la comanda pe bani grei) cu un amarit de forum auto, al carui valoare se ridica la 5000 de para dupa estimarea lui goagal.

 

Parerea mea e ca va complicati prea mult cu discutii. Alegeti 10-20 de moderatori acolo si aia e. Mai aveti putini si ii puneti sa faca si analize medicale, ca un criteriu de moderare.

Care modereaza aiurea il faceti user din nou si gata. In timp se cern ei automat.

 

Vorba aia 'If you go high enough, always is down to a person to decide'.

10-20 e prea mult. Dar si cate 1 pe fiecare sectiune e prea putin.

 

Daca nu o cunoaste ce dracu sa interpreteze?

 

 

Eu mai am o sansa recunosc ca sint la "furat" :) "mai stiu cite ceva" nu insemna ca "STIU"...

Exista Regulamentul. Il citeste si-l aplica. Nu trebuie sa discearna care informatie e veridica si care nu. Asta o face fiecare user, dupa principiul cu fantana.

Share this post


Link to post
@Sebian: Oricat de interesante ar fi postarile tale vesnic offtopic daca iti dau suspend iti pierzi ,,brandul" si degeaba mai postezi in anonimat. Trebuie sa mai consolidezi imaginea celor 10 clone inainte...

Rog Domniile Vostre sa imi spuna si mie cand pot da replica stimatului AndreiB pentru ca ieri, oricat de decent si respectuos m-as fi exprimat, mi s-au sters posturile. Nu vreau sa comentez nimic de grosimea obrazului celui care a facut asta...poate se simte...

Share this post


Link to post

Cand vei fi ON TOPIC. Sau pe MP daca binevoiesti sa pastrezi limitele decentei :)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...