Jump to content
Sign in to follow this  
naylui

Pal-v

Recommended Posts

Maşina zburătoare este soluţia decongestionării traficului aglomerat din marile oraşe mondiale. Iar ea este mai aproape decât am crede noi, pentru că excentricul designer John Bakker a anunţat intenţia producerii unei combinaţii între o maşinuţă ce se aseamănă cu proiectul Carver şi un elicopter cu o singură elice. Ea va fi gata până in 2011.

 

Pe stradă maşinăria se va comporta ca un scuter mai ciudat, cu ale sale 3 roţi şi sistemul aparte de schimbare a direcţiei, ce înclină vehiculul când iei o curbă, ca la motociclism. Biodieselul ce va alimenta motorul acestui Carver evoluat va mulţumi şi ecologiştii, aşa că nimeni nu va mai avea nimic de comentat. Când te-ai plictisit de aglomeraţie, despachetezi elicea strânsă pe acoperiş şi îţi iei zborul. Aşa cum vei putea călători cu până la 200 km/h la o atlitudine de maxim 1500 m, sigur îţi va face plăcere să călătoreşti la bordul acestei jucării.

 

sursa

 

PAL-V_Flying_Car.jpg

moto_ciudad.jpg

PALV_4_groot.jpg

 

solutie urbana sau nu , eu m-as da cu ea ;)

Share this post


Link to post

Şi autorizaţia de survol o iei prin SMS, sau cum?

Culoare de zbor, ceva? Nu prea cred că e fezabilă ideea.

Share this post


Link to post

Sa vezi atunci accidente :P

Gaborii o sa stea cocotati pe un stalp special facut in intersectii sa dirijeze ?

Cat consuma cand sta pe loc suspendata in aer ?

Share this post


Link to post
Gaborii o sa stea cocotati pe un stalp special facut in intersectii sa dirijeze ?

Cat consuma cand sta pe loc suspendata in aer ?

Păi nu ştii că "umbla" pe net un trucaj cu nişte "balerini" cocoţaţi în vârful stâlpilor..

Şi mai ales "cât bagă la oră"? :D

Share this post


Link to post

oficial site

Cat consuma cand sta pe loc suspendata in aer ?

 

este vorba de sistemul autogirocopter deci nu poate sta suspendat ca si un elicopter (se piloteaza ca un avion)

Share this post


Link to post

Pai atunci ne mai trebuie vre-o 2-3 pipera astfel incat fiecare sa aiba rampa in casa.

 

 

solutie urbana sau nu , eu m-as da cu ea ;)

 

de asta mi-era teama.

Share this post


Link to post

de parca tie ti-ar displace :P

Share this post


Link to post

Nu imi displace, chiar exersez saptamanal zborul cu masina trecand cu peste 60 km/h la intersectia Traian cu Cheiul Dambovitei peste liniile de tramvai ( mai nou se poate incerca si prin intersectia de la Iancului ; sa mai ziceti voi ca statul nu va ofera toate conditiile sa circulati fara plictiseala ).

Momentan am ajuns la 1 metru inaltime si aprox 10 lunigime.

Daca viitoare o sa scot mana pe geam, poate prind vre-un curent sa zbor mai mult.

 

Revenind ontopic :

Cat de bine da stirea asta intr-o tara in care cei mai tari experti angajati construiesc poduri care sunt mai mici ca inaltime decat obstacolele pe deasupra carora ar trebuii sa mearga. Oricum, mie unul imi convine, dupa ce au inchis Grozavestiul 2-3 zile a fost calvar pe Iuliu Maniu. Acum probabil ca foarte foarte multi nu mai merg cu masina si e gol pana la Apaca.

Asta ca sa nu fiu total ontopic, n-ar fi stilul meu.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Asa e, nu au motoare de 3,5 si cutie automata :D .

Sincer, si eu prefer zborul... la mica altitudine, parca e mai lejer cu rotile pe asfalt.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Şi-atunci eşti îmbrăcat în tricou ca ăsta, nu? :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...