Jump to content
Sign in to follow this  
breakx

Prezoane Galerie Espero

Recommended Posts

Acum vreo 2 luni am fost in service si am schimbat garnitura de la saxofon (acei "ochelari") deoarce imi paraia, facea ca tractorul ...saxofonul se prinde de galerie cu 3 prezoane, atunci am constatat cu mecanicul ca unul din ele lipsea, era rupt ...mecanicul a zis ca nu-i mare problema ca tine si in doua ...ok ...a schimbat garnitura a bagat silicon si acum iar a inceput sa-mi faca ca tractorul ...m-am bagat sub masina si am constatat ca piulita de la unul din prezoane a fugit si se mai tinea in unul din prezoane si la ala piulita era slabita. Am cumparat iar garnitura si un tub de silicon rosu si m-am hotarat sa o schimb eu de data asta ...cand am incercat sa desfac singura piulita care mai ramasese, fara sa fortez prea tare s-a rupt si prezonul ala (observasem eu ca piulita e un pic stramba, probabil din cauza ca saxofonul se tinea numai in aia si fiind si slabita de la trepidatii s-a stricat un pic filetul) ...acum am ramas cu un singur prezon din trei ...am pus garnitura noua am lasat si pe cea veche am bagat silicon la greu si am strans bine piulita din singurul prezon ramas. Acum vad ca tine faza s-a etansat cat de cat nu se mai aude ca la tractor ...problema este ca nu stiu cat va tine ...nu cred ca va rezista prea mult acel prezon ramas ...acuma asi vrea sa stiu ce asi putea face ...se pot suda alte prezoane in locul celor rupte? ...daca da unde asi putea face o asemenea operatiune? ...m-am mai gandit ca asi putea suda saxofonul de galerie definitiv, nici asta nu stiu daca e posibil ...oricum mi se pare o chestie destul de delicata si dificila ...poate primesc ceva sugestii ...

 

Mentionez ca e vorba de un espero 1.5 dohc '96.

 

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Share this post


Link to post

Solutie mai eleganta: dai galeria jos, tai cu un flex prezonul ramas si apoi gauresti cu o bormasina fix in centrul fostelor presoane. Diametrul gaurii poate sa fie acelasi cu al fostelor prezoane. Cumperi niste suruburi frumoase si suficient de lungi si gata, ai rezolvat curat.

 

Nu te sfatuiesc sa incerci sa lucrezi (sa gaurseti) direct pe masina, nu cred ca o sa reusesti. De asemenea, iti recomand sa cumperi niste burghie foarte foarte bune. Fara a vrea sa le fac reclama gratuita, burghiele Bosch, desi scumpe, fac toti banii.

Share this post


Link to post

In cazul asta trebuie facut si filet in gaurile date cu bormasina, nu? ...altfel cum infiletezi suruburi in niste gauri date cu bormasina in otel?

Share this post


Link to post

Am omis sa precizez exact: Suruburi + saibe + piulite. Bagi surubul pe sus prin gaura, nu merita sa te complici sa-i mai dai si filet. Jos pui flansa saxofonului, saiba, piulita. Stringi si gata.

Share this post


Link to post

Aha ... abia acum am prins complet ideea ta ...ma voi uita maine sa vad cat e de greu sa dau galeria jos ...oricum presimt ca iar o sa-mi fac o zi intrega de munca ...suruburi care nu se desfac, burghie care se rup etc. ...cred ca e nevoie de un pic de indemanare la dat gauri in otel gros, cand mi-am montat carligul de remorcare am rupt doua burghie de 12 mm (destul de scumpe, peste 20 lei bucata) deoarece gaurile trebuiau date prin portbagaj si foloseam o bormasina mare care nu-mi incapea cum trebuie, nu aveam pozitie kalumea sa o tin si cum inclinam un pic trosc burghiul ...si am facut 3 drumuri la magazin (si nu era foarte apropiat) deoarece am cumparat cate unul ...l-am rupt pe primul, apoi pe al doilea si cu al treilea mi-am terminat treaba :)

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

Sfatul meu (iti povestesc pentru ca am facut ceva similar cu prinderea dintre saxofon si catalizator ;) ) este sa dai o prima gaura cu un burghiu subtire (4-5). Pina cind am luat niste burghie bune, am distrus vreo 10 din alea luate din Obor ... si am avansat maxim 2 mm :) . Datorita temperaturilor uriase de acolo, metalul devine extrem extrem de dur.

 

Oricum, in final vei avea o treaba bine facuta si nu vei avea probleme pe viitor daca va trebui sa schimbi vreun subansamblu. Spor !

Share this post


Link to post

Salut! Am citit in fuga topicul tau si din pacate intelesesem ca ai prezoanele rupte in chiulasa. Dupa ce am recitit am realizat ca gresisem. Recomandarea mea: Lasa burghiul in pace si nu te mai stresa degeaba. Da jos evacuarea din chiulasa, du-te la cineva care are aparat de sudura si dai sudura in prezon. Prezonul este din otel iar evacuarea este din fonta. Fonta nu se sudeaza cu electrod supertit (parca asa ii zice...)... asa ca te apuci si ii dai sudura astfel incat sa topesti prezonul. Da toate prezoanele afara si pune suruburi calite si saiba grover. Succes...

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

Da, am mai vazut metoda asta ...inrosind cu autogen un surub cu capul rupt, apoi cu un cleste care are pe un maner o piulita de strangere (nu stiu cum se numeste clestele ala, am si eu unul dar nu stiam ca e capabil de o asemea stransoare :) ) s-a extras afara, cu toate ca dupa cunostintele mele de fizica din liceu un metal incalzit se dilata nu se contracta ca sa se invarta mai usor in filet ( a ramas un mister pt mine operatiunea respectiva).Problema mea este ca unuia din prezoanele rupte i-a ramas in afara galerie vreo 2 mm, deci ala s-ar cam putea prinde cu ceva pt a fi scos, dar celalalt s-a rupt cu vreo 2 mm in interiorul galeriei si ala nu vad cum ar mai putea fi scos de acolo, nu stiu daca s-a inventat vreo unealta cu care sa extragi un surub/prezon dintr-o gaura.

Share this post


Link to post

Dar saxofonul ala e asa de scump? De ce nu-l schimbi cu totul? Uite ca desi l-am desfacut de mai multe ori, nu mai stiu cum e exact dar tind sa cred ca prezoanele sunt pe galerie si gaurile pe saxofon. Cat e o galerie la sh?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Da, prezoanele sunt pe galerie si gaurile pe saxofon ...nu ar fi mare lucru de schimbat galeria dar conform pretului de aici mi se pare multisor ...probabil la sh o voi gasi cu 50-60-70 % din pretul asta depinde unde merg si cum mai negocierea. E criza si sunt stramtorat din punct de vedere financiar ...asa ca pt a economisi astea cateva sute de lei voi gauri eu o zi intreaga galeria pe care o am ...sper sa iasa treaba buna. Merci pentru sugestie oricum.

Edited by breakx

Share this post


Link to post

Vad ca esti din Iasi.

Pentru galerie sh poti incerca la Rxm, sau daca nu la dezmembrarile dinspre Tomesti.

Daca nu, poate se pot topi sau gauri mai usor cu autogenul, eventual daca a mai ramas un stift, sudezi de el un alt surub, si incerci cu o cheie.

Sau poate la cineva cu o masina de gaurit de aia fixa.

Bafta.

Share this post


Link to post

Acu' pe bune ... nu mai speriati omul cu autogen, extractor de suruburi, galerie noua sau SH. Cu o bormasina buna si 2 burghie de calitate, rezolva problema in fix 12 minute :)

Share this post


Link to post
Da, am mai vazut metoda asta ...inrosind cu autogen un surub cu capul rupt, apoi cu un cleste care are pe un maner o piulita de strangere (nu stiu cum se numeste clestele ala, am si eu unul dar nu stiam ca e capabil de o asemea stransoare :) ) s-a extras afara, cu toate ca dupa cunostintele mele de fizica din liceu un metal incalzit se dilata nu se contracta ca sa se invarta mai usor in filet ( a ramas un mister pt mine operatiunea respectiva).Problema mea este ca unuia din prezoanele rupte i-a ramas in afara galerie vreo 2 mm, deci ala s-ar cam putea prinde cu ceva pt a fi scos, dar celalalt s-a rupt cu vreo 2 mm in interiorul galeriei si ala nu vad cum ar mai putea fi scos de acolo, nu stiu daca s-a inventat vreo unealta cu care sa extragi un surub/prezon dintr-o gaura.

_________________________________________

 

e o diferenta mare intre autogen si sudura electrica... eu la cea de a doua ma refer... cu aparatul de sudura se si poate taia... intelegi? nu inteleg de ce ai nevoie de cleste si de alte scule... doar 2 electrozi si un aparat de sudura ieftin... atat... spor la treaba...

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

Daca as fi in cauza,as alege varianta burgie-masina de gaurit.Mi se pare mai simplu si mult mai precis.

Share this post


Link to post
Daca as fi in cauza,as alege varianta burgie-masina de gaurit.Mi se pare mai simplu si mult mai precis.

______________

 

5 min a durat toata operatia facuta la nubira mea, cu doua prezoane rupte... nici mie nu mi-a venit sa cred cat de repede s-a rezolvat. De aceea recomand aceasta varianta. Daca colegul forumist locuia mai aproape de constanta reparatia o faceam impreuna fara nici un ban. Asa ca recomand aceasta metoda.

Share this post


Link to post

Problema s-a rezolvat cu solutia data de Salex, si totodata ii multumesc pentru sfaturi. Deci bormasina--gaura--surub--piulita. Chestia e ca nu s-a rezolvat in 12 sau 5 min ci a durat vreo ora "bazaiala", a fost foarte greu de trecut cu burghiul prin prezon, dupa ce am trecut de prezon prin materialul galeriei a mers ca-n branza. Pentru amatori ca mine care vor sa mai incerce asa ceva, sa reglati bormasina la turatie mica deoarce rupe mult mai bine din metal decat la turatie mare, initial am dat la turatie mare in ideea sa termin repede dar nu avasam aproape deloc, nu am mai dat pana acum gauri in metal gros de cativa centimetri, am mai gaurit o tabla, un coltar pt mobila, o teava folosita ca stalp, si nu stiam ca nu merge la metalul gros cu turatie mare.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Chestia e ca nu s-a rezolvat in 12 sau 5 min ci a durat vreo ora "bazaiala", a fost foarte greu de trecut cu burghiul prin prezon ... reglati bormasina la turatie mica deoarce rupe mult mai bine din metal decat la turatie mare

Mda, asta am uitat sa iti precizez. Oricum, ti-am zis ca iti trebuie niste burghie bune ;) . Pina nu am luat 2 burghie BOSCH si eu am rotunjit un pumn de burghie de mamaliga :D .

Share this post


Link to post

scuze daca sunt putin pe langa subiect. ia silicon negru pe viitor ca lipeste cel mai bine

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...