Jump to content
Sign in to follow this  
criss_blue

Accident Soldat Cu Vatamare Corporala

Recommended Posts

Salut. Acum vreo 3 zile fratele meu a suferit un accident de circulatie in urma caruia a rezultata masina si rotula piciorului drept facute praf. El circula regulamentar,iar un nene a iesit dintr-o curte (cu scart)direct in fata lui(ce o fi fost in capul lui nu stiu) . Intrebarea mea este cum sa faca fratele sa-si recupereze banii pe masina si bineinteles daunele morale si banii cheltuiti prin spitale?(Deocamdata trebuie sa stea cu piciorul in gips 30 zile, apoi sa vada daca va fi operat sau nu. Rotula fiiind sparta in 3 bucati.) Multumesc pt eventualele raspunsuri.Cateva poze cu masina avariata..

post-15307-1245594384_thumb.jpg

post-15307-1245594399_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Banii pe masina, de la asigurari. Tot asigurarile ii platesc si spitalizarea, nu sunt sigur daca si concediul medical. Pentru diferentele de bani firesti in astfel de cazuri, va trebui sa se constituie parte civila in procesul penal (intrucat au rezultat vatamari corporale, individului i se va intocmi dosar penal)

In orice caz, recuperarea fratelui tau va fi de lunga durata :( , dar bine ca a fost numai atat!

Share this post


Link to post

Pasagerii aveau puse centurile de siguranta ?

Share this post


Link to post

Nu e prima solenta lovita frontal pe care o vad la care iese parbrizul de pe rama. Daca ai vedea pozele din interior, pun pariun ca piciorul i-a fost prins intre plansa de bord si coloana volanului...

Share this post


Link to post
Pasagerii aveau puse centurile de siguranta ?

 

Da aveau centurile. Masina este Supernova, iar parbrizul a fost spart(crapat)de pasagerul din dreapta cu capul. De scos din cheder l-am scos eu ca nu vedeam cand am tractat masina. Am inteles ca se poate intelege fara a se ajunge la proces? Daca da ,exista vre-un criteriu pe care se stabilesc daunele?Da genunchiul a fost zdrobit de coltul consolei centrale.

Share this post


Link to post

Daca vrei mai multe lamuriri, pe messenger.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...