Jump to content
Sign in to follow this  
paul_marines

Discuri De Frana Kalos

Recommended Posts

Atat am dat si eu la Galati, aveau si Delphi, Zimmerman, dar nu se compara cu TRW-ul.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, TRW Lucas sunt peste ceilalti producatori enumerati.. chiar si la noi cifrele de vanzari pe TRW Lucas sunt mai insemnate raportat la ceilalti producatori. Doar ATE si Ferodo ar fi peste dpdv calitativ, insa preturile sunt semnificativ mai mari.. deci tot Lucas iese bine :)

Share this post


Link to post

Pun si eu o intrebare daca nu-i cu suparare!

A pus cineva altfel de discuri pe masina, adica, de ex., pe kalos discuri de... sa zicem espero??! sau poate alte combinatii...??

Share this post


Link to post

M-am gandit si eu la asa ceva, insa presupun ca implica si schimbat etrier, eventual supor etrier. Asta deoarece cele de espero au 256 mm, fata de 236 cat au cele de kalos. Sunt curios cata diferenta s-ar simte la franare o "imbunatatire" de genul acesta.

Share this post


Link to post

Inainte sa pun discurile trw pe kalos am incercat si niste discuri ferodo cu o singura gaura de fixare, trw-ul se aseaza perfect pentru ca este identic cu discul original montat pe kalos, adica are buza tesita pe centrul discului sper sa intelegeti :) .

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Eu am pus discuri ferodo cu o singura gaura de fixare si s-au asezat perfect...

Share this post


Link to post

Le-ai pus tu cu mana ta ? Sau ai fost la service ? De asezat se aseaza dar nu ca trw-ul.

Share this post


Link to post

Eu cu mana mea. NU am vazut absolut nicio diferenta fata de discurile originale ( cu 2 gauri ) existente pe masina.

Share this post


Link to post

Eu am pus discuri ferodo cu o singura gaura de fixare si s-au asezat perfect...

 

Si eu la fel.Totul OK.

Share this post


Link to post

in curand va trebui sa schimb discurile de frana si placutele la Aveo. m-am documentat putin pe net si am gasit urmatoarele coduri pt aftermarket

 

disc frana ventilat Aveo/Kalos OEM 96471274 / TRW DF4439 / Ferodo DDF1279 / Brembo 09.3090.20

placute frana Aveo/Kalos OEM 96534653 / TRW GDB3330 / Ferodo FDB1699 / Brembo P 24 048

 

Din experienta voastra care s-au comportat mai bine ? am auzit tot felul de laude pt Brembo...sunt mai bune decat Ferodo sau TRW ?

 

numai bine si La multi ani !

Share this post


Link to post

Am eu placute Ferodo, nu au nici o problema, nu scartaie, iar dupa ce se incalzesc putin franeaza foarte bine. De altfel, si aici si in alte parti sunt laudate placutele Ferodo.Despre discuri, nu stiu.

Share this post


Link to post
On 5/6/2010 at 10:28 AM, adostar said:

 

Uite un cod clar - TRW DF4439

post-1682-127313088584_thumb.jpg

post-1682-127313089384_thumb.jpg

post-1682-127313090085_thumb.jpg

post-1682-127313090732_thumb.jpg

am intrat sa vad recomandari si am gasit exact ce mi-am propus sa achizitionez, sa vad ce placute de frana pun pe ele, ma gandeam la ATE Cod produs: 13.0460-5899.2, discurile se comanda la bucata sau pretul afisat include 2 discuri? https://www.autoeco.ro/discuri-frana/chevrolet-aveo+t250+t255/5556/

 

 

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Salut, 

La bucata, evident. Si eu cautam discuri dar pentru Lacetti (~128.000Km)

  • Like 1

Share this post


Link to post
On 5/17/2021 at 11:47 AM, perfidus said:

Salut, 

La bucata, evident. Si eu cautam discuri dar pentru Lacetti (~128.000Km)

Ms pt raspuns, la placute am ales Brembo cod P 24 048 si dintr-o postare mai veche am descoperit ca am acum pe masina Jakoparts si am deja cu ele peste 45.000km, mi-au fost schimbate fara sa aleg la o revizie  https://www.autoeco.ro/placute-frana/chevrolet-aveo+t250+t255/5556/

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu discurile si placutele, ambele QWP. Din pacate, cred ca ma paste si o reconditionare a etrierelor (schimbat pistoane si garnituri), ca nu imi plac cum elibereaza frana. Cel putin, dupa schimbare, cativa zeci de km s-au incalzit destul de rau rotile, Acuma vad ca se incalzesc mai putin. Sa vedem cum evolueaza.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...