Jump to content
Sign in to follow this  
tarabostes

Recomandare Mecanic Matiz

Recommended Posts

Caut si eu un mecanic priceput si care eventual sa aiba garaj prin zona de centru-sud. Matizul sotiei pierde lichid de racire. Am completat in urma cu 2-3 saptamani si s-a dus.

Share this post


Link to post

In primul rand incearca sa-ti dai seama singur pe unde pierde... poate te descurci singur. :thumbl:

Si nu mai pune aceeasi intrebare in mai multe locuri daca nu vrei sa capeti probleme in plus... [-X

Share this post


Link to post

iti dai seama ca m-am uitat, insa nu am remarcat sursa pierderii, cel putin pe unde m-am putut uita e uscat, oricum scaderea nivelului nu este rapida, adica nu e o curgere ci o pierdere mai discreta (1 litru in 7-8 zile) deci putine sanse sa-mi dau seama.

Share this post


Link to post

Vasul de expansiune ?

Share this post


Link to post

m-am uitat, nu pare nimic anormal, la un singura imbinare de furtun, e o zgura verzuie dar e uscata si am tras concluzia ca e mai veche

Share this post


Link to post

Nu se cam vede pe la vasul de expansiune (pe nervura de lipire intre cele doua forme), se evapora la temperatura mare. Cel mai simplu, il schimbi (e ieftin) si urmaresti.

Share this post


Link to post

Corect, pierderea se produce in conditii de presiune si temperatura destul de ridicate, asa ca nu te astepta sa fie ud.

Share this post


Link to post

Si eu am avut o problema asemanatoare si era de la vasul de expansiune...noroc cu mecanicul care imi facea reviziile, si-a dat seama cand a verificat plinurile... mi-a luat ceva sa imi dau seama cum "plesnise" vasul pt. ca nu se observa nimic (era fisurat la o imbinare). M-a costat 20 ron schimbarea vasului iar de atunci nicio problema. La schimbare sa fii atent la coliere, sa fie stranse bine.

Share this post


Link to post

se pare ca e caloriferul, mocheta de la sofer si pasager e uda :(

am verificat la sugestia unui coleg de forum

Share this post


Link to post

Uita colea topicul in care am aflat si eu de problema asta.

Probabil a fost un lot (sau chiar mai multe) de vase de expansiune cu probleme. :)

 

Acu, daca zici ca-i si mocheta uda... o fi de la calorifer sau de la furtunul de scurgere al condensului de la A/C.

Edited by NFS

Share this post


Link to post
se pare ca e caloriferul, mocheta de la sofer si pasager e uda :(

am verificat la sugestia unui coleg de forum

Asa am patit eu! Nu cumva miroase ceva a dulce in masina? Eu la vara intentionez sa scot mocheta si sa pun furtunul pe ea, nu de alta dar nu se mai poate sta in masina, mai ales pe caldurile astea.

Edited by martiz

Share this post


Link to post

si cum ai rezolvat problema?

Am fost astazi la un mecanic si mi-a spus ca nu se baga ca e complicat (am cautat ceva aproape de casa) incerc sa ajung maine la un service mai mare

Share this post


Link to post

am rezolvat problema astazi, cost final 650RON (dintre care 300RON caloriferul, 300 manopera si 50 antigel)

destul de mult, dupa mine, pentru o masina care nu face mai mult de 2000E toata

Share this post


Link to post

Ca sa fiu strict in titlul topicului...

Inainte de asta mentionez ca locuiesc in Tulcea. Pe aici negasind un mecanic mai "serios" pentru al meu Maty am rugat o cunostinta care locuieste in Galati si are Cielo, sa imi recomande un mecanic. El mi l-a recomandat pe Costel (tel. 0742493299). Nu ii stiu numele de familie. Mie cunostinta mi-a facut programare si toate lucrarile si verificarile pe care le-am avut de facut le-a facut , cred eu, foarte bine si la un pret nici mare nici mic. Un pret cinstit.

 

Il recomand.

 

p.s. Daca adminii forumului considera acest post un abuz, ii rog sa il stearga.

 

Cu respect.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...