Jump to content
Sign in to follow this  
george_d

Surub Rupt In Puntea Spate

Recommended Posts

Azi am incercat sa schimb amortizoarele spate. Dupa ce am innecat suruburile din punte in WD 40 am inceput sa le desfac, cel din stanga a mers greu dar a iesit pana la urma, cel din dreapta s-a rupt dupa cateva ture. Bucata din surub care a iesit are aproximativ lungimea bucsei de la amortizor.

 

Am vreo sansa sa scot bucata ramasa in punte sau tre sa schimb puntea cu totul?

De sudat ceva peste ciotul ramas nu prea cred ca merge pt ca nu e loc...oare merge gaurit ciotul si infiletat un alt surub (care sa de infileteze in sens invers decat cel obisnuit)?

Share this post


Link to post

Ar merge un extractor.

Mai baga degripant si apoi da-i cu extractorul.

Extractorul e un burghiu de stanga mai special ce asta face, extrage suruburile rupte.

Edited by dizzzy

Share this post


Link to post

@george_d.Surubul rupt se poate scoate.Amortizorul a esit?daca da pileste capatul surubului rupt (sa fie drept) cu o pila lata,puncteazal (cu punctatorul) exact pe centru,dai gaura cu un burghiu mic,dupa aceia cu unul mai mare.Daca nu ai scule necesare pentru a taia filet de stinga si surub cu filet de stinga atunci largeste gaura (facuta in surubul rupt) cu burghie din ce in ce mai mari pina ce aproape se vede filetul.Incearca sa scoti ramasitele de surub ramase (cu o dalta subtire sau surubelnita si ciocan) sau taie filet din nou (cu acelasi pas de filet si grosime).La montare unge suruburile cu vaselina si stringele doar cit e necesar (nu prea tare).

Share this post


Link to post

Amortizorul n-a iesit. Sper sa ajung la mecanic saptamana care vine, fara elevator nu am o pozitie buna ca sa dau gaura bine si nu vreau sa stric mai mult. Va multumesc pt sfaturi!

Share this post


Link to post

Am fost la un service, au ridicat masina pe elevator si au gaurit cu un burghiu pana s-a putut scoate amortizorul. Dupa doua ciocane a cazut si piulita. Au pus surub si piulita noua.

 

Va multumesc pt sfaturi!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...