Jump to content
Sign in to follow this  
paul_marines

Discuri De Frana Kalos

Recommended Posts

Recent am fost pe punctul de a inlocui discurile de frana (rotor) impreuna cu placutele aferente. Am procedat la cumpararea unor discuri Zimmmerman la 240 RON - (10%). Discurile aratau foarte bine, inscriptionate Made in Germany, insa aveau o mica problema. O singura gaura de fixare in loc de doua cum au discurile originale de pe Kalos. Mecanicii de la Expocar au refuzat sa le monteze ( =D> ) pe buna dreptate, ele fiind destinate modelelor fara ABS. Desi aparent se potriveau de minune, un mic detaliu important sesizat de mecanici a facut sa evit aparitia unor probleme nedorite. Altfel, discurile erau excelente, cotate foarte bine in lumina reputatiei producatorului.

Asta si vis - a - vis de unii sau majoritatea mecanicilor de cartier pentru care orice piesa se potriveste chiar daca mai raman suruburi. :o si a caror preturi de manopera surclaseaza pe cele de la dealer, dar cu ce riscuri?

M-am bucurat de situatie si in contextul in care uzura discurilor era modesta (0,5 mm / 6,0 mm) si am avut un motiv serios sa returnez discurile, scutind astfel ceva marunti.

 

Scuze pentru pozele cu telefonul.

post-2099-1244320240_thumb.jpg

post-2099-1244320273_thumb.jpg

post-2099-1244320299_thumb.jpg

post-2099-1244320316_thumb.jpg

post-2099-1244320971_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Majoritatea discurilor au un singur surub de fixare deoarece acesta are rol doar sa nu iasa discul cand scoti roata intrucat momentul de franare este suportat in totalitate de cele patru prezoane ale butucului. Nu ar fi aparut probleme nedeorite daca le foloseai asa.

Eu le-as fi dus la un strungar sa le execute respectiva gaura tronconica.

Edited by Senna

Share this post


Link to post
Eu le-as fi dus la un strungar sa le execute respectiva gaura tronconica.

 

Senna - te contrazic in ceea ce priveste majoritatea, dar fiind vorba de franare si de faptul ca un baiet' destept mai facu o gaura cu un motiv, asta trebuie sa dea de gandit. Ai dreptate cand spui ca cele 4 prezoane preiau efortul, dar ce se intampla cand intra in functiune ABS-ul? Oare atunci este suficient un singur surub?

Puicuta de la piese reintroduse seria Kalos-ului si in prezenta mea, dincolo de tejghea, a selectat din baza de date discul potrivit, Surpriza, avea in imagine 2 gauri si se adresa masinilor cu ABS indiferent de motorizare.

Mai frumos este ca erau si mult mai scumpe (cca 400 RON).

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Totusi nu-mi prea dau seama de ce sa le schimbi?Uzura mi se pare chiar ff mica.

Share this post


Link to post

Akon, asa este, nu era necesara schimbarea lor. La schimbarea anterioara, undeva la 70 000 km, cei de la GM au dorit sa-mi schimbe si discurile. Din acesta cauza nu am stiut cat de uzate erau. Cum eu schimb placutele odata la 2 ani , nu mi s-a parut (mie) un efort financiar major sa pun discuri noi. Ai dreptate ca uzura este modesta si din acest motiv am decis sa nu le schimb, asta pana la proxima schimbare de placute.

Share this post


Link to post

Sint de aceiasi parere cu cele spuse de Senna, acel surub e doar sa fixeze si(sau) sa mentina discul cind dai roata jos.Ca are un surub sau doua,asta nu are nimic de-a face cu ABS-sul sau altceva pe la sistemul de frinare.Eu le montam asa cu un singur surub.

Share this post


Link to post

salut..cine a proiectat 2 suruburi de fixare nu a fost un mecanic de cartier,au si ele un rol acolo,de fixare ,siguranta..unul poate ceda s-au altceva...parerea mea personala pt siguranta sa folositi piese originale si exact care trebuie...siguranta este mai presus de orice...

Share this post


Link to post

In plus, suruburile sau gaurile se pun simetric pe piesele rotative, din considerente de echilibrare dinamica a maselor.

Share this post


Link to post

@diablo.Ai perfecta dreptate.Proectantul "nu a fost un mecanic de cartier" dar cel care monteaza acel surub si cade, DA e mecanic de cartier.Cit despre siguranta, cred ca in loc de acel surub de 6 (sau7) mai montau probabil inca un prezon sau mai multe.Sint probabil milioane de autoturisme care au doar un singur surub (la discul de frina sau la tambur) si nu cred ca cuiva ia sarit roata, sau altceva din cauza ca 1 surub avea si nu doua. :) >- .

Share this post


Link to post
In plus, suruburile sau gaurile se pun simetric pe piesele rotative, din considerente de echilibrare dinamica a maselor.

 

Nu cred ca se pune problema de dezechilibru, deorece acel surub "umple" gaura. Nu reprezinta o masa in plus. Si intr-adevar sunt multe discuri de frana care au doar un singur surub de fixare.

Eu nu mi-as face probleme legate de acel surub, deorece in momentul in care si janta este montata, si prezoanele stranse normal, nu mai are nici o functie.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

viktor eu nu am spus ca ii cade roata,daca sunt prevazute 2 suruburi atatea pui, nu exista ideea ca nu are nimic..daca o sa ai ocazia sa lucrezi intr-o fabrica care produce masini ai sa-ti schimbi opinia...poti sa scoti multe suruburi de la unele componenete la masina fara probleme,masina v-a functiona si o sa fie mai usoara... :lavolan:

Share this post


Link to post
Nu cred ca se pune problema de dezechilibru, deorece acel surub "umple" gaura. Nu reprezinta o masa in plus ...

Intr-adevar, reprezinta o masa in minus, o gaura in minus in pe disc inseamna o gaura neacoperita in piesa de prindere.

Share this post


Link to post

Trebuie sa continiu discutia doar asa de amorul artei :P Gaura aceea neacoperita in disc este un minus de max 2-3 grame, la o raza de rotatie de 50-60mm. Avand in vedere masa totala a pieselor aflate in rotatie, din tot ansamblul pneu, janta, NOROI!!!( care nu este centrat) disc rulmenti, prezoane...etc, si ca turatia intregului ansamblu nu depaseste 3000rpm nici la Vmax, acea gaura poate fi neglijata! Parerea mea!

 

PS: Ar trebuii sa fac un calcul (dar nu am chef acum, si oricum nu prezinta importanta valoarea) Acei 3 grame la raza de 60mm cu ce dezechilibru ar fii echivalent la muchia jentii, acolo unde se pun plumbii de echilbrare. Oricum valoarea este cu mult sub 0.5 grame... Scuze de off topic

Share this post


Link to post

In cazul acesta, urmareste gaurile de echilibrare de pe tamburii Kalos/Aveo, piese de diametru apropiat si cu rol identic. Probabil ca, sunt inutile si acelea, facute de amorul artei.

Share this post


Link to post

Sunt cu totul de acord cu dvs, si anume ca la proiectare si realizare efectiva a pieselor rotative, nu se admit abateri. DAR, ceea ce am vrut eu sa subliniez este ca in cazul prezentat la inceputul topicului, efectul de dezechilibru, provocat de acea gaura, nu reprezinta un criteriu pt care EU as fi refuzat montarea acelor discuri, care sa recunoastem ca, calitatitv sunt mult mai superioare celor de origine.

 

Efectul de dezechilbru provocat de lipsa acelui surub , l-as compara cu efectul produs de o pietricica intepenita in profilul de rulare al pneului. Din punc de vedere "ingineresc":, da, este un dezechilibru..., dar las la aprecierea dvs daca acest dezechilibru este sau nu unul semnificativ.

Share this post


Link to post

:thumbl: De aceiasi parere.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

@safari_hunter : si pana la urma cum a ramas, le-ai mai schimbat sau nu ?

Stie cineva exact producator / cod de la care se potrivesc discurile pentru Kalos / Aveo ?

Share this post


Link to post

@safari_hunter : si pana la urma cum a ramas, le-ai mai schimbat sau nu ?

 

Nu, nu le-am schimbat deoarece uzura celor de pe masina era infima. Deja merg de 15 000 de km cu ele, dar uzura s-a accentuat de cand folosesc placute Ferodo.

Deasemenea si comportamentul masinii la franare s-a imbunatatit semnificativ. Trebuie doar sa fiu atent la franarile violente (e drept extrem de rare) cand din cauza efortului de franare diferit fata spate, intra in functiune ABS-ul.

Share this post


Link to post
... Deja merg de 15 000 de km cu ele, dar uzura s-a accentuat de cand folosesc placute Ferodo.

Ai dat in placerea franatului cu placutele acestea ?

Share this post


Link to post

Nu as putea sa te contrazic, doar ca am gresit putin distanta parcursa cu noile placute, in fapt este de 20000 km. La placerea descoperita s-au mai adaugat naveta saptamanala de cate 500 km pe A2 si un concediu peste hotare. Acestea si-au pus amprenta serios pe modul de utilizare a franelor. Ce-mi placu cel mai mult fu acela ca discurile sunt perfect netede "cur de cocutz" 90000000.gif , fara canalele produse de insertia placutelor anterioare.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Pana la urma, n-am mai schimbat nimeni discurile, sa gasim un cod, clar ?

Eu vreau sa le schimb si tot primesc oferte "cu o singura gaura" :) !

Share this post


Link to post

Daca e necesar sa le schimbi, ia-le :) .

Share this post


Link to post

la kalos am schimbat un butuc fata,de cielo ca original costa mult mai mult si surpriza...la montarea discului de frana nu se mai prindea in 2 suruburi ci doar in unu. am deja vreo 50000 cu respectiva ;problema;si chiar nu am sesizat nici o schimbare la rulare.

Share this post


Link to post

Pana la urma, n-am mai schimbat nimeni discurile, sa gasim un cod, clar ?

Eu vreau sa le schimb si tot primesc oferte "cu o singura gaura" :) !

 

Uite un cod clar - TRW DF4439

post-1682-127313088584_thumb.jpg

post-1682-127313089384_thumb.jpg

post-1682-127313090085_thumb.jpg

post-1682-127313090732_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Noi avem disponibil codul indicat, de la TRW Lucas (Tip disc frâna ventilat, Ř 236 mm, Grosime disc frana 20 mm, Diametru centrare 59 mm, Înaltime 41 mm, Num. gauri 6, Dimensiune filet 12,7, Diametru asezare gauri 100 mm) la pretul de 147 lei/buc

 

De asemenea, mai este disponibila si o echivalenta identica dpdv tehnic de la Delphi Lockheed la pretul de 79 lei/buc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...