Jump to content
Sign in to follow this  
Dolfin

Tico, Caroserie Mai Moale Pe Dreapta

Recommended Posts

Este vorba de un Tico, 207.400Km, stare foarte buna daca este sa facem abstractie de ceea ce o sa va povestesc.

 

Schimband uleiul de curand, masina fiind pe elevator, am observat ca usile din dreapta se deschid/inchid cu greutate, DAR cele din stanga se inchid/deschid la fel de bine.

Trebuie sa mentionez ca toate usile se inchid si se deschid bine cand masina este pe sol.

 

Observand acest lucru am inceput sa ma uit pe sub ea atent.

Nu se observa nici o fisura in lonjeroane, de altfel pe cel din dreapta l-am schimbat acum acum 30.000Km si masina nu a pus probleme dupa aceea.

Am o mica fisura undeva in tabla de pe partea dreapta sus la compartimentul motor, dar nu pot sa cred ca din aceasta cauza masina este mai moale.

 

Ce-am mai observat, la o franare foarte puternica roata fata dreapta se blocheaza prima, probabil pentru ca se si "descarca" foarte usor datorita flexibilitatii caroseriei. Tot in acele momente se aude o usoare frecare a rotii din fata dreapta in aparatoare din plastic a aripii, cel putin asa "suna".

 

Masina trage putin dreapta la tractiune, nu si in "liber", dar asta face de mai mult timp numai cu cauciucurile de vara, cu cele de iarna merge drept.

 

 

Va rog sa va dati cu parerea despre ce probleme ar fi si ce anume sa mai urmaresc.

 

Merci,

Dolfin

Share this post


Link to post

mai la faza cu ridicatu pe cric e c-am normal sa se strambe umpic caroseria :) e totusi tico o masina usoara si foarta flexibila :P toate fac asa :P

Share this post


Link to post

Era ridicata pe elevator, nu pe cric.

 

Pepo zica ca n-a fost asezata bine pe bratele elevatorului si a torsionat caroseria.

 

Hm...tin sub observatie treaba, iar daca mai aveti idei va rog sa le spuneti.

Share this post


Link to post

Acelasi lucru ca si Pepo zic si eu.Am avut nevoie de telefon cand era masina pe elevator si mergeau usile foarte greu..la mine cele de pe dreapta privit din fata.Usa soferului de cate ori o ridic pe cric loveste sus in colt.Am o fisura (mica) in lonjeron pe stanga privita din fata masina (sudat..asa face toate!-cica).Pana acum nu m-am gandit ca din acea fisura se poate torsiona caroseria.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Caroseria de Tico este autoportanta, iar lonjeroanele fata sunt ca o extensie a acesteia, nu concura la rigiditatea "cutiei", deci un lonjeron crapat "inmoaie" roata respectiva, nu slabeste toata structura.

 

Deci, daca usile se inchid/deschid prost cand masina este ridicata pe elevator inseamna ca aceasta (cutia) se deformeaza, fie cum a zis Pepo punctele de ridicare n-au fost bine alese, fie este o slabiciune undeva in pragurile masinii sau in alta parte care concura la rigiditatea ansamblului...

 

Care ar mai fi aceste puncte?

M-am uitat pe schema caroseriei, si nu-mi dau seama unde ar trebui sa caut o sudura/fisura care sa slabeasca ansamblul, pentru ca elementele la vedere nu se observa nimic.

Share this post


Link to post

Si la al meu Cielo este aproximativ la fel, adica doar daca o ridic pe cric face problema usa de langa cric.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...